Race Results for
Georgia State Championship Series #8
West Macon, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Souther   Flowery Branch, GA 243782  1059 
2 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  1052 
3 Joshua Longenecker   Decatur, GA 245881  1056 
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  1057 
5 Axel Smith   Gainesville, GA 217969  1060 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  642 
2 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  647 
3 CHRIS COREN     631 
4 Ryan Puckett   Boone, NC 237603  508 
5 Michael McGinniss   Buford, GA 222511  591 
6 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  590 
7 YONI POLLAK     593 
8 MATTHEW ELIETT     509 
9 Walter Childers   Atlanta, GA 238233  551 
10 CALEB LONGENECKER     566 
11 Adam Lawrence   Leesburg, GA 242186  629 
12 GREG DOUGHERTY     633 
13 Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
14 STEPHEN BENSON     639 
15 SCOTTY HAYES     626 
16 PRESTON SNEAD     612 
DNF Jason Chapman   Lilburn, GA 196859  610 
DNF TRAVIS SHUGART     589 
DNF OSCAR CLARK     611 
DNF Carl Weber   Boise, ID 40692  609 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  132 
3 CHAD LOSSIAH     149 
4 Craig Bailey   Gainesville, GA 55760  106 
5 Jeffrey Haire   Leesburg, GA 245886  145 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  784 
2 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  749 
3 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  782 
4 CRISPIN DEL NERO     776 
5 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  753 
6 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  783 
7 JIMMY POSS     794 
8 Eddie Wimberly   Macon, GA 220825  699 
9 Paul Hein   Salem, AL 210396  746 
10 Grant Blankenship   Macon, GA 210395  657 
11 PATRICK HILTON     781 
12 GLEN SLATER     797 
13 CHRIS MCCRORY     677 
14 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  759 
15 KEVIN DOYLE     745 
16 Todd Fisher   Suwanee, GA 244550  774 
17 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  793 
18 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  769 
19 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  795 
20 PATRICK DEABENDERFER     697 
21 Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  772 
22 DAN HILL     674 
DNF John Lavender   Milledgeville, GA 242340  656 
DNF CHRIS WOODS     675 
DNF JOHN SPENCER     676 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  939 
2 CRAIG GEIGER     868 
3 Asa Marshall   Macon, GA 223004  917 
4 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
5 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  834 
6 TRACEE POLCIN     933 
7 James Behning   Covington, GA 106306  928 
8 JEFF DUCKWORTH     943 
9 HARVEY WITT     935 
10 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  880 
11 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
12 Donald Bill   Miamisburg, OH 203552  878 
13 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  885 
14 ROGER DUNN     862 
15 Tim Cheek   Woodstock, GA 243282  929 
16 David Parrett   Macon, GA 176827  934 
17 Jim Bailey   Covington, GA 209669  947 
18 STUART RACKLEY     912 
19 William Feier   Canton, GA 203619  800 
20 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  872 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TONY LIVINGSTON     39 
2 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966  58 
3 STAN ETHRIDGE     35 
4 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  17 
5 William Whidden   Gainesville, GA 238007  29 
6 WES WESSELY     57 
7 John Burch   Roswell, GA 55137  95 
8 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  96 
9 WILLIAM ORISICH     37 
10 DUANE LONGENECKER     41 
11 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
12 WAYNE DEAN     59 
13 Martin Turanec   Columbia, SC 171345  72 
14 STEVEN COLLINS     30 
15 JIM HOLLAND     31 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410  173 
2 James Pair   Marietta, GA 143635  139 
3 Christian Parrett   Macon, GA 220179  135 
4 Nicholas Dale   Athens 142769  138 
5 Joseph Gentry   North High Shoals, GA 203629  185 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560  364 
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
3 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
4 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  352 
5 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  354 
6 James Wiant   Atlanta, GA 245882  361 
7 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  363 
8 Chad Madan   Bolingbroke, GA 53270  353 
9 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  326 
10 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975  420 
11 Derek Nolek   Rockledge, FL 107526  423 
DNF Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  357 
DNF Edward Moreadith   Asheville, NC 207948  424 
DNF John McElroy   Griffin, GA 200678  390 
DNF Steve Julian   Albany, GA 188705  403 
DNF RICKY FUGUQ     425 
DNF Thomas Bass   Bozeman, MT 82659  350 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  298 
2 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  263 
3 John Myers   East Point, GA 164658  201 
4 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  220 
5 Don Newman   Athens, GA 205680  208 
6 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  297 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  783 
2 Logan Souther   Flowery Branch, GA 243784  780 
3 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
4 ROBI JOHNSON     795 
5 BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
6 DAWSON BOWERS     799 
7 RYAN DOYLE     797 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Robnett   Canton, GA 243472  697 
2 DUSTIN BROADWAY     693 
3 Austin Berger   Ocala, FL 243846  658 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antoine Rollin   Decatur, GA 245631  362 
2 WESLEY RIDDLE     383 
3 Matt Smith   Canton, GA 245898  380 
4 ANDREW SHEPHERD     336 
5 JEFF SOULE     388 

Men - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 DOUGLAS GREZECZKOWSKI     200 
11 NATHANIEL GALLAGHER     201 
12 HERBERT ORTIZ     202 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS SILVA     547 
2 TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
3 Richard Wilks   Atlanta, GA 224338  526 
4 Scott Alexander   Marietta, GA 245883  498 
5 Roberts Spence   Knoxville, TN 239568  426 
6 GRIFF ROGERS     529 
7 HARRY FIELD     534 
8 CHRIS HOUGHTLING     497 
9 DENNIS MCKINLEY JR     548 
10 RAY FERNANDEZ     489 
11 JIM BURT     540 
12 CHRIS BROWN     488 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  588 
2 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  596 
3 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  622 
4 BEAU DONNER     574 
5 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  586 
6 SCOTT WILSON     576 
7 TROY ZIMMERMAN     553 
8 Billy James   Forsyth, GA 245890  585 
9 ROBERT BOHAM     612 
10 Jay Cochran   Macon, GA 245899  591 
11 ERIC TULLY     594 
12 JESSE DUNN     592 
13 RUSSELL SANDIDGE     577 
14 WILLIAM ORTIZ     644 
15 STEVE JOHNSTON     573 
16 JOHN WRIGHT     575 
17 PHILLIP TALLEY     597 
18 BILL TUROSKI     581 
19 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  584 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1003 
2 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  1017 
3 Alison Knight   Decatur, GA 234590  967 
4 LINDA DEMMA     1026 
5 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  995 
6 MOLLY FREEMAN     1025 
DNF LAURA HYZER     1024 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Carrelli   Decatur, GA 221037  474 
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  496 
3 Kate Cook   Roswell, GA 225421  450 
4 Kari Lindner   Covington, GA 221301  488 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  276 
2 MELISSA MATHEWS     280 
3 BETH MACFADYEN     282 
4 SUSAN YANDEL     288 
5 SUNNY SANDIDGE     232 
6 KAREN LUDWIG     289 
7 JAYNE CONKIN     297 
8 SUNNY SANDRIDGE     281 
9 Donna Snyder   Griffin, GA 245891  284 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyBonk BreakerCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee