Race Results for
Iola Bump & Jump (2006 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/07/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Billy French   1:33:08.9  1220 New Moon
2439.95Mitch Gantz   Green Bay, WI1:33:33.3 225382  1045 Bellin Health
3Ryan Kann   1:39:48.2  1080 Adventures Racing
4445.35Cody Shaide   Rice Lake, WI1:40:38.1 229145  1076 Spectrum
5Nathen Johnson   1:43:18.2  1092 
6450.75R Truman Purdy   River Falls, WI1:45:45.2 242901  1006 The Route
7Luca Lenzi   1:52:29.9  1066 Vision Quest
8Tony Lemke   1:56:00.2  1004 Fond du Lac Cyclery
9458.85Aristotle Peters   Hartford, WI1:56:46.4 242486  1011 La Perla/Expo Racing
10Jason Roelse     2057 PCW Cycling
11464.25Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
12Sean Parker     2050 Team Extreme
13Chad Krenzke     2226 team extreme
14Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bikeeam 2
15475.05Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
16Zach Geyer     2058 Stadium Bike
17Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
18Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
19Joseph Maloney     2049 
20Alex Bird     2009 
21Jay Millin     2198 Pedal Moraine
22Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
23Robert Pagel     2182 
24Zeb Rybar     2162 
25Samuel Priem     2163 Team Extreme
26Mike Sherven     2157 
28Tom Shaide     2201 
29Brook Davis     2146 
30Caleb Lenss     2085 Bellin Health
31Alan Johnson     2083 Fattires-n-beer
32Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
33Otto Vazquez     2367 Vazquez
34Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
35Adam Schwartz     2404 
36Ian Brooks     2344 Wheel and Sprocket
37Ryan Witkowski     2200 
38Byron Guerra     2174 Guerra Means War
DNFPaul Hahn     2077 
DNFMarcus Wilber     2094 
DNFTaylor Knutson     2190 Adventure Racing
DNFGreg Parker     9003 Team Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Golomski   1:31:44.2  1221 
2Dan Teaters   1:34:46.2  1205 PCW
3Andrew Hanson   1:35:08.7  1906 Michaels Cycles
4William Street   1:36:14.7  1077 
5514.59Phil Ott   Marquette, MI1:36:37.4 227380  1068 Michaels Cycles Racing
6John Beck   1:36:41.4  1219 
7517.09Peter Hurst   Norwalk, CT1:37:01.2 148404  1072 Skinnys Racing
8518.34Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:38:58.5 241021  1110 UW-Whitewater
9David Knauf   1:39:12.7  1211 UW Whitewater
10Joe Nolan   1:39:49.4  1924 
11Joe Hicks   1:40:20.9  1083 
12Ryan Medo   1:40:39.4  1225 UWSP
13524.59Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:41:41.4 209173  1021 RPM / Hayes Tea
14Jordan Heimer   1:41:43.6  1081 Bad Ass CoffeeCo. /Kegels
15Ian Mevis   1:43:19.3  1052 
16528.34Constantine Peters   Milwaukee, WI1:45:35.4 217729  1048 La Perla
17Jon Schmidt   1:45:37.6  1013 
18James Huber   1:45:51.8  1903 Muddy Cup
19Andrew Ignasiak   1:47:01.6  1209 
20Shawn Hoppe   1:49:46.6  1036 Fond du Lac Cyclery
21Jon Rowley   1:51:49.4  1032 
22Brian Braun   1:54:16.3  1033 Team East
23Adam Schwaller   1:56:06.7  1085 Flattires and Beer
24Jason Shong   2:02:58.3  1058 Bike Doctor
25Andrej Mertlik     9036 
26Brian Myrick     2113 Proto Lab
27Kyle Guerra     2172 Guerra Means War
28Justin Davis     2145 
29Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
30Tim Cisler     2392 
31Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
32Ben Milano     9035 
33Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
34Pete Ignasiak     2170 Alterra
35Jonathan Davis     2125 Bellin Healthycling
36Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
37Adam Gueden     2197 Pedal Moraine
38Eric Butler     2204 
39Andrew Czechanski     2176 Wheel & Sprocket
40Mark Schindel     8002 Stadium Bike
41Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
42Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
43Brandon Maurisak     2086 
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFAndreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNFJonathan Rowley     2382 
DNFJonathan Camp     2400 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ted Hanes   1:31:38.5  1051 Fond du Lac Cyclery
2Doug Bailey   1:33:34.7  1056 Alterra CoffeeRoasters
3Luke Batchelor-Clark   1:33:59.0  1199 Magnus
4Erich Ponath   1:36:36.1  1901 Fattires-n-beer
5Brian Hertzberg   1:36:43.3  1202 Pacific Cycle
6529.19Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:36:43.5 199053  1074 Chainsmokers
7Andrew Edens   1:37:57.7  1188 Stadium Bike
8529.81Ryan Rysewyk   Madison, WI1:38:24.0 243026  1164 Chainsmokers
9Ron Knutowski   1:38:57.8  1035 BIG RING RACING
10Brian Abraham   1:38:58.8  1003 
11Travis Olson   1:39:44.1  1005 PCW
12Tony Pirolo   1:39:54.8  1042 Wheel & Sprocket
13Derek Hughes   1:42:47.8  1120 
14Greg Buhl   1:46:41.7  1224 
15Joseph Shanahan   1:46:43.3  1102 PCW Cycling
16Nate Hakewsak   1:47:34.3  1217 
17Jason Boyuton   1:49:42.1  1907 Michaels cycles
18532.91Nick Caliva   River Falls, WI1:51:59.5 227751  1025 The Route
19Mick Claussen   1:56:22.0  1214 
20Colin Powell   1:56:36.1  1088 
21Luis Maldonado   1:56:47.3  1061 La Perla RacingTeam
22534.15Gregory Stanis   Columbia, MO 224038  2047 
23Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
24Christopher Schulz     2189 Alterra
25Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
26Brett Ebben     2093 Fdl/Osh Cyclerylery
27535.70Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket
28Ben Leach     2406 
29536.32James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
30Eric Roche     2078 UW-Whitewater
31Dan Kaminske     2385 
32Jason Gosse     2147 
33Peter Britton     2154 
34Nathan Langhurst     2380 
35Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
36Thomas Ales     2228 
37Ryan Herman     2205 
38Josh Giffey     9007 
39Kyle Jefcik     2135 
40Wally Kunstman     2187 
41Jeremy Mitoraj     2378 
42Sheldon Williams     2156 
43540.66Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
44Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
45Jeremiah Logemann     2391 
46Matthew Byrge     2308 Cyclopath
47Timothy Krueger     8053 
48Tim O'Brien     2356 
DNFAndy Hoenisch     1037 Big Ring Racing
DNFNicholas Hardrath     1218 
DNFLucas Dettinger     2060 
DNFTyler Jahn     2099 
DNFJohn Strobel     2393 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.40Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:32:55.9 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Greg Cullen   1:33:28.2  1093 Bloy Concrete
3Sanjay Ganju   1:34:53.7  1113 alterra mtb
4Mike Budd   1:35:26.7  1055 Wheel & Sprocket
5Joe Greatens   1:37:55.4  1022 
6508.65William Livingston   Janesville, WI1:38:00.8 241814  1913 Michael's cycles
7509.30Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:38:25.7 228524  1019 Stadium Bike
8509.95Kevin Herman   Schaumburg, IL1:38:38.0 240028  1017 Team AMB
9Trevor Olson   1:38:58.1  1067 Muddy Cup
10David Schoenherr   1:39:31.7  1902 Muddy Cup
11Norman Paternoster Jr   1:39:49.7  1087 Team Nordic
12John Brown   1:40:14.2  1094 Point Pursuit
13Brian Merklein   1:41:05.6  1075 Big Ring Racing
14Sean Fagan   1:41:16.1  1029 Michael's Cycles
15Nathan Schroepfer   1:41:38.9  1905 Muddy Cup Racing
16Christopher Serna   1:42:43.5  1060 La Perla
17David Kuphal   1:42:52.5  1206 
18516.45Rick Walls   Wauwatosa, WI1:47:00.3 205152  1904 Team Extreme SS
19Greg Johnson   1:48:06.9  1923 Wookie Juice Racing
20517.75Krystian Pac   Chicago, IL1:48:59.2 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
21Craig Baumann   1:50:51.0  1210 
22Jason Hilsberg   1:52:09.2  1203 Stadium Bike
23Aaron Fleming   1:55:36.2  1805 Bad Ass Coffee/ Kegel's
24Jamie Roberts   1:59:56.4  1112 
25Chad Lane   2:01:21.6  1082 Bad Ass CoffeeCo
26Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
27Mike Purdy     2363 
28Marc Miller     2222 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
29John Aguirre     2351 
30Tim Scanley     2130 
31David Knuff     2161 Team Extreme
32Chad Wilson     2131 boneshaker
33Josh Bartoszuk     2159 Big Ring Racing
34Fred Bexell     2389 
35Anthony Dipiazza     2360 
36Shawn Brehm     2018 
37Max Rhyner     2395 
38Dean Kahl     2181 Chainsmokers
39Peter Reis     2118 Mountain Outfitters
40Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
41Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
42Jesse Jaehnig     2123 Fattires n Beer
43Andrew Bakken     8052 
44Peter Cherchian     2002 Armenia
45Bradley Gruszynski     2359 Gear'N Up
46Ryan Rollins     2375 
47Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
48Steven Weiss     2371 
49Chad Hendrickson     2354 
50Michael Olm     2016 Gen X Cycling
51Eric Gorder     2111 
52Jason Mork     2180 Point Pursuit
53539.20Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
54Alan Jahn     2010 
55Casey Koch     2394 
56Vince Purpero     8005 Team Cyclopath
57Ryan Fosnaugh     8009 Skinny's Racing
58Patrick Anderson     2352 
59Jeff Gau     2368 
60Brian J Smith     8011 Michael's Cycles
61544.40Matthew Forst   Hewitt, WI 175701  8006 none
62Paul Strobel     2369 
63Chris Abel     2401 
DNFChris Feutz     1040 Feutz and Associates
DNFJack Thompson     1804 Alterra
DNFPaul Kaczmarowski     1821 
DNFAnthony Dombrowski     2178 Wheel & Sprocket
DNFBrad Kaiser     2402 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ric Damm   1:35:36.8  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2Fred Hubley   1:37:07.3  1204 Wheel & Sprocket
3Richard Rudolph   1:39:37.7  1073 Alterra Coffee
4524.70Jason LaBella   Chicago, IL1:39:40.9 219648  1111 Funky Weasel
5Ken Krebs   1:39:56.8  1086 Chicage Performance
6Brad Skillicorn   1:40:41.5  1012 Brones Bikes
7528.21Kevin Plato   Grafton, WI1:41:29.5 211911  1096 Team Wisconsin
8Daniel Holsen   1:42:22.1  1031 
9Steve Pribek   1:42:24.4  1057 Chainsmokers
10Pete Stinski   1:43:50.2  1071 Gear N Up
11Randall Wegener   1:43:54.5  1079 
12Dan Tavela   1:45:06.1  1062 Skinny's
13Jeff Hammond   1:45:24.4  1084 Team AMB
14John Rodriguez   1:46:19.6  1212 
15Myron Taylor   1:47:45.3  1207 
16Greg Duckett   1:48:37.6  1801 Alterra Coffeemtb. team
17Thomas Dvoratchek   1:49:32.8  1802 Lake Geneva Cyclery
18541.08Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:50:24.0 229175  1908 Muddy Cup Racing
19Scott Cave   1:51:23.3  1216 New Mart Hollywood Cycles
20Steve Jeske   1:57:05.0  1041 Pedal Moraine
21Keith Russell   1:57:49.1  1098 PCW Cycling
22Jess Kruchoski     2023 
23Daniel Guse     2383 
24Greg Blake     2390 
25Shawn Meinke     2081 
26Greg Boettcher     2151 Team Extreme
27Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
28Don Slickman     2388 
29Jason Martini     2027 Stadium Bike
30Wade Flisram     2169 Team Extreme
31Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
32Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
33Scott Vandenheuvel     2192 
34Brian Coppock     2191 Stadium Bike
35Eric Froemming     2397 
36Mike Kerrigan     2379 
37Peter Kolar     2069 Trailheadiber Health
38Brian Hicks     2095 Point Pursuit
39Jeff Weyenberg     2114 
40James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
41Nathin Davisson     9014 Bad-As-Coffee Co. / Kegel's
42Bruce Van Epps     8001 
43Jason Griese     2155 
44Troy Olm     2007 chainsmokers/willys bike
45Leif Hagman     2185 DC Bikes
46Brian Toltzmann     2122 
47Mark Fritsche     2353 Stadium Bike
48Shawn Hauser     8003 Stadium Bikeeam 2
49Pete Esser     2374 
50Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
51Earle Jacob Jr     9033 
52Marcus Steele     8016 Stadium Bike
53Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
54Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
55Jeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
56Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
57Brian Powell     2361 
58Ken Nielsen     2377 
59Phil Taylor     2143 
60590.22Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
DNFJeff Langlois     1018 
DNFGreg Jones     1099 Lake Geneva Cyclery
DNFKevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
DNFChristopher Hoyme     2103 mountain outfitters
DNFWayne Marks     2186 Stadium Bike
DNFRichard Kester     2373 
DNFJared Pleus     2399 
DNFChristian Hilbert     8014 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   1:31:43.4  1008 Hayes
2Mike Stanislaus   1:35:46.1  1038 Crank Daddy's
3465.46Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:36:35.9 224373  1064 AMB
4Mark Parman   1:36:49.1  1926 Riverbrook
5467.18Ross Lemke   Cedarburg, WI1:36:59.5 210815  1050 Team Pedal Moraine
6Mike Curtes   1:38:45.1  1144 Big Ring Racing
7Glen Stroik   1:38:46.6  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
8Robert Schlegel   1:39:39.2  1063 Michael's Cycles
9Jeff Sympson   1:39:49.2  1097 Bad Ass Coffee/Kegels
10Roger Lundstew   1:39:59.0  1215 
11John Riley   1:41:21.6  1223 Trek
12David Bell   1:41:54.6  1089 Chainsmokers
13Jon Soyko   1:42:19.4  1095 Bad Ass CoffeeCo.
14Russell Jobs   1:42:26.6  1818 Hayes Disc Brakes
15475.78Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:42:31.3 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
16Erich Gross   1:42:45.4  1928 Alterra Coffee
17Rick Kompelien   1:43:12.8  1222 Adventur Cycleand Ski
18Michael Beatty   1:44:04.5  1091 Chain Smokers
19Roland Rieflin   1:45:07.4  1107 Pacific Cycle
20Bill Schneider   1:45:14.3  1925 
21480.94Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:45:23.0 242243  1117 Alterra CoffeeMTB Team
22Steve Miller   1:46:02.2  1002 skinny's
23Jeff Seifert   1:46:31.9  1001 Cyclesmith
24John Miller   1:47:18.9  1014 Mountain Outfitters
25Michael Meccia   1:49:45.4  1213 Something Massive
26John Daming   1:53:32.7  1803 Stadium Bike
27486.10Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 Hayes Brake
28Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
29Carl Cunningham     2370 AMB
30488.68John Miller   Madison, WI 233978  2152 
31Tim Lutz     2203 Team Atna
32Stuart Shelton     9009 Team Extreme
33John Shull     2112 wheel&sprocket
34492.12Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
35Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
36Jeff Riedel     2199 Hayes Brakes
37Craig Vierck     2365 
38Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
39Rob Sleger     2387 
40Brad Babcock     2028 Crank Daddy's
41Charles Kane     2153 Cronies
42Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
43Jeff Aksland     2119 Colavita / Deerfield Cyclery
44Kent Wenger     2381 
45Scott Palmersheim     2244 cyclopath
46Bruce Timmerman     2384 
47Mike Owens     2171 Alterra
48504.16Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes/RPM Cycling
49Tom Wendland     2052 
50Troy Sable     2030 
51506.74Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2372 
53Mark Stankowski     2357 
54Don Fischer     2044 Big Ring Racing
55Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
56Fred Young     2001 TeamFYR
57Mike Schmidt     2403 
58Keith Wolf     8008 Team Extreme
59Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
60Will Hollrith     2065 Team Extreme
61Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
62515.34Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
63Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
64Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
65Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
66Bob Schmitt     2040 Cyclopath
67Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
68Dave Geyer     2075 
69David Geibel     9012 
DNFJeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  1044 Bellin Health
DNFTim Peters     2144 Skinnycow Racing Inc
DNFJohn Gretzinger     2196 
DNFJon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
DNFJohn Meshigaud     8051 
DNFAdrian Bainton     9034 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Griffin   1:38:32.6  1922 Point Pursuit
2David Torgler   1:43:14.6  1132 Skinnys Racing
3Sam Kuehnel   1:45:18.2  1090 Big Ring Racing
4Tim Montee   1:45:31.9  1053 Hayes
5Dave Wall   1:46:10.6  1047 
6Jeff Parker   1:46:29.1  1015 Pedal Moraine
7Jon Hirsch   1:51:16.5  1034 Big Ring Racing
8Marcum Martz   1:52:36.6  1049 
9Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
10Rory Noonan     2141 Recyclist
11Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
12Dave Diamond     2036 Alterra
13561.36John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
14Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15Timothy Blob     2017 Gear N Up
16Michael Orr     2376 
17Curt Allison     2026 Hayes Disc Brakes
18Don Gellerup     2150 
19Don Freitag     2032 Big Ring Racing
20Richard Doherty     2166 The Bikesmiths
21Mark Sprangers     2362 
22Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
23Gary Schmidt     8013 
24Randy Borst     2107 Stadium Bike
25John Senkerik     2079 Team Extreme
26Ron Kapaun     2134 
27Jeff Beck     8018 
28588.06Theodore Wuerslin   Waukesha, WI 243103  2042 
29Wally Sniadajewski     2300 Point Pursuit
DNFMontie Milner   Reno, NV 176313  9032 Success Video

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Reimer   1:43:59.8  1007 Michael's Cycles
2454.40Jon Derksen   Appleton, WI1:44:53.4 245217  1039 Wheel and Sprocket
3Sam Tobias   1:45:29.6  1101 Fond Du Laclery
4Tom Palmer   1:52:42.7  1226 
5Steve Ferguson   1:53:49.1  1027 Sports Rack
6Peter Kot   2:01:38.5  1023 
7Bob Huber   2:05:36.2  1927 
8479.84Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
9Wayne Fish     2035 Fish Nordic
10Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
11Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
12496.80Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
13501.04Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
14Rod Swendsen     2364 
15Jerry Leair     2183 Guerra Means War
16Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
17Neal Rollins     2092 Fondy Cylcery
18Stephen Week     2105 
19Sterling Schmidt     2084 wheel and sprocket
20Brad Swenson     2219 
21Dale Lenss     2158 Bellin Health
22Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
23Ron Kubala     2064 
24Daniel Braun     2115 Team East
25551.92Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
26Jim Shong     2323 Bike Doctor
27560.40Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
28James Simmons     2386 
29Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
30573.12David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
31Robert Langlois     2063 Joe Bikler's Racing
32Gary Smits     2149 Bellin Health
33585.84James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
34james Linstrom     2398 
DNFErrico Auricchio     1059 
DNFMark Ullenberg     2168 
DNFDavid Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1467.57Jesrin Gaier   Hayward, WI1:56:11.9 232669  26 RIVERBROOK
2498.18Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:56:55.2 242169  25 Team Pedal Moraine
3Josh Kay   2:00:29.4  57 Speed Zone
4Justin Schmidt   2:09:19.8  48 
5590.01Jonathan Kay   Thornton, CO2:12:53.3 212982  18 Team Speed Zone
DNFJim Doherty     65 The Bikesmiths

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2302.19Seth Lenss   Luxemburg, WI1:46:23.3 182019  Unattached
3Chad Sova   1:47:03.2  106 
4356.07Mark LaLonde   Madison, WI1:50:00.1 226412  66 Bareknuckle Brigade
5383.01Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:52:23.3 230273  49 Team Wisconsin
6409.95Tim Pacholski   Newberlin, WI1:56:49.1 246502  46 Speedzone
7436.89Carlos Haeckel   Waukesha, WI2:02:38.4 227622  12 Alterra CoffeeTeam
8Dylan Maho   2:02:39.5  110 
DNFMichael Humpal   Mundelein, IL 189221  32 PCW Cycling
DNFDallas Fowler   Green Bay, WI 207074  71 Stadium Bike
DNFChase Sova     107 PCW
143505 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1214.30Brian Matter   Sheboygan, WI1:46:06.4 85929  PCW/ Hyundaiyundai
2229.77Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:49:58.1 212641  33 
3245.24Justin Salzmann (1 - EX)   Kaukauna, WI1:50:07.1 211820  101 The Bike Hub
4260.71Mike Phillips   Chicago, IL1:53:02.8 84647  Alterra Cycling
5276.18Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:53:38.2 209153  28 Michael's Cycles
6Matt Racine   1:55:02.4  103 
7David Meyer   1:55:23.5  102 
8Brian Schwaller   1:57:09.7  54 PCW Cycling
9338.06Maciej Nowak   Waukesha, WI1:57:24.3 182256  20 Polska Masterlock FDL Cyclery
10353.53Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI2:17:31.7 214936  38 Guerra Means War!
DNFCory Gwin   Madison, WI 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Tonkin   1:43:50.2  105 
2324.73Chris Peariso   Amherst, WI1:47:30.9 139566  Gear N' Up
3342.12Jerry Long   Moscow, ID1:51:25.6 202427  13 Chainsmokers
4359.51Ryan Krayer   North Freedom, WI1:52:27.2 227406  51 Moosejaw
5376.90Joshua Shively   La Crosse, WI1:52:51.7 32513  52 Muddy Cup/LaCrosse Velo
6394.29Tim Drankus   Sheboygan, WI1:52:56.6 151397  11 PCWcycling.org
7411.68Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:53:36.9 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
8429.07Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:53:56.3 117449  Team Wisconsin
9446.46Tony Torrance   Boulder, CO1:54:54.1 172298  41 Cup-A-Chino / TREK
10463.85Mike Kelsall   Shorewood, IL1:58:26.6 175959  35 Darcy Cycling/SRAM
11481.24Matt Silvia   Chicago, IL1:59:03.9 208232  37 Alberto's
12498.63Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:00:57.5 204288  22 Alterra Coffee
13516.02Ryan Atkinson   Omaha, NE2:01:37.6 110532  44 Gary Fisher
14533.41Zach Stanford   Sedona, AZ2:01:49.6 192062  59 Darcy Sram
15550.80Craig Manthe   Eau Claire, WI2:10:25.7 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
16568.19Mark Walter   Rochester, MN2:14:13.7 203633  58 muddy cup racing
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNFJames Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 
DNFAnthony Schwaller     47 PCW

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1379.34Jeff Melcher   West Bend, WI1:50:44.6 166066  15 Pedal Moraine
2391.75Kevin Klug   Evanston, IL1:53:40.3 220282  24 Alberto's
3Ray Nelson   1:54:02.2  100 Skinnys Racing
4416.57Josh Barrett   Whitewater, WI1:55:00.7 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
5428.98John Gatto   Oak Forest, IL1:55:25.3 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
6441.39Bill Nigh   West Bend, WI1:55:44.3 197745  30 Team Pedal Moraine
7453.80Butch Welke   Lake Geneva, WI1:58:38.9 169422  40 Skinnys Racing
8466.21Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:05:05.3 194466  69 
9478.62Kevin Heppner   Modesto2:08:19.9 188763  16 Killjoyeasel Cycles
10Jose Barraza   2:09:41.0  50 
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1379.99Todd McFadden   Duluth, MN1:50:03.1 134734  43 TREK VW SKI-HUT
2396.88Scott Cole   Stevens Point, WI1:53:52.3 7340  17 
3413.77Eric Peterson   Wausau, WI1:56:07.0 208618  89 Wheel & Sprocket
4430.66Jack Nielsen   Racine, WI1:56:40.5 150412  77 hayes
5Tim Swift   2:00:41.6  108 
6464.44Jerome Daanen   Racine, WI2:02:08.3 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNFSteven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.99Jan Rybar   Apple Valley, MN1:57:53.6 98534  45 
2491.33Jim Peterson   Edgerton, WI1:59:45.9 154720  39 Michaels Cycles
3Mark Engen   2:00:20.6  109 Muddy Cup
4590.01John Timm   Germantown, WI2:03:05.9 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Meyer   1:39:53.8  104  Loon State
2547.13Larry Swanson   Loves Park, IL1:43:04.2 96326  55 Kegels
3568.56James Grant   Fountain City, WI1:43:33.4 134086  19 Independent Fabrication
4589.99Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:45:49.4 176653  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1489.62Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
2Ian Vazquez     6059 Vazquez
3Jake Therrien     6023 
4Colin Butkiewicz     6060 
5513.22Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6051 
6Aaron Hoyme     6013 
7Garth Post     6053 Point Pursuit
8Blake Milner     6055 Hayes OnTrack
9Keegan Hollrith     6005 Team Extreme
10Brandon Flisram     6030 Team Extreme
11Parker Blob     6002 
12Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
13Kyle Rollins     6061 
14Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket
15Jeffrey Martz     6025 
16Ryan Labby     6063 
17Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
18Dylan Griggs     6050 Muddy Cup RaceTeam
DNFJoshua Collier     6010 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1358.79Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:57:53.0 209414  4074 Hayes Brake Youth
2369.40Myles Beach   Larsen, WI0:59:57.8 208348  4004 gear n up
3Jack Feuerstein   1:07:35.3  4005 Wheel & Sprocket
4Garret Post   1:07:39.0  4279 Point Pursuit
5401.23Brandon Watkins   Marshfield, WI1:27:10.9 243954  4046 LaPerla
6Mitchell Rowley     6012 
7Conner Shelton     6008 Hayes On Track
8Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
9Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
10Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
11Pete Davis     6028 The Bikesmiths
12Riley Shelton     6009 Hayes On Track
13Cody Borst     6014 Stadium Bike
14Henry Lemmermann     6058 Muddy Cup
15Devon Guse     6064 
16John T Daming     6032 Stadium Bike
17Samuel Martz     6026 
18Brady Rollins-Jump     6003 Fond du Lac Cyclery

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Kummer   0:55:36.0  4080 Fat Tires and Beer
2William Griesbach   1:00:43.7  4049 Point Pursuit
3Jake Kaczmarowski   1:04:28.3  4258 
4Patrick Egan   1:13:12.5  4304 
5John Martin   1:18:28.1  4273 
6Travis Johnson   1:26:23.6  4032 
7Justin Falci   1:27:27.8  4301 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Miller   0:52:44.8  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2Eric Dobberfuhl   0:55:45.2  4001 PCW cycling
3Ryan Fetting   0:59:59.1  4016 Michaels Cycles
4Taylor Otto   1:00:43.1  4073 Recyclist
5Chris Hinshaw   1:03:26.1  4267 
6Austin Hook   1:03:33.7  4268 
7Ted Sobotta   1:05:54.0  4096 Mountain Outfitters
8Gavin Hoeft   1:07:03.2  4060 Bike Hub
9Jonathon Vollmer   1:11:51.3  4075 Bike Doctor
10Johnny Chang   1:16:57.0  4057 Bellin Health
11David Chapman - Orr   1:16:58.8  6065 
12Joseph Kowalski   1:19:24.3  4293 
DNFRyan Voss     4284 Wheel & Sprocket
DNFJacob Stooment     4298 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josh Kruit   0:52:43.3  4299 
2Samuel Holbrook   0:52:56.5  4029 Joe Bikelers
3Danny Holtermann   0:57:06.6  4266 
4Josiah Laatsch   0:59:00.8  4265 
5Nicholas Kalisz   1:02:31.1  4281 
6Craig Pulak   1:03:40.5  4064 Bellin Cycling
7Nathan Michael   1:05:03.4  4038 Joe Bikelers
8Mike Kubala   1:06:48.6  4019 
9Joe Bottensek   1:11:33.5  4251 
10Tanner Gregory   1:15:48.7  4297 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Laatsch   0:54:14.3  4264 
2Joe Paczkowski   0:54:26.5  4012 
3Derek Dobratz   0:55:04.1  4280 Team Extreme
4Kade Stackman   0:55:26.0  7027 
5Kyle Engelking   0:56:53.5  4288 
6Michael Holbrook   0:58:41.3  4010 Joe Bikelers
7Ben Marchewka   1:02:28.1  4067 
8Scott Huennekens   1:04:07.7  4270 
9Andy Berg   1:05:51.2  4040 Bike Doctor
10Zachary Holbrook   1:06:07.4  4276 
11Paul Westberg   1:07:13.6  4061 Stadium Bike
12Zach Hetzer   1:11:36.2  4306 
13Sebastien DesMarais   1:15:48.1  4282 
14Peter Locher   1:16:09.9  4082 Team Extreme
15Kory Zerba   1:19:36.3  4283 
16Joshua Wendt   1:19:36.6  4062 
17Josh Harriman   1:22:01.7  4255 
18Cody Gunst   1:32:39.0  4077 
19Chad Hoppe   1:34:47.4  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20Ray Roberts   1:56:41.2  7015 Bike Doctor
DNFMatthew Povlich     4053 
DNFMathias Locher     4083 Team Extreme

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Derek Leonard   0:52:13.6  4045 Team Aurora
2Brady Koss   0:55:58.9  4260 
3Daniel Johnston   0:56:03.1  4275 
4Phil Machac   0:59:23.1  4065 
5Christopher Chapek   1:01:33.5  4071 
6Jesse Shoemaker   1:02:09.7  4035 Bellin Health Cycling
7Kirk Zahn   1:02:44.7  4113 
8David Slovick   1:04:17.0  4274 
9Justin Harer   1:12:29.9  4254 
10Steve Ruppel   1:14:40.3  4063 
11Michael Gobert   1:18:59.2  7016 
12Eric Borchardt   1:19:26.6  7010 Trailhead Bikeand Skate
13Andrew Kerrigan   1:25:31.7  4302 
14Jason Mayer   1:38:58.2  4300 
DNFNeal Pietro     7026 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Luebke   0:56:15.6  4025 
2Jayson Mence   0:56:55.3  4262 
3Brian Johanski   1:01:14.1  4257 
4Adam Dowling   1:08:04.9  4250 
5Hans Yeates   1:08:39.7  4072 
6Daniel Foster   1:10:19.3  4022 Team Cyclesmith
7Aaron McGinnis   1:11:40.3  4043 
8Scott Yurjevich   1:14:44.4  4052 Gen X Cycling
9Matt Kolling   1:16:09.6  4259 
10Ross Kellogg   1:17:24.6  4015 Team East

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Cheyne   0:58:02.2  4303 
2Steven Olsen   0:58:58.9  4294 
3Jarrod Kerkhoff   0:59:35.0  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
4Jeff Bublitz   1:00:47.1  4024 
5Chris Weiland   1:01:59.9  4100 Gen X Cycling
6Kevin Bradley   1:02:15.0  4050 Wheel & Sprocket
7Joel Patenaude   1:03:00.7  4285 
8Jay Ruckert   1:05:05.8  4278 
9Bob Callaway   1:11:34.0  4271 
10Donald Lueck   1:14:04.8  7009 
11Robert Koland   1:15:24.9  4289 
12Randy Johnson   1:17:02.6  4031 
DNFJohn Merkel     4011 Team Cyclesmith
DNFJason Druxman     4295 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David De Witt   1:00:20.6  4014 Fdl / Osh Cyclery
2Phil Therrien   1:00:35.9  4054 
3Michael Kaspar   1:02:05.7  4286 
4Dan Getzen   1:02:18.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5Thomas Huffer   1:05:42.8  4027 Stadium Bike
6Michael Martin   1:05:43.8  4272 Bike...Gang
7Patrick Johnson   1:06:32.0  4036 Gear n Up
8James Deboer   1:06:53.1  4055 Big Ring Racing
9Steve Beach   1:06:54.5  4277 
10Gary Esko   1:07:47.2  7003 
11Richard Malliloat   1:09:50.2  7030 Village Cycle Sport
12576.63Kevin Niesen   Burlington, WI1:10:37.2 221437  4009 
13Neil Milkowski   1:11:34.9  7028 
14Todd Thorn   1:13:28.1  7006 
15586.62Todd Strobl   Wenatchee, WA1:23:29.8 244401  4242 
16Jason Rownd   1:44:35.4  4017 
DNFJay Deboer     4292 
DNFRick Griesbach     7011 Point Pursuit

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Baumann   0:57:12.1  4026 Stadium Bike
2Michael Giesen   0:58:23.4  4069 
3Darrell Trzebiatowski   1:00:52.9  4290 
4Brian Butkiewicz   1:02:16.9  4287 
5Joseph Gitter   1:03:03.9  4081 
6Wayne Korte   1:04:41.5  7029 
7Jeff Rowley   1:06:08.1  4305 
8Mark Ignasiak   1:06:11.2  4078 
9Kenneth Ramm   1:09:50.0  4269 
10Mike Borchardt   1:10:54.3  4037 team extream
11Patrick Omelia   1:11:14.7  4296 
12Christopher Voss   1:31:41.6  7018 Wheel 7 Sprocket
13Bruce Wilber Jr   1:40:44.4  7025 
14Dennis Westberg   1:46:10.0  7004 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Cummisford   0:58:31.5  4066 
2William Peters   0:59:42.7  4008 STADIUM BIKE
3Steve Manthe   1:04:41.2  4047 Chainsmokers
4Bernie Parker   1:06:45.3  4018 Team Extreme
5Gerry Butler   1:07:38.9  4076 Gear N Up
6Tom Borchardt   1:13:30.3  4039 
7Ted Batzer   1:14:54.9  4023 
8Frank Lobello   1:17:09.5  4111 
9Richard Wenborne   1:24:53.5  4007 Stadium Bike
10Fred Esser   1:31:13.3  4291 
11Jay Hoppe   1:32:16.3  7008 Fond du Lac Cyclery
12David Vollmer   2:40:12.3  7017 Bike Doctor

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Murphykate Montee     9505 hayes on track
2Megan Wolf     3016 Team Extreme
3Alyssa Borell     3021 Hayes on Track
4Chelsea Fullerton     3032 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hannah Guerra     3087 
2Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
3Kitty Polidori     3085 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cathy Swanson     3014 Michaels Cycles
2547.14Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
3Jennifer Jones     3019 MadFORCS
4Heather Johnson     9511 Wookiee Juice Racing
5Terra Nicklas     3020 
6Sonia Dubielzig     3024 Alterra
7Jessica Smulka     3009 
8Tiffani Walter     3034 Muddy Cup
DNFKristin Butcher     9512 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trisha Riutta     3081 
2Mandy Hagman     3029 
3Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
4Rebekah Stuckart     3022 Team Extreme
5Misty Carriveau     3086 
6Shelley Kemp     3027 Pacific Cycle
DNFDana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3005 Velo Bella
DNFRenee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCs

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susie McGinnity     9513 
2Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
3Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
4564.99Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra Coffee
5Sarah Slickman     3084 
6Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
7Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles
DNFValerie Dosland     3082 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martha Oconnor-Leigh     3083 Free Flight Racing
2Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
3565.00Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4577.50Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes
5Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gretchen Montee     3028 Hayes
2Cheryl Post     3004 Point Pursuit
3Janis Heifner     3023 Recyclist

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Butler     3026 Gear N Up

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Schneider   Milwaukee, WI1:53:40.0 170980  518 Endeavour
2Sarah Lukas   Eagle River, WI2:20:02.9 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1317.45Abby Strigel   Madison, WI1:41:50.0 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Holly Liske   1:48:00.7  506 HAYES DISC BRAKES
3552.85Anna Fink   New Berlin, WI2:01:47.5 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.15Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:51:20.6 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
2489.61Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI1:54:01.1 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3523.07Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:00:27.7 227849  516 Guerra Means War!
4556.53Gabriela Baranova   Zion, IL2:02:19.0 223988  514 
5Becca Jo Heath   2:06:18.6  532 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1383.78Sara Stanford   Prescott, AZ1:45:37.6 210728  502 Darcy/Sram
2422.46Christina Betz   Phoenix, AZ1:52:28.7 210738  505 Michael's Cycles
3461.14Michelle Peariso   Amherst, WI1:54:52.3 227741  515 Gear N' Up
4499.82Keena Hilsberg   Green Bay, WI2:08:32.2 246078  531 Stadium Bike
5538.50April Dombrowski   Oshkosh, WI2:11:26.0 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diana McFadden   Duluth, MN1:51:14.6 212753  507 TREK VW SKI-HUT

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville1:51:39.0 226461  504 Team Wisconsin

Women - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Westphal   Appleton, WI2:21:42.5 218698  511 Wheel & Sprocket/TREK

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Lake Geneva Cyclery
2Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
3Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brew

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Moriah Griesbach   1:20:39.1  5020 Point Pursuit
2Samantha Milner     6056 Hayes OnTrack
3Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
4Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6Elizabeth Sobotta     6062 
7Samantha Falci     6054 
DNFMadeline Labecki     6027 Hayes Brake Youth

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Stanislaus   1:09:29.8  5016 Crank Daddy's
2Arin Lemke   1:13:38.6  5050 Team Pedal Moraine
3Sarah Henderson   1:28:23.4  5014 Hendu Rocket
4Justine Atkinson   1:34:57.4  5073 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Laatsch   1:20:49.9  5059 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Mischka   1:21:53.8  5072 
2Heather Herzfeldt   1:24:49.3  5061 
3Angie Danielski   1:41:22.7  5064 
DNFKristina Sawyer     5003 stadium bike

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alicia Laatsch   1:09:32.8  5058 
2Michele Klopotic   1:11:32.4  5065 
3Elizabeth Legaspi   1:21:00.7  5022 Fattires-n-beer
4Megan Rafko   1:37:46.6  5066 
5Kristal Hoppe   1:41:19.2  5013 Fond du Lac Cyclery

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brenda Hilbelink   1:01:43.3  5062 
2Sarah Guse   1:18:13.5  5070 
3Tanya Gorder   1:25:12.4  5068 
4Ishel Quintana   1:28:21.8  5010 
DNFShelly Dretzka     5001 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Holly Klug   Chicago, IL1:03:09.6 213523  5019 Killjoy
2Wanda Jenson   1:12:04.2  5067 
3Kathy Janda   1:17:26.9  5026 MadFORCS
4Nicole Wolf   1:25:16.5  5060 
5Lori Bauman   1:27:37.8  5002 
6Barbara Daanen   1:36:01.4  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Connie Holcomb   1:20:51.5  5025 Fattires-N-Beer
2Diana Klapperich   1:24:33.3  5044 Team Cyclopath
3Lynne Senkerik   1:25:14.1  5021 Team Extreme
4Colleen Erdmann   1:25:45.1  5027 Stadium Bike
DNFRebecca Welch     5007 Wheel & Sprocket
DNFCecile Labecki     5023 Hayes Brake

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.47Amy Dykema   Evanston, IL1:17:37.6 10328  5055 Active Endeavors
2TC Spitz   1:19:12.8  5063 
3Sue Borchardt   1:31:40.6  5012 team extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Rollins   1:10:26.8  5024 Fondy Cyclery
2Deb Joseph   1:13:50.7  5018 Mad FORCs
3Rosie Viertel   1:19:42.5  5069 
4Jenni Borell   1:21:51.9  5071 
5Diane Kuhn   1:41:37.9  5005 
6590.00Andrea Wuerslin   Waukesha, WI1:41:42.0 243106  5004 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee