Race Results for
Circuit de Francis J Clarke
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/09/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alejandro Acton     235 Fastar/Target Training
2 Robert Giannini   Monroe, CT 105754  236 CRCA/Sakonnet Technology
3 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721  225 Anthem - CCCC
4 Edward Angeli   Southington, CT 91227  242 Horst-Benidorm-Property Research
5 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  229 ACT
6 Nikola Smutny (1 - Cat1)   Hartford, CT 238029  215 Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling Te
7 Scott Bodin   Nanuet, NY 45094  206 Target Training
8 Christopher Pile   Tarrytown, NY 144027  249 Fastar/Target Training
9 Emma Nelson   Nashville, TN 206603  220 Skylands Cycling
10 Thomas Hinnershitz   Stamford, CT 114766  247 Cycle Center
11 Brian Koski   Cheshire, CT 73544  226 Stage 1
12 Matthew Baldwin   Redding, CT 83283  237 Fastar/Target Training
13 Mark Czarnecki   Guilford, CT 8472  212 Laurel Bicycle Club
14 Bryan Borgia   Weston, CT 222014  211 Tokeneke Road Club
15 Kyle Wolfe   Cambridge, NY 38789  217 Unattached
16 Christopher Jones   Bend, OR 187300  234 Champion System Racing
17 Wayne Prescott   Bantam, CT 144115  243 Horst-Benidorm-Property Research
18 Trent Sullivan   Glastonbury, CT 77290  239 Stage 1
19 Joshua Friedman   Pittsburgh, PA 119871  214 Champion System Racing
20 Matt Inconiglios   Stamford, CT 17360  248 Stage 1

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Interlandi   Newington, CT 57611  23 FIORDIFRUTTA MASTER TEAM
2 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271  62 CCB/Volkswagen
3 Stephen Gray   Middletown, CT 45397  59 Bethel Cycle Sport Club
4 Curtis Eastin   Clovis, CA 40657  53 Fastar/Targetraining
5 Scott Bodin   Nanuet, NY 45094  10 Target Training
6 Richard Foley   Wallingford, CT 11947  19 Bethel Cycle Sport
7 William Thompson   West Hartford, CT 35402  11 Bethel Cycle Sport Club
8 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  27 CBRC-Capital Bicycle Racing Club
9 Thomas Officer   Litchfield, CT 45751  RGM Watches- RICHARD SACHS - HUDSON VALL
10 Todd Hamel   Cheshire, CT 101473  21 Fiordifrutta Masters Team
11 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710  12 Bethel Cycle Sport Club
12 William Stevens   Bolton, MA 34102  55 Gear Works/Spin Art
13 Rogelio Frutos   Sandy Hook, CT 189189  52 Zephyr Cycling Team
14 Thomas Toal   Norwalk, CT 62870  Bethel Cycle
15 William Keith   Chicago, IL 18746  51 Bethel Cycle Sport Club
16 John Kolios   East Hartford, CT 127168  35 CVC
17 Alvaro Betancur   White Plains, NY 74124  13 Cafeteros Cycling Club
18 Brian McGuiness   Spring Hill, FL 159333  36 CVC
19 Richard Linsky   Bethany, CT 205106  49 Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Morgan   Avon, CT 25063  194 Anthem - CCCC
2 John Mattio   Danbury, CT 199104  137 Target Training
3 John Morales   Norwalk, CT 158221  116 Cafeteros
4 Kevin Yarde   Springfield, MA 171134  161 Therafeet Cycling
5 Thomas Arcari   Durham, CT 206340  189 Anthem - CCCC
6 #N/A #N/A     #N/A
7 Christopher Kohnle   Manchester, CT 186430  135 Park City Cycling Academy
8 Chris Crowell   Prospect, CT 173890  178 Unattached
9 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  112 miyashoji.com
10 Douglas Crane   Norwalk, CT 108078  164 Fastar/Targetraining
11 Robert Marcinko   Litchfield, CT 225628  146 Connecticut Coast Cycling
12 Luis Perez   Wurtsboro, NY 200492  198 CRCA/Sakonnet Technology
13 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  141 CBRC-Capital Bicycle Racing Club
14 Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  152 Connecticut Coast Cycling
15 Maximino Veiga   Danbury, CT 86327  114 FASTAR/TARGETRAINING
16 Stephen Gray   Middletown, CT 45397  173 Bethel Cycle Sport Club
17 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  129 Cuevas/ACT
18 Christopher Bagg   Portland, OR 241689  123 Putney Bicycle Club
19 Sean Condron     169 Berkshire Cycling Assoc
20 Douglas Schwartz   Stamford, CT 211984  139 Targetraining

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Marcinko   Litchfield, CT 225628  909 Connecticut Coast Cycling
2 Ryan Haug   Seymour, CT 219731  916 Bethel Cycle and Sport
3 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  918 miyashoji.com
4 Jordan Copeland   Scarsdale, NY 129351  902 Miya Shoji
5 V Thomas Siano   Rye, NY 63777  933 Miya Shoji
6 Brian Kelley   Pawling, NY 133393  949 HVVC
7 #N/A #N/A     #N/A
8 Andrew Hackel   Redding, CT 218687  905 Bethel Cycle Sport Club
9 Lee Davis     964 Pawling Cycle and Sport
10 #N/A #N/A     #N/A
11 Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  907 Connecticut Coast Cycling
12 Charles Litty     951 Bethel Cycle Sport Club
13 Thomas Chiudina   Yonkers, NY 72290  945 Miya Shoji
14 Brett Carr   Fairfield, CT 222505  920 Tokeneke Road Club
15 Timothy Thayer     914 CONNECTICUT COAST CYCLING
16 Christopher Bagg   Portland, OR 241689  923 Putney Bicycle Club
17 G Douglas Allen   Middletown, NY 157577  948 Jersey Rock & Road
18 #N/A #N/A     #N/A
19 Jay Dailey   Huntersville, NC 206791  927 Connecticut Coast Cycling
20 David McCormick   North Haven, CT 129114  947 Yale University Bulldog Cycling

Men - Cat 5 - Race 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Specyalski   Tolland, CT 200182  539 Cyclonauts
2 George Mastrogiannis   Woodside, NY 225487  507 Cycle Center Racing
3 John Aizarani   Stamford, CT 241721  501 Connecticut Coast Cycling
4 Jason Gay   Brooklyn, NY 240494  532 CRCA/Brooklyn Velo
5 Jonathan Chodroff   Kennett Square, PA 230448  525 Cadence Cycling Club
6 peter frenzilli   Cheshire, CT 240556  528 Unattached
7 Morris Sachs   Greenwich, CT 218461  511 CTS
8 Michael Schmidt   Ridgefield, CT 188006  520 Unattached
9 David Roady   Roseburg, OR 237288  510 Connecticut Coast Cycling
10 Eugene Cundelan   Bronx, NY 236548  538 USI
11 Andreas Runggatscher   Monroe, NY 189842  516 Skylands Cycling
12 Joseph Baird     518 Unattached
13 James Brockway     529 Pawling Cycle & Sport
14 Brendan Vosburgh   Colorado Springs, CO 242859  523 Unattached
15 Andreas Bernhard   Seymour, CT 226062  503 Unattached
16 Stephen Bayliss   Norwalk, CT 187163  502 Connecticut Coast Cycling
17 David Barzetti   Bethel, CT 220016  540 Cycle Center Racing
18 Brennan Gerster   Norwalk, CT 189585  537 Tokeneke Road Club
19 Gregg Ziebell   Norwalk, CT 126975  524 Unattached
20 John Bonadies   Hamden, CT 138043  527 Unattached

Men - Cat 5 - Race 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD DALLES   Aurora, CO 241549  560 UNATTACHED
2 Jonathon Warchol   Bronx, NY 241872  551 Miya shoji
3 Gabrielle Gentile   White Plains, NY 227407  555 Cafeteros
4 Simon Bennett   Greenwich, CT 242082  572 Unattached
5 Todd Gay   Sandy Hook, CT 239752  553 Bethel Cycle club
6 Jeremy Linder   Cheshire, CT 241756  556 Epic Velo/Cheshire Cycle
7 Jay Vincent   Bethel, CT 223649  552 Cycle Center Racing
8 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172  558 Hudson Valley Velo
9 Gregg Ferraris   Meriden, CT 200168  573 Epic Velo/Cheshire Cycle
10 Bruce McGalliard   North Haven, CT 136481  561 Unattached
11 Jim Reid   Bethel, CT 210379  562 Bethel Cycle
12 Kurt Weber   Sandy Hook, CT 225320  566 Bethel Cycle Sport Club
13 Joe Parker   Fairfield, CT 190450  557 Bethel Cycle Sport Club
14 Matt Pascale   Brooklyn, NY 237756  554 Unione Sportivo Italiana
15 Clifton Valarose     567 Epic Velo/Cheshire Cycle
16 Brian Hoehne     568 Epic Velo/Cheshire Cycle
17 John Romano   Bethel, CT 238484  563 Bethel Cycle Sport Club
18 Jorge Ferrer   Bronx, NY 224831  570 USI
19 James Conley     576 Tokeneke Road Club
20 Steve Wirz     571 Pawling Cycle & Sport

Men - Junior - JR - 10 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Filip Capala   Columbia, KY 208888  495 Unattached
2 Robert Schmidt   Athens, NY 204487  496 NERT-CBRC
3 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  499 Cuevas/ACT
4 Connor Sallee   Southbury, CT 210129  497 Pawling Cycle & Sport
5 Graham Lang   Sherman, CT 211421  498 Pawling Cycle & Sport
6 Will Cox   Burlington, VT 192539  500 Pawling Cycle & Sport

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mara Miller   Ramsey, NJ 206273  452 Team Advil-Chapstick
2 Heather Labance (1 - Cat1)   Vernon, NJ 211821  451 Team Advil-Chapstick
3 Emma Nelson   Nashville, TN 206603  453 Team Advil-Chapstick
4 Mimi Boyle     462 Fastar/Target Training
5 Beth Miller   Delmar, NY 239476  466 North Atlantic Velo
6 Elisa Gagnon     476 Unattached
7 Reem Jishi   Skaneateles, NY 177177  450 Team Advil-Chapstick
8 Julie Reid   New York, NY 70349  455 Team Advil-Chapstick
9 Caitlin McVarish   Stamford, CT 181311  445 connecticut coastal cycling
10 Tania Ayoub   Riverside, CT 223281  444 Connecticut Coast Cycling
11 Maria Oliveira   West Nyack, NY 174111  454 Westwood velo
12 Gloria Deucher   Scarsdale, NY 200472  447 USI
13 Ellen Moses   New York, NY 200962  459 CRCA/Comedy Central
14 Robyn Passander   Oxford, CT 210378  469 Anthem - CCCC
15 Michelle Faurot   Annapolis, MD 222449  448 Connecticut Coast Cycling
16 Bridget Nester   Branford, CT 240493  467 Anthem - CCCC
17 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414  473 ACT
18 Elizabeth Renaud   New York, NY 118483  474 CRCA/Comedy Central
19 Kristi Roberts   Rico, CO 88290  461 CRCA/Comedy Central
20 Heather Peck   Newtown, CT 98712  477 Independent Fabrication

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyShimanoCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee