Race Results for
Larry Schwartz Memorial State Time Trail
Greenville, TX
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 04/22/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Keels      Unattached
2 Troy Dunton   Houston Tx 155928   FCS Cycling Club
3 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   Matrix Cycle Club
4 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   FCS Cycling Club
5 Joshua Bart   San Antonio , TX 238047   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Rothe      Mercy Cycling Team pb FUZE
2 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Team Hotel San Jose
3 John Minturn   Philadelphia, PA 179015   Team Hotel San Jose
4 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   FCS Cycling Club
5 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   Team Bicycles Inc.
6 Andrew Armstrong   Dallas, TX 187559   Matrix Cycle Club

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Colavita Racing Inc.
2 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
3 Davis Tucker   Austin, TX 198066   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Gregory Phillips   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing Inc.
5 Bill Thomas   Fulshear, TX 197449   Southwest Cycling Club
6 Patrick Murray   Sachse, TX 95801   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Steve Wallentine   Plano, TX 183257   Matrix Cycle Club
8 Todd Hollenshead   Mesquite, TX 221924   Mirage
9 Sam Sealana (1 - Cat4)   Denton, TX 72873   FCS Cycling Club
10 James Evans   Austin, TX 11056   Mirage
11 Danny Rangel   Watauga, TX 228745   Colavita Racing Inc.
12 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   Mirage
13 Adrian Navarro      Unattached
14 Todd Reed   Austin, TX 209099   Team Hotel San Jose
15 Brent Moulder   Frisco, TX 237395   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Max Hauser   Garland, TX 244122   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 Nieves Gonzalez   Richmond, TX 219863   Southwest Cycling Club
18 Linden Byrd   Austin, TX 189016   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory McAdams   Tyler, TX 59761   Matrix Cycle Club
2 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   VCRC Factory Racing Club
3 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
4 Jerry Roush   Richardson, TX 141318   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Scott Sullivan (1 - Cat3)   Frisco, TX 196178   Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Stephen Langford      Unattached
7 Adam Spears   Wylie, TX 244697   Unattached
8 Craig Virr (2 - Cat3)   Austin, TX 36726   Team Six

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycle Club
3 Russell Carr   Austin, TX 156400   Southwest CycleSport
4 Richard Herrin      Unattached
5 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
6 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
7 Dean Blackwood   Austin, TX 240771   Unattached
8 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
9 Dirk Fruhling   Richardson, TX 72927   Dallas Racing
10 Scott Whitten      FinishStrongTrainingSystems.com
11 Trevor Rigby   Mckinney, TX 58819   Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   Mirage
13 John Pouncy (1 - Cat5)   Dallas, TX 168133   Unattached
14 Kevin Hill   Krugerville, TX 235080   International Christian Cycling Club

Men - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Matrix Cycle Club
2 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   Team Hotel San Jose
3 Erick Benz   Austin, TX 216513   REI Austin Cycling Team
4 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
5 Ricky May   Katy, TX 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
6 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
7 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   Moritz Chevrolet Cycling
8 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   Dallas Racing
9 Eric Anderson   Wylie, TX 209662   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 David Felsing   San Antonio, TX 220873   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
11 Sal Digrazia      Team McAllen
12 Michael Talifero   Euless, TX 49159   Team Bicycles Inc.
13 Mike Munn   Bellaire, TX 245154   GC Cycling
14 George Steeves   Hudson Oaks, TX 225431   Mirage
15 Russell Wiseman   Grapevine, TX 213665   Unattached
16 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   Moritz Chevrolet Cycling

Men - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycle Club
2 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
3 Sam Childs   Austin, TX 6779   Matrix Cycle Club
4 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   Matrix Cycle Club
5 Richard Bonner   Austin, TX 194228   REI Austin Cycling Team
6 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
7 Kevin Burandt   The Woodlands, TX 178577   The Woodlands Cycling Club
8 Kevin Lynch   Houston, TX 191662   The Woodlands Cycling Club
9 Jorge Merle   Garland, TX 24084   Dallas Racing
10 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
11 Sean Thompson   Grapevine, TX 196407   FCS Cycling Club
12 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   Team Hotel San Jose
13 Edd Bost (1 - Cat4)   Denison, TX 209507   Permian Basin Bicycle Assoc
14 Charles Hobbs   Dallas, TX 137993   Team LaS'port
15 David Starrett   Tyler, TX 69322   Simpson's Fitness & Adventure Sports
16 Doug Rogers   Hewitt, TX 246017   Unattached
17 Tom Bick   Bedford, TX 220664   Team Bicycles Inc.
18 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX 183683   Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 David Allen   Austin, TX 244010   Unattached
20 glenn baab   Euless Texas 240319   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
2 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
3 Jeff Agee   Houston, TX 217805   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   Unattached
5 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club
7 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
8 Eugenio Lugo   Grapevine, TX 180502   FCS Cycling Club
9 David Crawford   Plano, TX 203912   Matrix Cycle Club
10 Steven Schoger   The Woodlands, TX 231307   The Woodlands Cycling Club

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Smith   Houston, TX 125991   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 William Allen   College Station, TX 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Herb Feins   Houston, TX 102797   Southwest Cycling Club
4 Albert Hirsch   Dallas, TX 201414   Texas Velos
5 Craig Rennpage   Houston, TX 134692   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 James Alsup   Austin, TX 232323   Team Hotel San Jose
7 Pete Vandermey   San Antonio, TX 232694   Unattached
8 John Bandy (1 - Cat4)   Austin, TX 2471   Violet Crown Sports Assoc
9 Patrick Dillon   Irving, TX 63080   Mirage
10 Dennis Syring      Red River Velo Club
11 Cinco Phillips   Fort Worth, TX 238268   Lone Star Racing Club

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Thornton   Arlington, TX 51007   Matrix Cycle Club
2 Jack Weiss   Euless, TX 165170   Matrix Cycle Club
3 Burman McGrady      Unattached
4 Jim Exum   Tyler, TX 156509   Simpson's Fitness & Adventure Sports
5 Tom Hall      Unattached

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Wilkinson   Dallas, TX 150095   Matrix Cycle Club
2 Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX 134695   Matrix Cycle Club
3 Skip Sparry   Plano, TX 46768   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams      Plano Cycling/Cannondale/GS Tenzing
2 Henry Guajardo   Houston, TX 238776   Unattached
3 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycle Club
2 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 Matthew Breeding   Shenandoah, TX 243179   Unattached
6 William Guajardo   Houston, TX 238769   Unattached
7 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
8 Zack New      Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Ryan Smith      Unattached
4 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Team Bicycles Inc.
5 Matthew Schumacher      Team Bicycles Inc.
6 Daniel Allen   Austin, TX 244008   Unattached
7 Ryan Earnheart   Fort Worth, TX 241953   Team Bicycles Inc.
8 Josh Shadrick      Team Bicycles Inc.
9 Joseph Santiago      Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Burandt   Austin, TX 189171   The Woodlands Cycling Club
2 Andrew Dahlheim      Plano Cycling/Cannondale/GS Tenzing
3 Shane Densmore   Denton, TX 219335   FCS Cycling Club
4 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
5 Thacker Reeves   Tyler, TX 240130   Unattached
6 Joseph Tokarski   The Woodlands, TX 172297   Southern Elite
7 Andrew Schwalb   Dallas, TX 220475   Matrix Cycle Club
8 John Bonewitz   Grapevine, TX 232744   Moritz Chevrolet Cycling
9 Derek Harward   North Richland Hills, TX 225241   Team Bicycles Inc.
10 Logan Sain   Allen, TX 201765   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Sam Dobbin   Hurst, TX 240984   Team Bicycles Inc.
12 Ivan Mukasa   Euless, TX 233987   Team Bicycles Inc.
13 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   Moritz Chevrolet Cycling

Women - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin O'Neil   Huntsville, TX 230540   The Woodlands Cycling Club
2 Cheryl Bick   Bedford, TX 228368   Team Bicycles Inc.

Women - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   FCS Cycling Club
2 Tammy Sporleder   San Francisco, CA 228693   Broken Films Racing
3 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Broken Films Racing
4 Jennifer Blum   Dallas, TX 241121   Mirage

Women - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hannos (1 - Cat1)   Tyler, TX 235831   Matrix Cycle Club

Women - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mina Pizzini   Austin, TX 101676   Mirage
1 Michelle Boyer   Murphy, TX 234619   Unattached
1 Wendy Segrest (1 - Cat4)   Dallas, TX 220114   Unattached
1 Karen Hunnicutt   Frisco, TX 244451   Unattached
1 Michelle Munn      Unattached

Women - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Stacy Dannels      Unattached
3 Amy Tucker (1 - Cat3)   Richardson, TX 151284   Matrix Cycle Club
4 Sheila Zainfeld   Richardson, TX 202264   FCS Cycling Club
5 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   Southwest Cycling Club
6 Carol Ambuhl      Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Deb Manley   Aledo, TX 237615   Broken Films Racing
8 Gilda Wiseman      Unattached

Women - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Newman   Midland, TX 207240   Permian Basin Bicycle Assoc
2 Clare Murphy   Midland, TX 149123   Permian Basin Bicycle Assoc
3 Carol Gogas      Unattached
4 Alice Jones   Katy, TX 193587   Southwest Cycling Club
5 Chris Robichaud   Midland, TX 191628   Permian Basin Bicycle Assoc
6 Sally Guon   San Clemente, CA 245353   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Suzanne Shea   Spring, TX 216945   Unattached

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX 208489   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Prado   Cedar Park, TX 238933   Unattached
2 Megan Baab      Team Bicycles Inc.

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Southern Elite
2 Amanda Russell      Unattached
3 Jeannette Wacker      Unattached

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX 169043   FCS Cycling Club
2 Shannon Shea   Spring, TX 214040   Unattached
3 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   Moritz Chevrolet Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee