Race Results for
Tamarack Twister XC - State Championship Finals
Donnelly, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Dixon   Boise, ID2:11:35.00 243553  781 

Men - SP - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGELO ROMAN   1:41:24.00  842 
2 Hudson Thyr   Cataldo, ID1:47:38.00 201595  780 
3 Jonathan Merritt   Lander, WY1:47:57.00 217104  799 
4 ZACHARY PAGE   2:4:32.00  782 

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Jones   Fort Collins, CO1:41:13.00 233563  772 
2 Brady Adams   Boise, ID1:47:30.00 225393  774 
3 KEATON KEENE   1:50:57.00  804 
4 William Adicoff   Ketchum, ID1:52:26.00 231796  802 
5 AUSTIN EDWARDS   1:53:53.00  829 
6 BEN MOORE   1:55:41.00  783 

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Hooley   Mccall, ID1:40:34.00 233310  838 
2 CHRIS CONBS   2:7:42.00  837 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON EITEL   1:26:50.00  810 
2 DALE KAEHL   1:34:5.00  834 
3 ERIC DENNING   1:35:55.00  787 
4 STEVE QUELETTE   1:39:54.00  843 
5 Nate Denning   Boise, ID1:45:0.00 243599  839 
6 Jesse Craven   Eagle, ID1:47:6.00 245358  666 
7 KEVIN FAUL   1:51:58.00  771 
8 SAGET GUILLAMME   1:57:35.00  827 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICH BOTTO   1:31:6.00  821 
2 ERICK KNUDSEN   1:38:40.00  809 
3 TYSON EKSTROM   1:39:60.00  785 
4 NICK MORLEY   1:42:17.00  844 
5 TODD WONG   1:43:12.00  784 
6 Kevin Everett   Boise, ID1:44:46.00 241709  801 
7 RYAN ANDRUS   1:45:11.00  836 
8 CHAD SUMMERVILL   1:46:22.00  788 
9 Shae Mayner   Twin Falls, ID1:49:18.00 245374  795 
10 PAUL BLACK   1:54:15.00  806 
11 HAL MILLER   1:54:27.00  770 
12 ROB CARBRAY   1:56:28.00  830 
13 BRIAN PRICE   1:57:24.00  832 
DNF JOE FEIDER   DNF  789 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHUCK KEENE   1:37:50.00  803 
2 Robert (Shawn) Letson   Spokane, WA1:38:19.00 207790  777 
3 Todd Butler   Boise, ID1:42:17.00 122910  818 
4 Andrew Kirk   Sun Valley, ID1:42:26.00 214986  794 
5 RICH MCCRYSTAL   1:46:5.00  816 
6 RANDY STILLMAN   1:47:6.00  831 
7 Rick Fahey   Hailey, ID1:47:36.00 248917  776 
8 Cahill Jones   Boise, ID1:50:33.00 233564  773 
9 MIKE THORNTON   1:51:24.00  775 
10 WAIN MAILHOT   1:57:47.00  791 
11 STEVE ROGERS   1:58:25.00  796 
12 RICK BREY   2:7:10.00  800 
13 BRIAN SHEILDS   2:7:16.00  790 
14 BILL LEAHY   2:17:8.00  798 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Klinger   Boise, ID1:40:5.00 149627  793 
2 CLYDE CODY   1:50:56.00  825 
3 JOHN SPARKS   1:53:22.00  792 
4 FRITZ STAFFORD   1:55:49.00  808 
5 William (Bill) Dickerson   Moscow, ID1:55:57.00 242722  815 
6 JACK HEAGY   1:56:1.00  824 
7 Mark Kieckbusch   Boise, ID2:25:13.00 248872  805 

Men - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL SWENSON   1:57:6.00  778 

Men - Singlespeed B - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT WHITE   1:32:41.00  833 
2 GEORGE KEMP   1:37:18.00  817 
3 JOE PIRUS   1:38:48.00  840 
4 ALAN KRISHNEK   1:39:16.00  812 
5 SHAWN GROSSMAN   1:41:7.00  819 
6 GEOFF STANDS   1:45:19.00  835 

Men - Singlespeed A - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Potter   Boise, ID2:15:14.00 148039  13 
2 Marc Driver   Ketchum, ID2:20:44.00 84173  31 
3 CHRIS HOWELL   2:34:34.00  11 
4 James Moores   Boise, ID3:2:58.00 90758  190 

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CEES HOFMAN   2:44:46.00  24 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Rogers   Nampa, ID2:24:31.00 215630  197 
2 Jason Shueh   Rexburg, ID2:40:13.00 180251  19 
3 Jon Costa   Frisco, CO2:51:2.00 228765  22 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Jones   Boise, ID2:16:4.00 18202  30 
2 Don Anderson   Liberty Lake, WA2:16:24.00 41183  196 
3 Reed Melton   Redwood City, CA2:18:48.00 213842  10 
4 Paul Schiffman   Boise, ID2:31:52.00 104606  17 
5 Alex Phipps   Boise, ID2:34:30.00 204050  187 
6 Greg Coy   Boise, ID2:36:11.00 8008  16 
7 Rich Hardy   Hailey, ID2:38:49.00 234004  199 
8 Scott Hill   Garden City, ID2:42:37.00 105910  188 
9 Keith Bickford   Moscow, ID2:53:43.00 244678  
DNF Alex Ebright   Oakland, CADNF 199960  193 
DNF Brandon Archibald   Portland, ORDNF 175413  28 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stott   Boise, ID2:41:18.00 232996  26 
2 Greg Parker   Boise, ID3:9:44.00 137045  194 

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Bell   Ketchum, ID2:44:18.00 202562  23 

Men - Clydesdale A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID WILLIAM   1:33:44.00  797 
2 CHARLES MILLS   1:38:20.00  828 
DNF HAWKS RULIN   DNF  841 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KOBY KEENE   1:23:35.00  305 
2 TATE THORNTON   2:1:50.00  292 
3 BEN SHIELDS   2:3:0.00  295 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYCE KLINGER   1:27:41.00  297 
2 PANOS PANAYIOTOU   1:27:49.00  298 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN KISNER   1:30:49.00  316 
2 JEREMY MCLEAN   1:39:27.00  310 
3 COLIN SOARES   1:56:17.00  311 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB JAMISON   1:25:3.00  313 
2 MEL ILKA   1:32:42.00  300 
3 WD MERRITT   1:34:2.00  306 
4 DEAN JENNINGS   1:37:7.00  293 
5 SAM ADICOFF   1:37:46.00  304 
6 ERIC ST. PIERRE   1:39:54.00  303 
7 Jeffrey Coward   Idaho Falls, ID2:2:44.00 202188  321 

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL DORSCH   2:1:60.00  307 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Jones   Salt Lake City, UT1:58:6.00 18172  
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA1:59:47.00 147208  195 
3 Keith Hickerson   Boise, ID2:58.00 220167  186 
4 Jeremy Pinto   Moscow, ID2:5:4.00 58106  
5 Brandon Akers   Boise, ID2:10:42.00 96007  
6 Jon Gould   Boise, ID2:13:49.00 207646  189 
7 George (Tad) Hamilton   Boise, ID2:15:34.00 14809  15 
8 Darren Lightfield   Boise, ID2:15:37.00 197708  
9 Shawn Mitchell   Boise, ID2:18:14.00 24621  198 
10 Michael McDonald   Boise, ID2:34:40.00 205325  12 
DNF Michael Tobin   Boise, IDDNF 35668  192 
DNF Ryon Butterfield   Pocatello, IDDNF 138474  14 

Women - SP - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Alexander   Boise, ID2:7:40.00 251513  822 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREN DORSCH   1:51:40.00  811 
2 Laura Mundy   Boise, ID2:20:55.00 240851  786 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATHERINE MAER   2:2.00  820 
2 AMBER BELL   2:2:53.00  807 
3 Pamela Brown   Boise, ID2:12:9.00 245937  814 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Smith   Boise, ID2:16:8.00 240018  813 

Women - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH CODY   2:8:45.00  826 

Women - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GABRIELLE ANDERSON   1:58:7.00  823 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Forsmann   Boise, ID3:2:32.00 229294  29 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN MAILHOT   2:38:32.00  27 
2 Monique Simone   Salt Lake City, UT2:47:2.00 213179  18 
3 Kristi Kendrick   Boise, ID3:6:59.00 234359  

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Beck   Boise, ID2:26:2.00 245120  301 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EISA QUELETTE   1:50:28.00  320 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 POLLY RHODES   1:33:24.00  315 
2 ANGELA EARLE   1:51:18.00  299 
3 ERIKA KRISHNEK   1:54:1.00  308 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynda Ransdell   Boise, ID1:43:0.00 248749  290 
2 ANGELA HILL   1:57:23.00  309 
DNF CAROL BRUMETT   DNF  318 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorien Lightfield   Boise, ID2:24:51.00 98936  
2 Stacey Scanlan   Boise, ID2:25:48.00 199731  20 
3 Lynn Stott   Boise, ID2:35:21.00 229694  25 
4 Mary Ann Ozier   Boise, ID2:40:40.00 77432  
5 Chris Costa   Frisco, CO2:40:48.00 217494  21 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerSierra NevadaShimanoSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee