Race Results for
DINO Mountain Bike Series #7
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Tonak      
2 Landon Sorge   Zionsville, IN 246908   
3 Jacob Shelburne      
4 Andy Ritter      
5 Marley Stone   Zionsville, IN 235345   
6 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
7 Grant Gorham      
8 Kory Noland      
DNF Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Colvin      
2 Ernie Calderin      
3 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
4 Rigoberto Aguilera      
5 Aaron Hawkins   Fort Wayne, IN 244459   
6 Sebastian Peers      
7 Christopher Hruska      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Frazier      
2 Michael Conaway   Fishers, IN 180478   
3 Tony Silveus      
4 Michael Kaster      
5 Matthew Ploch   Indianapolis, IN 241803   
6 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
7 Randy Witte      
8 Mike Hemelgarn      
9 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
10 John Clasen      
11 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
12 Ty Peck      
13 Martin Sanders      
14 Brian Zimmer      
15 Rocky Thomas      
16 Warren Heise      
17 Joey Greegor   Fishers, IN 158041   
18 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
19 Michael Margraf      
20 Jason Mygrant      
21 Ryan Lindsay      
22 Adrian Ball      
23 Charles Scott      
24 Greg McCormack      
25 David Smith      
DNF Tobias Holsman      
DNF Jay Casey   Alexandria, VA 236994   
DNF David Raber   Carmel, IN 185433   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster      
2 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
3 Michael Cochard      
4 John Wright   Carmel, IN 211129   
5 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
6 Griff Griffiths      
7 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
8 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
9 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
10 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
11 David Warner      
12 Dennis Santay      
13 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
14 Dean Dahlquist      
15 Steve Allen      
16 Mike Poe      
17 Darren Lawson      
18 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
19 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
DNF Brad Owen      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lapham      
2 David Coar   Ft Wayne, IN 57399   
3 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
4 Tom Linn      
5 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
6 Tim McKenney      
7 Bud Hettrick      

Men - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrel Sparzo      
2 Chase Pershing      
3 Mike Almert      
4 John Hall      
5 Dave Powers      
6 Phillip Lillge      
7 Tylor Creriston      
8 Korbin Shillings      
9 Benjamin Hall      
10 Ryan Coyle      
11 Tyler Wright      
12 A.J. Wagoner      
13 Isaac Hawkins      
14 Michael Ratliff      
15 Chase Miller      
16 Tyler Lowe      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
3 Chad Salle   Greenville, SC 228233   
4 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
5 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Jeffrey Weaver   Fishers, IN 63113   
4 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
5 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
6 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
7 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
8 David McComb   Yoder, IN 172316   
9 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
10 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
11 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
12 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
13 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
14 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
15 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hufhand      
2 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
DNF Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Harrell      
2 David Greene      
3 David Krahulik      
4 Mike Johnson      
5 Steven Ullery      
6 Craig Andrews      
7 Bill Massey      
8 Jamie Owens      
DNF Jeffery Almodovar      
DNF Kevin Thomas      
DNF Michael Corby      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Biggerstaff      
2 Fred Lucas      
3 Greg Ernest      
4 Tyler Conant      
5 Matt Bishop      
6 Derek Bell      
7 Ian Mihay      
8 Andrew McMullan      
9 Zach Mitchell      
10 Zachary See      
11 Aaron Morgan      
12 Cory Wright      
13 Billie Jamison      
DNF Josh Aliff      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Slade      
2 John Sherman      
3 Brendon Cleave      
4 Brendon Shelton      
5 Carson Shadowen      
6 Joseph Hatley      
7 Thomas Keene      
8 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   
9 Michael Dotlich      
10 Ryan Nolting      
11 Tim Mack      
12 Bill Gude      
13 Kenneth Harshbarger      
14 Scott Moreland      
15 Christian Wessel      
16 Neil Lasley      
17 Michael Almodovar      
18 Tony Wibbeler      
19 Chad Nay      
20 M. Kallin Carter   Fishers, IN 43599   
21 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
22 Tim Mobley      
23 Norman Ott      
24 Brad Hawkins      
25 Jeff Lucas      
DNF Zachary Miller      
DNF Brian Sharp      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
2 Tony Gonzalez      
3 Charles McClary      
4 Bill Ardery      
5 Gary Taylor      
6 David Tonak      
7 Joe Seufert      
8 Eric Stone      
9 Paul Howard      
10 Dennis Catron      
11 Matt Curry      
12 Larry Lawrence      
13 Kirk Schmierer      
14 David Gardner      
15 Zuhair Yaseen      
16 Dennis Moffett      
17 Steve Williams      
18 Paul Witt      
19 Mark Glore      
20 Darin Smith      
21 Robert Perales      
22 Richard Feeley      
DNF Brad Hill      
DNF Beau Sessions      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Ruhl      
2 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
3 Kenneth Stump   Fort Wayne, IN 244024   
4 John Sites      

Men - Pro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Pirtle   Saint Louis, MO 28221   
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
3 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
4 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
5 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA 121452   
6 German Bermudez   Colombia 194439   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Cornwell      
2 Weston Luzadder      
3 Matt Payne      
4 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   
5 Ryan Catron      
7 Kaleb West      
8 Pat Maloney      
9 Steven Moffett      
10 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
11 Paul Angleton      
12 Kody Hughes      
13 Greg Thorpe      
14 Trace Fetterer      
15 Jared Howard      
16 Phillip Holcombe      
17 Josh Baber      
18 Andrew Barker      
19 James (Beau) Thrasher      
DNF Charlie McClary      Jr 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caryn Atkinson      
2 Meredith Link      
3 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
4 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   
5 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
6 Julanne Packard      

Women - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candace Hatley      
2 Joyce Farley      
3 Jennifer Biggerstaff      
4 Pam Sparzo      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Coddington   Indianapolis, IN 181530   
2 Sally Collins   Carmel, IN 194516   
3 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   
4 Sherry Downing   Cincinnati, OH 199748   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Cook      
2 Kelli Reidford      
3 Angela Breeden      
4 Holly Lee      
5 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
6 Cindy Holzhausen      
7 Toni Trumbower      
8 Danielle Landis      
9 Chrysa Malosh      
10 Andriana Wright   Griffith, IN 249882   
11 Summer Vuke      
12 Jennifer Boblitt      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoUSACDFOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee