Race Results for
DINO Mountain Bike Series #2
Bloomington, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/03/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Marley Stone   Zionsville, IN 235345   
3 Jacob Shelburne      
4 Landon Sorge      
5 Ryan Kiel      
6 Andy Ritter      
7 Kory Noland      
DNF Daniel Shannon      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Knapp      
2 John Grant   Louisville, KY 193579   
3 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
4 Nick Dornik      
5 Scott Colvin      
6 Brad Titzer      
7 Ethan Blackburn   South Burlington, VT 245771   
8 Michael Cook      
9 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
10 Cory Swihart      
11 Ernie Calderin      
12 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
13 Christopher Hruska      
14 Ben Gadomski      
15 Brady Gibson      
16 Ron Ostlund      
17 Thomas Morris      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Bosemer   Louisville, KY 237064   
2 Tony Silveus      
3 Jay Casey      
4 Jay Record      
5 John Clasen      
6 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
7 Matthew Ploch   Indianapolis, IN 241803   
8 Mike Hemelgarn      
9 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
10 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
11 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
12 Richard Kisseloff   Algonquin, IL 97352   
13 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
14 Aaron Songer      
15 Luther Prater      
16 William Confer   Zionsville, IN 172347   
17 Brian Zimmer      
18 Mike Conaway      
19 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
20 Travis Sims      
21 Brian Milburn   Fishers, IN 226799   
22 Adrian Fahey      
23 Russ Goodman      
24 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
25 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
26 Yngvar Brynildssen      
27 Michael Margraf      
DNF John Ryan      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
2 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
3 Steve Harpster      
4 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
5 Rowland Peddie      
6 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
7 David Warner      
8 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
9 Griff Griffiths      
10 Jeff Martin      
11 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
12 Darren Lawson      
13 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
14 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
15 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
16 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
17 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Scott   Bruceville, IN 78590   
2 Lee Jackson   Fishers, IN 212779   
3 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
4 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
5 Keith Caudill      
6 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
7 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   

Men - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Wheeler      
2 Todd Fouty      
3 Darin Smith      
4 Patrick Bates      
DNF Reid Fouty      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Brad Nelson   Carmel, IN 217294   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 German Bermudez   Colombia 194439   
2 Brian Mountjoy   Danville 25267   
3 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
4 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
5 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
6 Matthew Fox   Greendale, IN 242712   
7 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
8 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
9 John Hughson   Schenectady, NY 243361   
DNF Josh Gerlach   Louisville, KY 225964   
DNF William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
DNF Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
2 David McComb   Yoder, IN 172316   
3 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
4 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
5 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
6 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
7 Russell Sohm   Louisville, KY 120996   
8 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
9 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
10 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
11 Chad Wright   Wheatfield, IN 230188   
12 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
13 Jason Breeden   Bloomington, IN 4715   
14 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
15 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
16 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
DNF Ryan Myers   Fort Wayne, IN 83439   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
2 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
3 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
4 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Malaby      
2 Craig Andrews      
3 Shane Lindauer      
4 Kyle Brozek      
5 Chris Bucher      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Roberts   Columbus, IN 247404   
2 Aaron Hawkins   Fort Wayne, IN 244459   
3 Rigoberto Aguilera      
4 Kansei Umeno      
5 Charles Gray      
6 Derek Bell      
7 Ian Mihay      
8 Aaron Morgan      
9 Louis Gregoire      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Tragesser      
2 Carson Shadowen      
3 Erik Finwall      
4 Bill Gude      
5 Joseph Hatley      
6 Tim Mack      
7 Lars McCain      
8 Drew Ott      
9 M. Kallin Carter   Fishers, IN 43599   
10 Christian Wessel      
11 Shawn Ashley      
12 Chad Nay      
13 Chris Meadows      
14 Tommy Hacker      
15 Gregory Hobby      
16 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
17 Jacob Garner      
DNF Tim Mobley      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Brumleve      
2 Charles McClary      
3 Brian Allen      
4 Jim Gardner      
5 Steve Williams      
6 Gary Taylor      
7 Dennis Moffett      
8 Bill Ardery      
9 Eric Frazier      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
DNF Martin Ruhl      

Men - Pro - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
2 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA 121452   
3 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McClary      
2 Matt Payne      
3 Steven Moffett      
5 Justin Kirchhoff      
6 Kaleb West      
7 Paul Angleton      
8 Trace Fetterer      
9 Adam Knies      
10 Andrew Barker      
DNF Charlie McClary      Jr 
DNF Sage Heishman      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne Prater      
2 Randi Cox      
3 Jessica Randolph    234560   
4 Loretta Huckstep      
5 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Coddington   Indianapolis, IN 181530   
2 Nicole Borem      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Breeden      
2 Meredith Link      
3 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
4 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
5 Stephanie Fida      

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Bethany Martin      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee