Race Results for
DINO Mountain Bike Series #1
Warsaw, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/06/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Landon Sorge      
3 Marley Stone   Zionsville, IN 235345   
4 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
5 Ryan Kiel      
6 Matthew Kiel      
7 Gunner Dygert      
8 Kory Noland      

Men - SP - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cook      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ryan Knapp      
3 Richard Mezo      
4 Jason Cordes      
5 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
6 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
7 Paul Sanders      
8 Adam Feltz      
9 Cory Swihart      
10 Jon Kauffman      
11 Ron Ostlund      
12 Ernie Calderin      
13 Sebastian Peers      
14 Jake Moore      
15 Jon Garrison      
16 Christopher Hruska      
17 Matthew Kendall      
18 Mike Nimtz      
19 Mike Markham      
DNF Scott Colvin      
DNF Ben Reed      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ryan      
2 David Raber   Carmel, IN 185433   
3 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
4 Tony Silveus      
5 Chad Kuhn      
6 brian phillips   Louisville, KY 243370   
7 Matt Johnson      
8 Brian Milburn   Fishers, IN 226799   
9 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
10 Mike Conaway      
11 Michael Kaster      
12 Matt Allgeier      
13 Mike Hemelgarn      
14 Sean Mills      
15 Russell Wesley      
16 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
17 Kelly Jedynk      
18 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
19 Travis Sims      
20 Sam Ruff      
21 Jeffrey Carter      
22 Dirk Steyn      
23 Warren Heise      
24 William Confer   Zionsville, IN 172347   
25 Russ Gelow      
26 Russ Goodman      
27 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
28 Andy Dunithan      
29 Brian Zimmer      
30 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
31 Luther Prater      
32 Sam Markley      
33 John Castaneda      
34 Theunis Louw      
DNF Matthew Ploch   Indianapolis, IN 241803   
DNF Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster      
2 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
3 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
4 Jim Sunderman      
5 Randy Bartz   Ft. Wayne, IN 194584   
6 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
6 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
7 David Warner      
8 Dennis Santay      
9 Dean Dahlquist      
10 John Wright   Carmel, IN 211129   
11 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
12 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
13 Steve Hoag      
14 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
15 Brad Owen      
16 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
17 Norm Graham      
18 Bill Rheinhardt      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Proctor      
2 Lee Jackson   Fishers, IN 212779   
3 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
4 Keith Caudill      
5 Brendan Wahl      
6 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
7 Rick Oligee      
8 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   

Men - Intro - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Ruff      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Ploch   St Louis, MO 163562   
2 Bryan Bos   Naperville, IL 94991   
3 German Bermudez   Colombia 194439   
4 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
5 Chad Salle   Greenville, SC 228233   
6 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
7 Matthew Fox   Greendale, IN 242712   
8 John Firak   Chicago, IL 103713   
9 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
10 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
11 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
DNF Jason Nixon   Lake Orion, MI 194468   
DNF Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
2 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
3 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
4 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
5 David McComb   Yoder, IN 172316   
6 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
7 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
8 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
9 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
10 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
11 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
12 Ken Melville      
13 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
14 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
DNF Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
2 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
3 Mark McCrimmon      
4 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
5 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
6 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
7 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
8 Nicholas Hancock   Huntington, IN 43830   
9 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
10 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
99 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Stevens   Union, OH 34080   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Lancaster      
2 Mark Malaby      
3 Craig Andrews      
4 Steven Weber      
5 David Hursh      
6 Gerald Rusin      
7 Kyle Brozek      
8 Mark Adams   Portage, IN 181415   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Roberts      
2 Aaron Hawkins      
3 Ben Biggerstaff      
4 Chap Blackwell      
5 David Young      
6 Jeffrey Popelka      
7 Spencer Short      
8 Nick Demopoulos      
9 Jeff Morley      
10 Steve Baker      
11 Billie Jamison      
12 Rick Stephens      
13 Barrett Craig      
14 Aaron Morgan      
15 Nate Johnson      
16 Kevin Taylor      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Tragesser      
2 Brendon Shelton      
3 Carson Shadowen      
4 Joseph Hatley      
5 Russell Webb      
6 Tim Mack      
7 Ryan Nolting      
8 Bill Gude      
9 Jacob Huffer      
10 Brian Sharp      
11 Joshua Mann      
12 Jon Ocock      
13 Jeff Wass      
14 Tommy Hacker      
15 M. Kallin Carter   Fishers, IN 43599   
16 Lars McCain      
17 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
18 Tim Mobley      
19 Gustavo Aleman      
20 Shawn Heishman      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Kruckeberg      
2 Charles McClary      
3 Gary Schmitz      
4 Randy Groves      
5 Nate Winslow      
6 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
7 Gary Taylor      
8 Dennis Hall      
9 Dennis Moffett      
10 Steve Williams      
11 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
12 David Tonak      
13 William Morelock      
14 Rich Lennex      
15 Bill Ardery      
16 Keith Losey      
17 Scott Rees      
18 Eric Frazier      
19 Joe Dibble      
20 Zuhair Yaseen      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lapham      
2 Mark Workman      
3 Martin Ruhl      
4 Bruce Lankenau      
5 Kenneth Stump   Fort Wayne, IN 244024   
6 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
7 Tom Locke      
8 Michael Harris      

Men - Pro - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Adam Kitchens      
3 Kyle Downs      
4 Matt Payne      
5 Garrett Perkins      
6 Scott McClary      
7 Justin Kirchhoff      
8 Kaleb West      
9 Steven Moffett      
10 Trace Fetterer      
11 Spencer Rheinhardt      
12 Austin Wass      
13 Zac Erba      
14 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
15 Paul Angleton      
16 Alexi Demopoulos      
17 Garrett Wass      
18 Jacob Metzger      
19 Sage Heishman      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne Prater      
2 Caryn Atkinson      
3 Jessica Randolph    234560   
4 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   
5 Julanne Packard      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
2 Nicole Borem      
3 Rosimeire Martins   Carmel, IN 230189   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Staci Trolian      
2 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
3 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
4 Amanda Letsch      
5 Sandy Hall      
6 Kim Ciesiolka      
7 Karen Wood      
8 Marcell Myers      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee