Race Results for
Hop Brook Dam MTB Race-Root 66
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/08/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:17:13 228017  69 
2 Nathaniel Gentile   Andover, MA1:21:50 233185  74 
3 Jake Chase-Lubitz   1:22:17  71 
4 Austin Eterno   1:23:17  77 
5 Randall Sherman   1:23:19  70 
6 Mike Chin   1:27:37  72 
7 Chris Parmer   Burlington, VT1:34:36 222360  68 
8 Liam Twomey   Chelmsford, MA1:37:08 235066  73 
9 Eric Roth   Bethany, CT1:51:00 192185  67 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA1:14:09 149744  104 
2 Olle Svensson   1:14:37  75 
3 Ben Corbalis   Portland, OR1:19:03 184819  109 
4 Joshua McLevy   1:19:24  116 
5 David Gilbert   Manchester, CT1:20:56 227938  102 
6 Scott McClelland   1:21:42  119 
7 Tim Cook   Amherst, MA1:22:26 235587  100 
9 Benjamin Grass   Missoula, MT1:23:04 244348  140 
10 Ryan Hayman   Medford, MA1:23:52 143028  143 
11 Josh Egan   1:24:06  104 
12 David Fierro   Gales Ferry, CT1:24:24 242328  103 
13 Eric Roth   1:25:26  114 
14 Samuel Wallace   Goshen, MA1:26:36 226668  107 
15 Benz Katanyoo   1:28:47  76 
16 David Elder   1:33:40  142 
17 Daniel Fama   Westfield, MA1:34:50 226286  118 
18 Joseph Roy   East Brookfield, MA1:35:31 153623  141 
19 Ben Carone   1:36:57  110 
20 Michael Ferraro   1:41:22  117 
21 Greg Caporuscio   1:48:42  101 
22 Kurt Sibrinsz   Manchester, CT2:13:58 75124  112 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Dee   Providence, RI1:15:45 139709  236 
2 Brian Pierce   Longmont, CO1:16:16 175575  226 
3 Sylvain Loize   1:19:02  237 
4 Robert Cruz   Weymouth, MA1:19:34 144424  231 
5 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:23:05 75160  246 
6 Michael Ergler   1:23:08  243 
7 John Masotta   Bethel, CT1:23:43 224740  247 
8 Michael Zanconato   Sutton, MA1:25:20 82612  235 
9 Robert Cerreira   1:25:29  244 
10 Jesse Taylor   Canterbury, NH1:26:50 243092  240 
11 David Flagg   1:28:17  230 
12 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:29:04 224520  232 
13 Michael Simmons   Springfield, MA1:29:05 194899  227 
14 Eric Policarpio   Bristol, CT1:29:06 159499  234 
15 Nathan Chubet   1:29:30  229 
16 Skip Salo   Oakdale, CT1:30:15 198303  233 
17 Michael Pajarillo   1:32:25  238 
18 Mark Wucher   Mountain View, CA1:34:00 151859  33 
19 Matthew Niemerski   Takoma Park, MD1:35:04 208147  228 
20 Daniel Chabott   Keene, NH1:41:20 212027  225 
21 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:44:51 168943  241 
22 Andrew Fleming   1:56:22  245 
DNF Lyal Tressler   Gaithersburg, MD0:00:00 174880  239 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Santangelo   1:20:07  45 
2 Doug Aspinwall   Easthampton, MA1:20:46 60818  34 
3 Brian Kelleher   Harwinton, CT1:21:18 239246  27 
4 John Taloumis   Chicopee, MA1:24:51 243942  38 
5 Mike Woods   1:25:49  31 
6 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:26:03 199172  42 
7 Tony Muffatti   1:26:48  88 
8 Peter Dunn   1:27:02  32 
9 Thomas Merrill   1:28:11  35 
10 Jan Berka   Guilford, CT1:29:40 242063  89 
11 Casey Gawlak   New Milford, CT1:30:19 220180  37 
12 Mike Purcell   1:30:20  26 
13 Edward Szkoda   1:31:57  43 
14 John Stockford   Norwich, CT1:32:01 140117  28 
15 Bruce Bussolini   1:35:58  87 
16 Jim Blackman   1:36:45  90 
17 Robert Speed   Winchendon, MA1:36:52 214100  30 
18 Art Randolph   1:37:20  36 
19 Jonny Lach   1:43:55  39 
20 Jeffrey Oakes   1:45:58  29 
21 Scott Hubbell   Franklin, MA2:09:30 237531  41 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan O'Neill   1:20:51  430 
2 Paul Brais   Chepachet, RI1:21:18 146123  427 
3 Randall Taylor   Guilford, CT1:28:11 35118  425 
4 John Jansen   1:30:43  429 
5 Thomas Sorrentino   Bedford Hills, NY1:32:16 206367  432 
6 Bob Ford   1:37:45  434 
7 Bill Hart   1:38:37  426 
8 John Granton   1:44:39  456 
9 Peter Evans   1:47:43  433 
10 William Charleton   Harwinton, CT2:02:49 236432  431 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Benerakes   1:19:11  365 
2 Mike Troisi   Lancaster, MA1:20:41 205423  361 
3 Raymond Martin   Boston, MA1:26:35 161373  366 
5 Jeffrey Zelek   Newington, CT1:41:39 124905  362 
6 Ken Avery   1:41:41  364 

Men - Pro/SemiPro/ExOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCormack (1 - Pro)   Foxboro, MA2:33:47 23101  60 Colavita
2 Justin Lindine   North Ogden, UT2:42:54 205717  48 Windham Mtn.
3 Andrew Freye   Allentown, PA2:48:56 164856  46 Bikeman/Salsa
4 Joshua Dillon   Stowe, VT2:53:16 174590  53 Fiordifrutta
5 Jerome Townsend   Princeton, MA2:55:14 196503  47 Coyote Hill
6 Noah Taylor   Peterborough, NH2:57:40 106563  58 
7 Jon Rowe   Bennington, VT2:58:58 30742  54 North Atlantic Velo
8 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT3:16:50 23079  57 Coyote Hill/Iron Horse
9 Brian Wolff   Sound Beach, NY3:24:38 92298  52 
DNF Kevin Montgomery   San Francisco, CA999 164746  49 Brandeis University
DNF Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA999 5155  59 Seven Cycles
DNF Ethan Gilmour   Ludlow, VT999 175603  56 Coyote Hill
DNF Brian Firliet   Rutland, VT999 183891  55 Coyote Hill
DNF Mathew Katz   Northfield, VT0:00:00 116957  50 Team Bulldog

Men - First Timers - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Lemire   44:30  388 

Men - First Timers - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Marshall   41:31  844 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Emile Smith   Canaan, NH999 230005  376 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradford Perley   Brevard, NC2:13:53 192115  261 
2 Kyle Stockford   Norwich, CT2:57:20 210921  260 
3 Ramsey Fritz   3:15:20  257 
DNF Paul Bickford   Chester, CT999 200820  258 
DNF Peter McMahon   Chester, CT0:00:00 229342  259 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Kramer   Lake Placid, NY2:19:07 122757  333 
2 Tomas Tyrychtr   Larchmont, NY2:26:35 231303  334 
3 Robert Poole   2:28:45  326 
4 Eric Carlson   Bristol, CT2:48:46 233018  332 
5 Miles Ericson   Granville, MA2:54:02 153128  335 
6 Doug Jenne   West Hartford, CT2:54:05 192813  331 
DNF James Honda   East Hartford, CT999 160946  329 
DNF Randy Myers   999  327 
DNF Alex Duggan   Rochester, MA999 222738  325 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Strempel   Chester, CT2:10:25 159483  127 
2 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY2:12:44 97363  129 
3 Samual Stevens   Middletown, CT2:12:46 178524  120 
4 Cliff Kenyon   Coventry Ct2:21:03 18959  126 
5 Robert Carmen   Simsbury, CT2:22:42 111810  130 
6 William Shattuck   2:24:34  121 
7 Tim Ratta   2:28:43  131 
8 Juston Manville   Richmond, VA2:24:47 125938  125 
DNF R Todd Crisafulli   San Rafael, CA0:00:00 8150  124 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:15:10 190039  439 
2 Stuart Jensen   Windsor, CT2:18:54 94818  445 
3 Mark Gunsalus   2:22:43  436 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT2:24:01 13215  442 
5 Richard Brown   2:25:00  444 
6 Alec Petro   Duxbury, MA2:28:01 216739  448 
7 John Nobile   Guilford, CT2:29:32 26169  453 
8 Andrew Chambers   Bolton, CT2:30:00 210960  451 
9 Steve Arsenault   Keene, NH2:32:12 211263  446 
10 W Mark Graber   Saratoga Springs, NY2:34:27 172905  440 
11 Paul Lynch   Marshfield, MA2:39:30 118120  437 
12 Christopher Logan   Keene, NH2:40:57 21464  447 
13 Chris Burke   Ridgefield, CT2:44:12 220067  438 
14 David Schachte   Woonsocket, RI2:48:02 169209  435 
15 Ross Bonacci   Newtown, CT2:51:30 93099  452 
16 Tracy Montoya   Waterford, CT2:57:13 224397  443 
DNF Paul Nyberg   Goshen, CT999 82305  449 
DNF Scott Paine   Greenfield Center, NY999 229859  441 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Donohue   2:01:26  96 
2 Todd Samuelson   Centerbrook, CT2:01:41 31160  95 
3 James Argabright   Richardson, TX2:04:44 98324  97 
4 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:17:30 190114  99 
5 Randy Tefft   Keene, NH2:17:55 100727  98 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Davidson   1:10:16  11 
2 Sean Kelleher   Harwinton, CT1:12:10 237224  14 
3 Nick Chirico   1:13:43  10 
4 Ben Kreczko   1:14:39  
5 Kyle Henry   1:19:45  18 
6 Spencer Pero   Pittsfield, MA1:21:48 203848  19 
7 Tim Steiskal   1:22:28  12 
8 Beecher Watson   1:22:34  
9 Jake Ebstein   1:23:18  
10 Nick Galer   1:27:32  
11 Joe Sconzo   1:31:16  15 
12 George Hebner   1:32:03  20 
13 Zac Schuldt   1:32:05  21 
14 Sam Taylor   Guilford, CT1:36:10 243626  
15 Christopher Talaska   Bristol, CT1:40:57 225014  23 
16 Mark Mordarski Jr   Wolcott, CT1:45:37 244566  22 
17 Scott Carlson   1:47  
18 Adam Trombley   2:10:29  16 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Maressa   1:04:03  204 
2 Alexander Czulak   1:08:07  200 
3 Brian H   1:09:33  207 
4 Jacob Margulies   Montague, MA1:10:50 133873  201 
5 Taylor Valentine   New Haven, CT1:15:41 178280  202 
6 Den Seymour   1:17:40  209 
7 Thomas Swiader   1:19:04  206 
8 Joseph Prince   1:25  208 
9 John Prochilo   1:38:38  205 
DNF David Washicosky   999  203 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Laberge   1:12:50  306 
2 Eric Oddberben   1:13:54  304 
3 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:15:39 223384  308 
4 Chris Grennlaw   1:16:21  311 
5 Chris Chapron   1:17:16  303 
6 John Brant   1:20:03  315 
7 Graeme Street   1:21:30  300 
8 Anthony Grillo   Beacon Falls, CT1:26:58 227939  313 
9 Richard Prosser   1:30:01  314 
10 Anders Hallgren   Brooklyn, NY1:30:21 208796  302 
11 Jonathan Simon   1:31:56  340 
12 Jeffrey Collins   1:36:51  310 
13 Morgan I   1:38:51  309 
14 Scott Simon   1:57:49  305 
15 Stephen Sekelsky   Northford, CT2:10:16 239350  307 
DNF Gary St. Jean   999  312 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Martin   Boston, MA1:10:26 161373  409 
2 Douglas McBournie   Colchester, CT1:14:07 211976  403 
3 Robert Reenan   Farmington, CT1:17:09 192253  411 
4 Luiz DeSouza   1:18:04  407 
5 john allen   East Berlin, CT1:18:35 239954  410 
6 David Gigliotti   1:20:02  402 
7 Joe Sconzo   1:21:44  408 
8 Todd Samul   1:27:31  400 
9 Joe Sorrentino   1:41:05  405 
10 Herrninio Augustin   1:44:44  406 
11 Jeff Doyle   1:45:09  401 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Gauthier   1:31:38  299 
2 DANIEL SMILEY   Burlington, CT1:37 243134  296 
3 Charles Clark   1:39:41  298 
4 Paul Roth   1:48:53  295 
5 David Baldwin   1:48:54  297 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:37:12 209806  266 
DNF Emily Curry   Sturbridge, MA0:00:00 210916  267 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Trahan   Oakland, CA1:40:23 199333  272 
2 Kasey Sibrinsz   Vernon, CT1:57:50 244848  275 
3 Kyra Kenwood   Miller Place, NY2:05:51 222906  273 
DNF Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ999 244668  274 

Women - SP - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Payne   Wrentham, MA1:35:45 202493  286 
2 Diane DiBerardino   1:57:17  282 
3 Pat Rosier   2:07:30  280 

Women - Pro/Expert Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:02:19 150561  495 
2 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:05:03 150092  496 

Women - First Timers - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Jones   48:29  833 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor   Troy, NY2:01:19 209883  183 
2 Courtney Harris-Foggitt   Chester, CT2:08:30 229607  184 
3 Linda Fijol   Hadley, MA2:33:16 151131  182 
DNF Stephanie White   Bedford, NH999 181386  180 
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT999 181210  181 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pauline Frascone   Plainfield, CT2:03:15 200866  196 
2 Jill Nugent   Ashford, CT2:10:42 191888  191 
3 Michelle Desmarais   Bristol, CT2:23:16 227936  194 
4 Laura Jensen   2:34:25  192 
5 Kerry Combs   Beverly, MA2:44:08 98120  193 
DNF Lydia Barter   N Brookfield, MA999 2763  190 
DNF Marianne Stover   North Yarmouth, ME0:00:00 150507  195 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   Guilford, CT2:11:10 243625  

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Boutin   1:38:00  345 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Mast   1:31:10  353 
2 Donna LaCasse   Lanesboro, MA1:37:37 195181  404 
3 Linda Hood   Auburn, NH1:49:01 220299  351 
4 Jen Doyle   1:52:30  352 
5 Kari Lonchar   1:58:49  350 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee