Race Results for
SERC #7
Macon, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/25/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - X - Junior - 11*18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  1096 
2 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780  1093 
3 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  1063 

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Rimmer   Friendsville, TN 235910  1094 
2 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674  1095 
3 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  1052 
4 Justin Souther   Flowery Branch, GA 243782  1059 
5 Axel Smith   Gainesville, GA 217969  1060 
DNF Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  1057 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Chandler   Knoxville, TN 220346  577 
2 Ryan Puckett   Boone, NC 237603  508 
3 James DuBose   Lexington, SC 246061  616 
4 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  556 
5 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  647 
6 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  642 
7 BRADLEY DAVIS     541 
8 Joel Marshall   Knoxville, TN 231354  540 
9 BRETT MILLER     542 
10 MATTHEW ELLETT     509 
11 CHRIS COREN     631 
12 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  543 
13 GREG RODRIGUEZ     547 
14 YONI POLLAK     593 
15 GREG DOUGHERTY     633 
16 HENDRIK BRUTAERT     546 
17 James Moorhead   Chicago, IL 92477  523 
18 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  590 
19 Phillip Gilbert   Cartersville, GA 225697  534 
20 Joseph Grimes   Boone, NC 242647  560 
21 STEPHEN BENSON     639 
22 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  645 
23 Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
DNF THOMAS WILLETTS     544 
DNF Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  550 
DNF Scott Abston   Rome, GA 242505  644 
DNF VICTOR RENTERIA-VELDEZ     522 
DNF Ryan Fisher   Celveland, OH 179120  545 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Bailey   Gainesville, GA 55760  106 
2 JOSHUA HENNESSEY     101 
3 Bill Riddle   Leesburg, GA 241319  151 
4 M Jason Brosche   Clermont, GA 200471  105 
5 CHAD LOSSIAH     149 
6 Andrew Christman   Athens, GA 107397  157 
7 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  132 
8 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  144 
9 Jeffrey Haire   Leesburg, GA 245886  145 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  784 
2 CRISPIN DEL NERO     776 
3 Jason Pruitt   Griffin, GA 78135  789 
4 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  782 
5 Chad Edwards   Cumming, GA 55653  675 
6 Eddie Wimberly   Macon, GA 220825  699 
7 Jason Murrell   Ocoee, TN 243007  668 
8 JIMMY POSS     794 
9 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  783 
10 THOMAS YOUNG     762 
11 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  651 
12 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  759 
13 Ross ( Marty ) Mitchell   Weaver, AL 121831  666 
14 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  749 
15 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  653 
16 Paul Hein   Salem, AL 210396  746 
17 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637  658 
18 Grant Blankenship   Macon, GA 210395  657 
19 Corey Bobo   Canton, GA 203679  799 
20 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  769 
21 Todd Fisher   Suwanee, GA 244550  774 
22 SHANE SHARP     752 
23 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  740 
24 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  788 
25 Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  772 
DNF LADON MCPHERSON     798 
DNF Chip Purcell   East Brainerd 242389  652 
DNF CHANDLER MACK     797 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
2 CRAIG GEIGER     868 
3 DOUGLAS MATTHEWS     939 
4 Tony Esposito   Anniston, AL 173319  877 
5 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  946 
6 Asa Marshall   Macon, GA 223004  917 
7 HARVEY WITT     935 
8 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250  835 
9 David Uhlman   Canton, GA 169278  937 
10 Donald Bill   Miamisburg, OH 203552  878 
11 Scott Grissom   Tullahoma, TN 238363  864 
12 ROGER DUNN     862 
13 JEFF DUCKWORTH     943 
14 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
15 Duane Leach   Columbia, TN 219785  876 
16 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  803 
17 Tim Cheek   Woodstock, GA 243282  929 
18 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  808 
19 David Parrett   Macon, GA 176827  934 
20 ROBERT PRESS     931 
21 STUART RACKLEY     912 
22 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  872 
23 PETE GOLDEN     940 
24 SHAWN WINSOR     913 
DNF Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  834 
DNF BRANDON TAYLOR     936 
DNF Jay Halgat   Monroe, GA 14674  919 
DNF Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  938 
DNF Mark Duffus   Perry, GA 224463  949 
DNF Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  807 
DNF Jim Bailey   Covington, GA 209669  860 
DNF William Feier   Canton, GA 203619  800 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899  25 
2 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966  58 
3 William Whidden   Gainesville, GA 238007  29 
4 TONY LIVINGSTON     39 
5 STAN ETHRIDGE     35 
6 RICHARD SCHULTZ     64 
7 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  13 
8 WILLIAM ORISICH     37 
9 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  10 
10 DALE VAUGHAN     65 
11 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
12 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  17 
13 Kevin Trent   Powell, TN 195825  19 
14 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  96 
15 RICHARD WAGGONER     99 
16 WAYNE DEAN     59 
17 JIM HOLLAND     31 

Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410  
2 Ryan Woodall (1 - PR)   Ocala, FL 153440  11 
3 Brian Schworm   Morehead, KY 104934  32 
4 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
5 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  38 
6 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  10 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  172 
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  175 
3 Shane Danford   Ocala, FL 175210  176 
4 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  177 
5 Drew Edsall   Denver, CO 225238  178 
6 Nick Gibson   Portland, OR 235515  108 
7 Joseph Gentry   North High Shoals, GA 203629  185 
DNF Nathan Haslick   Grand Haven Mi 163685  117 
DNF Brad Atkins   Brandon, MS 204797  103 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560  364 
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
3 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396  302 
4 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
5 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  352 
6 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  409 
7 James Wiant   Atlanta, GA 245882  361 
8 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  309 
9 Eric Watson   Gainesville, GA 243353  351 
10 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  311 
11 Scott Cugno   Boca Raton  154900  335 
12 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  306 
13 Tom Spence   Columbia, TN 113908  310 
14 SEAN HARPER     355 
15 Tim Owens   Roswell, GA 210234  359 
16 David Reed   Bath, MI 170308  320 
17 Josh Fix   Albany, GA 149411  402 
18 Steve Julian   Albany, GA 188705  403 
19 John McElroy   Griffin, GA 200678  390 
DNF Robert Bounds   Newberry, FL 211734  312 
DNF Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  354 
DNF Christopher Weaver   Albany, GA 212329  408 
DNF Everett Baker   Johnson City, TN 2318  406 
DNF Andrew Danford   Ocala, FL 173954  407 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD BUMENTHAL     285 
2 Rick Harmon   Columbia, TN 15115  207 
3 John Myers   East Point, GA 164658  201 
4 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  200 
5 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937  211 
6 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  220 
7 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  206 
8 Barry Carswell   Columbus, GA 58089  284 
9 Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  286 
10 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456  216 
11 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  212 
DNF Robert Koerber   Asheville, NC 97472  262 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 JESSE ZIMMERMAN     786 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Cox   Gainesville, FL 225991  788 
2 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  783 
3 Logan Souther   Flowery Branch, GA 243784  780 
4 BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
5 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
7 ADAM BARNHARD     785 
DNF BAILEY HARPER     789 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Berger   Ocala, FL 243846  658 
2 Tim Robnett   Canton, GA 243472  697 
3 Bill Moore   Columbia, TN 225839  694 
4 DUSTIN BROADWAY     698 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Jamison   Knoxville, TN 239574  315 
2 Matt Smith   Canton, GA 245898  325 
3 ANDREW SHEPHERD     336 
4 CHRIS SPREHER     397 
5 MAURICIO AGADELO     356 
6 JASON HOLT     316 
7 MATTHEW FLIBECK     355 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Wilks   Atlanta, GA 224338  526 
2 TIMMOTHY HARGETT     487 
3 Scott Alexander   Marietta, GA 245883  498 
4 TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
5 LUIS SILVA     547 
6 Roberts Spence   Knoxville, TN 239568  426 
7 Greg Elrod   Fort Payne, AL 243833  443 
8 THOMAS PATTERSON     530 
9 Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871  416 
10 GRIFF ROGERS     529 
11 MARVIN KEENAN     516 
12 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827  412 
13 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  408 
14 DANIEL MURRAY     489 
15 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  400 
16 DENNIS MCKINLEY JR     548 
17 DARREN FORBES     528 
18 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  417 
19 Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  409 
20 SPENCER STRICKLAND     546 
21 GROG CUMMINGS     531 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  621 
2 joey stanley   Mcdonough, GA 243108  596 
3 ALAN COKER     606 
4 ERWIN BRYAN     624 
5 CHARLES EDMONDS     589 
6 TROY ZIMMERMAN     553 
7 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  622 
8 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  586 
9 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  555 
10 Billy James   Forsyth, GA 245890  585 
11 ROBERT BOHAM     612 
12 BRETT BROUGHTON     600 
13 JOSE FERNANDEZ     611 
14 Jay Cochran   Macon, GA 245899  591 
15 WILLIAM ORTIZ     630 
16 BARRY KING     625 
17 JESSE DUNN     592 
18 JOE BOTSCH     573 
19 PERRY CASKEY     614 
20 STEVE COLLINS     613 
21 R JOHN BARRETT     590 
22 PHILIP IRWIN     550 
DNF Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  584 

Men - BG - Junior - 9*10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Matthew Whittaker   Madisonville, TN 239570  759 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Cook   Roswell, GA 225421  1010 
2 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672  950 
3 Maryn Eastin   Damascus, VA 245375  1011 
4 Julie Whitaker   Madisonville, TN 174116  963 
5 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  951 
6 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685  964 
7 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  1017 
8 CYNTHIA FOWLER     1018 
9 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1003 
10 VICTORIA MCHUGH     1049 
DNF Jody Waggoner   Duluth, GA 240193  996 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  455 
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  496 
3 Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393  489 
4 Holly Longley   Roswell, GA 218725  488 
5 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  487 
DNF Tarrah Macbeth   Decatur, GA 160179  456 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Parker   Corryton, TN 243860  251 
2 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  276 
3 BETH MACFADYEN     282 
4 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645  261 
5 MELISSA MATTHEWS     280 
6 SUNNY SANDRIDGE     281 
7 NATALIA SHELTON     230 
8 Donna Snyder   Griffin, GA 245891  284 
9 STACEY ZIMMERMAN     250 
10 CORRIE WHITAKER     262 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee