Race Results for
South Florida Championship Series
Hialeah, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN HICKS     233 
2 ALEXANDER LAI     243 
3 DONDALDO CUADRA     242 
4 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  239 
5 FRANKIE BRAVO     226 
6 VICTOR TARIN     237 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS MEZA     357 
2 ANTON VAN EYSSEN     307 
3 JOHN BRAGANSA     366 
4 DANIEL DELAPUENTE     311 
5 SAM JOECKEL     354 
6 JULIO MIRANDA     314 
7 ANDREW WEHMEYER     310 
8 RAFAEL JIMENEZ     356 
9 FABIAN LARRE     321 
10 HENRY SANTILLANA     312 
11 James Davis   Amherst, NH 219682  333 
12 KEVIN LANFORD     358 
13 Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
14 KEVIN ARMSTRONG     359 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAFAEL SANCHEZ     452 
2 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
3 MIKE SAUERWEIN     436 
4 CARLOS DIAZ     405 
5 MARIO GARCIA     441 
6 DON PENNINGTON     417 
7 LARRY BEUTE     440 
8 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
9 Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
10 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
11 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161  451 
12 TONY MARTINEZ     439 
13 PETER TAMBURELLO     445 
14 DENNIS FORGIONE     442 
15 VICTOR CABRERA     449 
16 ALBERTO SANCHEZ     463 
17 HUGH MORRIS     462 
DNF Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035  461 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431  514 
2 TOM PIKE     525 
3 PAUL EATON     508 
4 GARY COLE     533 
5 THOMAS OSTERLOH     509 
6 Randolph White   Riverview, FL 103379  503 

Men - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLISON ANJOS     
2 VICTOR LAVINSKY     136 
3 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
4 Jorge Cortes   Weston, FL 140447  27 
5 Mark Gerard   Braintree, MA 159210  112 
6 Drew Edsall   Denver, CO 225238  
7 LUIS CABRERA     11 
8 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425  134 
9 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733  115 
10 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361  114 
11 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  135 
12 Michael Nixon   Mius River, FL 209671  138 
13 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545  117 
14 Brian Pace   Plantation, FL 203769  110 
DNF Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
DNF Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809  111 
DNF Rick Wetherald   Logan, UT 188971  32 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  169 
2 ADAM GOLDFARB     158 
3 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
4 John Myers   N Miami Beach, FL 25612  181 
5 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  165 
6 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  151 
7 ANDRES VILLADIEGO     180 
8 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  184 
9 GEORGE FELICIANO     182 
10 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  173 
11 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296  161 
12 Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 
DNF Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  156 
DNF Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  157 
DNF EDUARDO MALIZIA     183 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE ZIMMERMAN     353 
2 ALEX NEUCCI     372 
3 AUSTIN AUDETTE     371 
DNF AUSTIN MULLEN     373 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
2 CONNOR WILLIAMS     356 
3 SEBASTIAN JIMENEZ     368 
DNF NICOLAS AVENDANO     370 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  319 
2 BRENT HALL     306 
3 EVAN PENNINGTON     315 
4 DANIEL JIMENEZ     317 
5 Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
6 ALEX BERMUDEZ     318 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEBASTIAN ORTIZ     84 
2 Denis Morales   Miami Lakes 232600  86 
3 QUENTIN JOHNSON     87 
4 JUAN RENGIFO     90 
5 Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
6 WILLIAM VARGAS     63 
7 ANDREW LEE     89 
8 JESUS GALINDEZ     66 
9 ALLAIN DEPPELER     92 
10 OTELLO ALFONSO     61 
11 ALEXANDER FERNANDEZ     67 
12 ADOLFO RODRIGUEZ     73 
DNF OSCAR GADER     68 
DNF MAX GUERRERO     97 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID FAIRCHILD     43 
2 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
3 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  39 
4 STEVE YOUNG     20 
5 RICH WETHERALD     42 
6 TIMOTHY PERGOLA     40 
7 JOHN TELAN     44 
8 TOM EDGE     41 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERNESTO TOLEDO     114 
2 ANDRES MACARIO     183 
3 Christiano Fernandes   Watchung, NJ 234334  100 
4 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
5 Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
6 Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  174 
7 MARCELO AVENDANO     184 
8 JOHN ABENINA     197 
9 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
10 HERMAN DE VEER     168 
11 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
12 RICHARD COWELL     182 
13 KEVIN LEE     199 
14 RAUL RODRIGUEZ     176 
15 DARREN CLARKE     181 
16 CHRIS TAI     180 
17 THOMAS MATA     185 
18 DAVID VIGOREAUX     172 
19 BRIAN MITCHELL     193 
20 DOUGLAS RAMOS     198 
DNF JAMIE ANDRES CAMPO     196 
DNF DAVID CASTANEDA     169 
DNF STEVEN VALLADALES     173 
DNF DANNY EGUIGUREN     175 
DNF JAY MAU     188 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Carnevale   Brighton, MI 243290  258 
2 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  209 
3 ABRAHAM RODRIGUEZ     269 
4 Eugene Simons   Cape Coral, FL 233214  279 
5 PHIL PLASENCIA     275 
6 MIGUEL CASTILLO     277 
7 BILL MEYERS     266 
8 RICHARD RUIZ     280 
9 John Elsner   Valrico, FL 213724  205 
10 GREG SCHIFF     262 
11 ANDREW MAMBER     263 
12 CRAIG JOHNSON     274 
14 CRISTOPHILOS PERNALES     278 
15 Michael DeRoche   Key West, FL 253525  268 
DNF LOU BANOS     281 
DNF LUIS PARRA     282 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEELY CINKOTA     554 
DNF JULIANA CORTEZ     570 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
2 Julie Barker   Lake Park, FL 185887  63 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Schnepp   Hollywood, FL 254068  422 
2 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
3 MICHELE RIVERA     420 
4 MERRI BASS     404 
5 Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
6 LAURA FINKELSTEIN     406 
7 SHARON DEEN     410 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREShimanoUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee