Race Results for
Pinole Team Time Trial
Orinda, CA
(Event Information)
View By:
Team Time Trial on 03/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Phillips   Danville, CA 203722   Left Coast Racing Team
1 Craig Robertson   Los Altos, CA 240115   Davis Bike Club
2 Simon Andalib      
2 Maggie Glose      
3 Karin Jeffery   Mountain View, CA 171235   Velo Bella-Kona
3 Thomas Jelmyer      
4 Jeff Mennies      
4 Carolyn Vacca      
5 Marc Wittenberg   Santa Rosa, CA 38731   Unattached
5 Gail Hotten   Berkeley, CA 210295   Sycip Racing
6 Jason McPhate      
6 Lisa McPhate      
7 Richard Hairston   Napa, CA 46287   Sacramento Golden Wheelmen
7 Sally Houck      

Men - Co-ed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Klein   Menlo Park, CA 47388   Klein Real Estate
1 Jane Despas   Menlo Park, CA 105201   Klein Real Estate
2 Adam Kersgard   Mill Valley, CA 196248   California Road Club
2 Molly Burnett   San Francisco, CA 236350   California Road Club
3 Kyle Paterson   Vacaville, CA 235938   Unattached
3 Jennifer Barlow   Benicia, CA 240797   Berkeley Bicycle Club (BBC)
4 Patricia Ross   Hayward, CA 196563   Touchstone Climbing
4 Mark Nielsen   Berkeley, CA 233923   Touchstone Climbing
5 Andi Smith   Menlo Park, CA 33024   Velo Bella-Kona
5 Daniel Smith   Menlo Park, CA 33087   Morgan Stanley Cycling Team
6 Tracy Lillig   San Ramon, CA 181215   Unattached
6 George Lillig      
7 Chantal Hasse   El Dorado Hills, CA 210670   Unattached
7 Bradford Hasse   El Dorado Hills, CA 236804   Unattached
8 Dean Alleger   Sacramento, CA 196784   Team City
8 Dionne Mitchell   Folsom, CA 231481   Team City
9 Fred Schnaars   Davis, CA 65032   Unattached
9 Jane Robertson   Davis, CA 218607   Cycling-Training.Com/ARPT
10 Ron Castia   Livermore, CA 144264   EMC2/Vellum Cycles
10 Melissa Cafiero   Pleasanton, CA 224273   Unattached
11 Gary Stein   San Francisco, CA 159974   California Road Club
11 Emily Church   Sausalito, CA 224026   California Road Club
12 Luc-Andre Arsenault   San Francisco, CA 196614   California Road Club
12 Samantha Taylor   San Francisco, CA 235763   California Road Club
13 Nancy Lewis   Lodi, CA 188137   Delta Velo
13 Fridrich John      
14 Bud Napolio   San Francisco, CA 60298   California Road Club
14 Vera Divenyi   Denver, CO 220322   California Road Club
15 Tad Borek   San Francisco, CA 55496   California Road Club
15 Bridgette Lery   San Francisco, CA 121197   California Road Club
16 Jason Sanchez   San Francisco, CA 798   California Road Club
16 Virginia Perkins   Larkspur, CA 236544   California Road Club
17 Brian Young   Apo, AE 151464   Travis Hawks Cycling Club
17 Wendy Hermes   Fairfield, CA 224167   Travis Hawks Cycling Club
18 Craig Stowers   Martinez, CA 238701   Contra Costa Cycling Club
18 Joan Case   Pleasant Hill, CA 242557   Unattached
19 Erin Parkerson   Mill Valley, CA 215317   Team Taylor
19 Ross Parkerson   Mill Valley, CA 221444   Team Taylor
20 Gordon Chiang   Larkspur, CA 69361   Mako/Galaxy Granola
20 Patti Katz   Larkspur, CA 228796   Mako/Galaxy Granola
21 Craig Larsen   Santa Clara, CA 65413   Monta Vista Velo
21 Dee Larsen      
22 Tim McCracken   Greenbrae, CA 198482   Unattached
22 Marlene Berro   Larkspur, CA 237146   Mako/Galaxy Granola
23 Raymond Gildea   Emerald Hills, CA 133970   Peninsula Velo Cycling Club
23 Deborah Casaubon   Morgan Hill, CA 187992   Le Peloton Feminin
24 Thomas Kellner   Sacramento, CA 195574   Davis Bike Club
24 Evie Correa   Sacramento, CA 219739   Cycling-Training.Com/ARPT

Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JP LeClair   Moraga, CA 203347   Tieni Duro
1 Lars Holmgren   Alamo, CA 207174   Tieni Duro
2 James Ryan   San Jose, CA 163902   Los Gatos Bicycle Racing Club
2 Ben Barsi-Rhyne   Los Gatos, CA 197823   Los Gatos Bicycle Racing Club
3 Sam Addison   Santa Rosa, CA 231690   Team Swift
3 Charlie Carroll   Santa Rosa, CA 236669   Team Swift
4 Adam Hodes   San Francisco, CA 219706   Tieni Duro
4 Alexander Gee   Danville, CA 219922   Tieni Duro
5 Andrew Jr. Lanier   Gilroy, CA 226086   San Jose Bicycle Club
5 Daniel Farinha   San Jose, CA 240558   San Jose Bicycle Club

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Buchholz   San Francisco, CA 189913   Webcor/Alto Velo
1 Peter Cazalet   Campbell, CA 201895   Webcor/Alto Velo
2 Michael Margraf   Auburn, CA 128847   Webcor/Alto Velo
2 Dan Martin   Pleasanton, CA 179386   Valley Spokesmen
3 Ted Huang   Portola Valley, CA 398   Webcor/Alto Velo
3 Dario Falquier (1 - Cat1)   Palo Alto, CA 50111   Webcor/Alto Velo
4 Tim Granshaw   Redwood City, CA 55803   Delta Velo
4 Keith Szolusha   Saratoga, CA 109435   Delta Velo
5 James Weinstein   Bellbrook, OH 64860   Travis Hawks Cycling Club
5 Dustin Diede   Napa, CA 206844   Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Steve Showler   Carmichael, CA 32554   Pacific Coast Cycling Club
6 Kevin Metcalfe   Pleasant Hill, CA 47519   Pacific Coast Cycling Club
7 Emmet Hogan (1 - Cat2)   Burlingame, CA 222430   Arete` Racing
7 Paul Skilbeck   San Francisco, CA 243220   Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Dinolfo   Troy, NY 112082   Webcor/Alto Velo
1 Christopher Morales   Stephens City, VA 204491   Davis Bike Club
1 Matthew Beebe   Redwood City, CA 205076   Webcor/Alto Velo
2 Daniel Sweet   Davis, CA 158439   Davis Bike Club
3 Chris LaTraille   Oakland, CA 219570   Kovarus/Squadra Ovest
3 Zack Sober   San Ramon, CA 220077   Kovarus/Squadra Ovest
4 Eric Nitschke   Mountain View, CA 141064   Unattached
4 Raffi Dilizian      
5 Nathan Falk   Pleasanton, CA 98304   International Christian Cycling Club
5 John Trefethen   Danville, CA 212376   International Christian Cycling Club
6 David Nader   San Mateo, CA 175914   Peninsula Velo Cycling Club
6 Patrice Gagnon   Daly City, CA 205841   Peninsula Velo Cycling Club
7 Reed Maxwell   Golden, CO 164136   Valley Spokesmen
7 Brian Quan   San Diego, CA 188895   Kovarus/Squadra Ovest
8 Greg Juneau   Kenmore, WA 155436   Los Gatos Bicycle Racing Club
8 Aaron Hanna   San Jose, CA 204722   Los Gatos Bicycle Racing Club
9 Thomas Morris   Roseville, CA 25151   Team Spine
9 Bernhard Stonas   Hayward, CA 67169   Webcor/Alto Velo
10 Russell Clays   Tracy, CA 50248   Sycip Racing
10 Santiago Bolon   San Jose, CA 195384   Sycip Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hanns Detlefsen   Concord, CA 208769   Berkeley Bicycle Club (BBC)
1 K Benjamin Knipe   Berkeley, CA 231656   Berkeley Bicycle Club (BBC)
2 Mike Rabdau   San Francisco, CA 196226   Godspeed Courier
2 James Newman   San Francisco, CA 224165   Godspeed Courier
3 Andreas Freund   Berkeley, CA 222320   Davis Bike Club
3 Roland Freund   Davis, CA 226676   Davis Bike Club
4 David Ridder   Campbell, CA 204293   Webcor/Alto Velo
4 Peter Bailey   Palo Alto, CA 230238   Unattached
5 John Hughes   San Francisco, CA 17055   Golden State Velo
5 Steven Lindroos   Tracy, CA 196263   Golden State Velo
6 Frank Rollo   Greenbrae, CA 203170   Olympic Club
6 Dean Warner      
7 Blair Robertson   Fair Oaks, CA 209156   Team City
7 Ron Lew      
8 Mark Slavonia   San Francisco, CA 49355   Peninsula Velo Cycling Club
8 Michael Lampe   Los Gatos, CA 201886   Peninsula Velo Cycling Club
9 Earle Baker   San Jose, CA 204436   San Jose Bicycle Club
9 Eric Burgener   Morgan Hill, CA 230933   San Jose Bicycle Club
10 Andrew Campbell   Oakland, CA 231736   Berkeley Bicycle Club (BBC)
10 Christopher Mink   Richmond, CA 232894   Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Michael Vondergeest   Sacramento, CA 166716   Rio Strada Racing
11 Richard Bradley   Sacramento, CA 223944   Rio Strada Racing
12 James Rosberg   San Francisco, CA 215977   Roaring Mouse Cycles
12 David Parrish   San Francisco, CA 233830   Roaring Mouse Cycles
13 Allen Brumm   Foster City, CA 195431   Webcor/Alto Velo
13 Patrick Amor   Menlo Park, CA 225599   Webcor/Alto Velo
14 Bruce Johnson   San Francisco, CA 88733   Metromint Cycling
14 Jace Gifford   San Francisco, CA 149840   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Tuggle      
1 John Ransweiler      
2 Trentin Krauss      
2 Greg Albach      
3 Patrick McLaughlin   Lafayette, CA 227027   Contra Costa Cycling Club
3 Matt Yaden   Danville, CA 238250   Contra Costa Cycling Club
4 Matt Tufts   Placerville, CA 240212   Bicycle Planet
4 Kevin Tufts   Cameron Park, CA 243434   Bicycle Planet
5 Colin Krauss      
5 Brett Anderson      
6 Eric Struble   Nevada City, CA 220864   Sierra Express/TONC
6 Renny Johnson      
7 John Watkins   Kentfield, CA 221286   ZteaM
7 Jim Hinchliffe      
8 Aaron Foltz   Fairfax, CA 77500   Unattached
8 Lance White   Mill Valley, CA 240359   Village Peddler
9 Brian McEvilly   Vacaville, CA 195782   Monticello Cycling Club
9 Chris Stastny      
10 Chai Montgomery   San Francisco, CA 220242   Godspeed Courier
10 Jaffa Prince      
11 John Atkinson      
11 David Hinds      
12 Calvin Spivey   Oakland, CA 220718   Unattached
12 Albert Lee   Hercules, CA 237001   Roaring Mouse Cycles
13 Reese Gary   Pilot Hill, CA 12902   Cycling-Training.Com/ARPT
13 Kurt Weidmann   Roseville, CA 229631   Cycling-Training.Com/ARPT
14 Brian Molver   San Jose, CA 209593   Webcor/Alto Velo
14 Juan Raigoza   Redwood City, CA 219477   Webcor/Alto Velo
15 Ryan Meineke      
15 Chris Foley      
16 Dane Grant   San Francisco, CA 171862   Roaring Mouse Cycles
16 Luke Shenefield   Pacific Grove, CA 197006   Roaring Mouse Cycles

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Parks   Livermore, CA 51773   EMC2/Vellum Cycles
1 Andrew Holdsworth (1 - Cat3)   San Francisco, CA 145565   EMC2/Vellum Cycles
2 Tracy Colwell   Sunnyvale, CA 125475   Webcor/Alto Velo
2 Paul DeBacker   Mountain View, CA 168436   Webcor/Alto Velo
3 Stephen Cassani   Portola Valley, CA 198619   Equipe_Le_Matin
3 Wyatt Weisel   Menlo Park, CA 208676   AMD Masters Cycling Team
4 Steven Griffiths   Granite Bay, CA 14196   Team Bicycles Plus/NorthRim
4 Steve Ouzounian   Reno, NV 41019   Oz Bicycle Club
5 Gary Broeder   Morgan Hill, CA 207471   San Jose Bicycle Club
5 Gary Franck   Morgan Hill, CA 220222   San Jose Bicycle Club
6 Dave Gane   San Leandro, CA 12735   Morgan Stanley Cycling Team
6 Kevin Magna (1 - Cat4)   San Ramon, CA 198306   Sycip Racing
7 Robert Carbone (2 - Cat3)   Oakland, CA 6074   Unattached
7 Matthew Westover (3 - Cat3)   Oakland, CA 37836   Amino Vital
8 Laurence Dudson   San Rafael, CA 228375   Mako/Galaxy Granola
8 James Drake   San Anselmo, CA 242380   Mako/Galaxy Granola
9 Brent Walker (2 - Cat4)   Oakland, CA 49845   SF Sport & Spine Pt Racing
9 Alex Chiappetta   Berkeley, CA 60393   SF Sport & Spine Pt Racing
10 Andrew Frey   Pleasanton, CA 49971   International Christian Cycling Club
10 Tim Porter (1 - Cat5)   San Ramon, CA 240407   International Christian Cycling Club
11 Ron Flores   Covington, WA 237647   Davis Bike Club
11 Paul Robins   Watsonville, CA 243094   Davis Bike Club
12 Kurt Erickson   Oakland, CA 220639   Unattached
13 Jim McDonald   West Sacramento, CA 96452   Rio Strada Racing
13 John Matoba   Fair Oaks, CA 144420   Rio Strada Racing
14 Kevin Flock (3 - Cat4)   Crozet, VA 11863   Monticello Cycling Club
14 Travis Selk   Concord, CA 242087   Unattached

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Caldwell   Moraga, CA 40039   Team Spine
1 Joe Saunders   San Anselmo, CA 47412   Team Spine
2 Steven Palladino   Santa Rosa, CA 195557   Fightin Bobas
2 Chris Kinney (1 - Cat4)   Occidental, CA 205397   Fightin Bobas
3 Bob Rosemeyer   Carlsbad, CA 195211   Contra Costa Cycling Club
3 Mike Vomund   Alamo, CA 196305   Contra Costa Cycling Club
4 Paul Chuck   Berkeley, CA 51558   Morgan Stanley Cycling Team
4 David Simpson   Berkeley, CA 153904   Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 George Kitta   Pacifica, CA 46771   Peninsula Velo Cycling Club
5 Ray Noor      
6 Peter Sweeney   Santa Rosa, CA 51872   Fightin Bobas
6 Briant Smith   Santa Rosa, CA 65697   Fightin Bobas
7 Larry Hiday (2 - Cat4)   Angwin, CA 54860   Unattached
7 Mike Hellie      
8 Michael Barnes   Cambria, CA 220804   Rock Solid Cycling
8 Jonathan Walden      
9 Raymond (Chip) Gale   San Mateo, CA 146190   Peninsula Velo Cycling Club
9 Erik Salander   Belmont, CA 195443   Peninsula Velo Cycling Club
10 Graham Koetz (3 - Cat4)   Fremont, CA 19568   Monta Vista Velo
10 John Novitsky   Woodside, CA 102274   Monta Vista Velo
11 Jeff Kent      
11 Harry Kent      
12 Thomas Fox   Stinson Beach, CA 220351   Unattached
12 Michael Stokowski   Richmond, CA 237404   SF Sport & Spine Pt Racing
13 Andy Gee   Danville, CA 53644   Tieni Duro
13 Mike Mullenberg (1 - Cat5)   Walnut Creek, CA 221344   Unattached
14 Dionicio Ybarra   Oakland, CA 46089   3rd Rail Cycling Club
14 Christian Stauduhar   Berkeley, CA 71935   Unattached
15 Russell Hands   Benicia, CA 136432   Unattached
15 Gray Williams   Vallejo, CA 184922   Unattached
16 Marvin Zauderer   San Rafael, CA 175058   Mako/Galaxy Granola
16 Paul Kasbar (2 - Cat5)   San Rafael, CA 236852   Mako/Galaxy Granola
17 Richard Silberg   Berkeley, CA 219572   Unattached
17 Michael Wagner   San Francisco, CA 224275   Unattached
18 Nelson Vineyard   Palo Alto, CA 189863   Peninsula Velo Cycling Club
18 Cory Roay   Belmont, CA 191125   Peninsula Velo Cycling Club
19 Timothy Locke   Alamo, CA 204285   Mako/Galaxy Granola
19 Mark Latino   Fairfield, CA 235760   Mako/Galaxy Granola
20 Fernando Lopez      
20 Louis Danis      
21 Gil Yamashita   Folsom, CA 218496   Unattached
21 Michael Eckert   Sturgeon Bay, WI 227929   Unattached
22 Ed Schuller   Mill Valley, CA 234193   Team Taylor
22 Michael Smock   San Anselmo, CA 236766   Team Taylor

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Elgart   Sacramento, CA 45071   Webcor/Alto Velo
1 Larry Wolff   Sacramento, CA 219527   Sacramento Golden Wheelmen
2 Lloyd Rath   San Francisco, CA 65453   Mako/Galaxy Granola
2 Alan Morrison   San Jose, CA 166644   San Jose Bicycle Club
3 Richard Shields   Fremont, CA 140693   Team Hammer Nut
3 Jack Kelso   Pleasanton, CA 202171   
4 Robert DeWitt   Lodi, CA 188138   Delta Velo
4 Bennie Weber   Lodi, CA 203593   Delta Velo
5 Bart Borland   Oakland, CA 53081   Mako/Galaxy Granola
5 Jerry Ridge      
6 Micky Bloom      
6 Jim Hubbell      
7 Ronald Sweet   Tucson, AZ 47129   Mako/Galaxy Granola
7 Phil Borghuis      
8 Jim Walsh      
8 Don Becker      
9 Richard Hughes   Castro Valley, CA 17062   Golden State Velo
9 Greg Bartlow   Portola, CA 126264   Golden State Velo
10 Joseph Pritchard   Benicia, CA 90582   Unattached
10 Greg Dannucci      
11 Carlos Soto   Benicia, CA 90250   Mako/Galaxy Granola
11 Steve Longwell (1 - Cat5)   San Francisco, CA 235659   Mako/Galaxy Granola
12 Joseph Fineman   Oakland, CA 51350   Penn State U Cycling
12 Richard DiGennaro   Albany, CA 111664   Solo Velo
13 Frank Montesanto   Amherst 132321   Unattached
13 Kerry Wilbraham      

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beverley Harper   Woodside, CA 15132   Touchstone Climbing
1 Penny Avril (1 - Cat1)   San Francisco, CA 198827   Touchstone Climbing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Ellis   Mill Valley, CA 10709   Village Peddler
1 Anna Davenport   San Anselmo, CA 198809   Village Peddler
2 Carol Irving   Woodland, CA 17419   Cycling-Training.Com/ARPT
2 Rhonda Blankenheim   Rio Linda, CA 195951   Cycling-Training.Com/ARPT
3 Jackeline Pereira   San Rafael, CA 27705   Village Peddler
3 Maruerite Davenport      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikole Denton   Fairfax, CA 233312   Mako/Galaxy Granola
1 Kaarin Svendsen   Mill Valley, CA 234366   Mako/Galaxy Granola
2 Deborah Sandercock   Martinez, CA 111990   Left Coast Racing Team
2 Andrea Laue   Berkeley, CA 235762   Left Coast Racing Team
3 Carrie Edwards   Sausalito, CA 99021   Kovarus/Squadra Ovest
3 Kristin Schmelz   San Francisco, CA 236375   Kovarus/Squadra Ovest
4 Shari Raymond   Hayward, CA 200415   EMC2/Vellum Cycles
4 Shawn Chapler   Castro Valley, CA 211247   EMC2/Vellum Cycles
5 Monique Quandt   Oakland, CA 196320   Metromint Cycling
5 Allison Krasnow   Berkeley, CA 222222   Metromint Cycling

Women - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Elgart   Sacramento, CA 45299   Webcor/Alto Velo
1 Anja Wehrmann (1 - Cat3)   Sacramento, CA 230356   Alto Velo Racing Club
2 Lauraleen Fenech   San Francisco, CA 224272   Team Taylor
2 Ileana Garcia-Parker   San Jose, CA 236207   Webcor/Alto Velo
3 Lea Brooks   San Luis Obispo, CA 51564   Rex Cycling Club
3 Lynn Nordstrom (1 - Cat4)   Fair Oaks, CA 181300   Rex Cycling Club
4 Bonnie Forer   Berkeley, CA 107187   Left Coast Racing Team
4 Meredith Nielsen   Berkeley, CA 196110   Left Coast Racing Team
5 Marsha Kirschbaum   Oakland, CA 188195   Left Coast Racing Team
5 Andrea Monroe   Oakland, CA 195672   Left Coast Racing Team
6 Nancy Wright   Castro Valley, CA 46912   Velo Bella-Kona
6 Narda Roushdi   Berkeley, CA 47423   Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Elizabeth Benishin   Palo Alto, CA 75937   Velo Bella-Kona
7 Kathleen Farley      
8 Phyllis Olrich   Grass Valley, CA 125288   Webcor/Alto Velo
8 Patt Baenen (2 - Cat4)   Portola Valley, CA 225109   Webcor/Alto Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerUSACDFCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee