Race Results for
Wigwam/ultimax MTB Challange- 2006 WORS #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/08/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Brandt   01:43:59.1  1444 Slingshot
2 R Truman Purdy   River Falls, WI01:49:39.1 242901  1006 The Route
3 Tony Lemke   Fitchburg, WI01:51:19.8 229660  1004 Fond du Lac Cyclery
4 Cody Shaide   Rice Lake, WI01:51:35.6 229145  1076 Spectrum
5 Nathen Johnson   01:53:22.7  1092 
6 Ryan Kann   01:55:34.9  1080 Adventures Racing
7 Kelby Shaw   Milwaukee, WI02:00:25.6 232522  1434 
8 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
9 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
10 Kagen Mantz     2848 Extreme
11 Joseph Maloney     2049 
12 Zack Geyer     2058 Stadium Bike
13 Alex Bird     2009 
14 Dylan Weigel     2225 Hayes
15 Sean Parker     2050 Team Extreme
16 John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
17 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
18 Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
19 Rudy Konz     2858 Gear 'N' Up
20 Ben Koenig     2808 
21 Mike Sherven     2157 
22 Ryan Catron     2835 
23 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  2832 Borah
24 Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
25 Jay Millin     2198 Pedal Moraine
26 Greg Parker     9003 Team Extreme
27 Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
28 Travis Brunner     2220 Hayes On Track
29 Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
30 Brook Davis     2146 
31 Chad Krenzke     2226 Team Extreme
32 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
33 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
34 Zeb Rybar     2162 
35 Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
36 Lee Suring     2245 Stadium Bike
DNF Evan Harris     2126 Team East
DNF Ryan Witkowski     2200 
DNF Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
DNF Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
DNF Joe Comer     2817 UW-Madison
DNF Eric Dobberfuhl     2825 PCW Cycling
DNF Kagen Mantz     2898 Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Brandt   01:45:07.7  1910 Team Wisconsin
2 Dan Teaters   01:45:40.0  1119 PCW
3 Jordan Heimer   01:47:09.1  1081 Bad Ass CoffeeCo / Kegels
4 Seth Eckert   01:47:57.8  1436 6DVC
5 John Fang   01:48:49.7  1449 Bare Knuckle Brigade
6 Adam Feltz   01:49:08.9  224 
7 Matt Kamphuis   01:52:36.5  1915 Fond du Lac Cyclery
8 Tyler Bursten   01:52:49.3  1455 Team Extreme
9 Justin Davis   01:53:16.2  1139 UW Madison
10 Casey Krueger   01:54:17.5  1450 AET
11 Christopher Magyar   01:55:18.1  1961 Bike Doctor
12 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI01:55:50.3 241021  1110 UW-Whitewater
13 John Beck   01:56:56.9  1115 PCW Cycling
14 Joe Nolan   01:57:15.6  1967 UW Platteville
15 Shawn Hoppe   01:58:15.5  1036 Fond du Lac Cyclery
16 David Knauf   01:59:04.5  1451 UW Whitewater
17 Joe Hicks   01:59:14.0  1083 Fat Tires Beer
18 Anthony Jr. Avallone   01:59:29.1  1431 Ada Bike/ Alltel
19 James Huber   02:02:04.4  1903 Muddy Cup
20 Zachary Giffey   02:02:37.0  1968 UW Platteville
21 Jon Camp   02:17:14.4  1105 UW-Madison
22 Aarom McCombs     2828 Pamba
23 Allan Schimberg     9077 
24 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
25 Dan Hendricks     2864 UW Whitewater
26 Benjamin Popper     2849 
27 Brian Braun     2253 Team East
28 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
29 Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
30 Ethan Lenss     2873 
31 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
32 Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
33 Peter Beck     2805 
34 Andy Berg     9016 Bike Doctor
35 Mike Rudebeck     2855 
36 Matthew Lohr     2822 Whitewater
37 Rob Reidl     2868 
38 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
39 Michael Arnold     2804 
40 Brandon Kaminski   Rock Springs, WY 254217  8090 Belliin Health
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Michael Avallone     1446 
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  2811 hallin/Hollywood cycles
DNF Nicholas Deplaris     2859 
DNF Michael Valente     2862 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Rysewyk   Madison, WI01:45:31.5 243026  1164 Chainsmokers
2 Travis Olson   01:45:59.3  1005 PCW
3 Ron Knutowski   01:46:28.9  1035 BIG RING RACING
4 Jack Hirt   01:46:51.6  1453 
5 Luke Batchelor-Clark   01:47:21.8  1199 Magnus
6 Tony Pirolo   01:49:10.5  1042 Wheel & Sprocket
7 Colin Powell   01:50:43.7  1088 WHEEL AND SPROCKET / TREK
8 Justin Lund   Tomahawk, WI01:50:49.3 216962  1150 Wheel & Sprocket
9 Richard Mezo   Crown Point, IN01:51:18.3 246376  1140 
10 Erich Ponath   01:51:39.0  1901 Fattires-n-beer
11 Casey Masterson   01:51:42.6  1970 Velo Trocaderd
12 Nick Caliva   River Falls, WI01:56:07.0 227751  1025 The Route
13 Luis Maldonado   02:04:55.9  1061 La Perla RacingTeam
14 Jason Gosse     2147 
15 Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
16 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
17 Tyler Jahn     2099 
18 Christopher Schulz     2189 Alterra
19 Nathan Langhurst     2819 
20 Greg Cribb     2857 Bellin Health
21 Mike Verhagan     2816 
22 Jason Mathis     2061 
23 Eric Roche     2078 UW-Whitewater
24 Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
25 Cale Wenthor     9079 
26 Ernesto Ciccolini     2869 
27 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
28 Jonah Lenss     2871 
29 Paul Kekstas     8089 Bellin Health
30 Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
31 Aaron Schneider     2824 
32 Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
33 Wally Kunstman     2187 
34 Josh Giffey     9007 
35 Rob Hupperich     2833 
36 Paul Vepraskas     2847 
37 Ryan Lipsiki     2846 
38 Luke Utecht     8088 Bellin
39 Timothy Sanders     8087 
40 Matthew Byrge     2308 Cyclopath
DNF Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093  81 salsa
DNF Brian Hill     1440 
DNF Nate Jasperson     2110 
DNF Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
DNF Mike Dattner     2257 FDL Cyclery
DNF Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Orr   01:44:51.8  1969 
2 Jason Kozicki   01:45:23.6  1452 
3 Brian Merklein   01:45:53.4  1075 Big Ring Racing
4 Mike Budd   01:46:07.4  1055 Wheel & Sprocket
5 Greg Cullen   01:47:07.3  1093 Bloy Concrete
6 Sanjay Ganju   01:47:14.1  1113 alterra mtb
7 Ted Ramos   01:47:37.6  1432 
8 Nathan Schroepfer   01:49:23.5  1905 Muddy Cup Racing
9 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:50:09.6 228524  1019 Stadium Bike
10 Kevin Herman   Schaumburg, IL01:51:37.9 240028  1017 Team AMB
11 Joe Greatens   01:53:21.1  1022 
12 William Livingston   Janesville, WI01:53:39.4 241814  1913 Michael's Cycles
13 Aaron Swanson   Ashland, WI01:54:08.6 209665  1136 Swanson Financial
14 David Volm   01:54:52.6  1020 Alterra
15 John Brown   01:55:04.6  1094 Point Pursuit
16 Bradley Byrge   01:55:06.1  1127 Psyclopath
17 Rick Walls   Wauwatosa, WI01:55:32.2 205152  1904 Team Extreme SS
18 Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:58:20.8 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
19 Krystian Pac   Chicago, IL02:04:16.2 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
20 Craig Baumann   02:05:14.0  1109 
21 Matthew Lanser   02:06:31.9  1807 Stadium Bike
22 Aaron Fleming   Rockford, IL02:09:33.2 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
23 Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
24 Tim Scanley     2130 
25 Anthony Dipiazza     2206 
26 Jesse Turk     2242 
27 Chad Wilson     2131 boneshakers
28 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
29 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
30 Eric Luebke     2810 Joe BikeLer's
31 Aaron Ament     2861 Alterra MTB
32 Eric Pompeo     9025 Team Extreme
33 Mike Shklovski     2885 
34 Chad Klaus     2853 
35 Rob Yeske     2829 
36 Michael Kohnle     2240 Extreme
37 Tony Froelich     2881 
38 Christopher Goehrig     2845 
39 Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
40 Sandor Fabian     2843 
41 Anthony Ramirez     2836 
42 Cal Collins     2109 
43 Michael Lindow     2851 
44 Jamison Stokdyk     2812 
45 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycle
46 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2216 Wheel Fast Racing
47 Peter Cherchian     2002 Armenia
48 Alan Jahn     8027 
49 Karl Tillman     2840 
50 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
51 Josh Bartoszuk     2159 Big Ring Racing
52 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
53 Kerry Drake     2830 
54 Jason Lilyquist     2809 
55 Travis Ott     2814 Gary Fisher
56 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
57 Aaron Brault     2860 
58 Kyle Krasilnikov     2886 
59 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2252 
60 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
61 Mike Mennenoh     2875 
62 Ryan Fosnaugh     8009 Skinny'e Racing
DNF David Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNF David Knuff     2161 Team Extreme
DNF Jason Mork     2180 Point Pursuit
DNF Thomas Kenny     9076 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donny Kay   01:44:54.3  1445 
2 Chris Schutte   01:45:51.8  1054 Polska-Masterlock
3 Scott McClement   Hinsdale, IL01:48:35.0 192184  1104 Active Endeavors
4 Steve Pribek   01:49:40.4  1057 Chainsmokers
5 Richard Rudolph   01:49:47.4  1073 Alterra Coffee
6 Jason LaBella   Chicago, IL01:50:33.5 219648  1111 Funky Weasel
7 Kevin Plato   Grafton, WI01:51:12.5 211911  1096 Team Wisconsin
8 Jess Kruchoski   01:51:14.1  1438 TEAM EXTREME /EXTREME SKI & B
9 Randy Wegener   01:52:04.9  1079 Fond du Lac Cyclery
10 Greg Jones   01:54:05.8  1099 Lake Geneva Cyclery
11 Dan Tavela   01:54:25.4  1062 Skinny's
12 Jeff Hammond   01:55:14.2  1084 Team AMB
13 Stafford Kramer   Milwaukee, WI01:56:10.5 213425  1116 Cory the Bike Fixer
14 Ken Knetzger   01:56:19.9  1447 
15 Daniel Guse   01:57:38.3  1138 FDL Oshkosh Cyclery
16 Greg Duckett   02:00:08.3  1801 Alterra Coffeemtb. team
17 Steve Jeske   02:01:46.7  1041 Pedal Moraine
18 Scott Sumner   02:03:16.5  1842 Fat tires N Beer
19 Kenny Dretzka   02:04:17.3  1844 Team Cyclopath
20 Nathin Davisson   02:04:55.5  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
21 Scott Janssen   02:10:34.3  1454 
22 Paul Fox     9080 Velo Trocadero
23 Erik Enyedy     2841 
24 Brian Christensen     2839 PCW
25 Shawn Meinke     2081 
26 Jeff Langlois     2813 
27 Tim Sutherland     2852 
28 Chan Barden     2879 
29 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
30 Greg Boettcher     2151 Team Extreme
31 Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
32 Erik Hendrickson     2880 
33 Leif Hagman     2185 DC Bikes
34 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
35 Ken Stuckart     2823 
36 Wade Flisram     2169 Team Extreme
37 David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
38 Keith Russell     9017 PCW Cycling
39 Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
40 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
41 Derek Struyz     2837 
42 Timothy Smith     2821 Darcy Racing
43 Phil Taylor     2143 
44 Patrick Doornek     2140 
45 Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
46 William Fraser     2878 
47 Jason Stauber     2834 
48 Brian Toltzmann     2122 
49 Jon Moreau     2870 
50 Jared Pleus     2876 
51 Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
52 John Buran     8091 Hayes Brakes
53 Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
DNF Ric Damm     1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Roger Eckes     1114 Alterra Coffee
DNF Thomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Todd Engen     2807 
DNF Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
DNF Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   01:41:10.6  1008 Hayes
2 Mike Curtes   01:44:35.3  1144 Big Ring Racing
3 Ross Lemke   Cedarburg, WI01:49:30.0 210815  1050 Team Pedal Moraine
4 J. Miller   01:49:35.6  1439 
5 Robert Schlegel   01:52:33.1  1063 Michael's Cycles
6 Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:52:51.2 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
7 David Bell   01:53:11.3  1089 Chainsmokers
8 Steve Miller   01:53:43.2  1002 Skinny's
9 David Hartig   01:53:56.9  1435 Bicycle World
10 Russell Jobs   01:54:54.6  1818 Hayes Disc Brakes
11 Glen Stroik   01:54:55.8  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
12 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI01:55:18.0 226487  1001 Cyclesmith
13 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:55:51.2 187394  1044 Bellin Health
14 Paul Grover   02:09:05.6  1443 
15 Allen Brunner   02:09:43.1  1909 Team Cyclopath
16 Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
17 Jeff Aksland     2119 
18 Mike Owens     2171 Alterra
19 Michael Slade     2251 
20 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
21 Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
22 Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
23 Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
24 Dan C. Kutz     2866 Cyclopath
25 Brad Babcock     2028 
26 Charles Kane     2153 Cronies
27 Tim Peters     2144 Skinnycow Racing Inc
28 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
29 Tom Wendland     2052 
30 Andrew Ohlsson     2882 
31 Rick Biel     2234 Alterra
32 Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
33 Pat Janisch     9081 Hayes
34 Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
35 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
36 Keith Wolf     8008 Team Extreme
37 Don Fischer     2044 Big Ring Racing
38 Troy Sable     2030 
39 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
40 Greg Morrow     2074 
41 Will Hollrith     2065 Team Extreme
42 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
43 Mark Burkholz     2806 
44 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
45 Jeff Riedel     8020 Hayes Brakes
46 Greg Mann     2865 
47 Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
48 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
49 Len Cabaltera     8007 Hayes/RPM Cycling
50 John Mahr     2227 Wheelfast Racing
51 Todd Karkula     2874 Wheel & Sprocket
52 Mike Bozenik     2884 
53 Jeffrey Johnson     2872 
DNF Roland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNF Ty Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Barron Gira     2020 
DNF Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2844 Unattached

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   01:47:34.1  1135 Active Endeavors Vision Quest
2 Jeff Parker   01:52:26.7  1015 Pedal Moraine
3 Tony Pacini   Winfield, IL01:53:06.3 27022  1437 
4 Sam Kuehnel   01:54:05.0  1090 Big Ring Racing
5 Marcum Martz   01:59:00.5  1049 Mountain Outfitters
6 David Torgler   02:00:54.5  1132 Skinny's Racing
7 Brad Clinch   02:06:05.2  1442 Bodyworks Therapy
8 Jon Hirsch   02:06:46.2  1034 Big Ring Racing
9 Jim Hollister     2831 PCW
10 Robert Garner     9082 VCB
11 Michael Orr     2842 
12 Don Freitag     2032 Big Ring Racing
13 Allan Thom     2818 
14 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
16 Leo Phelps     9078 
17 Tim Larson     2883 Dirty Dogs
18 Michael Giesen     2827 Stadium Bike
19 Rory Noonan     2141 Recyclist
20 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
21 Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
22 Dale Freund     2877 Cheep Team
23 James Jones     2815 
24 Ron Kapaun     2134 
25 John Senkerik     2079 Team Extreme
26 Dave Diamond     2036 Alterra
27 Randy Borst     2107 Satdium Bike
28 John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
29 Steven Drecoll     2863 
DNF Tim Montee     1053 Hayes
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Klug   02:00:14.8  1441 
2 Mark Schimberg   02:01:59.5  1433 
3 Larry Reimer   02:05:13.6  1007 Michael's Cycles
4 Peter Kot   02:07:21.5  1023 
5 Steve Ferguson   02:11:18.2  1027 Sport Rack
6 Gary Meader   02:13:03.4  1448 
7 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
8 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
9 Mark Bader     2820 
10 Jeff Cummisford     2793 
11 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
12 Gary Bender     2854 Team Wisconsin
13 Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
14 Rick Schnell     2856 Team Extreme /Ski & Bike
15 Dale Lenss     2158 Bellin Health
16 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
17 Ron Kubala     2064 
18 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
19 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
20 Daniel Braun     2115 Team East
21 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
22 Allen Olson     2031 
23 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
24 Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
25 Don Howell     2224 
26 William Peters     2838 STADIUM BIKE
27 Jim Shong     2323 Bike Doctor
28 James Simmons     2850 
29 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
30 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
31 Robert Maloney     2867 
32 Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
DNF Gary Smits     2149 Bellin Health

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI02:01:00.0 232669  26 RIVERBROOK
2 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI02:05:29.3 242169  25 Team Pedal Moraine
3 Mitch Gantz   Green Bay, WI02:14:31.4 225382  227 Bellin Health
DNF Cole House     231 Slingshot

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   01:52:50.5  229 Trek/VW
2 Chad Sova   Thiensville, WI01:59:49.1 189115  67 pcwcycling.org
3 Mark LaLonde   Madison, WI02:01:28.1 226412  66 Bareknuckle Brigade
4 Dallas Fowler   Green Bay, WI02:04:07.7 207074  71 Stadium Bike
5 Thomas Bender   Salt Lake City, UT02:04:24.0 230273  49 Team Wisconsin
6 Seth Lenss   Luxemburg, WI02:06:31.7 182019  Unattached
7 Ryan Baumann   Green Bay, WI02:06:36.6 207813  23 Stadium Bike
8 Tim Pacholski   Newberlin, WI02:07:04.3 246502  46 Speedzone
9 Michael C Anderson   02:07:31.4  233 
10 Carlos Haeckel   Madison, WI02:10:05.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
12 Phil Ott   Marquette, MI02:19:32.0 227380  68 Michaels Cycles Racing
13 Andrew Hanson   Delavan, WI02:19:32.7 252571  70 Michaels Cycles
14 Eric Lau   02:24:03.8  223 
15 William Street   Sheboygan, WI02:25:08.9 219245  64 FATTIRES-N-BEER.COM
215387 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN01:53:33.1 102633  228 Trek / VW
2 Brian Matter   Sheboygan, WI01:57:16.8 85929  PCW Cycling / Hyundai
3 Mike Phillips   Chicago, IL01:58:20.8 84647  Alterra CoffeeMTB Team
4 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI02:02:50.1 214936  38 Brookstone Homes
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI02:04:26.8 212641  33 
6 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI02:05:33.9 247082  61 Fond du Lac Cyclery
7 Matthew Racine   02:07:38.4  232 
8 Neil Swanson   Colorado Springs, CO02:08:01.5 209153  28 Michael's Cycles
9 Maciej Nowak   Waukesha, WI02:09:35.5 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
10 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI02:13:20.7 164577  54 Fat Tires N Beer
11 Cory Gwin   Madison, WI02:23:08.5 223072  31 Michaels Cycles
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher/ BKB
DNF Greg Buhl     237 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN01:55:02.6 14705  Salsa Cycles
2 Chris Peariso   Amherst, WI01:57:10.7 139566  Titus / Bike Hub
3 Tim Drankus   Sheboygan, WI02:02:00.0 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
4 Jerry Long   Moscow, ID02:03:31.9 202427  13 Chainsmokers
5 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN02:04:31.1 83047  230 The Ski Hut
6 Ryan Krayer   North Freedom, WI02:07:59.3 227406  51 Moosejaw
7 Chad Melis   Lyons, CO02:09:05.3 161935  225 Redstone/OskarBlues
8 Chris Strout   Hendersonville, NC02:11:09.4 177553  222 The Pony Shop
9 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI02:12:10.0 117449  Team Wisconsin
10 Douglas Pietz   Milwaukee, WI02:20:19.7 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
11 Mark Walter   Rochester, MN02:28:58.7 203633  58 Muddy Cup Racing

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro (1 - EX)   Plymouth, WI02:05:39.8 59255  234 PCW
2 Ray Nelson   Woodstock, IL02:09:19.5 193027  100 Skinnys Racing
3 John Gatto   Oak Forest, IL02:10:04.5 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
4 Josh Barrett   Whitewater, WI02:12:27.0 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
5 Bill Nigh   West Bend, WI02:13:43.5 197745  30 Team Pedal Moraine
6 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL02:20:47.0 194466  69 Muddy Cup
7 Butch Welke   Lake Geneva, WI02:21:49.6 169422  40 Skinnys Racing
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  15 Pedal Moraine
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Weintz   02:12:12.1  236 RRB Club Skinnys
2 Eric Peterson   Wausau, WI02:14:11.5 208618  89 Wheel & Sprocket
3 Jerome Daanen   Racine, WI02:17:53.8 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  17 
DNF Tim Bates     226 

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:14:32.1 98534  45 
2 John Timm   Germantown, WI02:18:57.6 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Downs   01:54:53.2  235 
2 Randy Pallex   02:07:28.4  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Therrien     6023 
2 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3 Garth Post     6034 Point Pursuit
4 Colin Batekiewicz     6179 
5 Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
6 Samuel Huang     6166 
7 Thomas Freiberg     6174 
8 Dominic Pacini     6177 
9 Joshua Collier     6010 Muddy Cup
10 Shane Holcomb     6172 Fattires-n-beer.com
11 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
12 Roman Kosarzycki     6169 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI00:45:50.2 209414  4074 hayes on track
2 Myles Beach   Larsen, WI00:49:31.3 208348  4004 Gear N Up
3 Garret Post   00:52:59.6  4086 Point Pursuit
4 Jack Feuerstein   00:54:51.7  4005 Wheel & Sprocket
5 David Ohlsson   01:02:09.0  4966 
6 Brett Poulton     6037 Active Endeavors
7 Conner Shelton     6008 Hayes Youth
8 Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
9 Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
10 Cody Borst     6014 Stadium Bike
11 Riley Shelton     6009 Hayes Youth
12 Pete Davis     6028 Bikesmith
13 Brandon Posewitz     6176 
14 Max Rainey     6022 Team AMB / Norway Cycles
15 Zach Scholzen     6175 
16 Samuel Martz     6026 Mountain Outfitters
17 Jake (age 13) Shefchik     6181 
DNF Samuel Jansen     6016 Hayes Youth

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Anschutz   00:46:18.8  4865 
2 Nick Crocker   00:47:52.0  4932 
3 William Griesbach   00:48:18.5  4049 Point Pursuit
4 Leif Byrge-Liebig   00:49:41.8  4958 Cyclopath
5 Joel D. Dewitt   00:50:30.9  4917 
6 Sam Geyer   00:50:55.5  4952 
7 Ethan Ramm   00:51:31.2  4878 
8 Erik Aksland   00:57:01.2  4910 
9 Travis Johnson   00:59:02.1  4032 
10 David Chapman - Orr   00:59:19.3  4961 
11 Colton King   01:00:32.2  4921 
12 Paul Neckop   01:13:20.8  4941 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Reese   00:45:41.8  4115 
2 Austin Hook   00:45:53.5  4103 
4 Chris Hinshaw   00:47:26.9  4114 
5 Taylor Otto   00:47:32.6  4073 Recyclist
6 Andy Leslie   00:48:33.0  4923 
7 Chris Denny   00:48:59.4  4823 
8 Michael Michetti   00:49:47.3  4874 
9 Ryan Fetting   00:50:16.9  4016 Michaels Cycles
10 Daniel Grossheim   00:50:23.5  4869 
11 Joe Hess   00:50:57.4  4909 
12 Gavin Hoeft   00:52:39.4  4060 Bike Hub
13 Johnny Chang   00:52:44.7  4057 Bellin Health
14 Shawn Nelson   00:52:50.9  4942 
15 Ted Sobotta   00:53:07.0  4096 Mountain Outfitters
16 Byron Guerra   00:53:47.2  4092 Brookstone Homes
17 Ryan Moulton   00:54:18.3  7117 
18 Alex Grohmann   Chicago, IL00:54:35.5 233876  4089 XXX Racing Athletico
19 Bryan Rosisnky   00:59:38.7  4880 
20 Justin Welhouse   01:05:07.6  4934 
21 Brant Thompson   01:06:53.5  4904 
22 Benjamin Molter   01:28:06.4  4875 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Marquardt   00:45:40.3  4962 
2 Danny Holtermann   00:46:49.1  4091 Joe Bikelers
3 Mike Kubala   00:49:14.9  4019 
4 Michael Rosinsky   00:49:37.7  4879 
5 Charles Ingrisch   00:50:54.2  4914 
6 Mike Stout   00:54:46.7  7020 Joe Bikelers
7 Robert Shebesta   00:55:30.2  4882 
8 Sam Carpenter   00:58:26.0  4919 
9 Craig Pulak   01:07:48.5  4064 Bellin
DNF Steven Brian     4946 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Neubauer   00:44:00.1  4876 
2 Mike Bentley   00:45:47.4  4947 One Racing
3 Alan Schroeder   00:46:51.6  4965 
4 Joseph Majerus   00:48:20.6  7115 
5 Robert Wiltzius   00:48:25.5  4883 
6 Ben Marchewka   00:48:52.7  4067 
7 Matt Millin   00:48:58.4  4097 Pedal Moraine
8 Eric Lightbody   00:50:25.3  4920 
9 James Schwindt   00:50:38.9  4888 
10 Daniel Schaefer   00:50:49.0  4881 
11 Benjamin Bridger   00:51:02.5  4918 
12 Chad Hoppe   00:51:09.4  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Michael Holbrook   00:51:16.4  4010 Joe Bikeler's
14 Eric Embree   00:51:44.0  4922 
15 Mike Medsker   00:54:21.0  4898 
16 Timothy Zeirke   00:55:24.6  4939 
17 Ben Cleveland   01:05:54.2  7118 
DNF Josh Baseheart     4948 
DNF Eric Harrman     4949 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Amman   00:44:25.3  4903 
2 Jesse Shoemaker   00:45:21.1  4035 Bellin Health
3 Jason Roggenbauer   00:46:56.0  4105 
4 Steve Ruppel   00:47:54.2  4063 
5 Kirk Zahn   00:48:15.1  4113 Wheel & Sprocket
6 Martin Zizka   00:48:50.9  4088 
7 Sam Meites   00:50:31.4  4963 
8 Ryan Kunesh   00:51:37.5  4931 
9 Michael Ziegler   00:52:06.6  4901 
10 Joe Walvoord   00:52:44.4  4890 
11 Andrew Stewart   00:54:45.9  4906 
12 Kyle Weckman   00:55:16.4  4897 
13 Ryan Theel   01:02:12.7  4900 
14 John Wondergem   01:04:57.3  4884 
DNF Robert Hamblin     4870 
DNF Scott Spoo     4889 
DNF Michael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Paddock   00:46:00.1  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
2 Joe Villalobos   00:46:47.0  4044 
3 Anthony Dombrowski   00:47:18.0  4109 Wheel & Sprocket
4 Jeremy Lentz   00:49:11.4  4886 
5 Gary Otkin   00:50:11.9  4042 
6 Eric Bakka   00:50:25.7  4902 
7 Jessie Felde   00:50:36.7  4868 
8 Darrin Kolka   00:52:16.9  4936 
9 Adam Dowling   00:55:54.0  4250 
10 Chris Feutz   00:56:41.1  7022 Feutz and Associates
11 Kevin Schuster   00:56:41.6  4116 
12 Scott Hietpas   00:59:19.9  4957 
13 Nathan Wilke   00:59:21.5  7013 Team Powerbar
14 Gary Held   01:01:00.2  7116 
15 Felix Flores   01:01:38.6  4929 
16 Jeff Spaid   01:15:09.4  4937 
DNF Norman Hoening     4872 3C Drivers Club
DNF Leo Basit     4928 
DNF Eric Shaw     7111 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Radek Vopalka   00:44:12.5  4119 
2 Jarrod Kerkhoff   00:48:01.1  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
3 Jeff Pierce   00:49:00.9  4933 
4 Mark Cheyne   00:49:14.1  4093 
5 Anthony Miksa   00:49:22.7  4059 
6 George Boznos   00:49:23.8  4905 Bonita/Gus/Chris
7 Bret Srock   00:49:49.1  4891 
8 Barry Campbell   00:50:11.9  4885 
9 Jeff Bublitz   00:51:13.0  4024 
10 Brian Zinda   00:52:05.1  4960 
11 Felbert Edrada   00:52:31.2  4930 
12 David Borun   00:53:03.8  7114 Maisy Racing
13 David Augustiniak   00:53:13.3  7112 
14 Scott Beduhn   00:53:29.8  4959 
15 Donald Lueck   00:53:44.8  7009 FATTIRES-N-BEER.COM
16 Samuel Van Jaarsveld   00:53:55.2  4927 
17 Randy Johnson   00:58:24.6  4031 
18 Jeff Wren   01:01:23.1  4899 
19 Steven Nejedlo   01:02:29.7  7021 Bing Ring Racing
20 Duane Young   01:13:02.6  4950 
21 Joe Spaid   01:13:13.0  4935 
DNF Scott Schneider     4955 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Therrien   00:47:56.1  4054 
2 Matt Luger   00:49:17.5  4085 
3 David De Witt   00:49:18.6  4014 Fdl / Osh Cyclery
4 Dan Getzen   00:49:29.7  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5 Brian Gill   00:49:54.6  4112 Tekbolt
6 Michael Gough   00:50:31.4  4896 
7 Michael Kaspar   00:50:58.2  4915 Team Fool
8 Kurt Janson   00:51:22.3  4907 
9 Adam Kim   00:53:10.0  4956 
10 Dave Geyer   00:53:14.4  4953 
11 Paul Ihde   00:53:37.2  4938 
12 Dave Dahlman   00:54:16.6  4867 
13 Sam Badger   00:54:48.4  4944 
14 Kevin Niesen   Burlington, WI00:55:37.2 221437  4009 
15 M L Hoeft   00:57:08.0  4871 
16 Gary Esko   00:57:16.1  7003 
17 Larry Hipps   00:57:21.2  4951 
18 Todd Strobl   Wenatchee, WA00:58:05.2 244401  4242 
19 Rick Griesbach   01:00:34.5  7011 Point Pursuit
20 Mark Voss   01:01:58.6  4964 
21 Jon Nedland   01:03:35.2  4087 
22 Kurt Otto   01:07:02.7  4916 Recyclist
23 Jason Rownd   01:14:44.3  4017 
DNF Scott Logue     4943 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Davis   00:48:03.7  4908 
2 Bruce Leblanc   00:51:07.9  4873 
3 Craig Scholzen   00:51:38.7  4913 Hayes
4 Greg Spencer   00:51:56.8  4911 
5 Mitch Weckop   00:52:05.6  4940 
6 Scott Olson   00:52:29.0  4924 
7 Mark Ignasiak   00:52:35.7  4078 
8 Dennis Catron   00:52:43.8  4925 
9 Brian Butkiewicz   00:53:00.3  4157 
10 Steve Baumann   00:53:03.6  4026 Stadium Bike
11 Jeff Schneider   00:53:06.0  4895 
12 Jeff Pepp   00:53:42.2  4877 
13 Michael Miller   00:53:46.6  4887 
14 Joseph Gitter   00:54:30.7  4081 
15 Steven Hoppman   00:57:57.3  4894 
16 Jerry Manta Jr.   00:58:41.9  4893 
17 Mike Borchardt   01:02:35.9  4037 team extream
18 Christopher Voss   01:02:43.1  7018 Joe Bikeler's Race Team
19 Wally Sniadajewski   01:04:12.3  4121 Point Pursuit
DNF Ross Scefchik     4954 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mick Mohrlant   00:52:54.0  4141 Team Metric
2 Frank Lobello   00:53:57.9  4111 
3 Steve Manthe   00:54:32.4  4047 Chainsmokers
4 Bernie Parker   00:56:10.3  4018 Team Extreme
5 Richard G Finch   01:03:38.1  4068 Rock Cut TrailCrew
6 Duncan Adams   01:05:07.4  4912 
7 Richard Wenborne   01:05:26.2  4007 Stadium Bike
8 Jay Hoppe   01:08:07.1  7008 Fond du Lac Cyclery
9 Jim Pokorny   01:12:25.8  4892 
10 Brian Jahn   01:13:32.2  7113 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3016 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra     3043 Guerra Means War
2 Jamie Buske     3042 Team Extreme
3 Amelia Barber     3036 MadFORCS
4 Katy Steudel     3165 Pirate Pirate Pirata
5 Emily Hendricks     3171 
6 Heidi Goode     3033 Spectrum Racing

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Jones     3019 MadFORCS
2 Sonia Dubielzig     3024 Alterra
3 Terra Nicklas     3020 
4 Jessica Smulka     3009 PACIFIC CYCLE
5 Tiffani Walter     3034 Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Campbell     3037 Killjoy
2 Mandy Hagman     3029 DC Bikes
3 Lisa Krayer     3175 Moosejaw Brew Pub
4 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
5 Amy Heart     3039 Point Pursuit
6 Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
7 Sarah Guse     3045 FDL/OSH Cyclery
8 Rachael Gatto     3170 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Kaplan     3172 
2 Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
3 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3080 Team Pedal Moraine
5 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
6 Angella Collins     3012 
7 Michelle Reddington     3177 Mad Forcs
8 Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
9 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3167 
10 Barbara A Lothe     3017 Mad FORC
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha O'Connor-leigh     3173 
2 Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes
5 Alyson Chapman     3168 
6 Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)
7 Gail Goehrig     3169 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3166 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3 Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors
4 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Regina Freund     3174 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI02:05:20.5 170980  518 Hayes Brake
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI02:20:01.5 218422  512 SpeedZone
DNF Murphykate Montee     551 Hayes on Track

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI01:55:18.0 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   Stanford, CA01:59:49.8 190109  506 Hayes Disc Brakes

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Hansing   02:04:52.4  554 
2 Katherine Ross   Bristol, TN02:05:47.1 160047  550 
3 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI02:09:28.5 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
4 Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI02:12:37.8 247015  519 Michaels Cycles
5 Gabriela Baranova   Zion, IL02:17:42.4 223988  514 Skinny'e Racing
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  516 Brookstone Homes

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:49:52.4 199274  552 Trek/VW/JBL
2 Christina Betz   Phoenix, AZ01:57:25.8 210738  505 Michael's Cycles
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI02:09:33.8 223874  523 Wheel & Sprocket
4 Michelle Peariso   Amherst, WI02:12:06.7 227741  515 The Bike Hub

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville02:02:05.0 226461  504 Team Wisconsin

Women - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patti Kaufmann   02:10:28.8  553 

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Maja Holcomb     6173 Fattires-n-beer.com
3 Anna Poulton     6180 
4 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
5 Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brewery

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   00:57:07.6  5184 
2 Moriah Griesbach   00:57:26.3  5020 Point Pursuit
3 Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
4 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 hayes on track
5 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
6 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7 Lily Nedland     6035 Team Nedland
8 Samantha Kosarzycki     6171 
9 Emily Shull     6178 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus   00:54:55.1  5016 Crank Daddy's
2 Arin Lemke   01:00:49.1  5050 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Wagner   00:52:58.2  5185 
2 Bethany Olson   00:56:15.6  5194 
3 Maggie Digman   00:57:06.1  5192 
4 Amanda Bucci   01:03:06.9  5189 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago00:57:09.9 258314  5187 
2 Brenda Walvoord   01:00:04.0  5186 
3 Kelly Kunesh   01:01:44.9  5191 
4 Elizabeth Legaspi   01:03:25.7  5022 Fattires-n-beer
5 Sara Birdsall   01:04:09.8  5193 
6 Sheri Byrge   01:07:25.3  5033 Team Cyclopath
7 Kristal Hoppe   01:09:40.2  5013 Fond du Lac Cyclery

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Steagall   01:05:53.3  5188 
2 Angela Huang   01:10:44.9  5183 
3 Jo Durnin   01:13:09.4  5034 Alterra

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Janda   01:02:41.9  5026 MadFORCS
2 Barbara Daanen   01:12:00.8  5008 RPM/Hayes
3 Rachel Gahl   01:15:24.0  5196 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Klapperich   01:04:08.4  5044 Team Cyclopath
2 Colleen Erdmann   01:05:50.6  5027 Stadium Bike
3 Renee Geyer   01:07:17.3  5195 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL01:02:16.4 10328  5055 Active Endeavors
2 Sue Borchardt   01:07:59.4  5012 team extream
3 Cheryl Jeanpierre   01:25:24.8  5190 

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   00:57:05.1  5018 Mad FORCs
2 Rose Lenss   01:07:54.1  5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee