Race Results for
Florida State Championships Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 12/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310  204 
2ALEXANDER LAI     243 
3Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  200 
4Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  201 
5Mitchell Campbell   Lakeland, FL 230010  207 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  706 
2FRANK MANDARO     723 
3Peter Miner   Gainesville, FL 24551  713 
4ANDY FASIG     727 
5GREG SCHMIDT     724 
6JASON AUGSPURG     714 
7CHRIS SANSING     726 
8MIKE HETRICK     710 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANTON VAN EYSSEN     307 
2STEVE DEROCHE     325 
3JOEL GORMAN     343 
4RUSSELL HAGAN     320 
5STEVE KUPCHUN     309 
6Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  300 
7JULIO MIRANDA     314 
8ANDREW WEHMEYER     310 
9Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
10FABIAN LARRE     321 
11JOSH HENNESSEY     330 
12James Davis   Amherst, NH 219682  333 
13William Bracken   Lakeland, FL 223021  319 
14HENRY SANTILLANA     312 
15SEAN MANAGO     301 
16Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
17Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
18Luis Silva   Duluth, GA 246203  369 
19DANIEL DELAPUENTE     311 
20STANLEY LEWIS     316 
21JEFF TERRIS JR     304 
22RON BENNETT     322 
23JOSH PEREZ     367 
24Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  323 
25REVEL ORTEGA     368 
DNFSCOTT ZEDEKER     338 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
2TIM CORNELIUS     416 
3James Knight   Bartow, FL 217003  400 
4James Capen   Newberry, FL 238094  413 
5DON PENNINGTON     417 
6Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
7Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
8JIM GILLIS     435 
9Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
10CARLOS DIAZ     405 
11SCOTT WEBER     429 
12Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
13MARIO GARCIA     441 
14SCOTT POTTER     403 
15SHAWN WINSOR     412 
16CHRIS GILLIS     437 
17BEN ELLIOTT     404 
DNFJOHN POCZYNSKI     428 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  527 
2PAUL EATON     508 
3Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
4Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
5Jamie Enright   Lakeland, FL 166859  515 
6Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431  514 
7THOMAS OSTERLOH     509 
8ALFRED MANN     511 
9Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  517 
10TED POTYKA     522 
11CHARLES COULTAS     507 
12SVANTE LENNARTSSON     528 
13MICHEL TIMMERMANS     521 
14David Beckemeier   Orlando, FL 201554  512 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112  33 
3Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  34 
4Jon Lowe   Bradenton, FL 218634  35 
5Drew Edsall   Denver, CO 225238  
6Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
7Jorge Cortes   Weston, FL 140447  27 
8ALLISON ANJOS     
9Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  
10LUIS CABRERA     11 
11Martin Cox   Gainesville, FL 185995  

Men - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PAM MCLAUGHLIN     50 
2Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
3Beth Poczynski   Naples, FL 195041  61 
4Julie Barker   Lake Park, FL 185887  63 
DNFShelly Allen   Land O Lakes 90693  64 
DNFAmbre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  52 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929  100 
2VICTOR LAVINSKY     121 
3Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361  114 
4Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
5Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
6Mark Gerard   Braintree, MA 159210  112 
7SHAWN SMITH     108 
8Andrew Danford   Ocala, FL 173954  118 
9Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  125 
DNFMichael Ghiorso   Pensacola, FL 206992  105 
DNFMike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  169 
2Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
3Steve Bent   Lakeland, FL 45076  165 
4Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
5Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
6ADAM GOLDFARB     158 
7Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
8Andres Villadiego   Miramar, FL 154556  180 
9Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4CHADD BLANKENBILLER     354 
6MAX BAGGALEY     366 
7JESSE ZIMMERMAN     353 
8Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 
9ALEX NEUCCI     372 
10AUSTIN AUDETTE     371 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COLIN QUAINTON     357 
2AUSTIN COX     350 
3Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
5CONNOR WILLIAMS     356 
DNFWALTER MORRIS     374 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
2MICHAEL BROWN     303 
3Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  319 
4REGAN WOODALL     305 
5EVAN PENNINGTON     315 
6DANIEL JIMENEZ     317 
7Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
8Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANTHONY HUTTON     59 
2SEAN WALLACE     74 
3QUENTIN JOHNSON     87 
4Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
5JIMMY ALLAN     52 
6Denis Morales   Miami Lakes 232600  86 
7JOHN ALLAN     99 
8Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
9Radulian Pop   Jacksonville, FL 253832  50 
10DANIEL MORA     83 
11DAVID CORDERO     57 
12MARK MULBERGER     65 
13JESSE HORTON     82 
14JESUS GALINDEZ     66 
15JOE KRAATZ     61 
16WILLIAM VARGAS     63 
17LUIS CASTILLO     88 
18CHAD ROBERTSON     60 
19TOBY GILBERT     55 
DNFPAT DEMPSEY     36 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID FAIRCHILD     43 
3JOSE FERNANDEZ     12 
4Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
5Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091  13 
6RAYMOND LLOYD WELLS     
7STEVE YOUNG     20 
8DAVID MEEKER     10 
9Oscar Manrique   Miami, FL 233837  39 
10Mark Duffus   Perry, GA 224463  22 
11RICH WETHERALD     42 
12ERIC ESTES     
13John Jupin   Palm Bay, FL 179305  24 
14Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  
15SEAN CONWAY     34 
DNFJOSH HENNESSEY     45 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEREMY HAUFF     537 
2RICH BENTON     538 
3ERIC PEREZ     522 
4WILLIAM MARCY     539 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CONNIE MILLER     166 
2ERNESTO TOLEDO     114 
3Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
4PAUL WARREN     148 
5ANDRES MACARIO     183 
6Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
7Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
8LUIS CALDERON     123 
9Christiano Fernandes   Watchung, NJ 234334  100 
10Erik Kirkland   Seffner, FL 253823  116 
11Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
12Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
13SALVADOR ARIAS     160 
14David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
15David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
16JEFF BINFORD     122 
17THOMAS COINER     111 
18BERT JAMES     127 
19DAVID CASTANEDA     197 
20TONY DEAL     121 
21BRAD GERARD     143 
22DAVID CRAMER     112 
23Christopher Allsbury   Oklahoma City, OK 251243  113 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Troy Zimmerman   Lake Worth, FL 250100  209 
2ERIC STONE     213 
3PAT FRASER     228 
4ABRAHAM RODRIGUEZ     269 
5Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
6RYAN REMMERS     255 
7Eugene Simms   Cape Coral, FL 253836  212 
8MIGUEL CASTILLO     256 
9ROBERT GRAZIANO     249 
10Cliff Powers   Largo, FL 148412  203 
11JIM FRANKLIN     215 
12TIM DAVISON     276 
13JOHN KOZAK     206 
14COLLIN MASON     207 
15WILLIAM ORTIZ     284 
16DAVID DODD     217 
17MARK BARNES     273 
18RICHARD RUIZ     280 
19ANTONIO GUZMAIN     283 
20ANDREW MAMBER     263 
21CHRISTOPHILOS PERNALES     257 
22JEFF CLARK     224 
23FRED HEWETT     246 
24BRIAN HASTINGS     201 
25PETE AXSON     244 
26PHILIP IRWIN     200 
27HUGH MORRIS     285 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dyan Lee   Cape Coral, FL 218629  551 
2Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
3ANDREA GIMON     553 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
2LAURA VEDRAL     431 
3Laurie Schoepe   Lakeland, FL 197610  405 
4MARIA LONG     418 
5MERRI BASS     404 
6LAURA FINKELSTEIN     406 
7Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
8REBECCA SANDIDGE     427 
9PATRICIA LAIRD     425 
DNFSHARON DEEN     410 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee