Race Results for
Florida State Championships Series #4
Gainsville, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/22/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310  204 
2Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  201 
3MITCHELL HALL     225 
4WENDELL MONTGOMERY     224 
5MITCHELL CAMBELL     207 
6ANDY RELUE     211 
DNFJEFF SHENEFIELD     208 
DNFDAVID WINSTON     223 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  706 
2Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809  715 
3James Smart   Tallahassee, FL 32974  712 
4KEITH ROBERSON     705 
5Peter Miner   Gainesville, FL 24551  713 
6TED LINCOLN     711 
7Benjamin Talbot   Gainesville, FL 250989  708 
8JASON AUGSPURG     714 
9MARK STEWART     717 
10Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581  709 
11MIKE HETRICK     710 
DNFTOBIN MCKNIGHT     716 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE DEROCHE     325 
2ANTON VAN EYSSEN     307 
3JULIO MIRANDA     314 
4RUSSELL HAGAN     320 
5Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  300 
6Adam Baker   Orange Park, FL 244128  328 
7Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
8OXO SLAYER     331 
9ANDREW WEHMEYER     310 
10Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
11Billy Horne   Starke, FL 204798  303 
13DANIEL DELAPUENTE     311 
14kevin adams   Deerfield Beach, FL 251279  308 
15FABIAN LARRE     321 
16Derek Nolek   Rockledge, FL 107526  347 
18HENRY SANTILLANA     312 
19Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  313 
20MARK WHITTINGTON     348 
21Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
22SCOTT ZEDEKER     338 
23RON BENNETT     322 
24MACE MCMILLAN     327 
25Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  323 
DNFKEN TABAZKA     349 
DNFSEAN MANAGO     301 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Knight   Bartow, FL 217003  400 
2DON PENNINGTON     417 
3SCOTT GRAHAM     430 
4James Capen   Newberry, FL 238094  413 
5Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
6Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
7CARLOS DIAZ     405 
8Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
9Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
10Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
11SCOTT POTTER     403 
12MARK PERRI     418 
13JOHN POCZYNSKI     428 
14BEN ELLIOTT     404 
15SHAWN WINSOR     412 
16Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665  421 
DNFSCOTT WEBER     429 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
2Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832  520 
3PAUL LINN     523 
4Jamie Enright   Lakeland, FL 166859  515 
5Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
6Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
7THOMAS OSTERLOH     509 
8ALFRED MANN     511 
9CHARLES COULTAS     507 
10GARY HEADLEY     501 
11TED POTYKA     522 
12PAUL EATON     508 
13Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  517 
14Randolph White   Riverview, FL 103379  503 
15MICHEL TIMMERMANS     521 
16David Beckemeier   Orlando, FL 201554  525 
DNFGerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584  524 
DNFJames Haycraft   Pensacola, FL 144614  510 
DNFJOHN NEILL     516 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2ALLISON ANJOS     
3Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
4David (Tinker) Juarez   Whittier, CA 18332  22 
5Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  21 
6Martin Cox   Gainesville, FL 185995  
7Drew Edsall   Denver, CO 225238  
8Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  
10LUIS CABRERA     11 
DNFSean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  
DNFLorne Johnson   Gainesville, FL 164908  23 
DNFShane Danford   Ocala, FL 175210  
DNFRobert Bounds   Newberry, FL 211734  17 
DNFZachary Ball   Tallahassee, FL 144436  13 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929  100 
2SHAWN SMITH     108 
4VICTOR LAVINSKY     121 
5Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
6Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
7Brian Pace   Plantation, FL 203769  110 
8Andrew Danford   Ocala, FL 173954  118 
9Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  125 
10Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545  117 
11Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
12Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Bent   Lakeland, FL 45076  165 
2Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
3Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
4Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
5Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  151 
6ADAM GOLDFARB     158 
7Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
8Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430  167 
9Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  157 
DNFRobert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHADD BLANKENBILLER     354 
2JESSE ZIMMERMAN     353 
DNFCHRISTOPHER BORGERT     363 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX     350 
2Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
3CONNOR WILLIAMS     356 
4Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 
DNFCOLIN QUAINTON     357 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRENT HALL     306 
2Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
3REGAN WOODALL     305 
4MICHAEL BROWN     303 
5EVAN PENNINGTON     315 
6Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
7KYLE MCELHANEY     316 
8Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 
9Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579  301 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIMMY ALLAN     52 
2Fremont Latimer   Jacksonville, FL 251930  69 
3SEAN WALLACE     74 
4Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
5RADULIAN POP     50 
6DAVID CORDERO     57 
7BRETT TORNWALL     81 
8MARK MULBERGER     65 
9JESSE HORTON     82 
10JAMES GIBBS     58 
11TOBY GILBERT     55 
DNFANTHONY HUTTON     59 
DNFWILLIAM KRUPP     80 
DNFMatthew Lehnen   Gainesville, FL 251989  64 
DNFJONATHAN HOLMES     79 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
3JOSE FERNANDEZ     12 
4DAVID MEEKER     10 
5STEVE YOUNG     20 
6CHRIS SLATON     31 
7ANTHONY HECHLER     
8JOHN MOORE     
9JOHN TOMPKINS     14 
10ROBERT MCLAUGHLIN     29 
11John Jupin   Palm Bay, FL 179305  24 
12JOHN CHIASSON     30 
DNFCasey Parrott   Dunedin, FL 224809  

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN ALLAN     501 
2JEFF SIMPSON     514 
3ROLAND BROOKS     513 
4BRIAN MCCOWN     516 
5ADAM STARK     515 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
2ERNESTO TOLEDO     114 
3LUIS CALDERON     123 
4Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
5Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
6PAUL WARREN     148 
7DAVID FAIRCHILD     107 
8ADAM SZWEDO     150 
9Jason Bellot   Bonifay, FL 122395  101 
10David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
11SAMUEL FROST     118 
12Bruce Mcdaniel   New Port Richey, FL 249443  105 
13ERIN KIRKLAND     116 
14RICK BUTIERREZ     155 
15JEFF BINFORD     122 
16Shane Crowder   Springhill, FL 208513  103 
17GLENN VAUDREAIL     151 
18Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
19Oscar Manrique   Miami, FL 233837  102 
20JOHN O'CONNOR     154 
21Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
22BERT JAMES     127 
23DAVID CRAMER     112 
24David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
25KENT WHITTINGTON     146 
26JEFFREY WERSTAK     153 
27CAMERON MCCASKILL     152 
28MARK SEAVEY     120 
29TONY DEAL     121 
DNFCHRISTOP HOELTSCHI     156 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIC STONE     213 
2Troy Zimmerman   Lake Worth, FL 250100  209 
3PAT FRASER     228 
4FRANK FLYNN     226 
5Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
6BRIAN HASTINGS     201 
7STEVEN PISANO     247 
8COLLIN MASON     207 
9TIM SAPP     202 
10Cliff Powers   Largo, FL 148412  203 
11JOHN KOZAK     206 
12DAVID DODD     217 
13MIKE FREUND     210 
14David Snow   Duncan, OK 240096  225 
15STEVE HRYNKIW     220 
16FRED HEWETT     246 
17JIM FRANKLIN     215 
18JEFF CLARK     224 
19TED GLAZE     221 
20PETE AXSON     244 
21STEVE STRICKLAND     211 
22PHILIP IRWIN     200 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dyan Lee   Cape Coral, FL 218629  551 
2KEELY CINKOTA     554 
3Samantha Hartung   Greenville, SC 179778  557 
4Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
DNFANDREA GIMON     553 
DNFHeather Hatch   Pinckney, MI 182672  550 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
2Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  52 
3Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
4Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
5Beth Poczynski   Naples, FL 195041  61 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHAR FOSMOE     416 
2KATIE NEILL     417 
3Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
5MARIA LONG     418 
6TARA PIZZA     419 
7Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
8MERRI BASS     404 
9LAURA FINKELSTEIN     406 
10KAYLA FREUND     402 
11PEGGY STRICKLAND     403 
12SHARON DEEN     410 
13STACEY ZIMMERMAN     401 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee