Race Results for
Florida State Championships Series #1
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/17/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310  204 
2 RYAN WALSH     201 
3 ANDY RELUE     211 
4 Rick Hanley   Tampa, FL 179805  206 
5 Michael Miles   Omaha, NE 151897  202 
6 MITCHELL CAMBELL     207 
7 JEFF SHENEFIELD     208 
8 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  200 
9 HANK CAMBELL     205 
10 TOBIN MCKNIGHT     210 
11 Paul Mumford   Chicago, IL 167887  203 
12 BRIAN SHERMAN     209 

Men - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Samantha Hartung   Greenville, SC 179778  555 
3 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672  550 
4 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
5 ANDREA GIMON     553 
DNF ALEX CONTRERAS     552 
DNF KEELY CINKOTA     554 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Horne   Starke, FL 204798  303 
2 STEVE DEROCHE     325 
3 STEVE KUPCHUN     309 
4 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  300 
5 JULIO MIRANDA     314 
6 ANTON VAN EYSSEN     307 
7 KEITH ROBERSON     332 
8 ANDREW WEHMEYER     310 
10 RUSSELL HAGAN     320 
11 DANIEL DELAPUENTE     311 
13 FABIAN LARRE     321 
14 HENRY SANTILLANA     312 
15 OXO SLAYER     331 
16 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
17 kevin adams   Deerfield Beach, FL 251279  308 
18 Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  313 
19 STANLEY LEWIS     316 
20 RON BENNETT     322 
21 BRIAN MOORE     324 
22 BRANDON MIGLINO     317 
23 JASON LUQUE     329 
24 Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
25 SEAN MANAGO     301 
26 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637  315 
27 Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
28 JOHN DAWSON     326 
29 CHRISTOPHER VIETRI     306 
30 MACE MCMILLAN     327 
31 William Bracken   Lakeland, FL 223021  319 
DNF Adam Baker   Orange Park, FL 244128  328 
DNF Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  323 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM CORNELIUS     416 
2 James Knight   Bartow, FL 217003  400 
3 Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
4 CARLOS DIAZ     405 
5 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
6 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
7 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
8 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
9 SHAWN WINSOR     412 
10 SCOTT DAVAO     410 
11 MARK PERRI     418 
12 Neil Booz   Spring Hill, FL 166152  415 
13 SCOTT POTTER     403 
14 BEN ELLIOTT     404 
DNF Matthew Roberts   Ocala, FL 219902  401 
DNF James Capen   Newberry, FL 238094  413 
DNF SEAN BAYOT     409 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
2 PAUL EATON     508 
3 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927  504 
4 CHARLES COULTAS     507 
5 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
6 GARY HEADLEY     501 
7 THOMAS OSTERLOH     509 
8 James Haycraft   Pensacola, FL 144614  510 
9 Randolph White   Riverview, FL 103379  503 
10 David Beckemeier   Orlando, FL 201554  512 
DNF ALFRED MANN     511 
DNF GREG CRAYS     513 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  14 
3 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
4 Robert Bounds   Newberry, FL 211734  16 
5 ALLISON ANJOS     
6 VICTOR LAVINSKY     12 
7 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  
8 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  
9 CURT SKINNER     
10 Drew Edsall   Denver, CO 225238  
11 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  
12 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  10 
DNF Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  15 
DNF Shane Danford   Ocala, FL 175210  
DNF LUIS CABRERA     11 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929  100 
2 SHAWN SMITH     108 
3 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
4 Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
5 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  102 
6 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809  111 
7 Andrew Danford   Ocala, FL 173954  118 
8 Brian Pace   Plantation, FL 203769  110 
9 JOEY KUNDTZ     113 
10 Marcio Cemin   Miami, FL 195126  103 
11 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  104 
12 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733  115 
13 Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
14 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 
15 Michael Ghiorso   Pensacola, FL 206992  105 
16 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545  117 
DNF David Pfeiffer   Miami, FL 164309  107 
DNF Scott Cugno   Boca Raton  154900  119 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Lowe   Bradenton, FL 218634  150 
2 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  155 
3 STEVE BENT     165 
4 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
5 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
6 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
8 Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246  163 
9 Peter Miner   Gainesville, FL 24551  166 
10 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  151 
11 Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 
12 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369  162 
DNF Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  157 
DNF FRANK LA RUE     161 
DNF Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
DNF ADAM GOLDFARB     158 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE ZIMMERMAN     353 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLIN QUAINTON     357 
2 AUSTIN COX     350 
3 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
4 CHADD LANG     354 
5 CONNOR WILLIAMS     356 
6 Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 
DNF CHRISTOPHER BORGERT     351 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
2 MICHAEL BROWN     303 
3 REGAN WOODALL     305 
4 Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
5 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 
6 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579  301 
DNF BRENT HALL     306 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
2 ANTHONY HUTTON     59 
3 JIMMY ALLAN     52 
4 DAVID CORDERO     57 
5 MIKE FOXWELL     54 
6 Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
7 RADULIAN POP     50 
8 MARK MULBERGER     65 
9 JESSE HORTON     62 
10 JOE KRAATZ     61 
11 DANIEL NELSON     51 
12 CHAD ROBERTSON     60 
13 Matthew Lehnen   Gainesville, FL 251989  64 
14 TOBY GILBERT     55 
15 JAMES GIBBS     58 
16 CHARLES ALLEN     66 
17 KEVIN ANDERSON     63 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091  13 
2 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
3 RAYMOND LLOYD WELLS     
5 ANTHONY HECHLER     
6 JOHN SHIELDS     16 
7 SCOTT PUGH     17 
8 JOSE FERNANDEZ     12 
9 Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  
10 DAVID MEEKER     10 
11 STEVEN LEROY MANNIAEN     
12 JOHN TOMPKINS     14 
13 JOHN MOORE     
14 CHARLES PARROTT     15 
15 KURT SCHULZ     
DNF ERIC ESTES     
DNF Bryan Boren   Parrish, FL 186005  

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN ALLAN     501 
2 JOSEPH MOBILIO     504 
DNF JAMES PARNELL     502 
DNF BRIAN FUNK     503 
DNF ANTHONY CLEMENTE     500 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS CALDERON     123 
2 ERNESTO TOLEDO     114 
3 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
4 Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
5 THOMAS COINER     111 
6 DAVID FAIRCHILD     107 
7 NESTER SOTELO     130 
9 Jason Bellot   Bonifay, FL 122395  101 
10 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
11 ERIN KIRKLAND     116 
12 RONALD CARKHUFF     134 
13 Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
14 Christiano Fernandes   Watchung, NJ 234334  100 
15 SAMUEL FROST     118 
16 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  102 
17 John Foster   Plano, TX 206322  128 
18 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  103 
19 Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  110 
20 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
21 DAVID CRAMER     112 
22 JEFF BINFORD     122 
23 BERT JAMES     127 
24 PAUL WILSON     133 
25 Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
26 HERNAN MONTOYA     125 
27 MARK SEAVEY     120 
28 JUAN PULIDO     124 
29 JASON MIDDLETON     135 
30 Christopher Allsbury   Oklahoma City, OK 251243  113 
31 Eric Perez   Orlando, FL 59203  126 
32 David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
DNF PAUL WARREN     117 
DNF JASON DEAN     129 
DNF TOMMY SERRA     115 
DNF TONY DEAL     121 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  209 
2 FRANK FLYNN     226 
3 ERIC STONE     213 
4 Cliff Powers   Largo, FL 148412  203 
5 EUGENE SIMONS     212 
6 TIM SAPP     202 
7 COLLIN MASON     207 
8 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
9 BRIAN HASTINGS     201 
10 TIM DAVISON     214 
11 DARRYL SIMMONS     222 
12 JOEL LEFFLER     216 
13 JIM FRANKLIN     215 
14 MIKE FREUND     210 
15 John Elsner   Valrico, FL 213724  205 
16 JOHN KOZAK     206 
17 JEFF CLARK     224 
18 STEVE HRYNKIW     220 
19 ROBERT WOMMACK     223 
20 LLOYD JONES     218 
21 TED GLAZE     221 
22 PHILIP IRWIN     200 
23 DAVID DODD     217 
DNF David Snow   Duncan, OK 240096  225 
DNF BILL FORD     219 
DNF STEVE STRICKLAND     211 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  52 
2 PAM MCLAUGHLIN     50 
3 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  51 
4 Shelly Allen   Land O Lakes 90693  54 
5 Alexis Dabroski   Gainesville, FL 189458  56 
6 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
7 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
3 MERRI BASS     404 
4 Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
5 KAYLA FREUND     402 
6 LAURA FINKELSTEIN     406 
7 ALI WELLS     408 
8 STACEY ZIMMERMAN     401 
DNF MICHELLE MCBRIDE     409 
DNF PEGGY STRICKLAND     403 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee