Race Results for
Endeavour Dairyland Criterium
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert White   Greencastle, IN 221631   PCW
2 Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813   Brazen Dropouts
3 David Kay   Appleton, WI 130383   GDVC
4 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   GDVC
5 Jordan Roessingh (1 - Cat1)   Madison, WI 170411   Nova/ IS Corp
6 Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402   GDVC
7 Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour
8 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova/ IS Corp
9 Ryan White   Grafton, WI 201290   PCW
10 William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
11 Paul Nilsen   Madison, WI 117358   Brazen Dropouts
12 Frederik Jacobsen   Madison, WI 213945   Brazen Dropouts
13 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
14 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   Nova/ IS Corp
15 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   GDVC
16 Charles (Casey) McCauley (1 - Cat2)   Irvine, CA 209986   Nova/ IS Corp
17 Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
18 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   GDVC

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
2 James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel and Sprocket
3 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649   Wheel and Sprocket
4 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   CZ Velo
5 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   Schwinn Regional
6 Matthew Yeakey   Shawano 110582   Velo Squadra

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
2 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/ IS Corp
3 Alex Schimp   Hartford, WI 251865   LAPT
4 Thomas Schimp   Hartford, WI 251866   LAPT
5 Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
6 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
7 Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
8 David Rossiter (1 - Cat5)   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
9 Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts
10 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavor
11 Benjamin Stone   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
3 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
4 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
5 Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
6 Whitney Ward      Baraboo Sharks
7 William Dehli (1 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303   
2 Jim Winter   Delafield, WI 48859   LAPT
3 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans and Barley
4 Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans and Barley
5 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   LAPT
6 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   Prince William Elite Racing
7 Craig Terlau   Shorewood, WI 179507   Endeavour
8 William Dehli (1 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks
9 Paul-John Wood   Verona, WI 237365   Endeavour

Men - Cat 3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962   Velo Trocadero
2 Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavour
3 Jason Mindeman   Crown Point, IN 208254   Team Clif Bar Midwest
4 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero
5 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448   GDVC
6 Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643   Velo Trocadero
7 Timothy Clark   Denver Co 225833   GDVC
8 Peter Lawrence   Brookfield, WI 198416   Endeavour
9 Scott Thistle   Oconomowoc, WI 206291   Velo Trocadero
10 Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
11 Uwe Krueger   Chicago, IL 190463   ABD Cycling
12 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776   Velo Trocadero
13 Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244   Velo Trocadero
14 Lyle Hanson   Madison, WI 219950   GDVC
15 Andrew Daley   Chicago, IL 196389   Team Clif Bar Midwest

Men - Cat 4/5 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathon Dowling      
2 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
3 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
4 Jason Boynton   Madison, WI 187093   Michael's Cycles
5 David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
6 Collin Tillotson      
7 Tom Kelly   Oregon, WI 220844   Endeavour
8 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
9 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
10 Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
11 John Deely (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 238908   Endeavour
12 Jason Addante      
13 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424   Amgen
14 Cody Gunst   Hartford, WI 246370   

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Chiropractic Partners
2 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team Wisconsin
3 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Chiropractic Partners
4 Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Wheel and Sprocket
5 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
6 David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
7 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin
8 Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450   Nova/ IS Corp
9 Pete Ikusz      Chiropractic Partners
10 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   Beans and Barley
11 Brian Carlson   New Berlin, WI 63425   Team Wisconsin
12 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   Brazen Dropouts
13 Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
14 Michael Duschak   Madison 225961   Endeavour
15 Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
16 Ryan Gist   Seattle, WA 214975   Brazen Dropouts
17 N/A   Chicago, IL 243692   Chiropractic Partners
18 Mark Schultheis   Wauwatosa, WI 244585   Chiropractic Partners
19 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Atkins Citizen Racing Club
20 Craig Curtis   Appleton, WI 225335   Wheel and Sprocket
21 Philip Olsen   Madison, WI 189125   Brazen Dropouts
22 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Brazen Dropouts

Women - Cat 1/2/3/4 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candice Blickem   Tucson, AZ 99908   Aaron's
2 Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   America's Dairyland
3 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova/IS Corp
4 Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova/IS Corp
5 Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
6 Tashony Noplos   Seattle , WA 247595   unattached
7 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans and Barley
8 Rita Glumm   Waukesha, WI 222984   LAPT
9 Johanna Lalka      unattached
10 Rachel Eichers   Madison, WI 179920   America's Dairyland
11 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova/IS Corp
12 Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
13 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694   Endeavor
14 Samantha Kaplan   Madison, WI 123642   Capitol Velo Club
15 Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova/IS Corp
16 Sara Yaeggi (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 250177   Beans and Barley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOShimanoBonk BreakerUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee