Race Results for
2006 NY State Cyclocross Championships
Delmar, NY
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 11/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - single speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Quackenbush   Slingerlands, NY0:42:14.00 70398  322 CBRC
2Terry Blanchet   0:45:50.00  316 North Atlantic Velo
3Karl Faruzel   0:46:51.00  319 Secret Henry's Team/Soul Cycles
4Bryna Nestor   0:50:55.00  324 North Atlantic Velo
5Jeffrey Nebolini   0:53:57.00  321 Hjolamenn
6Kate Scheider   -1 lap  323 Williams College/North Atlantic Velo
DNFWillem Heydendael   DNF  320 NAV/Classbooks.com/Pedros

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cory Burns   0:53:17.00  12 U of New Hampshire Cycling/
2Dan Timmerman   0:54:51.00  14 FIORDIFRUTTA/
3Edward King   Brentwood, NH0:56:02.00 182602  Priority Health
4Alec Donahue   0:56:17.00  15 DK Cycling/Kenda/Raleigh Racing
5Justin Lindine   0:58:10.00  Windham Mountain Outfitters
6Matt Dickinson   Watertown, NY0:58:40.00 146472  Team Placid Planet
7Nathaniel Ward   0:59:01.00  Joe's Garage/Reynolds Composites
8Jeffrey Leake   0:59:34.00  17 Northampton Cycling Club/
9Pierre Roussel   1:00:00.00  16 
10Aaron Oakes   1:01:24.00  11 U of Massachusetts Amherst Cycling Club/
11Shane Kramer   1:02:20.00  Team Placid Planet
12Matthew Purdy   1:02:21.00  North Atlantic Velo
13Jeremy Gardner   1:03:40.00  10 Finger Lakes Cycling Club/
14Willem Heydendael   -1 lap  NAV/Classbooks.com/Pedros
15Joe Cruz   -1 lap  13 North Atlantic Velo/Mecury Web Solutions
16Robert Schmidt   -1 lap  CBRC
DNFJon Rowe   DNF  18 North Atlantic Velo/Mecury Web Solutions

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danny Goodwin   0:30:47.00  155 Center for Integrative Health
2Tom Buttner   0:31:09.00  152 Verge Sport/Test Pilot
3J Wozniak   0:33:05.00  162 Unattached
4Jay Thomas   0:33:14.00  161 CBRC
5Rob Gray   0:33:15.00  156 Unattached
6Jeffrey Rosch   0:33:45.00  160 Unattached
7Gene Primomo   0:34:28.00  163 CBRC
8Randy Swift   0:35:22.00  164 Unattached
9Steven Hayes   0:36:24.00  165 CBRC
10Kevin Delaney   0:37:00.00  154 FTS / Dave's Bike Shop
11Josh Arvidson   0:37:26.00  166 Unattached
12Rowland Butler   -1 lap  151 DFL Racing/ Gutterball Inc.
13Michael Davis   -1 lap  153 Unattached
14Mike Morrett   -1 lap  158 Unattached
DNFJeffrey Nebolini   DNF  159 Hjolamenn

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Simms   0:43:07.00  253 NAV
2Jason Perry   0:43:15.00  251 Cyclonauts Racers Inc.
3Nicholas Robertson   0:43:30.00  259 Unattached/
4Thomas Despart   0:43:46.00  254 CBRC
5Jeff Johnson   0:43:55.00  234 Bennington Cycle Club
6Christopher DeLisle   0:44:07.00  257 CBRC
7Scott Paine   0:44:23.00  212 North Atlantic Velo/
8Robert Thomas   0:44:39.00  240 Secret Henry's Team
9Danny Goodwin   0:45:08.00  247 CBRC
10Daniel Owen   0:45:42.00  237 CBRC
11Brendan Gallivan   0:46:18.00  248 GallmanCorp/CBRC
12Jason Haight   0:46:28.00  260 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
13John Baker   0:46:55.00  230 Putney/Westhill
14Mark Robson   0:47:10.00  249 
15Brian Walak   0:47:22.00  213 FTS/Dave's Bike Shop/
16James Leone   0:48:16.00  235 CBRC
17Matthew DeLisa   0:48:49.00  258 Unattached/
18J Wozniak   0:49:01.00  246 Team Rad Racing
19Todd Crisafulli   0:49:40.00  252 NAV
20Robert Wuebker   0:50:06.00  211 Unattached/
21James Dutko   0:50:26.00  232 Capital Bicycle Racing Club (CBRC)
22Jacob Sisson   0:50:43.00  239 Wildthyme/IF
23Eric Schillinger   0:51:23.00  256 CBRC
24Richard Rutishauser   0:51:40.00  255 
25Stephen Edgar   0:53:55.00  233 Finger Lakes Cycling Club
26Jason Selwitz   0:54:27.00  238 Pedros Adirondack Riders
27John Ormsby   -1 lap  250 

Men - JR - 1-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Schmidt   0:43:48.00  177 CBRC
2Spencer Pero   0:47:55.00  378 BCA
3Seamus Powell   0:49:35.00  180 
4Benjamin Salibra   0:52:35.00  176 Unattached

Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curtis White   0:35:35.00  374 CBRC
2Aaron House   0:39:13.00  373 Housatonic Wheel Club
3Jimmy Mucci   -1 lap  375 FTS /Dave's Bike Shop
4Thomas McGuiness   -1 lap  380 
5Austin Huneck   -2 laps  379 
6Tommy Quackenbush   -2 laps  381 
7Seth Miller   -2 laps  178 
8Zach Goodness   -2 laps  179 

Men - MR - 35/45/55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Stotz   0:48:25.00  127 Gearworks -- Spinarts
2W Scott Wade   0:49:19.00  146 Putney Bicycle Club/Putney/West Hill
3Joel Danke   0:49:47.00  148 Giant Squid all Stars/
4M. Andrew Ruiz   0:50:08.00  124 CCB/Volkswagen
5Basil Moutsopoulos   0:50:39.00  122 CRCA/Sakonnet Technology
6Jan Wiejak   0:51:22.00  142 Verge Sport/Test Pilot/
7William Thompson   0:51:44.00  147 Bethel Cycle Sport Club/
8Michael Tucker   0:52:47.00  131 Berkshire Cycling Association/
9Eric Juzysta   0:53:01.00  116 CBRC-Capital Bike Racing Club
11Edward Hamel   0:53:41.00  112 Joe's Garage/Reynolds Composites
12Dan Stasz   0:54:05.00  126 Joe's Garage / Reynolds Composites
13Karl Faruzel   0:54:06.00  108 Secret Henry's Team/Soul Cycles
14Steven Kane   0:54:31.00  117 East End Cycling Team/Byron Lake
15Michael Spangenberg   0:55:30.00  133 Cyclonauts Racers Inc./
16Terry Blanchet   0:55:37.00  102 North Atlantic Velo
17Kent Webster   0:56:09.00  135 Putney Bicycle Club/Putney/West Hill
18Mark Shenstone   0:56:24.00  139 Finger Lakes Cycling Club/ChrisCookies/S
19Robert Dadekian   0:57:00.00  145 Capital Bicycle Racing Club/CBRC
20John Witmer   0:57:26.00  128 GMBC/Catamount
21Brian Sanders   0:57:27.00  141 Mowhawk Valley
22Stephen Edgar   0:58:04.00  107 Finger Lakes Cycling Club
23Ken Coleman   0:58:47.00  105 Housatonic Wheel Club
24Dave Beals   0:59:19.00  101 CBRC
25Paul Speranza   0:59:38.00  125 Bean's Bikes/Tioga Velo Club
26Brad Young   0:59:40.00  129 Pedros Adirondack Riders
27Eddie Luban   0:59:45.00  119 Onondaga Cycling Club
28John Jansen   0:59:50.00  130 Unattached/
29Kurt Scheerer   1:00:16.00  140 Verge Sport/Test Pilot/
30Tim Huneck   1:00:54.00  115 Capital Bicycle Racing Club
31Matt Daly   -1 lap  106 Unattached
32Thomas Emrich   -1 lap  137 Genesee Valley Cycling Club/
33Timothy Leonard   New Hartford, NY-1 lap 106471  118 Schuss/MVBC
34Bradford Herder   -1 lap  113 BCA
35David Valvo   -1 lap  138 Full Moon Vistar
36Jim Merrifield   -1 lap  121 BCA/VOmax
37Don Rice   -1 lap  123 CCB/Volkswagen
38David Burnside   -1 lap  136 Genesee Valley Cycling Club/
39Keith Gregory   -1 lap  111 Team Fuji
40Joshua Arvidson   -1 lap  143 Unattached
41Bob Ludecke   -1 lap  120 laurel bike club
42Clive Woakes   -1 lap  144 Amherst Racing Club/
43Arthur Goedeke   -1 lap  109 CBRC
DNFJohn Buser   DNF  103 putney/westhill

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryna Nestor   0:46:59.00  25 North Atlantic Velo
2Kate Scheider   0:50:01.00  23 Williams College/North Atlantic Velo
3Hanna Walton   0:53:16.00  24 Housatonic Wheel Club/
4Kirsten Jeppesen   0:54:03.00  26 Unattached/
5Jenny Ives   0:56:05.00  22 CBRC
6Katie 'Doily' Dunn   0:57:57.00  21 Tufts University

Women - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Hayes Conroy   0:35:35.00  207 Unattached
2Leah Valvo   0:36:08.00  209 
3Pat Rosier   -1 lap  208 
4Beth Herder   -1 lap  210 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee