Race Results for
11th Annual Hodges Village Dam Race
Oxford, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan O'Sullivan   1:21:05  472 
2 Tom Davidson   1:22:16  476 
3 Alessio Bares   1:25:16  473 
4 Nicholas Chirico   1:31:01  477 
5 Jacob Chase-Lubitz   1:31:02  478 
6 Mike Chin   1:31:03  475 
7 Matthew Green   1:38:28  474 
8 Eric Roth   1:40:00  471 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kinnee   1:20:15  110 
2 Ben Corbalis   1:25:31  104 
3 Josh Egan   1:25:33  102 
4 David Fierro   1:25:52  103 
5 Joseph Roy   1:33:23  107 
6 Marc Vanderhoof   1:41:20  106 
7 Jacob Harris   1:41:49  105 
8 Samuel Wallace   2:09:33  109 
9 Daniel Fama   2:50:53  108 
DNF Michael Tolkinsen     101 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilichoski   1:21:18  248 
2 Pete Smith   1:22:46  225 
3 Jack Hayden   1:23:17  249 
4 Steven Morse   1:23:40  240 
5 Jeff Fontaine   1:25:10  235 
6 Rick Friedrich   1:25:26  233 
7 Brendan Dee   1:26:31  245 
8 Sylvain Loize   1:27:49  250 
9 Chuck Nguyen   1:28:28  242 
10 David Flagg   1:29:21  236 
11 Mike Zancoto   1:29:25  232 
12 Harry Richardson   1:31:53  239 
13 John Gibbons   1:32:56  234 
14 C. Todd Lombardo   1:34:48  246 
15 Mark Wucher   1:35:23  238 
16 Robert Cerdeira   1:37:39  230 
17 Joel Lamendola   1:40:28  237 
18 Chris Grieves   1:46:54  229 
19 Lyal Tresser   1:53:28  244 
20 Michael Pajarillo   2:00:40  252 
DNF Ronald Donnelly     231 
DNF Brendon Sullivan     241 
DNF Paul Everord     243 
DNF Jason Julian     247 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Witkus   1:19:37  251 
2 Chris St. Peter   1:23:19  67 
3 Dave Devine   1:24:20  66 
4 Bill Lawless   1:24:45  62 
5 Garth Bean   1:26:06  68 
6 Scott Santangelo   1:26:57  65 
7 John Taloumis   1:28:27  79 
8 John Stockford   1:28:51  70 
9 Dave Condon   1:29:11  71 
10 Tim Mather   1:29:34  63 
11 John Baker   1:30:45  72 
12 Jan Berka   1:36:19  76 
13 Robert Speed   1:37:12  64 
14 Jeffrey Oakes   1:40:05  77 
15 Philip Brault   1:44:31  74 
16 Tom Merrill   1:51:40  80 
DNF William Bonin     69 
DNF Peter Howard     75 
DNF Harold Green     73 
DNF John O'Keefe     78 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hayes   1:27:23  432 
2 Randy Taylor   1:31:22  431 

Men - Single Speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Busse   1:25:12  94 
2 Raymond Martin   Boston, MA1:32:18 161373  92 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Draugelis   2:02:28  18 
2 Josh Dylan   2:04:31  11 
3 Andrew Alesio   2:04:40  13 
4 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:05:00 119525  
5 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT2:05:01 23079  
6 Jamey Driscoll   2:05:37  10 
7 Dylan Alesio   2:06:38  12 
8 Mike Joos   Reston, VA2:07:25 136615  
9 Aaron Snyder   2:07:26  17 
10 Jerome Townsend   2:09:58  
11 John Burns   2:10:08  
12 Matt Miller   2:12  16 
13 Skip Brown   2:13:21  14 
14 Tim Halliday   2:16:22  
15 Jordan Kahlemberg   2:16:57  15 

Men - First Timer - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Pero   41:36:00  717 
2 Sam Reenen   43:38:00  718 
3 Ethan Teml   45:01:00  719 
4 Paul Greep   56:27:00  716 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thom Parsons   1:44:50  194 
2 Sean Cavanaugh   1:48:23  196 
3 Roger Wharton   1:49:14  191 
4 Ramunas Raskus   1:49:56  190 
5 Robert Stine   1:49:57  192 
6 Emile Smith   Canaan, NH1:53:30 230005  197 
7 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:54:55 214668  193 
8 Donnie Zamis   2:19:44  198 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Stockford   1:57:05  267 
2 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:57:44 228017  266 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Malloy   1:44:15  342 
2 Andrew Inglis   Boston, MA1:47:45 86971  346 
3 Miles Ericson   Granville, MA1:47:55 153128  347 
4 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:51:05 246346  337 
5 Robert Poole   1:52:00  333 
6 Nathan Pepin   1:53:10  332 
7 Pierre VendenBonne   1:53:58  343 
8 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:56:20 136666  338 
9 Andrew Thompson   1:57:17  341 
10 Nicholas Leigh   1:57:21  340 
11 Stan Jurga   1:58:35  335 
12 John Benoit   2:04:01  339 
13 James Honda   2:11:06  334 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Demeis   1:44:46  144 
2 Jeff Murray   1:44:51  140 
3 Robert Carmen   Simsbury, CT1:46:41 111810  145 
4 Todd Bearse   Pembroke, MA1:46:58 247459  137 
5 William Shattuck   1:47:58  138 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA1:48:33 168738  132 
7 Clint Morgan   Glastonbury, CT1:52:39 245213  147 
8 Tim Ratta   1:55:09  146 
9 John Meyerle   1:57:31  143 
10 Samual Stevens   Middletown, CT2:03:16 178524  139 
11 Robert Cruz   2:03:48  135 
12 Andrew Wilson   2:04:52  136 
13 Frank Auletta   2:19:19  134 
DNF Jeff Whittingham     142 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gunsalus   1:42:10  445 
2 Bob Bisson   1:42:14  449 
3 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:45:35 37650  446 
4 Steve Arsenault   1:46:25  448 
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:46:33 13215  447 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:47:15 146208  444 
7 Christopher Logan   Keene, NH2:01:09 21464  443 
8 Stuart Jensen   Windsor, CT2:01:11 94818  451 
DNF Alec Petro     450 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Samuelson   Centerbrook, CT1:54:23 31160  85 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:02:58 174438  83 
3 James Argabright   Richardson, TX2:03:51 98324  86 
4 Jerry White   2:11:56  84 
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:13:00 190114  82 
6 Don Deloroy   2:23:09  88 
7 Randy Tefft   2:37:56  87 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   1:02:28  34 
2 Spencer Pero   1:06:12  35 
3 Will Kerr   1:09:59  38 
4 Sam Taylor   1:10:53  41 
5 Drew Fuchs   1:11:17  39 
6 Stephen Carpenter   1:15:18  43 
7 John McGuire   1:15:24  44 
8 Dave Herod   1:16:41  33 
9 Josh Cole   1:20:37  40 
10 Tim Skavis   1:22:05  37 
11 Jeff Narus   1:23:20  36 
12 D.J. Neskdla   1:31:06  42 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Rynkiewicz   1:06:17  205 
2 Lorenzo Serra   1:08:56  206 
3 Jun Stroughl   1:12:28  208 
4 Jonathan Sawn   1:13:19  207 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oddleifson   1:01:56  307 
2 David Baxter   1:02:59  305 
3 Matt Boyallard   1:03:23  303 
4 Mike Whitfield   1:04:49  309 
5 John Leger   1:05:39  308 
6 James Marshall   1:07:15  306 
7 Douglas McFudd   1:07:20  310 
8 Anthod Lyons   1:09:39  304 
9 Chris Chapron   1:14:55  302 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sferrazza   1:00:22  403 
2 Mike Provost   1:01:47  412 
3 Andy Bently   1:03:08  404 
4 John Torrey   South Daytona, FL1:03:28 199705  414 
5 John Allen   East Berlin, CT1:03:30 239954  408 
6 Steve Soucy   1:05:25  405 
7 Luiz DeSouza   1:05:27  411 
8 Mark Padule   1:08:03  409 
9 Robert Reenan   Farmington, CT1:10:27 192253  410 
10 Mike Narus   1:23:50  406 
11 Brad Weiss   1:24:17  413 
12 Augustin Hermino   1:30:35  407 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Todisco   1:01:23  291 
2 Ron Grandchamp   1:04:27  294 
3 Mike Garcia   1:05:21  385 
4 Tony Garcia   1:07:59  299 
5 Alan Gauthier   1:09:16  387 
6 John Weferling   1:14:35  293 
7 Charles Clark   1:15:08  297 
8 Dave Baldwin   1:21:14  292 
9 Jeff Hattera   1:22:27  296 
10 Paul Roth   1:25:58  295 
11 Jim Smith   1:33:15  298 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesley Suppes   1:40:54  350 
2 Iike Van Genechten   1:43:18  351 
3 Theresa Maynard   2:02:12  353 
4 Jocelyn Linscott   2:17:28  352 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Diberardino   1:59:48  360 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Potter   1:53:11  492 
2 Marci Titus-Hall   1:56:12  493 
3 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:02:06 150092  490 
4 Tiffany Mann   2:04::07  494 
5 Erin Duggan   Avon, CT2:19:54 189709  491 

Women - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Unknown Unknown   1:07:00  731 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:56:46 103270  377 
2 Stephanie White   2:02:04  376 
3 Elizabeth White   2:18:10  375 
4 Sasha Daigle   2:20:40  379 
5 Kate Riedell   2:36:15  378 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pauline Frascone   Plainfield, CT2:10:09 200866  397 
2 Jill Nugent   2:10:18  398 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:15:13 190960  399 
4 Lesli Stevens   Middletown, CT2:24:04 159513  396 
5 Dawn Kazcor   2:24:16  388 
6 Kerry Coombs   2:31:19  389 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   1:27:32  181 
2 Unknown Unknown   1:44:06   

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly VonRuden   1:17:52  172 
2 Donna LaCasse   1:22:47  171 
3 Linda Hood   1:30:11  173 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUOREUSACDFSierra NevadaOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee