Race Results for
Mt. Graham Hill Climb, Arizona State Hill Climb Ch
Safford, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/03/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 20mile - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon

Men - 20mile - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   
2 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
3 Jim Stanfill   Morgan Hill, CA 58894   Patent It
DNF James Gamache      

Men - 20mile - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rene Ortega   Tucson, AZ 127318   Team Rhino
2 Steven Lopez   Tucson, AZ 58399   Southwest Hand
3 Frederick Van Hook   Tucson, AZ 228880   Southwest Hand Cycling
DNF Jacques LeMond   Tempe, AZ 122691   Team Vitesse

Men - 20mile - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
2 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
3 Scott Boocher   Tucson, AZ 247002   Southwest Hand
4 Loren Siekman   Scottsdale, AZ 220405   Team WM
5 David French   Tucson, AZ 53871   Fair Wheel Racing
6 William Holden   Higley, AZ 212449   Phoenix Tri Club
7 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   Procon Cycling
8 Eddie McKee   Gilbert, AZ 167315   Landis/Trek/VW
DNF Adrian Schumacher   Tucson, AZ 140853   Presteza
DNF Erich Ewy   Chandler, AZ 93658   Landis/Trek/VW

Men - 20mile - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team RPM
2 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GS Tucson
3 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
4 Peter Molk   Tucson, AZ 109736   Southwest Hand
5 Michael Magras   Tucson, AZ 251546   Southwest Hand Cycling
6 Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
7 Joseph Patronite   Tucson, AZ 49100   Southwest Hand Cycling

Men - 20mile - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand Cycling
2 Evan Unger   Tucson, AZ 152403   Southwest Hand
3 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek/VW
5 Gregory Coons   Tempe, AZ 251215   
6 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   Team RPM
7 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Sportsmans Team One

Men - 20mile - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
2 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   
3 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling
4 Tom Ebenhack   Tucson, AZ 220626   
5 Richard Levine   Tucson, AZ 156362   Presteza
6 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling

Men - 20mile - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Johnson   La Jolla, CA 55245   Karl Strauss/SDBC
2 Kenneth Stamm   Lake Havasu, AZ 107451   Durance Cycleworks
3 James Buttke   Hereford, AZ 197547   Thunder Mountain Cycling

Men - 20mile - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeRoy Kopel   Tempe, AZ 181079   
2 Leroy Bloom   Hereford, AZ 187971   Thunder Mountain Cycling

Men - 20mile - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo

Men - 10mile - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kirsten   Tucson, AZ 105661   Le Scomparse

Men - 10mile - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Root   Scottsdale, AZ 52195   Strada Racing

Men - Cat 1/2 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Rullo      VCT Marostica
2 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   Grand Canyon Racing
3 David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse Racing
4 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand Cycling
5 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse Racing
6 Joseph Wiley   Yorba Linda, CA 227264   SC Velo
7 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Eclipse
8 Ulric DeYoung   Hereford, AZ 180855   Team WM
9 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT 156874   Park City Cycling
10 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
11 John Farris   Lebanon, NH 207244   Summit Velo
12 Steven Miller   Tuson, AZ 235835   Team WM
DNF Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW

Men - Cat 3 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
2 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
3 Neil Becwar   Tucson, AZ 178596   Presteza
4 Phillip Austin   Chapin, SC 155033   HLHAP
5 James Manos   Phoenix, AZ 192048   HLHAP
6 Gary Phillips   Honolulu, HI 168291   Red Rock Racing
7 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon Cycling
8 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon Cycling
9 Michael Cline   Flagstaff, AZ 108702   HLHAP
10 Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   San Tan Racing
11 Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   Honeywell Cycling

Men - Cat 4 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Luce   Berkeley, CA 184377   Unattached
2 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Summit Vello
3 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   Grand Canyon Racing
4 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   Patent It
5 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 198953   Summit Velo
6 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Racing
7 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   HLHAP
8 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
9 Joe Delgado   Tucson, AZ 195834   Team Rhino
10 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
11 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   Summit Velo
12 Scott Lefler   Tempe, AZ 192898   Procon
13 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
14 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU Cycling
15 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   Presteza
16 Patrick Smallwood   Tucson, AZ 125754   Team Rhino
17 Javier Diaz   Hereford, AZ 178526   Thunder Mtn Cycling
18 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Bicycle Ranch
DNF Matt Sheremeta   Cardiff By The Sea, CA 220904   Celo Pacific

Men - Cat 5 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Aker   Thousand Oaks, CA 253167   Team One Racing
2 Ryan Jondall      
3 Will White   Scottsdale, AZ 251444   Gainey Tri Team
4 Gregory Greene   Tucson, AZ 216781   Summit Velo
5 Ronald Gatesh   Eagle, ID 202554   Intermountain Orthopaedics
6 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   
7 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Summit Velo
8 Robert Barry      
9 Stephane Niquet   Portland, OR 226692   
10 Dean Drawbaugh      Southwest Hand Cycling
11 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon Cycling
12 Mark Challoner   Sierra Vista, AZ 178148   Thunder Mtn Cycling
13 Chris Brumble   Phoenix, AZ 249756   Team One
14 John Rippel   Phoenix, AZ 78131   San Tan Racing
15 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   
16 Miguel Gaytan   Kingman, AZ 204030   Landis/Trek/VW
17 Doug Stewart      Presteza
18 John Greenway   Mesa, AZ 211967   HLHAP
19 Rob Alder      Gold Digger
20 Roberto Cisternas   Morenci, AZ 225535   
21 Jphn Eberly      
22 Gabe Adcock      
23 Steven Gurley      
DNF Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
DNF Todd Kuntz   Bisbee, AZ 232430   Team Artam
DNF Andy Payne      

Women - 20mile - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Gibson   Durango, CO 156279   Crazy Cat/Yeti
2 Marlene Zuhl   Phoenix, AZ 140960   Mountain Velo Cycling
3 Delrene Swetel      Brumby

Women - 20mile - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie O'Doherty   Tucson, AZ 225549   Southwest Hand
2 Alison Barrett   Sierra Vista, AZ 186271   Thunder Mtn Cycling

Women - 20mile - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrienne Brian   La Jolla, CA 77089   San Diego Cyclo Vets

Women - 10mile - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billijo Pihlaja   Goodyear, AZ 233284   

Women - 10mile - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberta Toussaint   Tucson, AZ 155562   Fair Wheel Racing Team

Women - 10mile - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino

Women - 10mile - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Miller   Green Valley, AZ 217133   

Women - Cat 1/2 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Landis/Trek/VW

Women - Cat 3 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Ford Cycling
2 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   Tokyo Joes
3 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
4 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Bicycle Ranch
5 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   Landis/Trek/VW

Women - Cat 4 - 20mile

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo
2 Meredith Peterson   Madison, WI 248348   Summit Velo
3 Rachel Sheridan      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoSpyOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee