Race Results for
Pure Austin Pace Bend Road Race
Austin, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 12/31/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   FCS Cycling Club
2 Billy Kurtz   Georgetown, TX 20024   Cumberland University
3 Will Ross   Austin, TX 238358   Team Hotel San Jose
4 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
5 Troy Dunton   Houston Tx 155928   FCS Cycling Club
6 David Wenger   Austin, TX 89282   Team Hotel San Jose
7 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
8 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   Matrix Cycle Club
9 Frank Breure (1 - Cat1)   Lafayette, LA 190724   Amateur Cycling Club of Memphis
10 Ryan Dewald   Mount Penn, PA 89187   Wichita Falls Bicycling Club
11 Bain Foote   Madison, MS 189143   Herring Gas Cycling
12 Janne Hamalainen   Tulsa, OK 199458   
13 Will Sladek (1 - Cat2)   San Marcos, TX 132119   Unattached
14 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Mercy Cycling Team
15 Jason Sager   Ogden, UT 31059   Team Hotel San Jose
16 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   FCS Cycling Club
17 Matt Seagrave   Greenville, SC 204828   FCS Cycling Club
18 Doug Greek   Springfield, MO 138155   Mercy Cycling Team
19 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Trek VW
20 Ryan Fiddler   Stillwater, OK 202325   Mercy Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
2 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Team Tilson Homes
3 Andrew Armstrong   Dallas, TX 187559   Matrix Cycle Club
4 Russell Metoyer   Austin, TX 24157   
5 Shane Densmore   Denton, TX 219335   FCS Cycling Club
6 Bennett Brown   Houston, TX 187726   Southern Elite
7 Adam Bentson      
8 Douglas Harwell   Houston, TX 122902   Bike Barn Racing Team
9 John Trujillo   Austin, TX 225639   Velossimo Racing
10 Eric Anderson   Wylie, TX 209662   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Dallas Racing
12 Kenneth Munson   Plano, TX 62762   Velossimo Racing
13 Wesley Mundy   San Antonio, TX 54350   Ride Away Cycling Club
14 Chris Lowry   League City, TX 211096   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
15 Erick Benz   Austin, TX 216513   REI Austin Cycling Team
16 Blake Harlan   Austin, TX 175637   Team Hotel San Jose
17 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
18 Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
19 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
20 Richard Bonner   Austin, TX 194228   REI Austin Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Googe   Knoxville, TN 223967   
2 Brandon Zeeff   San Antonio, TX 228201   Unattached
3 James Nisbet   Lubbock, TX 223456   Permian Basin Bicycle Assoc
4 Wylie Bagley   West Monroe, LA 228798   Unattached
5 Draye Redfern   Austin, TX 204553   
6 Christopher Podzemny   Amarillo, TX 119805   
7 Euan Mackay   Katy, TX 220074   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
8 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   Unattached
9 Mark Moeller   Austin, TX 196749   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
10 Jared Johnson   Austin, TX 204589   Team Hotel San Jose
11 Mitch Blackwell   Mckinney, TX 220036   Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Kyler Eastman   Austin, TX 53057   Unattached
13 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 Chris Moore   Roanoke, TX 214351   Team Bicycles Inc.
15 Felix Guardado   Katy, TX 228673   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
16 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
17 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Team Hotel San Jose
18 Yanos Saravanos   Houston, TX 222637   UNT Cycling CLub
19 Michiel Espach   San Antonio, TX 222888   Ciclismo SA
20 Mike Cooper   Katy, TX 236882   Southern Elite

Men - Cat 4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Phillips   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing Inc.
2 Chris Hughs      Unattached
3 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   Mirage
4 Dean Blackwood   Austin, TX 240771   Unattached
5 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Colavita Racing Inc.
6 Michael Abela   Baton Rouge, LA 179078   Unattached
7 Lance Cizek   Bellaire, TX 189834   Southwest Cycling Club
8 Edwin Braun   New Braunfels, TX 188337   Unattached
9 Paul Marabito   Savage, MN 209198   Old Tascosa Cycling
10 Joel Artzt (1 - Cat4)   Round Rock, TX 1983   Violet Crown Sports Assoc
11 Glen Garlington   Burleson, TX 201284   Colavita Racing Inc.
12 Edwin Buck   Arlington, TX 221017   Colavita Racing Inc.
13 Pete Morawlec      
14 Rodney Stewart   Oklahoma City, OK 239721   Oklahoma City Velo Club
15 Erick Rivas   Kemah, TX 233692   Lone Star Racing Club
16 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   Team Bicycles Inc.
17 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX 170728   Colavita Racing Inc.
18 Michael Shaddock   Houston, TX 163137   Southwest Cycling Club

Men - Cat 5 - Group A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thacker Reeves   Tyler, TX 240130   Unattached
2 Mathew Davis   Shreveport, LA 230433   Team LaS'port
3 Benjamin Stern   Mequon, WI 238365   Ciclismo SA
4 Dan Madru   Austin, TX 445   REI Austin Cycling Team
5 Stuart Gregory   Houston, TX 233857   The Woodlands Cycling Club
6 Brent Moulder   Frisco, TX 237395   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Mark Gardner   Austin, TX 220766   Unattached
8 Richie Howell   Austin, TX 219777   Unattached
9 Steven Guzman   Austin, TX 235059   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
10 Eric Gaensehals   Peoria, AZ 232455   Team LaS'port
11 Adam Gates      
12 Robert Lange   Fairview, TX 238220   Matrix Cycle Club
13 Jerry Murphy   Keller, TX 191491   Team Bicycles Inc.
14 Steve Cuddy   Austin, TX 221103   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
15 Michael Westfall   Plano, TX 233893   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Unattached
17 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   VCRC Factory Racing Club
18 Michael Manriquez   Pipe Creek, TX 220296   Unattached
19 John Finch   Fayetteville, NC 212298   Unattached

Men - Cat 5 - Group B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Meyer   Austin, TX 209607   UT Cycling
2 William Snodgrass   Dallas, TX 232735   Oklahoma City Velo Club
3 Greg Parham   Durango 211265   NRC/PedalMasher
4 Michael Fogel   Houston, TX 218015   Southern Elite
5 Seth Mase   Austin, TX 222514   360 Cycleworks Inc
6 Ernesto Rausa   Austin, TX 218827   Unattached
7 Danny Nguyen   Sugar Land, TX 218769   Cougar Cycling Club
8 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Unattached
9 Preston Payton   Austin, TX 196672   Unattached
10 Morris Camp   San Antonio, TX 237503   Unattached
11 Darren Curl      Ciclismo/ Britton's Bike Shop
12 Brian Barrow   San Marcos, TX 225274   Unattached
13 Patrick Newell      Wooly Mammoth
14 Ben Lynch      Team Woolly Mammoth
15 Theron Sweet      Tsunami Cycles
17 Kirk Stackle      Plano Cycling/Cannondale/GSTz
18 Andrew Popsack   Richardson, TX 207953   Mirage
19 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   REI Austin Cycling Team
20 Benedict Wheeler      Wooly Mammoth

Men - Cat 5 - Group C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Darby   Houston, TX 240502   Unattached
2 Andy Rafie      Ciclismo SA
3 Steve Brannan   North Richland Hills, TX 239374   Unattached
4 Thacker Reeves      
5 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   360 Cycleworks Inc
6 Michael Hall   Austin, TX 219616   Unattached
7 Edward Moore   Austin, TX 239580   360 Cycleworks Inc
8 Carl Graf   Austin, TX 219917   360 Cycleworks Inc
9 Matt Kresbach      Team Hotel San Jose
10 Steve Dodge   Plano, TX 168030   Unattached
11 Ramsey Foster   Austin, TX 12115   NRC/PedalMasher
12 Allen Zolondek   Round Rock, TX 104907   REI Austin Cycling Team
13 Evan Lambert      360 Cycleworks Inc
14 John Hatlelid   Boulder, CO 233283   U of Texas Cycling Club
15 Rodney Monsees   Austin, TX 238222   REI Austin Cycling Team
16 Stefan Law   Cypress, TX 235153   Unattached
17 Donald Smith   Austin, TX 202489   Team Hotel San Jose
19 John Myhre   San Antonio, TX 94560   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
20 Henry Martinez   San Antonio, TX 238565   Unattached
21 Jason Farrar   Austin, TX 235043   360 Cycleworks Inc
22 Christopher Weisgram   Plover, WI 213569   REI Austin Cycling Team
23 Lane Wimberley   Austin, TX 221806   REI Austin Cycling Team
24 Wen-Zhong Qian   College Station, TX 227548   Unattached
25 Benjamin Stern   Mequon, WI 238365   Ciclismo SA
DNF Israel Gonzalez   San Antonio, TXTexas Lone Star Racing 220720  Israel 

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Motz   Colleyville, TX 213679   
2 Richard Lamb   Spring, TX 20185   
3 Andrew Phillips   Boulder, CO 209012   Subway-Peerless
4 Robert Brown      
5 Jon Landes   Castle Rock, CO 202301   Colavita Racing Inc.
6 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
7 Gregory Tall   Webster, NY 65940   Mirage
8 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
9 Scott Helm (1 - Cat3)   Granbury, TX 184306   Moritz Chevrolet Cycling
10 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage
11 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   Broken Films Racing
12 Andrew Yates   Austin, TX 39169   Unattached
13 Michael (Joe) Paugh   Fort Worth, TX 113065   
14 John LaSorsa   Lawton, OK 20450   
15 Craig Miller   Dallas, TX 49325   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
2 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   
3 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   
4 Steve Wallentine   Plano, TX 183257   Matrix Cycle Club
5 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   
6 Gregory Hall   Austin, TX 48194   
7 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
8 Patrick Galvin   Dallas, TX 57843   Mirage
9 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
10 David Pybus   Houston, TX 230728   
11 David Fultz   Lawton, OK 12555   
12 Scot Orgish   Houston, TX 58135   
13 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
14 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   
15 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   Geri Atrix
16 Brad Fisk   Graham, TX 108489   
17 Dennis (Andy) Oliver (1 - Cat3)   Austin, TX 204238   Team Hotel San Jose
18 Don MacNeil   Houston, TX 207067   
19 Jordan Harrelson      
20 Michael Moloney   Katy, TX 207188   
21 R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX 227579   
22 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   
23 Michael Haney   Austin, TX 45425   
24 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   
25 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
26 Andy Orsa   Belleville Il 227944   
27 Jeff Agee   Houston, TX 217805   
28 James Geister   Austin, TX 68297   Unattached
29 Kevin Burandt   The Woodlands, TX 178577   The Woodlands Cycling Club
30 Tom Dunlap   Austin, TX 48460   
31 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
32 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM 8894   
33 Frank Hearn   The Woodlands, TX 183237   
34 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   
35 Christopher Peterson (1 - Cat5)   Lufkin, TX 211164   

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   Mirage
2 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
3 John Roberts   Houston, TX 231248   
4 Michael Knoll   Bartonville, TX 49809   
5 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
6 Eddie Jacobi   Lawton, OK 43732   Unattached
7 Herb Feins   Houston, TX 102797   
8 Skip Sparry   Plano, TX 46768   
9 John Bandy      
10 Frank Sohm   Richardson, TX 66295   Dallas Racing
11 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Mirage

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   
2 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   Matrix
3 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX 208489   Velo Bella/Northwest Cycling Cl
4 Kees Inserni   Corpus Christi, TX 217486   Northwest Cycling Club/Alkek Ve
5 Brent Kimbrough   San Antonio, TX 235064   
6 Nathan Ploeger      
7 Alex Hurdlow      360Cycleworks
8 Taylor May      

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Burandt   Austin, TX 189171   The Woodlands Cycling Club
2 Benjamin Hernandez      Great American Travel
3 Ryan Smith   Austin, TX 219781   Team Hotel San Jose
4 Travis Troxtell   Cedar Park, TX 225121   Team Hotel San Jose
5 Thomas Marrs   Edmond, OK 228823   FCS Cycling Club
6 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Ivan Mukasa   Euless, TX 233987   Team BicyclesInc
9 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Unattached
10 Justin Sutemult      
11 Matthew Schumacher      Team BicyclesInc
12 Nathan Fleckenstein   Austin, TX 222689   Team Hotel San Jose
13 Kelly Mulligan   Hurst, TX 238218   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Avery Visser      Team Hotel San Jose
4 Taylor Russell      Team Hotel San Jose
5 Megan Baab   Euless Texas  240318   

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   FCS Cycling Club
2 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   
3 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL 175271   FCS Cycling Club
4 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   Austin Flyers
5 Katherine Sherwin (1 - Cat1)   West Lake Hills, TX 161129   Victory Cycling
6 Shae Rainer   Georgetown , TX 176425   Team Hotel San Jose
7 Julianne Fiocca   Austin, TX 202459   Team ConexTrain
8 Donna Lakomski   Elgin, TX 53419   360 Cycleworks Inc
9 Daniele Staskal   Austin, TX 194815   Austin Flyers
10 Lindsay Langford   Indianapolis, IN 208253   Team LaS'port
11 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
12 Sheri Jordan   Austin, TX 221312   Wichita Falls Bicycling Club
13 Miranda Quigley   Edmond, OK 186548   Austin Flyers
14 Alexandra Robinette   Austin, TX 149261   Team Hotel San Jose
15 Allyson Brandt   Georgetown, TX 204577   Team ConexTrain
16 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
17 Laura Hiatt   Sugar Land, TX 220335   Southwest Cycling Club
18 Ivana Miucic   Wichita Falls, TX 198864   Unattached
19 Laura Ball   Austin, TX 217881   Colavita Racing Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexa Kurtz   Georgetown, TX 222231   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
2 Wendy McPeek   Austin, TX 238653   Austin Flyers
3 Deb Manley   Aledo, TX 237615   Broken Films Racing
4 Brenna Wozniak   Fort Collins, CO 243858   Mirage
5 Andrea Benson   Dallas, TX 217066   FCS Cycling Club
6 Leah Fultz   Lawton, OK 188576   
7 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Broken Films Racing
8 Melanie Mcnearney      
9 Rebecca Lujan      
10 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   Southwest Cycling Club
11 Janie Hayes      
12 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   Austin Flyers
13 Lacey Simpson   Austin, TX 234156   Unattached
14 Aimee Cormier   Lafayette, LA 232051   Southern Elite
15 Carol Bugg   Waxahachie, TX 231800   Colavita Racing Inc.
16 Avery Visser      Team Hotel San Jose
17 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Unattached
18 Amanda Russell      Team Hotel San Jose
19 Mary-Paige Corcoran-Muehlegger   Cedar Park, TX 47589   Unattached
20 Larissa Britton      
21 Teri Wood      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee