Race Results for
Toyota of Stuart Circuit Race
Stuart, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/16/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL 220750  810 J..A.R.
2 Cole Brannum     803 Treasure Coast Cycling Association
6 Giancarlo Lluhi     802 Laser-es
7 Justin Pfaff     805 GCC

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  831 Laser-es
2 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  836 Colavita - Central Florida
3 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  838 TeamGearLink
4 David Ballagh   Clermont, FL 220117  839 Orlando Road Club Inc
5 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  829 Unattached
7 Amir Merali   Miami, FL 234586  832 Laser-es
8 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  825 Laser-es
9 Eric Topole     833 Laser-es
10 Cirilo Bencosme     830 Laser-es
11 Stephen Gabino   Miami, FL 234697  828 Laser-es
12 Jhou Zutuaga   Miami, FL 240785  834 Laser-es
13 Jacob Berlinski     826 Orlando Road Club Inc
14 Nicholos Banos     837 Unattached
15 Neil Shepard     827 Orlando Road Club Inc

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marchin Bartolewski     83 Unattached
2 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  875 Active Cycles
3 Kyle Caparelli     882 Unattached
4 Miguel Hernandez     876 Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heriberto Rodriguez-Gallo     20 Laser-es
2 Lee Fox   Deerfield Bch, FL 107436  44 Broward Wheelmen Bicycle Club
3 William Gonzalez     22 Bike America / Potter's Landscaping
4 Jorge Contes     28 Active Cycles
5 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Naples Cyclery
6 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7 Todd Pye   Jacksonville, FL 45822  25 Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
9 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305  30 Team 19
10 Scott Graham      Best of the Bay Cyclist
11 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  18 ASV - Gold's Gym Orlando
12 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  17 Ford Cycling Team/Orlando Velo
13 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  03 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  35 Stick Boys Racing CLub
15 Tores Demirdjian     43 Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  522 Jacksonville Racing Club
2 James Wright   Orange Park, FL 68129  707 Jacksonville Racing Club
3 William Clifton   Palm City, FL 164838  702 Treasure Coast Cycling Association
4 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  24 Cycle Science
5 Dirk Cowley      FFKR-SportsBased Online
6 Charles Rosenthal     35 Unattached
7 Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374  37 Jacksonville Racing Club
8 Juan Antonio Acosta   Cooper City, FL 60621  34 Stick Boys Racing CLub
9 Will Larson   Dunedin, FL 196529  42 TeamGearLink
10 Renny Ortiz     717 Big Wheel
11 Stephen Decato   Rockland, ME 65421  47 Naked Bean Cycling Club
12 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  704 Treasure Coast Cycling Association
13 Mike Szabo     749 Unattached
14 Stephen Pollan   Jacksonville Beach, FL 178909   VeloBrew
15 unknown Unknown      Unattached
99 Brunildo Camacho   Miami, FLDQ'd 179090   Laser-es
99 Miguel Valle   Miami, FLDQ'd 227309   Bike Tech
99 Herman Perilla   DQ'd   Toshiba/Big Wheel
99 Jose Genao   DQ'd   Flamingo

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCollum   Largo, FL 48126  Jacksonville Racing Club
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  81 Team RPM
3 Jerzy Pileszczak     82 Unattached
4 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  84 Cycle Science
5 Emillio Sanchez     80 Toshiba/Big Wheel
6 James Conti   Plantation, FL 199421   Unattached
7 Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384  85 Jacksonville Racing Club
8 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  79 Jacksonville Racing Club
9 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  75 Orlando Road Club Inc
10 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
11 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
12 Hernon Grinsintan      Unattached

Men - Cat 1/2 - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AJ Smith      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
2 Rudy Robaina      VMG
3 Ivan Franco   Miami, FL 51178   Vision Quest
4 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   VistaVelo.Com
5 Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Bike America / Potter's Landscaping
6 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923   JC Investors Racing Team
7 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   VistaVelo.Com
8 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195   Outspokin Largo
9 Shane Braley   Stuart, FL 139426   Cycle Science
10 Alex Gutierrez (1 - Cat2)   Hollywood, FL 14468   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
11 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   VistaVelo.Com
12 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   JC Investors Racing Team
13 Seth Hansley      Cycle Science
14 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568   B&J Bikes
15 Robert Sweeting (2 - Cat1)   Asheville, NC 205722   NERAC/Outdoorlights.Com
16 Josh Thorton      Toyota - United Pro Cycling Team
17 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Vision Quest
18 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   Toshiba/Big Wheel
19 Ray Sanchez      VistaVelo.Com
20 Glenn Schneider      Colavita

Men - Cat 3 - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leo Ramirez      Unattached
2 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  327 TeamGearLink
3 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  315 B&J Bikes
4 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  307 Village Bike
5 Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276  321 TeamGearLink
6 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
7 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   Coastal Chiropractic
8 David Espinoza   Wellington, FL 194575  41 JC Investors Racing Team
9 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877   B&J Bikes
10 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  306 Village Bike
11 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  303 B&J Bikes
12 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  309 Village Bike
13 Bret Hoffer   Huntington Beach, CA 208478  304 B&J Bikes
14 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  301 VistaVelo.Com
15 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  332 Hotmark Racing- Sweetbay
16 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  312 Cycle Science

Men - Cat 4 - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
2 Christopher Wright   Miami, FL 226496   Unattached
3 Oscar Hidalgo      Unattached
4 Unknown Unknown      Unattached
5 Ernesto Ruiz     25 Unattached
6 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588  52 Team 19
7 Ross Glass   Tampa, FL 236571  35 Hotmark Racing- Sweetbay
8 Ronaldo Tavares     33 B&J Bikes
9 Carlos Salaza     26 Unattached
10 Julio Cruz     54 Unattached
11 Pedro Guereda     50 Unattached
12 Norge Perez     46 Bell Bicycles
13 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  416 Treasure Coast Cycling Association
14 Joseph Hackett     38 Best of the Bay Cyclist
15 Henry Willis   Orlando, FL 187343  15 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  804 Colavita - Central Florida
4 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  801 Colavita - Central Florida
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  806 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  835 Team Swift

Women - Cat 1/2/3 - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Cycle Science
2 Jill Kislia     61 Bike America / Potter's Landscaping
3 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955  Cheerwine
4 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120  Kenda Tire
5 Valentina Tischenko-Aponte     AEG- TOSHIBA-JetNetwork
6 Valeria Sanders     AEG- TOSHIBA-JetNetwork
7 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  12 Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  Athletes by Design Racing Team
9 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344   Jacksonville Racing Club
10 Cynthia Hardwick     Unattached
11 Julie Walker      Unattached
12 Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099  B&J Bikes
13 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist

Women - Cat 4 - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque      Fat Cat Racing
2 Kim Vaughan     57 Best of the Bay Cyclist
3 Sharon Fletcher      Village Bike
4 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  53 Team Swift
5 Jean Schalk     52 Unattached
6 Erin Springer     59 Big Wheel
7 Jessica Alarcon     56 Lake Worth Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerCUOREShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee