Race Results for
2006 Arizona State Championship Road Race
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/03/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team One Racing
1 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
1 Caren Jackson   Fair Oaks, CA 42254   LeScomparse
1 Warren Jackson   Fair Oaks, CA 47073   LeScomparse
2 Dena Yoder   Tucson, AZ 54497   Southwest Hand
2 John Johnson   Tucson, AZ 17974   Southwest Hand

Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   Red Rock Racing
2 Connor Holbert   Phoenix, AZ 248068   Swiss American
3 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
4 Aaron Acord      strada racing team

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   manzanita adventure sports

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Gossling      
2 Logan Landin   Scottsdale, AZ 251564   
3 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
4 Vince Marcucci   Phoenix, AZ 223997   HLHAP

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Waste Managment
2 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
3 Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Waste Management
4 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/Trek/VW
5 Nick Deflorian   Tucson, AZ 187575   Waste Managment
DNF Brett Blackburn      Procon

Men - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kirkarnel      watermark
2 Jay Woller      watermark
3 Jeff Bornler      watermark
4 Scott Brick      watermark

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Anderson      Summit Velo
2 Steven Lopez   Tucson, AZ 58399   Southwest Hand
3 Graham Himus      
4 Chris Wilkins      
DNF Billy Mercier   El Segundo, CA 163205   Camarillo Bike Co
DNF Michell Zerbib      
DNF Tyler Ford      
DNF Sheldon Brown      

Men - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
2 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   Brumbys
3 D Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
5 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ 212160   
6 Steve Ilg   Durango, CO 17342   Red Rock Racing
7 Loren Siekman   Scottsdale, AZ 220405   Team WM
8 Les Ricke   Chandler, AZ 238090   Patent It
9 Gary Raymond   Mesa, AZ 87900   Honeywell
10 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   Procon Cycling
DNF David Gossling      

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Leonard   Vail, AZ 107687   Team Rhino
1 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent it!
2 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling
3 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST Racing
4 Joel Thompson   Tucson, AZ 110241   Southwest Hand
5 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team RPM
6 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
7 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   watermark
8 Curtis Brown   Phoenix, AZ 5051   Team One Racing
9 Donald Lewis      Team Rhino
10 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Waste Management
11 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing Club
12 Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
13 Joseph Patronite   Tucson, AZ 49100   SouthWest Hand
14 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent it!
15 Mike Mix   Oceanside, CA 179322   Honeywell
16 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Jim Click/Arizona Cycling
DNF Steve Morton   Anaheim, CA 60231   GST

Men - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand
2 Evan Unger   Tucson, AZ 152403   southwest hand
3 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand
4 George O'Gar      
5 Paul Johnston   Tucson, AZ 222060   s.w. hand cycling
6 David Denomy   Tucson, AZ 201700   Southwest Hand Cycling
7 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   WMRC/Landis/Trek
8 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
9 David Bixby      Team RPM
10 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
11 Jim Gibson   Flagstaff, AZ 13180   Summit Velo
12 Michael Malisewski      
13 Michael Jones   Oro Valley, AZ 133777   Team Rhino
14 Bill Heob      
15 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Sportsmans Team One
16 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   Team RPM
17 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
18 james Benjamin   Tucson, AZ 239353   James Benjamin
19 Jeffery Pfeiffer   Cave Creek, AZ 249310   Strada
20 James Ostrem   Tucson, AZ 226520   
21 John Turro   Phoenix, AZ 194014   Team One Racing
22 Gary Crother   Phoenix, AZ 229018   unatached
23 Paul Domingue   Cornwall On Hudson, NY 216715   Saguaro Velo
DNF Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   team rpm
DNF J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   Southwest Hand

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald Dowdall   Tucson, AZ 54272   Southwest Hand
2 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
3 Gary Prahl   Mesa, AZ 94148   
4 Richard Levine   Tucson, AZ 156362   Presteza
5 Art McWhirter   Kerrville, TX 223974   Strada Racing Club
6 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   
7 Robert Wible   Phoenix, AZ 51242   Saguaro Velo
8 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
9 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Landis/Trek/VW
10 ralph bramlett      Amgen Cycling
DNF Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling

Men - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kolin   Scottsdale, AZ 219255   Strada Racing Club
2 Vernon Sheehan   Tucson, AZ 57401   Summit Velo
3 Richard Snyder      Team One Racing
4 James Buttke   Hereford, AZ 197547   Thunder Mountain Cycling
5 David Wald-Hopkins   Tucson, AZ 83427   le scomparse
6 Ueli Zaugg   Fountain Hills, AZ 200369   Procon
DNF James Hoover   Lk Havasu Cty, AZ 127387   jibofo

Men - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Farrar   Tucson, AZ 68270   jim click

Men - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Beal   Scottsdale, AZ 142073   Team RPM
2 Richard Reynolds   Tempe, AZ 186922   Unattached

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micheal Grabinger (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Grand Canyon Racing
2 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
3 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
4 Brian Forbes      Patent It!
5 Marco Rullo      UCT Marostica
6 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse Racing
7 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   Grand Canyon Racing
8 Ulric DeYoung   Hereford, AZ 180855   
9 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
10 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
11 William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   Jelly Belly
12 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   Watermark
13 Douglas Loveday   Oro Valley, AZ 51653   
14 Mark Wald-Hopkins      Blue and Sport
15 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Eclipse Racing
16 Travis Huxman   Tucson, AZ 192080   Eclipse Racing
17 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Waste Management
18 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
19 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
20 David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse Racing
21 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Eclipse Racing
22 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
DNF John Farris   Lebanon, NH 207244   Summit Velo
DNF Grant Dunstan   Flagstaff, AZ 114866   Summit Velo
DNF Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
DNF Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Grand Canyon Racing
DNF Jeff Parker   Tucson, AZ 184668   ECLIPSE RACING
DNF David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis/Trek/VW
DNF Jacob Hunter   Tucson, AZ 170886   Waste Management
DNF Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Waste Management
DNF Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Waste Management
DNF Brent Garrigus (Cat2)   Encinitas, CA 177187   Waste Management
DNF Bryan Antol      Grand Canyon Racing
DNF Dennis Paprocki   Big Bear Lake, CA 27200   Red Rock Racing
DNF Jim Stanfill   Morgan Hill, CA 58894   Patent It!
DNF Dana Alia   Durango, CO 197458   Liberty Cycle
DNF John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Grand Canyon Racing
DNF Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Austin   Chapin, SC 155033   HLHAP
2 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon Cycling
3 Gary Phillips      Red Rock Racing
4 Daniel Veselic   Golden 221489   Patent It!
5 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Pro Con
6 Steven Miller   Tuson, AZ 235835   Waste Management
7 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent It!
8 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon Cycling
9 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing
10 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon
11 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   Desert Wheel Club
12 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
13 D McGehee   Mesa, AZ 59573   RPM
14 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Prooon Cycling
14 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
15 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   LandisrrrektVW
17 Gabriel Keck   Boise Id 181890   Red Rock Racing
18 Eric Stephen   Simi Valley, CA 176771   Honeywell Cycling
19 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Team RPM
20 Tyler Jorgensen      Waste Management
21 Jared Nelson   Flagstaff, AZ 40953   Summit Velo
22 Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   Honeywell Cycling
23 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss America
24 Tyler Ford      GST Racing
25 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   Team RPM
DNF Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   titus
DNF Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
DNF Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
DNF James Manos   Phoenix, AZ 192048   HILHAP
DNF David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing
DNF Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
DNF Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Waste Management
DNF Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Waste Management
DNF Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
DNF Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
DNF Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   Summit Velo
DNF William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
DNF Michael Cline   Flagstaff, AZ 108702   hlhap
DNF Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
DNF Greg McGlinn   Hilton Head, SC 192135   White Mountain Road Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Luce   Berkeley, CA 184377   
2 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   Presteza
3 Daniel Vasichek      Patent It!
4 Dominic LaRoche   Tucson, AZ 41615   
5 Derek Panfil   Scottsdale, AZ 205501   Bicycle Ranch
6 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
7 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 198953   Summit Velo
8 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Bicycle Ranch
9 Ryan Wilson   Denver, CO 234578   team wm
10 Michael Raney   Santa Fe, NM 175669   
11 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   unattached
12 Donald Guess   Chandler, AZ 185959   Honeywell Cycling
13 Miguel Folch      
14 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Racing
15 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Bicycle Ranch
16 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
17 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU Cycling
18 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
19 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Team WM
20 Thomas Faeh      
21 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
22 Paul Calandrella   Boulder Co 218411   Desert Wheel Club
23 Scott Adams   Phoenix, AZ 89950   Team Vitesse
24 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse
25 Tim Porthouse   Phoenix, AZ 186930   Team Vitesse
26 Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It!
27 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
28 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
29 Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   Waste Management
30 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   Summit Velo
31 Douglas Schwartz   Phoenix, AZ 239596   bicycle ranch
32 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
33 Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek?VW
34 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VW
35 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Fairwheel Racing team
36 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club
37 Javier Diaz   Hereford, AZ 178526   Thunder Mountain Cycling
38 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
39 Joshua Christensen      Procon
40 David McArthur   Flagstaff, AZ 202565   Red Rock Racing
41 Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress
42 C David Jones   Scottsdale, AZ 157647   Vitesse
43 David Gay   Bartow, FL 216047   Break-Away Bicycle Club
44 Bob Verderame   Flagstaff, AZ 36603   Red Rock Racing
45 John Solle      Procon
46 Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   Waste Management
47 Mike Dale   Phoenix, AZ 93712   Team Vitesse
48 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   TEAM VITESSE
50 Bradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   
51 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   BICYCLE RANCH
53 Steve Donaldson      Landis
DNF Donald La Marca      Team Vitesse
DNF Blaine Mathison   Tempe, AZ 125879   Team Vitesse
DNF Cameron Null   Phoenix, AZ 235578   ASU Cycling
DNF David Jaques   Scottsdale, AZ 215120   Waste Management
DNF Mark Godfrey   Phoenix, AZ 13477   VItesse
DNF James Forester   Poway, CA 167872   Bicycle Ranch
DNF Todd Lang   Collierville, TN 202064   Wilson
DNF Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek/VW
DNF Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicycle Ranch
DNF Chris Taege   Cleveland Ohio 212256   UA
DNF Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   White Mountain Road Club
DNF Chad Baker   Laveen, AZ 203044   
DNF Paul Keene      
DNF Sean Stephenson      Procon

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Team Vitesse
2 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Unattached
3 Aaron Walker   Tempe, AZ 246787   Vitesse Cycling LLC
4 Will White   Scottsdale, AZ 251444   
5 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   Summit Velo
6 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
7 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
8 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Saguaro Velo
9 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   Unattached
10 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon
11 Bill Harman   Tucson, AZ 218198   Saguaro Velo
12 Troy Foede   Snowflake, AZ 242354   Unattached
14 Sean Oppenshaw      Summit Velo
15 Guillermo Cortes      Red Rock Racing
16 Craig Morton   Glendale, AZ 228398   Team Vitesse
17 Sean Gordon   Phoenix, AZ 247305   Swiss American
18 Alan Collier      Brumbry
19 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   SwissAmerican
20 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   
21 Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Aggress
22 Brian Folts      
23 Miguel Gaytan   Kingman, AZ 204030   landisttrektvw
24 Damon Shelton      Slippery Pig
25 Chuy Casillas   Gilbert, AZ 230317   Vitesse
26 Robert Evans      
27 Andy Fischer      Team Vitesse
28 Chad Littell   Chandler, AZ 239880   Vitesse
29 Adam Folts      Unattached
30 Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Swiss American Racing
31 Rob Hastings      
32 Shannon Mauck      Team Vitesse
33 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   None
34 Edward Vasquez   Mesa, AZ 156549   STRADA RACING CLUB
36 Douglas Chang      
37 Chuck Riddell      Focus Cyclery
38 Kurt Smith      
39 Benjamin Borowski      
40 Edwin Esccmilly      Tribe Multisport
41 Dan Dinneen   Alexandria, VA 240074   procon
42 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   ProCon
43 Hector Vasquez   Mesa, AZ 237485   strada racing club
44 Nico Rullo      LICT Marostica
45 Chris Arlia   Tucson, AZ 237864   Summit Velo
46 Tom Kulesa   Edgewood, NM 251529   
DNF Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
DNF Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
DNF Jeremy Rutt   Phoenix, AZ 205909   
DNF Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   Swiss American Racing Team
DNF Mike Giacini   Glendale, AZ 237506   Swiss American Racing
DNF Patrick Quigley   Phoenix, AZ 249184   Team Vitesse

Women - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Mountain Velo Cycling Tea

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Cox   Scottsdale, AZ 225322   Strata Racing Team

Women - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlayne Barger Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It
2 Kristi Raymond      Brumby
3 Nancy Donnellan   Scottsdale, AZ 125613   Swiss American Racing Team
4 Kristen Hannay   Phoenix, AZ 227260   Unattached

Women - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Stover   Laveen, AZ 227177   Swiss American Racing
2 Marlene Zuhl   Phoenix, AZ 140960   Mountain Velo Cycling Team
3 Minnie (Delrene) Swetel   Mesa, AZ 251420   
4 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo
DNF Maria Harris   Tucson, AZ 220424   Thunder Mountain Cycling

Women - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie O'Doherty   Tucson, AZ 225549   Southwest Hand Cycling Team
2 Deborah Davis   Pasadena, CA 52321   Patent it!
3 Karen Chequer-Pfeiffer   Cave Creek, AZ 72411   Strada
4 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Mountain Velo
DNF Marine Spring   Tucson, AZ 219966   Strada

Women - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Kolin   Scottsdale, AZ 220238   Strada Racing Club
2 Patricia Denomy   Tucson, AZ 251177   Southwest Hand Cycling
3 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Bicycle RAnch
4 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patentit!
5 Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Strada Racing

Women - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
2 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Mountain Velo

Women - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Miller      
2 Ann Chadwick   Tempe, AZ 319444   Strada Racing

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherri Bajer   Scottsdale, AZ 98702   Landis/Trek/VW
2 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Landis/Trek/VW
3 Lynn Off   Mesa, AZ 131772   Bicycle Ranch
4 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Landis/Trek/VW
5 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   HLHAP

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
2 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Ford Cycling
3 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Bicycle Ranch
4 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
5 Kristen Marshall   Phoenix, AZ 231443   Team Vitesse
6 Maria Pugliese   Flagler Beach, FL 86734   Patent It!
7 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   
8 Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   Strada Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Purcell   Mesa, AZ 239414   Bicycle Ranch
2 Renata Braudy   Phoenix, AZ 216919   Team Vitesse
3 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
4 Heather Helms      
5 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo
6 Christina Carbone   Tucson, AZ 196282   Team Rhino
7 Meredith Barnes   Scottsdale, AZ 231987   Strada Racing Club
8 Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   Summit Velo
9 Bonnie O'Donnell   Flagstaff, AZ 199900   Red Rock Racing
10 Rebecca Bramlett      
11 Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Team Vitesse

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee