Race Results for
Phillips Dirtfighter Classic (2006 WORS #7)
Phillips, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/23/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI01:31:42.3 225382  1045 Bellin Health
2 Ryan Kann   01:35:33.9  1080 Adventures Racing
3 R Truman Purdy   River Falls, WI01:36:36.3 242901  1006 The Route
4 Billy French   01:41:52.3  1361 New Moon
5 Nathen Johnson   01:42:34.9  1092 
6 Cody Shaide   Rice Lake, WI01:43:02.5 229145  1076 Spectrum
7 Anders Nienstaedt   01:55:33.5  1352 
8 Sean Parker     2050 Team Extreme
9 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
10 Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
11 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
12 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
13 Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
14 Jay Millin     2198 Pedal Moraine
15 John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
16 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
17 Ryan Roeser     2681 Moritz Tire
18 Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
19 Andy Kienitz     8075 Moritz Tire
20 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
21 Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
22 Ryan Schwanz     2682 Moritz
23 Paul Hahn     2077 
24 Greg Parker     9003 Team Extreme
25 Mike Sherven     2157 
26 Hunter Putzke     2678 Hayes on Track
DNF Alex Bird     2009 
DNF Marcus Wilber     2094 
DNF Ryan Witkowski     2200 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hurst   Norwalk, CT01:35:29.9 148404  1072 Skinnys Racing
2 Dan Teaters   01:36:11.6  1119 PCW
3 Matt Muraski   01:38:48.6  1357 Momentum Riverbrook
4 Chase Sova   01:40:10.4  1355 PCW
5 Jason Shong   01:43:47.7  1058 Bike Doctor
6 Andrew Hanson   01:48:09.8  1906 Michaels Cycles
7 Christopher Magyar   01:50:21.1  1123 Bike Doctor
8 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
9 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Jonathan Rowley     2689 
11 Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
12 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
13 Kent Roberts     2679 
14 Kenny McMahon     2686 
15 Brandon Maurisak     2086 
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Jon Camp     1105 UW-Madison
DNF John Beck     1115 PCW Cycling
DNF James Huber     1903 Muddy Cup
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Pete Ignasiak     2170 Alterra
DNF Ryan Larson     9063 UW Rowing Retired

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Batchelor-Clark   01:37:26.0  1199 Magnus
2 Nikolai Anikin   01:37:35.5  1363 Atomic Skis
3 Ryan Rysewyk   Madison, WI01:37:37.1 243026  1164 Chainsmokers
4 Tony Pirolo   01:38:05.7  1042 Wheel & Sprocket
5 Ryan Mihm   01:39:55.8  1350 
6 Luis Maldonado   01:43:19.2  1061 La Perla RacingTeam
7 Travis Olson   01:45:03.3  1005 PCW
8 Colin Powell   01:45:43.0  1088 
9 Nick Caliva   River Falls, WI01:51:13.7 227751  1025 The Route
10 Erich Ponath   01:51:23.7  1901 Fattires-n-beer
11 Landon Lueck     2683 Chain Smokers
12 Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
13 Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
14 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
15 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket / SixSixO
16 Jason Mathis     2061 
17 Jason Gosse     2147 
18 Tyler Jahn     2099 
19 Christopher Schulz     2189 Alterra
20 Ben Leach     2233 Skinny'e Racing
21 Zack Blankenheim     2691 
22 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
23 Jason Plansky     2246 Chainsmokers
24 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
25 Alex Deans     1349 
DNF Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
DNF Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNF Derek Leonard     2243 Team Aurora
DNF Brandon Cunico     2673 
DNF Nathan Langhurst     2684 
DNF Isaac Reinbold     8025 
DNF Mike Dattner     9027 FDL Cyclery
DNF Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Swank   01:27:21.5  1362 Ski Du Fond
2 Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:36:04.3 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Aaron Swanson   01:36:07.7  1136 Swanson Financial
4 Matt Zak   01:38:55.8  1358 
5 William Livingston   Janesville, WI01:39:03.8 241814  1913 Michael's Cycles
6 John Brown   01:39:37.4  1094 Point Pursuit
7 David Volm   01:40:33.8  1020 Alterra
8 Trevor Olson   01:40:59.2  1067 Muddy Cup
9 Jason Hilsberg   01:48:35.7  1118 Stadium Bike
10 Joe Greatens   01:51:15.1  1022 
11 Jamie Roberts   01:51:17.3  1112 
12 Matthew Lanser   01:55:12.1  1807 Stadium Bike
13 Aaron Fleming   Rockford, IL02:01:03.9 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
14 Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
15 David Knuff     2161 Team Extreme
16 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
17 Jesse Turk     2242 
18 Shawn Brehm     2018 
19 Cal Collins     2109 
20 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
21 Peter Cherchian     2002 Armenia
22 Jesse Jaehnig     2123 Fattires N Beer
23 Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
24 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
25 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
26 Scott Sherman     8078 
27 Alan Jahn     2010 
28 Ryan Fosnaugh     8009 Skinny'e Racing
29 Steve Havlichek     2690 Team Bike Hub
DNF Dave Schulze     1353 Bellin Health
DNF Nate Woolever     1836 MooseJaw Pizza& Brewery
DNF David Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNF Nathan Schroepfer     1905 Muddy Cup Racing
DNF Jason Mork     2180 Point Pursuit

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher J. Schutte   01:37:34.4  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
2 Richard Fiske   01:39:11.6  1360 Kenwood
3 Randy Wegener   01:40:35.6  1079 Fond du Lac Cyclery
4 Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:40:51.1 229175  1908 Muddy Cup Racing
5 Ken Krebs   01:41:15.1  1086 Chicage Performance
6 Scott McClement   Hinsdale, IL01:43:23.3 192184  1104 Active Endeavors
7 Kevin Plato   Grafton, WI01:44:13.6 211911  1096 Team Wisconsin
8 Jason LaBella   Chicago, IL01:44:34.4 219648  1111 Funky Weasel
9 Greg Jones   01:45:58.7  1099 Lake Geneva Cyclery
10 Jeff Hammond   01:47:42.2  1084 Team AMB
11 Thomas Dvoratchek   01:49:02.0  1802 Lake Geneva Cyclery
12 Steve Jeske   01:50:04.5  1041 Pedal Moraine
13 Greg Duckett   01:51:29.9  1801 Alterra Coffeemtb. team
14 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
15 Sean Miller     2247 Michael's Cycle
16 Shawn Meinke     2081 
17 Todd Troskey     2692 Moritz Tires
18 Kevin Putzke     2677 Hayes
19 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
20 Brian Rummelhart     2121 www.kenoshadriversclub.com
21 Rob Buksyk     2688 
22 Wade Flisram     2169 Team Extreme
23 David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
24 Phil Taylor     2143 
25 David Krueger     2694 
26 Mike Worland     9065 Moritz Tires
27 Leif Hagman     2185 DC Bikes
28 Richard Hammerswell     2685 Recyclist
29 Kelly Longtine     8076 
30 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
31 Mike Shover     2675 Recyclist
32 Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
33 Randy Snyder     2021 
34 Jeff Weyenberg     2114 
35 Patrick Doornek     2140 
36 Brian Coppock     2191 Stadium Bike
37 Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
DNF Brad Skillicorn     1012 Brones Bikes
DNF Keith Russell     1098 PCW Cycling
DNF Scott Sumner     2696 Fat tires N Beer
DNF Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
DNF Craig Marotz     9064 Recyclist

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   01:31:20.4  1008 Hayes
2 Pat Dowling   01:36:49.6  1351 Penn Cycle
3 Tim Wilkie   01:37:36.4  1359 Riverbrook Bike & Ski
4 Michael Beatty   01:38:25.3  1091 Chainsmokers
5 Glen Stroik   01:38:32.7  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
6 Ron Kay   Rice Lake, WI01:38:37.8 210985  1030 Hayes Disc Brakes
7 Ross Lemke   Cedarburg, WI01:39:20.5 210815  1050 Team Pedal Moraine
8 Roger Lundsten   01:40:45.4  1134 Muddy Cup
9 Erich Gross   01:42:00.3  1912 Alterra Coffee
10 Steve Miller   01:42:08.1  1002 Skinny's
11 Roland Rieflin   01:43:29.5  1107 Pacific Cycle
12 Russell Jobs   01:46:02.6  1818 Hayes Disc Brakes
13 Mike Meccia   01:52:52.3  1356 Something Massive
14 John Daming   01:58:54.7  1803 Stadium Bike
15 Ty Gonzalez   02:15:27.6  1117 Alterra CoffeeMTB Team
16 J. W. Miller     2152 
17 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
18 Mike Owens     2171 Alterra
19 Charles Kane     2153 Cronies
20 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
21 Rick Biel     2234 Alterra
22 Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
23 Troy Sable     2030 
24 Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
25 Mark O'Neill     2693 
26 Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
27 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
28 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
29 Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
30 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
31 Rob Fredericks     8074 Moritz Tires
32 Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
DNF John Miller     1014 Mountain Outfitters
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  1044 Bellin Health
DNF Tom Wendland     2052 
DNF Will Hollrith     2065 Team Extreme
DNF Randall Brandt     2088 
DNF Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
DNF Dan Schneider     9006 Hayes Disc Brakes

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Wall   01:43:40.3  1047 
2 Jeff Chesmore   01:45:43.0  1106 Michaels Cycles
3 Marcum Martz   02:09:04.5  1049 
4 Phil Schweizer     2687 Koobi
5 Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
6 Terry Penman     2674 Riverbrook
7 Rory Noonan     2141 Recyclist
8 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
9 Timothy Blob     2017 
10 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
11 Jerome Hamilton     2051 
12 John Senkerik     2079 Team Extreme
13 Ron Kapaun     2134 
14 Randy Borst     2107 Stadium Bike
15 Jeff Rowley     2101 
DNF Darin Steiner     1354 
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNF Rob Gallagher   Chicago, IL 12676  2671 
DNF David Torgler     1132 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Reimer   01:46:20.6  1007 Michael's Cycles
2 Steve Ferguson   01:55:57.2  1027 Sport Rack
3 Keith Kaufman     8077 Bike Doctor
4 James Sniadajewski     9062 POINT PURSUIT
5 Wayne Fish     2035 Fish Nordic
6 Rod Swendsen     2695 
7 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
8 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
9 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
10 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
11 Tom Moritz     2680 
12 Dale Lenss     2158 Bellin Health
13 Ron Kubala     2064 
14 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
15 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
16 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
17 Jim Shong     2323 Bike Doctor
18 Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
19 Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI01:43:34.5 232669  26 RIVERBROOK
2 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI01:49:32.5 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI01:40:23.5 145071  187 Trek/VW
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI01:41:56.7 182019  Unattached
3 Chad Sova   Thiensville, WI01:42:03.5 189115  67 pcwcycling.org
4 Mark LaLonde   Madison, WI01:44:52.2 226412  66 Bareknuckle Brigade
5 Dallas Fowler   Green Bay, WI01:47:13.1 207074  71 Stadium Bike
6 Thomas Bender   Salt Lake City, UT01:50:39.3 230273  49 Team Wisconsin
7 Tim Pacholski   Newberlin, WI01:54:52.8 246502  46 Speedzone
8 Carlos Haeckel   Madison, WI01:56:00.5 227622  12 Alterra CoffeeTeam
9 Bill Street   02:03:52.9  64 FATTIRES-N-BEER.COM
10 Sean Noonan   Urbandale, IA02:10:09.3 206025  176 Milltown Cycles
DNF Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI01:40:53.4 85929  PCW Cycling / Hyundai
2 Mike Phillips   Chicago, IL01:44:16.9 84647  
3 Neil Swanson   Colorado Springs, CO01:47:59.5 209153  28 Michael's Cycles
4 David Meyer   01:48:06.5  181 
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI01:49:03.3 212641  33 
6 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI01:50:00.3 214936  38 Brookstone Homes
7 Michael Loranty (1 - EX)   Falmouth, MA01:55:00.2 177946  184 Ag Edwards Cycling
8 Brad Vieths   02:00:06.6  180 Ski Hut
9 Cory Gwin   Madison, WI02:14:03.4 223072  31 Michaels Cycles
10 William Schwalbe   Duluth, MN02:19:27.4 143045  179 Team Ski Hut
DNF Ted Hanes   Fond Du Lac, WI 247082  61 Fond du Lac Cyclery

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI01:42:53.7 139566  Titus / Bike Hub
2 Ian Stanford   White Bear Lake, MN01:43:09.8 175718  177 Nature Valley/Penn
3 Tim Drankus   Sheboygan, WI01:46:38.8 151397  11 PCWcycling.org
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI01:48:13.5 227406  51 Moosejaw
5 Joshua Shively   La Crosse, WI01:49:26.3 32513  52 Muddy Cup/LaCrosse Velo
6 Jerry Long   Moscow, ID01:50:55.5 202427  13 Chainsmokers
7 Douglas Pietz   Milwaukee, WI01:57:07.4 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
8 Craig Manthe   Eau Claire, WI02:01:39.9 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  58 Muddy Cup Racing

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI01:48:28.3 166066  15 Pedal Moraine
2 Gregg Bednorski   Wausau, WI01:52:25.6 3146  185 Stadium Bike
3 Bill Nigh   West Bend, WI01:57:41.1 197745  30 Team Pedal Moraine
4 Kevin Klug   Evanston, IL02:00:34.1 220282  24 Killjoy
5 Butch Welke   Lake Geneva, WI02:04:54.1 169422  40 Skinnys Racing
6 Kevin Heppner   Modesto02:06:33.2 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNF Mike Bushey   Esko, MN 82026  63 Ski-Hut Duluth
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 
DNF Joe McGaver     183 Ski Hut

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN01:52:42.2 134734  43 TREK VW SKI-HUT
2 Eric Peterson   Wausau, WI01:54:34.8 208618  89 Wheel & Sprocket
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  17 

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:50:58.7 98534  45 
2 Jim Peterson   Edgerton, WI01:54:54.5 154720  39 Michaels Cycles
3 John Timm   Germantown, WI02:10:11.6 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike
DNF Rodney Johnson    249423  186 Freewheel Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Pallex   01:49:45.8  53 Stadium Bike/BelGioioso
2 Dan Meyer   01:50:29.4  182  Loon State
DNF James Grant   Fountain City, WI 134086  19 Independent Fabrication

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson   01:13:05.1  4034 Wheel & Sprocket
2 Josey Weik     6127 Ski Hut
3 Aaron Hoyme     6013 
4 Parker Blob     6002 
5 Brandon Flisram     6030 Team Extreme
6 Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket
7 Keegan Hollrith     6005 Team Extreme
8 Jeffrey Martz     6025 
9 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6124 
10 Kyle Nickel     6134 
11 Alex Kay     6125 Hayes On Track
12 Dominic Pacini     6133 
13 Thomas Roberts     6131 
14 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
15 Shane Holcomb     6135 Fattires-n-beer.com
DNF Garth Post     6034 Point Pursuit

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI01:03:07.8 208348  4004 Gear N Up
2 Mitchell Rowley     6012 
3 Adam Kay     6011 Hayes On Track
4 Ryan Kay     6020 Hayes On Track
5 Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
6 Paul Weckop     6126 
7 Reece Oleson     6129 
8 Cody Borst     6014 Stadium Bike
9 James Raymond     6130 
10 Samuel Martz     6026 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Arts   01:06:07.6  4636 
2 Tommy Fredericks   01:16:52.9  4627 Moritz Tires
3 Max Spooner   01:18:07.7  4644 
4 Brandon Heiser   01:32:17.6  4079 Joe Bikers

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Dobberfuhl   00:56:46.0  4001 PCW Cycling
2 Cody Miller   00:56:49.7  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
4 Chris Hinshaw   00:58:45.5  4114 
5 Ryan Fetting   00:59:33.7  4016 Michaels Cycles
6 Austin Hook   00:59:50.2  4103 
7 Kristof White   00:59:56.3  4641 
8 Taylor Otto   01:00:48.4  4073 Recyclist
9 Nicholas Reese   01:01:30.7  4115 
10 Gordon Stewart   01:10:42.1  4625 
11 Johnny Chang   01:16:52.3  4057 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Holbrook   00:57:27.4  4029 Joe Bikeler's
2 Mike Kubala   01:06:51.4  4019 
3 Sam Spooner   01:10:25.4  4643 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Bursten   00:51:56.6  4108 Team Extreme
2 Kyle Engelking   00:55:33.6  4631 
3 Matthew Morse   00:57:06.2  4647 
4 Michael Holbrook   00:59:03.7  4010 Joe Bikeler's
5 Matt Millin   00:59:26.3  4097 Pedal Moraine
6 Benjamin Bridger   01:00:18.3  4615 
7 Arius Jacks   01:01:51.7  4628 
8 Andy Berg   01:04:11.8  4040 Bike Doctor
9 Paul Westberg   01:07:19.8  4061 Stadium Bike
10 Cody Gunst   01:26:34.6  4077 
11 Ray Roberts   01:35:15.2  7015 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Schmalzer   00:54:21.2  4104 
2 Jesse Shoemaker   00:57:54.7  4035 Bellin Health
3 Jason Roggenbauer   00:57:57.7  4105 
4 Martin Zizka   00:58:50.1  4088 
5 Steve Ruppel   01:03:04.3  4063 
6 Jamie Thiel   01:07:28.1  7078 
7 Timothy Sanders   01:11:04.9  7071 
DNF Michael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Paddock   00:53:42.1  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
2 Eric Luebke   00:54:34.5  4025 
3 Brad Miller   01:00:54.2  4612 
4 Leslie Stunkel   01:04:23.2  4621 
5 Matt Kolling   01:08:48.1  4642 Aurora
6 Nathan Wilke   01:10:42.7  7013 Team Powerbar
7 Kevin Schuster   01:11:33.7  4116 
8 Aaron McGinnis   01:17:39.5  4043 
9 Steven Strobel   01:20:16.5  4613 
DNF Chris Feutz     4098 Feutz and Associates
DNF Marc Nelson     4640 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Radek Vopalka   00:51:49.3  4119 
2 Jim Chapman   00:56:08.3  4624 
3 Jarrod Kerkhoff   00:56:47.0  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
4 Kevin Bradley   01:02:21.1  4050 Wheel & Sprocket
5 David Blue   01:02:55.0  4629 
6 Bob Callaway   01:03:55.5  4619 
7 Donald Lueck   01:06:33.4  7009 
8 Troy Meives   01:06:47.9  7079 
9 Randy Beach   01:08:06.9  7073 Recyclist
10 Erich Schmidtke   01:08:31.9  4614 
11 Steve Anderson   01:09:42.2  4637 
12 Mark Gehl   01:14:24.5  4633 
13 Brian Suiter   01:15:32.3  7072 
14 Mark Eagleson   01:16:12.9  7076 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Therrien   00:57:24.3  4054 
2 Joseph Spooner   01:00:13.5  4645 
3 Patrick Johnson   01:00:46.9  4036 Gear n Up
4 Dan Getzen   01:00:55.6  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5 Michael Kaspar   01:01:09.0  4626 Team Fool
6 Kevin Knutson   01:01:50.5  4616 Peace Coffie
7 Tom Holmes   01:02:31.7  7075 
8 Mike McClure   01:03:12.0  4638 
9 Brian Gill   01:03:49.8  4112 Tekbolt
10 Steve Beach   01:04:50.8  4622 
11 Sam Badger   01:09:35.2  4648 
12 Todd Thorn   01:10:45.7  7006 FreeFlight
13 Gary Esko   01:13:41.6  7003 
14 Todd Strobl   Wenatchee, WA01:15:57.6 244401  4242 
15 Jon Nedland   01:18:21.3  4087 
16 Mark Voss   01:28:51.1  4646 
17 Kurt Otto   01:31:44.8  4618 Recyclist
DNF Bob Anderson     4639 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Davis   01:00:53.1  4620 
2 Michael Giesen   01:01:24.3  4069 Stadium Bike
3 Jay Nickel   01:02:11.8  4632 
4 Steve Baumann   01:03:08.1  4026 Stadium Bike
5 Joseph Gitter   01:04:57.7  4081 
6 Kenneth Ramm   01:05:04.9  4617 
7 Mitch Weckop   01:05:15.6  4623 
8 Brian Butkiewicz   01:05:34.3  4157 
9 Greg Guenther   01:06:25.5  7077 
10 Mark Ignasiak   01:06:29.8  4078 
11 Wally Sniadajewski   01:19:49.4  4121 Point Pursuit
12 Bruce Wilber Jr   01:35:18.2  7025 
13 Dennis Westberg   01:43:07.5  7004 Stadium Bike
14 Christopher Voss   01:49:30.5  7018 Joe Bikeler's Race Team
DNF Jeff Greatens     4635 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Peters   01:00:05.7  4008 STADIUM BIKE
2 Mick Mohrlant   01:04:30.7  4141 Team Metric
3 Bernie Parker   01:06:35.0  4018 Team Extreme
4 John Hemphill   01:07:43.4  4611 
5 Keith Oleson   01:07:44.9  7074 
6 Neil Everson   01:09:27.7  4630 
7 Frank Lobello   01:12:43.1  4111 
8 Richard G Finch   01:28:17.4  4068 Rock Cut TrailCrew

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Martin     3137 Riverbrook

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Barber     3036 MadFORCS
DNF Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
DNF Maija DiSalvo   Cable, WI 239872  3135 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Schneider     9521 Moose Jaw

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
2 Melissa Dupke     3142 Bellin
3 Karlene Olson     3141 
4 Amy Heart     3039 Point Pursuit
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3005 Velo Bella
DNF Mandy Hagman     3029 DC Bikes
DNF Meghan Campbell     3037 Killjoy
DNF Trisha Riutta     3138 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krispy Molson     3139 Kenwwod / OFS
2 Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
3 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
4 Angella Collins     3012 
DNF Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3002 Brone's bike shop
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
3 Sondra Klipp     3136 
DNF Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta     9520 Lakeshore Bike
2 Valerie Foley     3140 Moritz Tires
3 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
4 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
5 Jackie Jadin     3041 Bellin Health Cycling
DNF Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     9519 Point Pursuit

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Musto   Ada, MI02:03:49.2 213753  546 Slingshot Bikes
DNF Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI01:44:55.0 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   01:48:16.7  506 Hayes Disc Brakes

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI01:52:28.2 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
2 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:58:05.1 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI02:00:12.4 247015  519 Michaels Cycles
4 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI02:05:27.0 227849  516 Brookstone Homes

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ01:45:34.5 210738  505 Michael's Cycles
2 Michelle Peariso   Amherst, WI02:01:02.4 227741  515 The Bike Hub
3 Keena Hilsberg   Green Bay, WI02:23:03.1 246078  520 Stadium Bike

Women - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN01:48:51.7 212753  507 TREK VW SKI-HUT

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville01:49:47.1 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
3 Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brewery

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
2 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
3 Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
4 Maddy Harwood     6132 
5 Lily Nedland     6035 Team Nedland
6 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7 Sarah Goldman     6128 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   01:20:04.0  5050 Team Pedal Moraine
2 Sarah Henderson   01:26:24.2  5014 Hendu Rocket

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Fullerton   01:33:02.8  5032 Adventures Racing

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kari Harmon   01:08:36.1  5139 UW Rowing Retired
2 Ashley Hollrith   01:21:30.3  5146 
3 Mollie Baldwin   01:24:21.3  5148 
DNF Marie Zidek   Dekalb, IL 241025  5030 
DNF Stana Doxtator     5147 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Byrge   01:17:25.4  5033 Cyclopath
2 Elizabeth Legaspi   01:19:36.2  5022 Fattires-n-beer
3 Andrea Davis   01:22:56.4  5144 
4 Kim Plansky   01:33:34.9  5035 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Miller   01:09:03.6  5138 
2 Renae Goldsmith   01:09:25.7  5143 
3 Jo Durnin   01:28:00.3  5034 Alterra
4 Shelly Dretzka   01:36:49.7  5001 Team Cyclopath
5 Ishel Quintana   01:42:23.2  5010 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lundsten   01:17:32.3  5142 
2 Kathy Janda   01:18:58.9  5026 MadFORCS
3 Jodi Rummelhart   01:22:53.5  5141 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Holcomb   01:17:13.0  5025 Fattires-N-Beer
2 Diana Klapperich   01:17:40.9  5044 Team Cyclopath
3 Lynne Senkerik   01:20:31.8  5021 Team Extreme
4 Colleen Erdmann   01:21:41.3  5027 Stadium Bike
5 Berlinda Lopez   01:25:40.5  5145 Mad Forcs

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske   01:04:09.3  5140 
2 Amy Dykema   Evanston, IL01:20:05.7 10328  5055 Active Endeavors

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   01:24:13.0  5031 
2 Sue Blankenheim   01:24:25.1  5009 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee