Race Results for
Plattekill Downhill #4
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/20/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wolmer   00:04:48.680  433 Cutting Edge
2 Nicholas Girard   00:04:58.208  434 Elevate Cycles/Utopia Optics
3 Patrick Hurteau   00:05:14.741  435 Midd Freeride/661
4 Leonid Podokshik   00:05:24.389  436 Rickshaw Andy

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Ido   00:05:00.346  370 Utopia/Sun/Ringle/Magura/Intense
2 Chad Kilmartin   00:05:01.443  368 Utopia/Vigor/Fox Racing
3 Simon George   00:05:03.662  373 Turner/Monster energy/Utopia
4 Matt Yonng   00:05:09.392  369 Spy/ODI/661
5 George Berger   00:05:10.624  372 3 Midgets and a Monkey
6 Jon Kavanagh   00:05:57.567  376 Bryon Lake Schwinn
7 Jonathan Gillespie   00:06:05.513  371 DracoIndustries/Kranked Clothing
8 Rubin Leon   00:06:13.427  374 
9 Miguel Mendez   00:33:47.923  375 IronHorse/DownCycles

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gilbert   00:05:11.862  390 Yippie racing/das
2 Ian Powell   00:05:19.769  392 Windham Mtn Outfitters
3 Brad Paquin   00:05:26.235  391 Section 8 /Cannondale
4 Scott Rempe   00:05:33.783  388 
5 David Kotch   00:05:37.108  389 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Mee   00:04:55.971  402 
2 Neal Demaio   00:05:05.969  398 Wetherwax Racing
3 Keith Jewell   00:05:20.034  403 661/Freemans Bridge Sports
4 Lawrence Wells   00:05:24.472  404 
5 Mark Cognata   00:05:28.253  400 Deity/661/Azonic/Hayes
6 Paul Cortes   00:05:32.269  317 SOLO
7 Stephen Molloy   00:05:53.633  399 
8 Timothy Bace   00:06:11.576  401 

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Glick   00:05:09.117  414 EcycleWerks
2 Walter Schramm   00:05:13.397  416 Kaos Racing/Bike Junkie
3 Al Gildner   00:05:35.897  413 SVB RAcing/Azonic
4 James MacNaughton   00:05:41.417  415 Gloomrecords.com
5 Michael Rothenbeck   00:05:56.349  417 Action Wheels

Men - Juniorx - Junior X - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   00:04:47.737  353 Rotec/Azonic/Magura/Gamut
2 Kurt Bergfjord   00:05:05.239  356 Maxxis/Eat Witches
3 Justin Rybicky   00:05:18.091  355 Green Fish Adventure Sports
4 Brian Yannuzzi   00:06:00.853  354 Mt Perk Cycles

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Beers   00:05:29.436  268 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Haas   00:05:11.850  298 EMS
2 Ivan O'Conner   00:05:12.952  299 Down's Cycles/Iron Horse/Racer's Edge
3 Christopher Rebula   00:05:18.247  297 EMS
4 Willis Matis   00:05:19.456  295 Bay Ridge Bikes
5 Luke Georgian   00:05:21.317  291 Azonic
6 Charles Castrogiovanni   00:05:21.959  290 RPR Racing
7 Lander Junqueira   00:05:24.185  293 180 Radical Change
8 Mike Hellinger   00:05:25.339  292 Rad Racing
9 Chris Vultaggio   00:05:34.016  300 Team Mackenzie
10 Kevin Whalen   00:05:34.730  288 Team Cash & Prizes
11 Chris Noodles Bierl   00:05:40.036  289 Team Cash & Prizes
12 Jay Unternahrer   00:08:31.338  294 RPR Racing

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Whitehead   Stroudsburg, PA00:05:02.685 249128  315 RPR Racing/Maxxis
2 Luca Cugini   00:05:15.519  319 Norco
3 Matthew Kane   00:05:17.009  311 Down Cycles
4 Kyle Kutzler   00:05:17.338  316 RPR RAcing/Azonic
5 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA00:05:19.595 165474  314 RPR Racing/Bay Ridge Bikes
6 Jimmy Rosario   00:05:25.113  320 Tread Bike Shop
7 Christopher Heck   00:05:25.247  313 Action Wheels/Michelin
8 John Ronca   00:05:25.690  312 Action Wheels
9 Sean Tarricone   00:05:25.820  310 
10 David Townsend   00:05:26.987  308 Azonic
11 Jon Siverling   00:05:42.847  318 Niagara County Breast Milk Farmers
12 Bertin Isidoro   00:06:28.302  309 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Brien   00:05:17.024  328 RPR Racing
2 Tom Orsini   00:05:24.327  331 Turner/Maxxis/Hayes/Monster
3 Carl Hopkins   00:05:26.640  332 The Racer's Edge
4 Scott Oberg   00:05:32.232  330 Marzocchi/SunRingle/Monster Energy
5 Steven Battaglini   00:05:45.201  329 Elevate/661

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Wadelton   00:05:34.333  347 Sinister
2 George Ulmer   00:05:39.387  343 Azonic/OMR/SPY
3 Donny Traina   00:05:43.678  345 Racers Edge
4 Donald Brensinger   00:05:44.877  344 SVB Racing/Azonic

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bercume   00:05:32.861  461 
2 Zack Kilmartin   00:05:36.079  460 
3 David Polivy   00:05:45.041  463 
4 Chris Overton   Westhampton, NY00:05:46.682 247788  459 Osiris/SDG
5 Matthew Henderson   00:05:46.982  458 Azonic/Hayes
6 Charles McCloskey   00:06:35.630  464 
7 Michael Fisher   00:07:09.843  462 Action Wheels

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Cerchiara   00:05:29.011  444 Tarrytown Cycles
2 Cory Goll   00:05:44.032  443 DeGolyer Roofing
3 Eric Schaeffer   00:06:08.079  446 Action Wheels
4 Chancey Phillips   00:06:16.477  377 
5 Eric Allocco   00:07:14.162  447 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Polon   00:05:22.962  456 
2 Leon Carror   00:05:39.572  455 Team Advil
3 Michael Pellegrino   00:05:49.170  454 ECycleWerks
4 Jamie Robichaud   00:06:12.471  453 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick Nobman   00:04:39.812  239 Iron Horse/Ninety Degrees
2 Jason Memmelaar   00:04:42.967  243 
3 James Stoddard   00:04:43.540  235 ElevateCycles/LincolnLogs/E-13
4 Marc Sullivan   00:04:48.996  241 Elevate Cycles
5 Joshua Misevcis   00:04:50.346  233 Cannondale/Bear Naked
6 David Flynn   00:04:51.864  234 Glaceau/SIC/Utopia/661
7 Erik Hudson   00:04:53.113  238 Clifcat/FinishLine
8 Gerardo Garcia   00:04:58.368  245 
9 Ken Walter   Park Ridge, NJ00:05:01.796 227997  237 Iron Horse/Hayes/661/Monster
10 Andrew Bressem   00:05:03.418  242 GravityWarehouse/Probar/Azonic/661/Turne
11 Michael Carron   00:05:06.855  236 661/Azonic/Maxxis
12 Ronald Saccardo   00:05:09.348  246 Kaos Racing
13 Scott Cooper   00:05:22.822  240 Rotec cycles/CoopersConcepts.com
14 Scott Hofmann   00:05:27.583  244 Finish LIne/ Kaos

Women - SP/BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elissa DeGolyer   00:05:40.875  423 DeGolyer Roofing
2 Kristine Koch   00:06:02.075  424 Team CMI/SIC/Magura/Spy

Women - SP/BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadine Dalesandro   00:06:52.345  431 
2 Erin Duffy   00:07:14.926  428 Elevate Cycles
3 Amy Lockshire   00:07:34.919  429 
4 Carla Salmonson   00:09:15.950  430 Elevate Cycles

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Eagan   Lowell, MA00:05:48.616 200140  265 EMS/Iron Horse
2 Vicki Koch   00:06:00.894  266 Team CMI/SIC/Magura/Cycle Plus
3 Isabel Georgian   00:06:23.537  264 Azonic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyBonk BreakerShimanoSierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee