Race Results for
Kewaunee XC Adventure (2006 WORS #4)
Kewaunee, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/08/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Gantz   Green Bay, WI14:16.0 225382  1045 Bellin Health
2Ryan Kann   20:44.5  1080 Adventures Racing
3Tony Lemke   20:56.6  1004 Fond du Lac Cyclery
4Aristotle Peters   Hartford, WI24:53.3 242486  1011 La Perla/Expo Racing
5Eric Frater   26:13.8  1295 
6Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
7Chad Krenzke     2226 Team Extreme
8Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
9Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
10Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
11Evan Harris     2126 Team East
12Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
13Zach Geyer     2058 Stadium Bike
14Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  9053 Fond du Lac Cyclery & Fitness
15Greg Parker     9003 Team Extreme
16Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
17Rudy Konz     2539 
18Alex Bird     2009 
19Joseph Maloney     2049 
20Mike Sherven     2157 
21Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
22Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
23Lee Suring     2245 Stadium Bike
24Emerson Nunez     2530 
25Marcus Wilber     2094 
DNFSean Parker     2050 Team Extreme
DNFScott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
DNFAlan Johnson     2083 Fattires n Beer
DNFAndy Livingston     2089 Crank Daddy's
DNFRyan Voss     2167 Wheel & Sprocket
DNFRyan Witkowski     2200 
DNFJohn Kummer     2249 Fat Tires and Beer
DNFNate Hankes     2537 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Hurst   Norwalk, CT13:42.6 148404  1072 Skinnys Racing
2Kyle Jacobson   14:01.0  1947 Beans and Barley
3Aaron Brandt   15:12.2  1910 Team Wisconsin
4Phil Ott   Marquette, MI15:54.9 227380  1068 Michaels Cycles Racing
5John Beck   17:34.0  1115 PCW Cycling
6Matt Muraski   18:51.9  1293 Riberbrook
7Andrew Hanson   19:52.1  1906 Michaels Cycles
8Jason Shong   19:58.9  1058 Bike Doctor
9John Fang   21:03.5  1294 Bare Knuckle Brigade
10Dan Teaters   21:16.8  1119 PCW
11Jordan Heimer   22:14.9  1081 Bad Ass CoffeeCo / Kegels
12Tim Jahn   24:57.4  1124 
13Colin Frater   25:19.1  1296 
14Joe Hicks   27:25.9  1083 Fat Tires Beer
15Shawn Hoppe   28:53.6  1036 Fond du Lac Cyclery
16James Huber   30:08.9  1903 Muddy Cup
17Jon Camp   34:14.7  1105 UW-Madison
18Kyle Guerra     2172 Guerra Means War
19Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
20Brent Kann     2540 Spectrum
21Matthew Hockers     2534 
22Andrew Czechanski     2176 Wheel & Sprocket
23Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
24Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
25Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
26Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
27Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNFConstantine Peters     1048 La Perla
DNFBill Street     1077 PCW Cycling
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFZachary Giffey     1291 Wheel & Sprocket
DNFWarren Lyman     2059 Team Wisconsin
DNFBrandon Maurisak     2086 
DNFBrian Myrick     2113 Hammer Nutrition

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Rysewyk   Madison, WI18:25.7 243026  1164 Chainsmokers
2Adam Clark   18:53.2  1297 XXX
3Tony Pirolo   19:54.6  1042 Wheel & Sprocket
4Andy Hoenisch   20:22.7  1037 Big Ring Racing
5Doug Bailey   20:28.4  1056 Alterra CoffeeRoasters
6Luke Batchelor-Clark   20:30.3  1199 Magnus
7Travis Olson   20:41.5  1005 PCW
8Luis Maldonado   22:13.0  1061 La Perla RacingTeam
9Erich Ponath   22:23.7  1901 Fattire-n-Beer
10Colin Powell   23:50.6  1088 
11Ted Burger   Chicago, IL 245752  2544 
12Nate Jasperson     2110 
13Christopher Schulz     2189 Alterra
14Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
15Jason Gosse     2147 
16Matt Holl     2546 
17Josh Giffey     9007 
18Jason Mathis     2061 
19Phil MacHac     2248 Big Ring Racing
20Joshua Klintworth     2545 
21Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
22Mike Hankes     2536 
23Matthew Byrge     2308 Cyclopath
24Brett Ebben     2093 Fdl/Osh Cyclery
25Thomas Ales     2228 
26Sheldon Williams     2156 
DNFKelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  1074 Chainsmokers
DNFJustin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket
DNFSpencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNFJames Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
DNFKyle Jefcik     2135 
DNFJoshua Krick     2213 Team Extreme
DNFGabriel Diederich     2528 
DNFIsaac Reinbold     8025 
DNFMike Dattner     9027 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Cullen   15:56.2  1093 bloy concrete
2Trevor Olson   18:09.9  1067 Muddy Cup
3Chad Wilsing   Milwaukee, WI19:02.3 186886  1043 Master Lock - Polska
4William Livingston   Janesville, WI19:09.9 241814  1913 Michael's Cycles
5David Schoenherr   20:16.1  1902 Muddy Cup
6Norman Paternoster Jr   20:32.9  1087 Team Nordic
7Sanjay Ganju   24:03.6  1113 alterra mtb
8Christopher Serna   24:59.3  1060 La Perla
9Jason Hilsberg   26:40.7  1118 Stadium Bike
10Kevin Herman   Schaumburg, IL28:11.8 240028  1017 Team AMB
11Krystian Pac   Chicago, IL28:27.7 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
12Matthew Lanser   29:19.4  1807 Stadium Bike
13Aaron Fleming   Rockford, IL33:21.8 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
14Chad Lane   34:11.7  1082 Bad Ass CoffeeCo / kegels
15Rick Walls   Wauwatosa, WI37:47.1 205152  1904 Team Extreme SS
16Chad Wilson     2131 boneshakers
17Anthony Dipiazza     2206 
18Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
19Tim Scanley     2130 
20Shawn Brehm     2018 
21Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
22Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
23Jesse Jaehnig     2123 Fattires N Beer
24Jason Mork     2180 Point Pursuit
25Fred Bexell     2548 
26Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
27Eric Pompeo     9025 Team Extreme
28Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
29Brian J Smith     8011 Michael's Cycles
30Jesse Turk     2242 
31Eric Gorder     2111 
32Michael Olm     2016 Gen X Cycling
33Mike Keefer     2142 
DNFMark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1019 Stadium Bike
DNFNathan Schroepfer     1905 Muddy Cup Racing
DNFMarc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegel's Bikes

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stafford Kramer   Milwaukee, WI17:14.9 213425  1116 Cory the Bike Fixer
2Ken Krebs   Saint Charles, IL17:21.9 193353  1086 Chicago Performance
3Christopher J. Schutte   17:53.6  1054 Polska-Masterlock
4Benjamin Griggs   Green Bay, WI21:48.3 229175  1908 Muddy Cup Racing
5Nathin Davisson   30:32.7  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
6Greg Duckett   30:52.4  1801 Alterra Coffeemtb. team
7Jeff Hammond   31:26.7  1084 Team AMB
8Mike Kerrigan     2543 
9Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
10Jason Martini     2027 Stadium Bike
11Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
12David Harris     2229 Alterra Coffee
13James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
14Earle Jacob Jr     9050 Big Ring Racing
15Steve Knaus     2550 
16Brian Coppock     2191 Stadium Bike
17Pete Esser     2542 
18Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
19Brian Rummelhart     2121 www.kenoshadriversclub.com
20Jeff Weyenberg     2114 
21Curt Demott     2238 
22Steven Wild     2250 
23Randy Snyder     2021 
24Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
25Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
26Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
27Brian Toltzmann     2122 
28Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
29Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
30Wade Flisram     2169 Team Extreme
DNFDaniel Holsen     1031 
DNFKevin Plato   Grafton, WI 211911  1096 Team Wisconsin
DNFKeith Russell     1098 PCW Cycling
DNFGreg Jones     1099 Lake Geneva Cyclery
DNFJason LaBella   Chicago, IL 219648  1111 Funky Weasel
DNFThomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNFMitchell Baker     2068 Michael's Cycles
DNFGreg Boettcher     2151 Team Extreme
DNFSean Miller     2531 Michaels Cycle
DNFDaniel Guse     2538 FDL Oshkosh Cyclery
DNFBrian Christensen     2549 PCW

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   13:36.1  1008 Hayes
2Robert Schlegel   19:15.2  1063 Michael's Cycles
3Roger Lundsten   20:41.6  1134 Muddy Cup
4Ron Kay   Rice Lake, WI21:26.4 210985  1030 Hayes Disc Brakes
5Ross Lemke   Cedarburg, WI24:04.0 210815  1050 Team Pedal Moraine
6Steve Miller   24:12.8  1002 Skinny's
7Mike Curtes   25:17.5  1144 Big Ring Racing
8Russell Jobs   25:57.9  1818 Hayes Disc Brakes
9John Daming   31:16.7  1803 Stadium Bike
10Mark Meier   38:23.9  1806 Moosejaw Brew Pub
11Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
12Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
13John Miller   Madison, WI 233978  2152 
14Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
15Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
16Brad Babcock     2028 Crank Daddy's
17Troy Sable     2030 
18Jeff Aksland     2119 
19Keith Wolf     8008 Team Extreme
20Tim Bates     9015 WiSpR (Wisconsin Sport Riders)
21Mike Owens     2171 Alterra
22Michael Slade     2251 
23Steven Kuphal     2350 Fond du Lac Cyclery
24Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2535 Unattached
25Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
DNFPaul Rainey   Mount Prospect, IL 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
DNFRoland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNFTy Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNFDale Konkol     2038 
DNFDon Fischer     2044 Big Ring Racing
DNFKurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
DNFTom Wendland     2052 
DNFTodd Bugnacki     2066 Skinny's
DNFEdward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
DNFJohn Shull     2112 Wheel & Sprocket
DNFDaniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
DNFDan Schneider     9006 Hayes Disc Brakes
DNFAdrian Bainton     9051 
DNFRob Sleger     9052 Boneshakers

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Poulton   18:01.6  1135 Active Endeavors Vision Quest
2Jeff Chesmore   21:38.4  1106 Michaels Cycles
3Jon Hirsch   29:42.6  1034 Big Ring Racing
4Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
5Don Gellerup     2150 
6Rory Noonan     2141 Recyclist
7Jeff Rowley     2101 
8Tim Snyder     8063 
9Wally Sniadajewski     8022 Point Pursuit
DNFDavid Torgler     1132 Skinny's Racing
DNFTimothy Blob     2017 GearNUp
DNFDon Freitag     2032 Big Ring Racing
DNFArthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNFJohn Senkerik     2079 Team Extreme
DNFRandy Borst     2107 Satdium Bike
DNFDavid Kubsh     2124 
DNFRichard Doherty     2166 The Bikesmiths
DNFJohn Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
DNFRob Gallagher   Chicago, IL 12676  2529 
DNFMichael Orr     2551 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marc Larson   20:42.7  1121 Stadium Bike
2Jon Derksen   Appleton, WI23:53.8 245217  1039 Wheel and Sprocket
3Gary Meader   30:49.7  1292 
4Steve Ferguson   37:25.0  1027 Sport Rack
5Rod Swendsen     2552 
6Gary Bender     2547 Team Wisconsin
7Ron Kubala     2064 
8Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
9Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
10Sterling Schmidt     2084 wheel and sprocket
11Jim Shong     2323 Bike Doctor
12David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
13Neal Rollins     2092 Fondy Cylcery
14Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
15Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
16David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
17Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
DNFErrico Auricchio     1059 
DNFAllen Olson     2031 
DNFWayne Fish     2035 Fish Nordic
DNFMike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
DNFLarry Fish     2533 
DNFEmil Klusowiak     2541 Smart Cycling

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesrin Gaier   Hayward, WI24:59.7 232669  26 RIVERBROOK
2Jonathan Kay (1 - EX)   Thornton, CO32:51.0 212982  18 Team Speed Zone
3Justin Schmidt   43:33.6  48 Team East

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Seth Lenss   Luxemburg, WI23:35.2 182019  Unattached
2Chad Sova   River Falls, WI23:56.4 189115  67 pcwcycling.org
3Mark LaLonde   Madison, WI26:11.5 226412  66 Bareknuckle Brigade
4Carlos Haeckel   Waukesha, WI27:49.3 227622  12 Alterra CoffeeTeam
5Thomas Bender   Salt Lake City, UT27:59.7 230273  49 Team Wisconsin
6Tim Pacholski   Newberlin, WI29:16.7 246502  46 Speedzone
7Chase Sova   30:25.5  140 PCW
9Darek Dudzinski   35:06.7  141 Poland
32471 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Phillips   Chicago, IL26:47.9 84647  Alterra Cycling
2Brian Matter   Sheboygan, WI27:09.9 85929  PCW Cycling / Hyundai
3Ted Hanes   Fond Du Lac, WI28:01.2 247082  61 Fond du Lac Cyclery
4Ronald Stawicki   Waukesha, WI29:55.8 212641  33 
5Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI30:53.9 164577  54 Fat Tires N Beer
6Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI30:56.6 214936  38 Guerra Means War!
7Maciej Nowak   Waukesha, WI33:25.1 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
8Cory Gwin   Madison, WI38:23.8 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Peariso   Amherst, WI23:03.7 139566  Titus / Bike Hub
2Tim Drankus   Sheboygan, WI29:01.2 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
3Ryan Krayer   North Freedom, WI29:35.5 227406  51 Moosejaw
4Jerry Long   Moscow, ID30:17.8 202427  13 Chainsmokers
5Matthew Gutowski   Grover Beach, CA32:23.3 204288  22 Alterra Coffee
6Mark Walter   Rochester, MN33:28.8 203633  58 Muddy Cup Racing
7Douglas Pietz   Milwaukee, WI40:38.6 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNFMatt Silvia   Chicago, IL 208232  37 Alberto's

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Nigh   West Bend, WI30:21.5 197745  30 Team Pedal Moraine
2Josh Barrett   Whitewater, WI31:14.0 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
3Kevin Klug   Evanston, IL31:38.9 220282  24 Killjoy
4Butch Welke   Lake Geneva, WI33:35.8 169422  40 Skinnys Racing
5Jose Barraza   Chicago, IL39:20.9 188356  50 
6Kevin Heppner   Modesto41:38.3 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
7Jerrod Collier   Lindenhurst, IL46:34.9 194466  69 
DNFJeff Melcher   West Bend, WI 166066  15 Pedal Moraine
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Nielsen   Racine, WI27:22.5 150412  77 Hayes
2Scott Cole   Stevens Point, WI30:06.0 7340  17 
3Jerome Daanen   Racine, WI35:13.6 164575  99 Hayes Sun Ringle
4Eric Peterson   Wausau, WI38:00.3 208618  89 Wheel & Sprocket
DNFSteven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Peterson   Edgerton, WI35:23.1 154720  39 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Pallex (1 - EX)   Ashwaubenon, WI22:26.0 176653  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colin Butkiewicz     6098 
2Aaron Hoyme     6013 
3Parker Blob     6002 
4Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
5Jeffrey Martz     6025 
6Brandon Flisram     6030 Team Extreme
7Alex Kay     6097 Hayes On Track
8Joshua Collier     6010 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Myles Beach   Larsen, WI33:06.5 208348  4004 gear n up
2Nick Montee   04:39.0  4117 Hayes On Track
3Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
4Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
5Mitchell Rowley     6012 
6Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
7Brett Poulton     6037 Active Endeavors
8Adam Kay     6011 Hayes On Track
9Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
10Riley Shelton     6009 Hayes Youth
11Ryan Kay     6020 Hayes On Track
12Conner Shelton     6008 Hayes Youth
13Pete Davis     6028 Bikesmith
14Cody Borst     6014 Stadium Bike
15Devon Buse     6099 FDL Oshkosh Cyclery
16Samuel Martz     6026 
DNFJack Feuerstein     4005 Wheel & Sprocket

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Johnson   28:02.1  4032 
2Ethan Ramm   30:02.9  4442 
3Sam Geyer   53:37.0  4449 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Miller   02:56.7  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2Austin Hook   07:14.1  4103 
3Nicholas Reese   07:33.2  4115 
4Eric Dobberfuhl   18:08.7  4001 PCW Cycling
5Johnny Chang   36:44.0  4057 Bellin Health
6Ryan Fetting   04:48.1  4016 Michaels Cycles
DNFTaylor Otto     4073 Recyclist
DNFChris Hinshaw     4114 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danny Holtermann   00:14.7  4091 Joe Bikelers
2William Marquardt   11:53.1  4457 
3Mike Kubala   26:13.2  4019 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Bursten   03:14.9  4108 Team Extreme
2Mathias Locher   16:50.4  4083 Team Extreme
3Michael Holbrook   16:52.5  4010 Joe Bikeler's
4A J Kruesel   25:00.7  4458 Extreme
5Peter Locher   25:56.6  4082 Team Extreme
6Joshua Wendt   47:36.6  4062 
7Chad Hoppe   48:33.8  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8Paul Westberg   50:28.8  4061 Stadium Bike

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bradley Schmalzer   01:25.7  4104 
2Kirk Zahn   16:01.5  4113 Wheel & Sprocket
3Jesse Shoemaker   16:10.9  4035 Bellin Health
4Steve Ruppel   40:24.5  4063 
5Casey St. Henry   51:25.1  4452 
DNFMartin Zizka     4088 
DNFJustin Lisota     4130 
DNFRobert Hamblin     4440 
DNFMichael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Luebke   00:52.6  4025 
2Jon Gibson   00:55.2  4454 
3Chad Klaus   02:59.2  4041 
4Anthony Dombrowski   09:55.4  4109 Wheel & Sprocket
5John Paddock   12:45.4  4106 
6Gary Otkin   19:05.5  4042 
7Brian Johanski   31:50.0  4441 
8Aaron McGinnis   42:03.9  4043 
9Nathan Wilke   42:46.9  7013 Team Powerbar
10Kevin Schuster   49:15.2  4116 
11Matt Kolling   59:45.6  4450 
12Chris Feutz   00:21.8  4098 Feutz and Associates
DNFMatt Grimes     7049 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Bradley   10:50.1  4050 Wheel & Sprocket
2Jeff Bublitz   10:55.9  4024 
3Jarrod Kerkhoff   16:50.4  4051 Bad Ass Coffee/ Kegel's Bikes
4Donald Lueck   29:14.7  7009 
5John Wessel   34:02.5  7048 
6Randy Johnson   50:49.0  4031 
DNFGraham Moran     7005 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Getzen   16:37.1  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
2Steve Beach   21:44.2  4446 
3Matt Luger   26:22.9  4085 
4Kevin Niesen   Burlington, WI37:46.6 221437  4009 
5Dave Geyer   43:23.1  4456 
6Todd Thorn   49:23.9  7006 FreeFlight
7Todd Strobl   Wenatchee, WA01:45.7 244401  4242 
8Mark Voss   07:07.9  4459 
9Donald Poore   12:19.2  4448 
10Gary Esko   17:11.7  7003 
DNFDavid De Witt     4014 Fdl / Osh Cyclery
DNFDavid Grumann     4439 
DNFKurt Otto     4451 Recyclist

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Ramm   11:46.8  4443 
2Joseph Gitter   21:54.5  4081 
3Brian Butkiewicz   37:16.3  4157 
4Christopher Voss   00:35.6  7018 Wheel & Sprocket
5Jeff Greatens   05:06.5  4453 
6Bruce Wilber Jr   47:43.0  7025 Shotgun Eddy Rafting
7Dennis Westberg   51:56.2  7004 Stadium Bike
DNFBrad Davis     4447 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Cummisford   08:42.2  4066 
2William Peters   21:51.4  4008 STADIUM BIKE
3Steve Manthe   57:00.4  4047 Chainsmokers
4Bernie Parker   02:24.4  4018 Team Extreme
5Frank Lobello   11:22.5  4111 
6Fred Esser   45:33.0  4455 
DNFRichard Wenborne     4007 Stadium Bike
DNFTed Batzer     4023 
DNFJames Hood     4048 
DNFJay Hoppe     7008 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFMurphykate Montee     9505 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
2Amelia Barber     3036 MadFORCs

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Jones     3019 MadFORCS
2Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
3Sonia Dubielzig     3024 Alterra
4Terra Nicklas     3020 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karlene Olson     3112 
2Rebekah Stuckart     3022 Team Extreme
3Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCs
DNFMeghan Campbell     3037 Killjoy

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
2Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
3Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
4Susie McGinnity     9503 Bellin Cycling
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles
DNFLisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
DNFNatalie Modugno     3113 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)
2Alyson Chapman     3115 
DNFChristine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Post     3004 Point Pursuit
2Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3Deborah Sykora     3111 
DNFWendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Schneider   Milwaukee, WI36:45.2 170980  518 Hayes Brake

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI24:23.7 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Anna Fink   New Berlin, WI33:44.7 202435  513 fond du lac polska
DNFHolly Liske     506 HAYES DISC BRAKES

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI32:47.2 202402  509 Master Lock - Polska
2Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI36:09.7 227849  516 Guerra Means War!

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christina Betz   Phoenix, AZ29:20.4 210738  505 Michael's Cycles
2Debbie Baker   41:17.9  539 Biowheels
3Keena Hilsberg   Green Bay, WI43:39.7 246078  520 Stadium Bike
4April Dombrowski   Oshkosh, WI45:56.3 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville27:20.1 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
3Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brewery

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
2Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
3Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
DNFSarah Huang     5107 Kenosha Velosport

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Stanislaus   17:01.3  5016 Crank Daddy's
DNFArin Lemke     5050 Team Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emelye Sturges   37:43.4  5106 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marie Zidek   Dekalb, IL43:44.1 241025  5030 
DNFJenna Olcott     5108 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFElizabeth Legaspi     5022 Fattires-n-beer
DNFMegan Rafko     5109 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFSarah Guse     5029 FDL/OSH Cyclery

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathy Janda   39:02.6  5026 MadFORCS
DNFHolly Klug   Chicago, IL 213523  5019 Killjoy

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Connie Holcomb   44:54.6  5025 Fattires-N-Beer
2Diana Klapperich   55:22.5  5044 Team Cyclopath
DNFLynne Senkerik     5021 Team Extreme
DNFColleen Erdmann     5027 Stadium Bike
DNFRenee Geyer     5105 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL01:14.2 10328  5055 Active Endeavors

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb Joseph   34:18.9  5018 Mad FORCs
DNFCheryl Rollins     5024 Fondy Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee