Race Results for
Jerry and Joe's Pizzeria Criterium
Homstead, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/11/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL 220750  201 
2 Alvaro Reyes     204 
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  203 
4 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  202 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  226 
2 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  216 
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  225 
4 Amir Merali   Miami, FL 234586  215 
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  224 
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  220 
7 Cirilo Bencosme     218 
8 Eric Topole     222 
9 Bain Yorkell     223 
10 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  217 
11 Jhou Zutuaga   Miami, FL 240785  221 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  244 
2 Juan Torres   Miami, FL 225733  243 
3 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  242 
4 Andres Cano   Miami, FL 234452  241 
5 Lawrence Jupp     246 
6 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204  240 
7 Lashanti Jupp     247 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Espinosa     260 
2 Kevin Richardson     260 
3 Matthew Petersen   Atlanta, GA 247493  265 

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Herrera      
2 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   
3 William Gonzalez      
4 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   
5 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   
6 Richard Diaz      
7 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Ewing      
2 Jose Genoa      
3 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   
4 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   
5 William Clifton   Palm City, FL 164838   
6 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   
7 Brunildo Camacho   Miami, FL 179090   
8 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   
9 Bill Sarille   Miami, FL 144639   
10 Victor Balmasedo      
11 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   
12 Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   
13 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226   
14 Barry Brennan      
15 Michael Hayley      

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  56 
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  551 
3 Pedro Barzaga   Miami, FL 61124  55 
4 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  54 

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  
2 Yosvany Falcon     19 
3 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  23 
4 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  
5 Seth Hansley     15 
6 Claudio Arone     
7 Ricardo Ortega (1 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL 133916  
8 AJ Smith     25 
9 Antonio Quintero     22 
10 Neal Arnett   Clayton, GA 177094  26 
11 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  
12 Gabriel Larrea   Miami, FL 195499  17 
13 Nelson Angulo   Coral Gables, FL 53276  
14 Luis Zayas     12 
15 Juan Ferreia      
16 Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508  24 
17 Peter Aldridge     16 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Proffer   Celebration, FL 215288  316 
2 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  310 
3 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259  317 
4 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  309 
5 Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455  314 
6 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  300 
7 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  311 
8 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  302 
9 Jario Garcia     313 
10 Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941  312 
11 Abdul Barzaga     315 
12 Alain Troadec   Deerfield Beach, FL 174937  318 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronaldo Tavares     412 
2 Juan Carrazana     409 
3 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127  410 
4 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  408 
5 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  400 
6 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  404 
7 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  407 
8 Abdel Salas     406 
9 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  405 
10 Armando Garcia     413 
11 Adam Goldfarb     416 
12 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  403 
13 Julio Cruz     411 
14 Berry Brerenal     401 
15 Michael Hayley     402 
16 Robert Kossally   Miami, FL 59503  417 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Lavinsky     505 
2 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  503 
3 Raife Snover     502 
4 James Nofil     504 
5 Brandon Powers     501 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
2 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   
3 Valeria Sanders      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   
3 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808   
4 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   
5 Amy Kay     488 
6 Julie Steele      
7 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   
8 Bileta Smith      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUOREBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee