Race Results for
Cypress Bay Criterium
Copper City, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  202 
2 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  203 
3 Jay Major   Miami, FL 220750  200 
4 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  204 
5 Giancarlo Lluhi     201 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  16 
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  27 
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  25 
4 Amir Merali   Miami, FL 234586  15 
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  24 
6 Jhou Zutuaga   Miami, FL 240785  22 
7 Cirilo Bencosme     19 
8 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  221 
9 Yorkell Bain     26 
10 Eric Topole     223 
11 Stephen Gabino   Miami, FL 234697  220 
12 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  217 
13 Palina Woodhouse     218 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452   
2 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  49 
3 Juan Torres   Miami, FL 225733  43 
4 Marcel Angles     45 
5 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204  40 
6 Lawrence Jupp     48 
7 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  44 
8 Lashanti Jupp     47 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  66 
2 Michael Midlarsky     67 
3 Kevin Richardson     68 
4 Simon Londono     260 
5 Matthew Petersen   Atlanta, GA 247493  265 

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heriberto Rodriguez-Gallo     24 
2 Victor Herrera     22 
3 Grant Potter   Parkland, FL 73508  18 
4 Willis Gonzales     11 
5 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  105 
6 Barry Brennan      
7 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093  115 
8 Jorge Contes     116 
9 David Stedje   Lutz, FL 33913  114 
10 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084  112 
11 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  108 
12 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  100 
13 Richard Diaz     109 
14 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190  104 
15 Jose Mendez   Davie, FL 60469  125 
16 Chrysham Baca     121 
17 Edixon Rodriguez     120 
18 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904  113 

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Mosquera      
2 Doug Ewing      
3 Jose Genao      
4 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   
5 Charles Rosenthal      
6 William Clifton   Palm City, FL 164838   
7 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   
8 Brunildo Camacho   Miami, FL 179090   
9 Barry Brennan      
10 John Butler   Jupiter, FL 51372   
11 Ronald Gonsalves   Ocean Ridge, FL 175458   
12 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   
13 George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   
14 Barry Brennan      
15 Robin Kinney      

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emillio Sanchez      
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   
3 Michael McCollum   Largo, FL 48126   
4 Luigi Fabbri   Hallandale, FL 80261   
5 James Roycraft      
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  556 
7 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449   
8 Alberto Falcon   Miami, FL 153621   
9 Joeseph Balocco      
10 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   
1 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084  407 
1 Victor Lavinsky     503 
1 AJ Smith      
2 John Durango      
2 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   
2 Juan Carrazana     414 
2 Stephen Warren   Coral Gables, FL 226459  519 
3 Mark Proffer   Celebration, FL 215288   
3 Sebastian Cano     403 
3 Jamie Scheddekopf     514 
3 Keith Norris      
4 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  44 
4 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   
4 Abdel Salas     411 
4 Guillermo Guzman     501 
5 Claudio Arone     
5 Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276   
5 Ronaldo Tavares     418 
5 Shaun Redman     520 
6 Alexander Suarez     40 
6 Bret Hoffer   Huntington Beach, CA 208478  302 
6 Andrew Holland   Naples, FL 228841  409 
6 James Taylor     517 
7 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707  19 
7 Michael Visacki   Boca Raton, FL 233412  412 
7 Robin Kinney     507 
7 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  316 
8 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  16 
8 Jesus David Rodriguez     317 
8 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  400 
8 Michael Buleno      
9 Alejandro Bello     30 
9 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  318 
9 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  417 
9 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  505 
10 Juan Ferreia     42 
10 Abdul Barzaga     310 
10 Willy Van Gent     500 
10 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127  410 
11 Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508  10 
11 Doug Ewing     301 
11 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  426 
11 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  510 
12 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  15 
12 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  313 
12 Mike Pallardy     512 
13 Robert Sweeting (2 - Cat1)   Asheville, NC 205722   
13 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  309 
13 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  424 
13 Juan Carrazana     521 
14 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
14 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  308 
14 Michael Midlarsky     404 
14 Rodolfo Isaza   Plantation, FL 155824  526 
15 Hector Pastorino     
15 Julio Cruz     419 
15 Steve Tannenbaum     524 
16 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  
16 Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882  420 
16 Alex Bermudez     513 
17 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   
17 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  416 
17 David Ballagh   Clermont, FL 220117  508 
18 David Stedje   Lutz, FL 33913   
18 Brian Paul     421 
19 Antonio Quintero      
19 Barry Brennan      
20 Luis Zayas     22 
20 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  402 
21 Seth Hansley     38 
22 Nelson Angulo   Coral Gables, FL 53276  21 
23 Jose Valdivia   Miami, FL 152596  20 
24 Ricardo Ortega (1 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL 133916  

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valeria Galeano Sanders     86 
2 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  84 
3 Valentina Tischenko-Aponte     83 
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  81 
5 Karina Kroll     82 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171  79 
2 Jill Kislia     82 
3 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  77 
4 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  78 
5 Erin Springer     80 
6 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  76 
7 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  81 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee