Race Results for
AR State Time Trial Championship
Galloway, AR
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/11/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Talley   Jonesboro, AR20:45:52 229376   Mercy Cycling
2 Chris Gattis   Notre Dame, IN20:45:52 227597   Mercy Cycling
3 Reed Taylor   Little Rock, AR20:45:52 228350   CARVE
4 Blake McCauley   North Little Rock, AR20:45:52 248029   Unatt

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Suminski   Jonesboro, AR20:45:52 171710   Unatt
2 Lawren Wilcox   Little Rock, AR20:45:52 200088   CARVE
3 Chris Cathey   20:45:52   Unatt
4 Kevin Hughes   20:45:52   Unatt
5 John Johnson   North Little Rock, AR20:45:52 243766   The Ride

Men - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buster Brown   Bixby, OK20:45:52 5020   OKC Velo
2 Jay Lewis   Fayetteville, AR20:45:52 21080   Boston Mountain Cyclists
3 Andrew Standley   Barling, AR20:45:52 176629   Team Tyson
4 Scott Brumbelow   Arlington, TN20:45:52 211033   Memphis Velo
5 Rob Herd   Germantown, TN20:45:52 186319   Memphis Velo
6 Mike Ansel   20:45:52   Unatt
7 Bob Ocken   Little Rock, AR20:45:52 182504   CARVE
8 P. Michael Huchabey   20:45:52   The Ride

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Perry   Monroe, LA20:45:52 187903   Twin City Cycles
2 David Lencho   Cave Creek, AZ20:45:52 107632   Boston Mountain Cyclists
3 Rick Carpenter   Germantown, TN20:45:52 203368   Memphis Velo
4 Jay Coon   West Monroe, LA20:45:52 189323   Twin City Cycles
5 Jess Askew   Little Rock, AR20:45:52 242747   CARVE

Men - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Trusello   20:45:52   CARVE
2 Dan Griesse   Fort Smith, AR20:45:52 169235   Mercy Cycling
3 Sidney DeGarmo   Bryant, AR20:45:52 184521   CARVE
4 David Wonn   20:45:52   The Ride
5 Gregory Pickle   Germantown, TN20:45:52 183492   Memphis Velo
6 Hayes Smith   Memphis, TN20:45:52 191338   Memphis Velo
7 John Eidt   Little Rock, AR20:45:52 173514   CARVE

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Ferguson   Duncan, OK20:45:52 146758   Pedalers Racing Team
2 Gerhard Laule   Shawnee, OK20:45:52 174383   Pedalers Racing Team
3 Frederick Beland   Little Rock, AR20:45:52 47436   Schwab Cycles
4 Russell Cranford   Little Rock, AR20:45:52 232160   CARVE

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter East   Little Rock, AR20:45:52 10367   Memphis Motorwerks/CARVE
2 Steven Grife   Bentonville, AR20:45:52 143663   Boston Mountain Cyclists
3 Scott Barnes   20:45:52   Boston Mountain Cyclists
4 David Lacek   Germantown, TN20:45:52 62212   Memphis Motorwerks/CARVE
5 Gary Zyriek   Cordova, TN20:45:52 40575   mateur Cycling Club of Memphis

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Rodney Barcenilla   Bentonville, AR20:45:52 177578   Team Tyson
2 Richard Raspet   University, MS20:45:52 29198   Amateur Cycling Club of Memphis
3 Barry Finney   Little Rock, AR20:45:52 142432   CARVE
4 Charles Frye   West Monroe, LA20:45:52 158546   Twin City Cyclists

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kruger   Norman, OK20:45:52 229411   Dickson Street Cycling
2 Jeff Peterson   Ardmore, OK20:45:52 248028   Unatt
3 Luke Porter   Conway, AR20:45:52 242994   The Ride
4 Don Fletcher   20:45:52   Unatt
5 Mark Yoshida   Bartlett, TN20:45:52 214513   Memphis Velo
6 William Ross   Little Rock, AR20:45:52 238543   Team Tyson
7 Alan Anderson   20:45:52   Unatt
8 Stephen Grooms (1 - Cat4)   Lakeland, TN20:45:52 234906   Memphis Velo
9 Adrian Balsara   Fort Smith, AR20:45:52 231031   Mercy Cycling
10 Fermin Renteria   20:45:52   Unatt
11 Marc Alley   Rogers, AR20:45:52 221198   Team Tyson
12 Audy Swaim   20:45:52   The Ride
13 Kevin Golden   Maumelle, AR20:45:52 244105   The Ride
14 Alistair Dunston   20:45:52   CARVE
15 Jay Lloyd   20:45:52   CARVE
16 Bill Crow   20:45:52   Unatt

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alice Alexander   Little Rock, AR20:45:52 226187   CARVE
2 Krissa Torian   20:45:52   The Ride
3 Delona Williams   Fayetteville, AR20:45:52 223544   Team Tyson
4 Karmon Johnson   20:45:52   The Ride
5 Kimberly Porter   20:45:52   Unatt

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee