Race Results for
Sugarloaf Race Weekend
Ferndale, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/06/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Potter   Tiverton, RI 132031  260 
2John Kavan   Tampa, FL 53779  277 
3Jon Gallagher   Heber, UT 61600  248 
4Vance James   Lakeland, FL 47935  264 
5Carlos Soler   Longwood, FL 104661  241 
6David Stedje   Lutz, FL 33913  280 
7Rene Fonseca   Clermont, FL 181444  234 
8Marco Beltran   Hollywood, FL 225734  231 
9Patrick Davis   Winter Park, FL 234620  232 
10Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  269 
11Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009  278 
12Edward Rodriguez     275 
13Juan Valera     271 
14Altria Iglesias     251 
15Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  259 
16Fred Locascio   Plantation, FL 61439  235 

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816   
2John Laramie   Boca Raton, FL 195919   
3Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  638 
4Gus Ferrer   Miramar, FL 52672   
5Ian Jackson     678 
6Kerry Duggan     667 
7Greg Pickren   Oldsmar, FL 242627  641 
8Steven Griffith   Boca Raton, FL 195918  679 
9John D'Agostino     683 
10Peter Pavelic     682 
11John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  664 
12Jorge Vargas     656 
13Michael Barrett   Stuart, FL 159218  661 
14Adam Giles   Orlando, FL 46452  636 
15Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623  650 
16Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  639 
17Steve Boyce   Saint Petersburg, FL 221493  631 
18Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  677 
19James Wright   Orange Park, FL 68129  643 
20Jose Genao     635 
21Kurt Leverett     685 
22Robert Cutts   Orlando, FL 140720  674 
23Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  654 
24Mark Ratcliff     687 
25John Butler   Jupiter, FL 51372  633 
26Ronald Rowton   Cocoa, FL 166432  698 
27Guy Hackett     669 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Tittle   Fort Lauderdale, FL 172355  215 
2David Raber   Tampa, FL 238190  205 
3Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  214 
4Alberto Falcon   Miami, FL 153621  210 
5Michael McCollum   Largo, FL 48126  212 
6Patrick Perkins   Seffner, FL 137619  203 
7Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  208 
8Keith Creeden   Longwood, FL 210970  202 
9James Barthel   Tampa, FL 187542  216 

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel Chavez   Tampa, FL 177305  38 
2Ivan Franco   Miami, FL 51178  25 
3Juan Ferreia     20 
4Yosvany Falcon     15 
5Theodore (Teddy) Hockenberry   Dallas, TX 194649  14 
6Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  
7Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  
8Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  44 
9Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  39 
10Adam Baskin   Clermont, FL 88669  46 
11Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557  37 
12Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   
13Alex Gutierrez (1 - Cat2)   Hollywood, FL 14468  22 
14Antonio Quintero     18 
15Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336  
16Alejandro Bello     36 
17Mike Hanson   Orlando, FL 188198   
18Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Beck   Tallahassee, FL 221800   
2Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   
3Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454   
4Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   
5Yip Tsang   Davie, FL 204595   
6Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   
7Geoffrey Mina      
8Kevin Lenk   Orlando, FL 206513   
9Kirby Johnson   Largo, FL 191757   
10N/A    ,  372   
11Mark Proffer   Celebration, FL 215288   
12Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   
13Carlos Martin   Tampa, FL 60937   
14Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
15William Sabatini   Boca Raton, FL 154759   
16Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369   
17Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  322 
18Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  331 
19Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500  441 
2Joshua Servi   Longwood, FL 239632  463 
3Efren Ortega     408 
4Lance Riddle     417 
5Ross Glass   Tampa, FL 236571  476 
6Andrew Holland   Naples, FL 228841  474 
7David Burnette     446 
8Rex Hylton   Tarpon Springs, FL 125700  454 
9Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588  413 
10Chris Emory   Arden, NC 208902  450 
11Darren Dowling   Sarasota, FL 219566  449 
12Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276  442 
13Michael Midlarsky     492 
14Tony (Claude) Carbajal     484 
15Karl Fele   Coconut Creek, FL 203776  452 
16Angelo Marcello   Seattle, WA 227258  457 
17Peter Nagle   Tampa, FL 130258  475 
18Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  443 
19Walter Rentz   Orlando, FL 208965  460 
20Ryan Callahan   Vero Beach, FL 208399  447 
21John Dascomb     471 
22Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  455 
23Mark Damon     495 
24David Anderson   Tallahassee, FL 45024  440 

Men - Cat 5 - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Javier Beuzeville     586 
2John Palmquist     564 
3Dan Fogarty     557 
4Marco Hintz     579 
5Ryan Rankin     565 
6Ashish Patol     588 
7Masoud Rezuei     580 
8Wade Tyner     572 
9Richard Benton     585 
10Cody Johnson     574 
11Anthony Hutton     577 
12Carlos Castillo     581 
13James Davis   Amherst, NH 219682  556 
14Michael Brown     578 
15Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  552 
16Morgan Bellows   Orlando, FL 234413  582 
17Adam Newman     562 
18Juan Uruena   Gainesville, FL 243915  569 
19Mark Ibarra   Brandon, FL 241386  559 

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Warren     570 
2Mark Mondello     511 
3Herb Parker   Winter Garden, FL 144591  514 
4John Murray     512 
5Pat Reilly     536 
6Adam Schmitt     527 
7Fred Reynolds     523 
8Freddy Viera     535 
9Steve Cahall   Altamonte Springs, FL 236948  503 
10Tim Reifschneider     522 
11William Bracken     537 
12Randy Raczek     521 
14Michael Pyles     532 
14Robert Jarrin     509 
15Dan Shields     533 
16Ralph Risco     524 
17Joel Baker     531 
18Daniel Parker   Clermont, FL 193684  513 
19James Roberts   St Augustine, FL 187281  530 
20Craig Powers     519 
21Bill Meyers     510 
22Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL 46841  505 
23Harry Portellos     518 
24Lance Snyder     528 
25Alfredo Santeiro     526 
26Dan Rooney     525 
27David Petkovsek     517 
28Mark Hoover   Orlando, FL 237143  506 
29Andrew Smith     534 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA 91806  655 
2Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  658 
3Trish Cohen   Tampa, FL 218675  668 
4Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  666 
5Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  653 
6Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  662 
7Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120  660 
8Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  657 
9Tracy Cundiff     667 
10Courtney Trabon   Silver City , NM 200493  663 
11Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   
12Karina Kroll     652 
13Anca Dumitriescu     661 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jill Kislia     633 
2Kristen Bowers     638 
3Kim Vaughan     631 
4Eileen Merken     634 
5unknown Slayer     639 
6Anne Craig     629 
7Julie Ficker     640 
8Kelli Young     642 
9Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  630 
10Cynthia Hardwick     641 
11Barbara Shircliffe Perigard     637 
12Heather Bellardo     632 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee