Race Results for
DINO Mountain Bike Series #5
Logansport, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/31/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   
3 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
4 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Toler      
2 Isaac West   Mountain View, CA 194488   
3 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
4 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
5 Ron Ostlund      
6 Richard Mezo      
7 Jake Moore      
8 Kurt Hohenberger   Leland, IL 223704   
DNF Markus Gotz      
DNF Cory Swihart      

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
2 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
3 Chad Kuhn      
4 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
5 Randy Witte      
6 Chad Wright   Wheatfield, IN 230188   
7 Matthew Mauk      
8 Michael Helton   Muncie, IN 191394   
9 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Raber   Carmel, IN 185433   
2 Tony Silveus      
3 Michael Kaster      
4 Bill Confer      
5 Mike Conaway      
6 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
7 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
DNF Robert South      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Coar   Ft Wayne, IN 57399   
2 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
3 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
4 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
5 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
6 David Strole      
7 John Wright   Carmel, IN 211129   
8 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
9 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
10 David Warner      
11 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
12 Darren Lawson      
13 Michael Giafagleone      
14 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Heuring   Petersburg, IN 110236   
2 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
3 Dan Ball      
4 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
5 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   

Men - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb West      
2 Eric Mattheis      
3 Philip Prescott      
4 Bryan Dikty      
5 Aidan Miller      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
2 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
3 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
4 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
5 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
6 David McComb   Yoder, IN 172316   
7 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
8 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
9 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
10 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
11 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
12 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
13 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
14 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
15 Anthony Kanehl   Columbus, IN 203860   
16 James Rasmussen      
17 David Dygert      
DNF Jerry Witham   Fort Wayne, IN 70424   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Johnson   Indianapolis, IN 217043   
2 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   
3 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
4 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
5 Nicholas Hancock   Huntington, IN 43830   
6 Richard Toler   Dayton, OH 66088   

Men - Clydesdale - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
2 Mark Malaby      
3 Craig Andrews      
4 Chris Bucher      
5 Kyle Brozek      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Sims      
2 Ben Nevills      
3 Matthew Kendall      
4 Jonathon Garrison      
5 Eric Grezeskowiak      
6 Dirk Farney      
7 Michael Nolting      
8 Mark Baker      
9 Quinn Gray      
10 Braeden Day      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Milburn      
2 Chris Weich      
3 Michael Dotlich      
4 Matt Ploch      
5 Robert Castro   Chicago, IL 160447   
6 Adrian Fahey      
7 Anthony Kunkler      
8 Russ Nichols   Indianpolis, IN 181529   
9 Jonathon Gick      
10 Brendon Shelton      
11 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
12 M. Kallin Carter      
13 Jake Nevills      
14 Chris Vandebosch      
15 Kevin Boyd      
DNF Jim Frazier      
DNF Ken Stark      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Hubbard      
2 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
3 Gary Taylor      
5 James Hoffman      
6 Lynn Wyatt      
7 Dennis Moffett      
8 William Morelock      
9 Eric Frazier      
10 David Tonak   Indianapolis, IN 209615   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Stump      
2 David Fleming   Hanover, IN 116285   
3 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
4 Dennis Artrip      

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marley Stone      
2 Jacob Shelburne      
3 Paul Angleton      
4 Junior Hubbard      
5 Landon Sorge      
6 Matt Payne      
7 Greg Thorpe      
8 Justin Kirckhoff      
9 Max McLahlan      
10 Eric Sorenson      
11 Tyler Hoffman      
12 Steven Moffett      
13 Trace Fetterer      
14 Kory Noland      
15 Gunner Dygert      
16 Chad Hoyt      
17 Ali Hussain      
DNF Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232   
2 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
2 Melanie Fitz   Oakwood, IL 141136   
3 Robin Hayes   Broomfield, CO 161865   
4 Rosimeire Martins   Carmel, IN 230189   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loretta Huckstep      
2 Bette Gumerson      
3 Diana Jones   Reynoldsburg, OH 217125   
4 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
5 Cindy Holzhausen      
6 Melody Lowder      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUORESierra NevadaShimanoSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee