Race Results for
IOLA Bump & Jump
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/15/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:27:33.2 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:27:35.0 207074  1171 GMAC / Team 2
3 Chase Sova   1:28:43.8  1067 
4 Sam Wellskopf   1:30:43.2  1074 Team Pedal Moraine
5 Sean Beckman   1:32:54.6  1071 Hayes OnTrack
6 Dan Hanson   1:34:14.0  1023 
7 Derrick Martini   1:34:17.8  1119 Riverbrook
8 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:34:45.4 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
9 Cody Shaide   1:35:07.7  1093 Adventure Racing
10 Jon Schmidt   1:35:27.8  1073 Team NORDIK
11 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:40:00.1 209173  1087 Hayes on Track
12 Jason Roelse   1:42:25.9  1017 PCW Cycling
13 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
14 Sean Parker     2050 Team Extreme
15 Chris Grosskopf     2203 
16 Kade Stackman     9025 Trailhead
17 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
18 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
19 Jason Shong     2174 Bike Doctor
20 Brian Braun     2133 Team East
21 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
22 Brad Wagner     2025 PCW Cycling/Fattires-n-beer
23 Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
24 Taylor Knutson     2009 
25 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
26 Warren Lyman     2018 Team WIsconsin
27 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage / Team 2
28 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
29 Josh Gazdecki     2453 
30 Joshua Heinecke     2110 
31 Aristotle Peters     2155 LaPerla Racing
32 Chris Hurst     2189 
33 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
34 Lee Suring     2208 Team 2
DNF Scott Hollowell     2082 
DNF Evan Harris     2156 Team East
DNF Michael Heifner     2160 Recyclist
DNF Dillon Bera     2184 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:27:24.0  1124 Hayes Disc Brakes
2 Michael Humpal   Mundelein, IL1:29:21.5 189221  1126 Spokes Bikes /RCTC
3 Benjamin Rahoy   1:29:46.9  1088 Team Pedal Moraine
4 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:30:52.1 199053  1035 Chainsmokers
5 Dylan Maho   1:31:00.8  1115 MGM Mortgage /Team 2
6 Constantine Peters   1:33:00.0  1083 La Perla Racing
7 David Knauf   1:33:31.0  1201 UW Whitewater Cycling
8 Bryan Cook   1:34:19.2  1213 Bikes-n-Boards
9 Peter Hurst   1:34:21.6  1094 Skinny's
10 Justin Andrews   1:34:24.2  1216 
11 Tony Wagner   West Bend, WI1:35:20.9 204671  1069 pcwcycling.org
12 Phil Ott   1:35:33.3  1060 Michael's Cycles Racing
13 Greg Buhl   1:35:52.8  1217 
14 Jereme Noffke   1:37:55.2  1922 
15 Brandon Klos   1:38:04.6  1041 Pedal Moraine
16 Andrew Hanson   1:38:39.2  1906 Michael's Cycles
17 Joshua Schwartz   1:39:23.2  1077 Pedal Moraine
18 Allan Schimberg   1:41:10.5  1901 
19 Jared Suster   1:41:23.0  1125 Bike Hub
20 Jacob Huot   1:41:32.4  1084 
21 Shawn Hoppe   1:48:37.9  1033 Fond du Lac Cyclery
22 Zachary Giffey     2136 
23 William Street     2150 PCW Cycling
24 Ted Hanes     2162 
25 Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
26 Joe Hicks     2479 
27 Julian Kegel     9012 Wheel & Sprocket
28 Aaron Whalen     2469 
29 Ian Mevis     2486 
30 Sam Fehrenbach     2178 Univ of Minnesota
31 Andy Skarda     2195 
32 Ryan Conway     2482 Team Buzz
33 Jim Cuhel     2026 
34 Pat Berg     2487 PCW Cycling
35 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
36 Brandon Roth     2093 
37 John Beck     2131 
38 Marshall Hau     2161 pcwcycling.org
39 Josiah Schmelzer     9023 
40 Charlie Lukas     2400 UW Cycling
41 Andrew Czechanski     2143 
42 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
43 Brandon Hoeft     2465 
44 Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
45 Taylor Bogdanske     2094 
46 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Andrew Rosch     2470 University of Minnesota
DNF Rafal Madez     2490 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cook   1:27:30.7  1212 Bikes-n-Boards
2 Joshua Probst   1:27:54.7  1076 Gear N Up
3 Ryan Horkey   1:27:56.9  101 Genericausa.com
4 Brian Hertzberg   1:29:05.6  1100 Team Pacific
5 Jeremy Vogels   1:30:03.7  1117 Bellin Health
6 Chris Drewes   1:30:14.6  1211 PCW Cycling
7 Sanjay Ganju   1:30:54.2  1046 Alterra CoffeeBean Classic
8 Luke Batchelor-Clark   1:31:38.4  1199 Team Magnus
9 Doug Bailey   1:32:56.7  1118 Alterra Coffee
10 Mark Farina   1:32:58.1  1052 
11 Tony Pirolo   1:33:01.5  1004 Alpha Wings
12 Travis Olson   1:34:12.0  1014 PCW Cycling
13 Cory Gwin   Madison, WI1:34:21.9 223072  1081 Michael's Cycles
14 Eric Michaels   1:34:57.2  1904 Pacific Cycle
15 Kurt Bosben   1:35:31.3  1207 Magnus
16 Luis Maldonado   1:43:18.7  1082 Wheel & Sprocket
17 Aaron Fleming   1:53:09.7  1808 Rock Cut TrailCrew
18 John Spranger     2478 Team Goober Racin
19 Jay Hasart     2489 
20 Derek Hughes     2485 
21 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
22 Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
23 David Volm     2015 
24 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
25 Clayton Plummer   San Marcos, CA 226351  2106 XXX Racing
26 Toby Berg     2484 
27 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
28 Andrew Edens     2248 Midwest SportsEvents
29 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
30 Nick Corbin     2124 Wheel and Sprocket
31 Bryan Scheel     2185 
32 Jason Gosse     2139 
33 Zack Blankenheim     2227 
34 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
35 Steve Kuchenberg     2193 Bellin Health
36 Mark Larson     2153 Pacific Cycle
37 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
38 Jeff Petersen     2491 
39 Chad Montalbano     2197 
40 Russ Dueker     8009 
41 Ben Sezer     2020 
42 Tim Otto     2475 
43 Joshua Giffey     9006 
44 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
45 Michael Verhagen     2452 UW-Sheboygan
46 Ryan Manske     8018 
47 Norbert Bajorek     2194 
DNF Jason Sieck     1902 Gear N Up
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Josh Kossman     2165 
DNF David Carmona     2198 Oompa Loompa
DNF Jeremy Mitoraj     2467 Darcy Racing
DNF Luke Utecht     8041 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:27:56.5  1108 
2 Chad Wilsing   1:28:50.5  1080 Fon du Lac Cyclery
3 Kyle Watterson   Woodridge, IL1:29:28.3 201038  1016 
4 Mike Budd   1:29:31.9  1097 Wheel & Sprocket
5 Joe Greatens   1:31:44.7 225378  1012 Team Nordik
6 Bradley Gruszynski   1:33:17.3  1109 Gear N' Up
7 Paul Weber   1:34:23.3  1068 Wheel and Sprocket
8 Adam Matson   Plainfield, IL1:34:55.6 192061  1053 D'Arcy/SRAM Cycling
9 Joshua Pierre   1:34:56.9  1104 Team Nordik
10 Nathan Schroepfer   1:35:05.0  1009 Ben's Cyclery
11 Kevin Plato   1:35:17.4  1096 Team Wisconsin
12 John Brown   1:35:42.1  1103 Point Pursuit
13 Pete Stinski   1:36:51.3  1807 Gear 'n Up
14 Rick Glos   Hales Corners, WI1:37:02.6 225532  1040 Skinny's Racing
15 Garett Kipp   Madison, WI1:38:45.8 207957  1003 Chainsmokers
16 Christopher Schutte   1:39:31.3  1051 Polska-Cannondale
17 Kevin Barry   1:39:35.8  1210 Adventure Cycle
18 Paul Kaczmarowski   1:41:01.6  1008 Wheel & Sprocket / Trek
19 Nathan Woolever   1:42:07.0  1821 Moosejaw Brewery
20 Eric Pompeo   1:42:58.2  1025 Team Extreme
21 Michael Waisbrot   1:44:19.4  1903 Chainsmokers
22 David Schoenherr   1:47:48.1  1091 Muddy Cup Cafe
23 Jonathan Nehring   1:49:21.4  1029 Pedal Moraine
24 Jack Thompson   1:49:51.1  1805 Alterra
25 Timothy Eddy   1:53:39.1  1822 Gear 'n Up
26 Gabriel Sanchez   1:53:40.2  1123 
27 Jay Brown     2196 Rock Cut TrailCrew
28 Kevin Herman     2177 Team AMB
29 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage / Team 2
30 David Harris     2492 Alterra
31 Jason Hilsberg     9022 Bellin Health
32 Norman Paternoster Jr     2146 Team Nordik
33 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
34 Jason Roesch     2191 Pedal Moraine
35 Justin Braathen     2340 Pedros Cycling Team
36 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka / Miodu/ Mama
37 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
38 Travis Armstrong     2461 Funky Weasel
39 Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
40 Rick Walls     2180 Team Extreme
41 Chad Thums     2054 Team Nordik
42 Jeff Weyenberg     2060 
43 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
44 Lee Emmons     2300 Pacific Cycle
45 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
46 Josh Bartoszuk     9008 Big Ring Racing
47 Shawn Brehm     2456 
48 Ryan Jung     2135 
49 Josh Bembenek     2455 
50 Steve Knaus     2084 
51 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
52 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
53 Michael Olm     2016 Gen X Cyclinging
54 Dan Baker     2132 
55 Jason Griese     2092 
56 Jeff Steckbauer     8006 
57 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
58 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
59 Mark Szudrowitz     8023 Team Extreme
60 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2157 Team Extreme
61 Anthony Dombrowski     2067 Pedros
62 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
63 Cal Collins     2048 
64 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
65 Jeff Gau     2463 
66 Wade Gurski     9021 Athletes by Design
67 Brian Benson     8028 Team Buzz
68 Phil Taylor     2095 
69 Randy Jennings     9019 Team Extreme
DNF Jamie Roberts     1078 Muddy Cup
DNF Brian J Smith     8020 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   1:29:47.0  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 Richard Rudolph   1:30:16.8  1905 Alterra
3 John Lirette   1:30:39.0  1006 Hayes Disc Brakes
4 Brian Knutson   1:32:27.4  1095 Darcy / SRAM
5 Mike Stanislaus   1:33:35.0  1064 Gear 'n Up
6 Steve Pribek   1:34:02.9  1032 
7 Erich Gross   1:34:06.7  1910 Alterra MTB
8 Thomas Flynn   Chicago, IL1:34:11.3 160053  1079 Funky Weasel
9 Scott Janssen   1:35:13.5  1122 
10 Bill Schneider   1:36:00.0  1921 
11 Scott Peterson   Littleton, CO1:36:11.1 115185  1114 Big Ring Racing
12 Jason LaBella   Chicago, IL1:36:20.8 219648  1111 Alberto's
13 Mike Curtes   1:36:30.0  1112 Big Ring Racing
14 Dan Tavela   1:36:41.4  1072 Skinny's Racing
15 Wade Loberger   1:37:39.7  1205 Gear 'n Up
16 David Reddington   1:37:49.8  1024 Williamson Chainsmokers
17 Ken Krebs   1:37:52.9  1092 Chicago Performance
18 Scott McClement   Hinsdale, IL1:38:09.3 192184  1130 Active Endeavors
19 Brad Skillicorn   1:39:45.0  1206 Brones Bike Shop
20 Steve Miller   1:40:27.5  1062 
21 Greg Duckett   1:40:46.6  1802 Alterra MTB Team
22 Ken Stuckart   1:41:20.3  1098 Team Extreme
23 Benjamin Griggs   1:42:53.9  1030 Team Muddy Cup
24 Keith Russell   Sheboygan, WI1:43:46.2 155491  1121 PCW Cycling
25 Timothy Smith   1:45:27.7  1812 Darcy Cycling
26 Roger Eckes   1:51:27.2  1110 Alterra Coffee
27 Nathin Davisson   1:54:54.2  1209 
28 Jeff Hammond     2179 Team AMB
29 Tim Lutz     2488 
30 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
31 Daniel Guse     2138 FDL/OSH Cyclery
32 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
33 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
34 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
35 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
36 Burak Balkuv     2182 Reckless Racing/ Go-Fast!
37 Don Slickman     2477 Wheel & Sprocket
38 Wade Flisram     2169 Team Extreme
39 Greg Jones     2200 Junk
40 Jim Argeropoulos     2474 
41 David Mennenoh     2464 
42 Myron Taylor     2483 
43 Kevin Putzke     2171 Hayes
44 Dave Volpentesta     2176 
45 Zeke Stanis     2149 Team Extreme Ski and Cycle
46 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
47 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
48 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
49 Mark Cheyne     2480 
50 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
51 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
52 Andrew Overeem     8043 Bellin Health
53 Patrick Doornek     8011 
54 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
55 Randy Snyder     8008 
56 Troy Olm     2007 
57 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
58 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
59 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNF Scott Sumner     1803 Fat Kats - Fattires &Beer
DNF Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Matt Bartholomew     2112 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:32:59.6 224373  1022 Team A.M.B.
2 Michael Geitner   1:33:36.9  1158 Team Extreme
3 Doug Stahl   1:33:40.5  1045 
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:33:51.2 210815  1200 Team Pedal Moraine
5 Robert Schlegel   1:35:10.9  1075 Michael's Cycles
6 Glen Stroik   1:35:57.9  1058 Skinny's Racing
7 Jeff Parker   1:35:59.9  1059 Pedal Moraine
8 Bill Colvin   1:36:28.7  1215 Wheel & Sprocket
9 Dan Murwin   1:37:00.7  1116 Michael's Cycles
10 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:38:08.9 226487  1113 Cyclesmith
11 Sam Kuehnel   1:38:46.4  1090 Big Ring Racing
12 John Miller   1:38:51.5  1018 Mountain Outfitters
13 Ron Kay   Rice Lake, WI1:39:47.5 210985  1015 Hayes Disc Brakes
14 Roland Rieflin   1:42:23.4  1007 Pacific Cycles
15 John Daming   1:44:22.4  1801 Bellin Health / Tower Clock
16 James Greenfield   1:45:01.5  1806 Team Extreme
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:57:16.8 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
18 Mike Piarulli   2:07:37.7  1208 
19 Paul Rainey     2166 Team AMB
20 John Bogdanske     9003 Chainsmokers
21 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 Hayes Brake
22 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
23 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
24 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
25 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
26 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
27 Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
28 Todd Bugnacki     2454 Skinnys Racing
29 Dale Konkol     2057 
30 Timothy Larson   New Brighton, MN 192994  2204 Outdoor Motion
31 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
32 Troy Sable     2098 
33 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
34 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
35 Steve Loos     2206 
36 Douglas Erdmann     2028 Trailhead Bike/Stoiber Health
37 Rory Noonan     2159 Recyclist
38 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
39 Rick Torres     8040 
40 Mark Sprangers     2462 Faldet Farms
41 John Shull     2466 Mikes Bikes
42 Fred Young     2031 TeamFYR
43 Erick Braaksma     2468 Trailhead Bike/
44 Tim Felsinger     8014 Fat Tires N' Beer
45 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
DNF Russell Jobs     1804 Hayes Disc Brakes
DNF Phil Therrien     2040 
DNF Jeff Riedel     2127 Success Video
DNF John Gretzinger     2186 
DNF Don Fischer     2457 
DNF Eric Nelson     9016 Alterra Coffee
DNF Jon Suyko     1005 Kegel's Racing
DNF Jeff Sympson     1203 Kegel's

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Chesmore   Janesville, WI1:36:10.7 228477  1105 Michael's Cycles
2 Scott Nechkash   Council Bluffs, IA1:38:09.8 172124  1214 Bikemaster-Giant Omaha Nebrask
3 Steven Humphrey   1:38:22.7  1085 Big Ring Racing
4 David Torgler   1:39:46.1  1204 Skinnys Racing
5 Mark Schimberg   1:47:18.9  1026 
6 Marcum Martz   1:48:46.2  1063 
7 Kris Klapperich   1:55:34.0  1013 Team Pedal Moraine
8 Tim Montee     9002 Hayes Disc Brakes
9 Steven Stanislaus     2481 
10 Jerry Leair     2047 
11 Dave Wall     2046 
12 James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
13 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
14 Curt Allison     2089 Hayes Disc Brakes
15 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
16 Dave Diamond     2192 Alterra
17 Timothy Hill     2471 
18 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
19 Jeff Bartsch     2476 Point Pursuit
20 Douglas House     9024 
21 John Senkerik     2062 Team Extreme
22 Dan Dittrich     8042 Fat Tires
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Swanson   Loves Park, IL1:37:09.5 96326  1050 Kegels
2 Dewayne Bonnett   1:38:57.6  1106 
3 Larry Reimer   1:40:35.2  1042 Michael's Cycles
4 Dirk Derksen   Appleton, WI1:43:17.7 245217  1061 Wheel & Sprocket
5 Bill Delaney   Madison, WI1:43:39.5 210055  1010 Chainsmokers
6 Pete Noffke   Menasha, WI1:43:57.3 189045  1055 Wheel and Sprocket
7 Mike Wanek   Green Bay, WI1:43:58.8 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
8 Gary Meader   1:44:45.6  1102 
9 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
10 Steve Ferguson     2111 
11 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
12 Paul Manley     2144 Chainsmokers
13 Warren Fowler     2013 GMAC / Team 2
14 Steve Schmelzer     2473 
15 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 Wheel & Sprocket
16 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
17 Peter Kot     2030 
18 Mark Ullenberg     2168 
19 Dale Lenss     2083 Bellin Health
20 Neal Rollins     2081 Fondy Cyclery
21 John Rosebush     2209 
22 Jim Shong     2175 Bike Doctor
23 John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
24 Rich Mennenoh     2173 
25 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
26 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
27 Robert Langlois     2167 
28 Gary Smits     2378 Team Bellin Health
29 Bruce Harvey     8025 
30 James Heinecke     2024 Brats N Beer
31 Jesse Voss     2202 
DNF Randy Pallex     1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Brad Swenson     2219 
DNF Tim Gengembre     8016 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO1:46:42.2 212982  16 Hayes On Track
2 Cole House   Oneida Wi1:50:02.7 183112  GMAC/Specialized
3 Josh Kay   Shell Lake, WI1:55:17.6 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
4 Justin Schmidt   2:09:16.5  49 
DNF Marc Swart   Winona, MN 202139  105 Alan Factory Team

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:38:20.0 145071  70 Trek Midwest
2 Chad Sova   Thiensville, WI1:38:35.1 189115  46 pcwcycling.org
3 A J Ettmayer   1:41:21.7  Team Pedal Moraine
4 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:43:17.0 135975  18 pcwcycling.org
5 Seth Lenss   1:43:47.8  Fuji Bikes
6 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:44:48.0 211093  81 Salsa
7 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI1:45:35.6 116304  48 
8 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:46:10.3 214936  63 Guerra Means War!
9 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:46:13.3 210080  83 Salsa
10 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:46:20.5 183953  53 Bike Hub
11 Caleb Bonnett (1 - EX)   Strawberry Point, IA1:46:44.5 218880  61 
12 Chad Balthazar   West Bend, WI1:49:08.0 218593  28 Pedal Moraine
13 Ker Statz   1:50:36.5  51 Campus Cycle
14 Caleb Thompson   1:52:47.7  104 PCW Cycling
15 Carlos Haeckel   Madison, WI1:55:43.4 227622  50 
DNF Ryan Ruhland   Madison, WI 209987  FDL Cyclery
DNF John Shultz (EX)   Cedar Falls, IA 214273  13 

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Eppen   Iowa City, IA1:38:25.3 121702  Mercy - Specialized
2 Brian Matter   1:39:21.8  pcwcycling.org
3 Jesse LaLonde   Ely Mn1:41:02.1 203490  
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:41:10.5 84647  Alterra Cycling
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:43:05.0 212641  10 AlphaWings
6 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:43:39.9 211820  40 The Bike Hub /Fuji
7 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:46:43.2 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
8 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:47:16.1 209153  34 Michael's Cycles
9 Bryan Bos   Naperville, IL1:49:54.7 94991  67 Darcy / SRAM
10 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:50:14.0 182256  20 Polska Cannondale
11 Jeff Herrera   Tempe, AZ1:54:28.6 210732  78 C.R. Conquistadors Racing
12 Erich Ponath   1:55:31.5  90 Fattires-n-beer
13 William Schwalbe   Duluth, MN1:58:31.1 143045  55 Team Ski Hut
DNF Ryan Atkinson   Omaha, NE 110532  103 Gary Fisher
DNF Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  106 PCW Cycling
DNF Collin Schaafsma   Boulder, CO 206451  108 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI1:42:55.6 139566  45 Gear N' Up
2 Jerry Long   Moscow, ID1:45:07.5 202427  17 Chainsmokers
3 Josh Barrett   Whitewater, WI1:47:29.1 189760  43 Skinny's
4 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:48:20.7 117449  27 Team Wisconsin
5 Josh Shively   1:48:30.8  62 Muddy Cup/Lacresse Velo
6 Zach Stanford   Sedona, AZ1:48:35.1 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
7 Kevin Klug   Evanston, IL1:49:03.8 220282  24 
8 Chris Solan   Antioch, IL1:49:11.1 204340  91 Zion Cyclery
9 Frank Rowley   Channahon, IL1:49:17.6 178739  59 Darcy
10 Chris Pagels   Kenosha, WI1:50:57.1 197743  65 
11 Tony Schwaller   1:51:20.9  107 PCW Cycling
12 Mike Kelsall   Shorewood, IL1:51:21.1 175959  80 D'Arcy Cycling/SRAM
13 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:51:43.7 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
14 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:51:56.4 185684  42 Alberto's
15 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:53:43.3 78139  72 Polska
16 Matt Silvia   1:57:33.7  58 Alberto's
17 Erik Paulson   1:57:49.1  111 
18 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:01:12.9 204288  44 Ski Hut
19 Mat Bostelman   Sterling, IL2:02:35.1 119153  57 
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   Plymouth, WI1:44:33.0 59255  109 PCW Cycling
2 Jack Nielsen   1:45:02.5  77 Hayes
3 Jeff Melcher   West Bend, WI1:46:31.7 166066  15 Pedal Moraine
4 John Gatto   Oak Forest, IL1:46:44.1 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5 Ray Nelson   Woodstock, IL1:47:17.2 193027  56 Skinnys Racing
6 David Stahl   Deerfield, IL1:50:14.9 208045  22 Team Wisconsin
7 Bill Nigh   West Bend, WI1:51:36.8 197745  30 Team Pedal Moraine
8 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:52:06.5 169422  66 Skinny's Racing
9 Jeff Abitz   Appleton, WI1:52:28.4 211068  64 GMAC Mortgage / Team 2
10 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:52:56.0 194466  69 Team Wisconsin
11 Kevin Heppner   Modesto1:54:54.3 188763  26 Killjoy Racing
12 Eric Peterson   Wausau, WI1:55:07.4 208618  19 Wheel & Sprocket
13 Brian Buelow   2:00:28.6  112 Adventure
14 Scott McLaughlin   2:06:51.9  110 Active Endeavors
DNF Mike Roberts     60 
DNF Bill Miller     68 
DNF Andrew Jennings     102 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:41:34.0 134734  54 Trek VW
2 Scott Cole   Stevens Point, WI1:49:59.2 7340  31 
3 Jan Rybar   1:50:51.9  52 
4 Mark Engen   Winona, MN1:52:45.8 10813  41 Muddy Cup
5 Jerome Daanen   Racine, WI1:53:48.8 164575  35 Hayes
DNF Bob Hayssen     99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
2 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
3 Riley Shelton     6009 
4 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6055 
5 Jeffrey Martz     6020 
6 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
7 Jordan Hoeft     6056 
8 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
9 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
10 Devon Guse     6017 FDL/OSH Cyclery
11 Brady Rollins-Jump     6013 
12 Samuel Martz     6019 
DNF Ethan Reilly     6054 Michael's Cycles

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Peterson   0:57:57.2  4007 Wheel & Sprocket
2 Myles Beach   Larsen, WI1:01:45.0 208348  4001 Gear-n-Up
3 Caleb Lenss   1:03:14.2  4040 Bellin Health
4 Andy Wheeler   1:39:00.2  4130 WORS-JDT
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 Hayes Dirty Dozen
6 Nick Montee     6005 Hayes On Track
7 Shawn Rupnow     6059 
8 Josiah Kay     6026 Hayes Ontrack
9 Kyle Bissen     6011 GMAC Mortgage/Team 2
10 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
11 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
12 Nick Smith     6018 
13 Conner Shelton     6008 
14 Carter Schroepfer     6057 
15 Travis Johnson     6015 
16 Paul Weckop     6058 
17 John T Daming     6028 Bellin Health /Tower Clock
DNF Kyle Warras     6053 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hahn   0:53:45.7  4025 
2 Samuel Priem   0:56:49.4  4093 Team Extreme
3 Theodore Peters   0:57:19.3  4076 LaPerla Racing
4 Tony Hoak   0:58:47.3  4338 
5 Greg Parker   0:58:56.6  4018 Team Extreme
6 John Kummer   0:59:00.8  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
7 Zeb Rybar   0:59:29.3  4227 
8 William Griesbach   1:03:54.8  4024 Point Pursuit
9 Sean Brogan   1:04:11.5  4325 
10 Taylor Otto   1:04:19.2  4099 Recyclist
11 Jonathon Vollmer   1:05:46.4  4091 Bike Doctor
12 Hunter Putzke   1:12:44.5  4089 Hayes on Track
13 Russell Holbrook   1:13:52.9  4307 
14 Winston Xue   1:18:46.1  4140 WORS-JDT
15 Ben Specht   1:25:59.4  4334 Recyclist
DNF Ian Delaney     4120 WORS-JDT
DNF Ryan Atkinson     5106 Gary Fisher

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Truman Purdy   0:47:59.5  4335 The Route
2 Andy Livingston   0:54:32.8  4039 
3 Justin Riedel   0:56:49.8  4102 Success Video
4 Landon Thomas   0:59:58.0  4107 
6 Michael Stout   1:02:01.4  4333 Joe Bikelers Racing
7 Alan Johnson   1:03:06.2  4048 Eriks
8 Tylur Lengfeld   1:04:04.5  4311 
9 Nathan Michael   1:06:19.4  4314 
10 Charles Rechner   1:06:40.0  4084 
11 Byron Guerra   1:07:00.9  4086 Guerra Means War
12 Ian Brooks   1:07:52.4  4051 
13 Rusten Sheskey   1:09:13.1  4318 
14 David Klussendorf   1:10:17.5  4350 
15 Craig Pulak   1:26:02.8  4224 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Holbrook   0:52:46.8  4308 
2 Chad Krenzke   0:53:42.3  4026 Team Extreme
3 Michael Sherven   0:58:42.5  4332 
4 Jim Doherty   1:06:21.5  4098 
5 Adam Schwartz   1:08:06.7  4221 
DNF Randy Ambacher     4021 
DNF Thomas Sturtevant     4343 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Magyar   0:51:44.2  4090 Bike Doctor
2 Joshua Laatsch   0:54:20.6  4310 
3 Kyle Guerra   0:54:46.9  4087 Guerra Means War
4 Erik Johnson   0:56:03.5  4058 Rock Cut TrailCrew
5 Kent Roberts   0:56:33.1  4324 
6 Trevor Stellrecht   0:57:40.8  4301 Wheel & Sprocket
7 Andrew Rieder   0:57:46.5  4105 FDL/OSH Cyclery
8 Charlie Krause   0:58:11.3  4341 
9 Spencer Strigel   0:59:27.4  4321 Polska Cannondale
10 Chris Johnson   0:59:48.0  4223 
11 Michael Holbrook   0:59:48.3  4306 
12 Joe Paczkowski   1:01:17.3  4033 
13 Isaiah Schwinn   1:03:02.4  4003 Back Door BikeShop
14 Rob Salentine   1:03:50.2  4083 
15 Justin Lund   Tomahawk, WI1:03:51.9 216962  4006 Big Ring Racing
16 Paul Westburg   1:11:14.0  4023 GMAC Mortgage/Team 2
17 Zachary Holbrook   1:18:36.3  4316 
DNF Joshua Bucholtz     4344 
DNF Adam Verstegen     4347 Recyclist

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Dipiazza   0:53:02.4  4331 
2 Nick Caliva   0:54:26.3  4229 The Route
3 Travis Bellman   0:55:20.4  4323 
4 Ryan Rysewyk   0:56:08.1  4036 Ry-z
5 Mike Purdy   0:56:35.7  4050 
6 Travis Mayne   0:56:42.2  4326 
7 Brian Spranger   1:00:31.0  4104 Spranger
8 Tom Ales   1:03:56.1  4349 
9 Joshua Glovinsky   1:04:15.3  7008 
10 Eric Trumm   1:05:03.4  4327 
11 Duane Ives   1:09:06.3  7007 Pacific Cycle
12 Eric Borchardt   1:12:05.9  7004 
13 Brandon Meyers   1:12:37.4  4134 Lakewood Ski and Sport
14 Ryan McEneany   1:13:00.2  4088 Gear N Up

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Truax   0:53:45.3  4052 
2 Brian Toltzmann   0:57:45.0  4065 
3 Peter Cherchian   0:59:06.5  4004 Verizon
4 Alan Jahn   0:59:11.3  4085 
5 Jeff Robinson   1:02:35.1  4114 
6 Aaron McGinnis   1:05:36.6  4313 
7 Eric Gorder   1:06:48.2  4073 
8 Kevin Bradley   1:07:52.4  4322 
9 Hue Kong   1:14:45.8  4210 GenXCycling
DNF Laurence Chetcuti     4346 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Beduhn   0:56:03.2  4228 Gear N Up
2 Pete Esser   0:57:45.5  4342 
3 Jim Harbort   0:58:59.9  4110 
4 Lor Tshengzoo   1:00:25.6  4319 
5 Jeff Bublitz   1:01:37.3  4303 
6 Ric Jump   1:07:07.1  4034 Fond du Lac Cyclary
7 Mark Gehl   1:13:34.7  4339 
DNF Jim Pekowsky     4014 Team 20
DNF Shawn Meinke     4074 
DNF Curt Demott     4222 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   0:54:40.4  4032 
2 Tom Wendland   0:55:11.2  4009 
3 Daniel Backley   Germantown, WI0:58:54.7 221070  4002 Velocity
4 Kurt Kargel   0:59:19.9  4348 
5 Steve Baumann   0:59:40.4  4027 GMAC Mortagage/ Team 2
6 David Morgan   1:00:40.6  4082 
7 Dan Getzen   1:03:02.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
8 Steve Prell   1:04:19.6  4075 
9 Joseph Gitter   1:04:46.7  4330 
10 Gary Esko   1:04:47.1  4031 
11 Kevin Niesen   Burlington, WI1:05:27.7 221437  4011 
12 Michael Borchardt   1:06:00.9  7001 Team Extreme
13 Patrick Johnson   1:07:26.7  4061 
14 David De Witt   1:07:49.4  4329 
15 Rick Griesbach   1:07:58.5  7002 Point Pursuit
16 Todd Thorn   1:08:13.8  7005 Moosejaw Brewpub
17 Richard Doherty   1:09:03.9  4097 DDSportz
18 Daniel MacIejewski   1:11:22.0  4340 
DNF Dick Elliott     4080 
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Lemke   0:59:44.4  4069 Fond du Lac Cyclery
2 Neng Vang   1:01:27.4  4320 
3 Gary Schmidt   1:02:02.0  7041 
4 Barry Lengfeld   1:03:47.3  4094 
5 Dennis Hoeft   1:05:36.0  4328 
6 Mitch Weckop   1:06:38.3  4337 
7 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:10:55.2 204830  4100 Point Pursuit
8 Rick Bissen   1:13:57.7  4044 GMAC Mortgage/Team 2
9 Thomas Cornils   1:14:19.0  4057 Team Extreme
10 Kevin Anderson   1:15:38.6  4015 Pedros Cheep Team
DNF Peter Matt     4305 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Kubala   0:58:21.1  4309 
2 William Peters   0:59:14.6  4008 GMAC Mortage/Team 2
3 David Hornung   0:59:29.4  4047 
4 Gerry Butler   1:00:03.8  4095 Gear N Up
5 Jeff Cummisford   1:00:10.4  4106 
6 Mike Sherman   Box Elder, SD1:00:14.4 225605  4141 
7 John Almquist   1:05:15.7  4108 
8 Bernie Parker   1:05:54.9  4019 Team Extreme
9 Neil Everson   1:07:01.7  4072 Team East
10 Michael McCluskey   1:07:06.5  4092 
11 Tom Borchardt   1:07:32.9  4046 Trailhead Bikeand Skate
12 Ted Batzer   1:07:55.5  4096 
13 Kevin Greatens   1:09:40.4  4304 
14 Franklin Lobello   1:11:57.6  4111 
15 Richard Finch   1:15:28.5  4067 
16 Mike Hammers   1:17:06.4  4077 Wheel & Sprocket of Appleton
17 Jay Hoppe   1:26:47.8  7006 FDL/Oshkosh Cyclery

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     9505 Hayes On Track
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post
3 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
4 Emily Stanislaus     3043 Hayes Ontrack
DNF Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery
DNF Heidi Goode     3044 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434  3020 Polska Cannondale
2 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsin     3038 Fond du Lac Cyclery
2 Andrea Hildebrand     3103 PCW Cycling
3 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's
4 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
5 Jessica Smulka     3027 
DNF Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Katie Schneider     3105 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
2 Denise McCormick     3036 
3 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
4 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
5 Lacey Zills     3102 Gear 'n Up
6 Katie Crocker     3101 
7 Keena Hilsberg     9502 Bellin Health
8 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
9 Angella Collins     3007 
10 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
11 Amy Heart     3047 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal     3034 
2 Cathy Diamond     3019 Alterra CoffeeMTB Team
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
5 Suisie McGinnity     9512 Bellin
6 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
7 Laura Baker     3011 Michael's Cycles
DNF Barbara Lothe     3029 Mad FORCs

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3104 Brones Bike Shop
2 Lori Violetta     9511 
3 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
4 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
5 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
6 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
7 Rolleen Kralovec     3032 
DNF Marcia Dibbs     3106 BCOC

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3 Gretchen Montee     3009 Hayes Disc Brakes
4 Terri Cornils     3016 Team Extreme
5 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
6 Janis Heifner     3028 Recyclist

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - PR/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith (1 - EX)   Appleton, WI1:52:57.0 211208  511 
DNF Jasmine House     517 Team 2

Women - PR/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:44:23.2 190109  509 Hayes Disc Brakes
2 Hannah Guerra (1 - EX)   Oconomowoc, WI1:50:18.7 225377  520 Guerra Means War!

Women - PR/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:31:22.6 130424  532 headmethod.com
2 Megan Monroe   Boulder, CO1:34:08.5 178944  533 PCW Cycling
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:46:26.3 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
4 Angela Reinke   1:48:11.2  535 PennCycle
5 Lori Hennessy   Avon, CO1:56:22.3 217023  534 
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  524 Guerra Means War!
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  513 Gear N' Up

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:40:40.3 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Woodman   Phoenix, AZ1:45:33.5 210738  512 Michael's Cycles
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:01:29.0 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
4 Gina Kenny   Orland Park, IL2:21:58.8 210270  515 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:32:44.6 217761  502 Mercy / Specialized
2 Diana Hill   Duluth, MN1:39:17.0 212753  507 Trek VW
3 Lori Sable   Thiensville1:40:05.4 226461  508 Team Wisconsin
4 Kerry Putzke (1 - EX)   Waterloo, WI1:57:24.4 43926  531 

Women - PR/EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI2:08:31.4 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 Hayes On Track
4 Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus     6052 
2 Haley Elliott     6027 Team East
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:17:54.0  5025 Team Pedal Moraine
2 Amber Dahl   1:32:39.7  5108 Skinnys Race Team

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   1:00:54.2  5024 Michael's Cycles
2 Jennifer Jones   1:03:46.0  5011 Mad FORCs
3 Sarah Krause   1:13:42.4  5105 
4 Rachel Snider   1:16:31.9  5050 UW-Whitewater
5 Ann Mischka   1:22:14.2  5104 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Legaspi   1:12:17.4  5021 Fattires-n-beer
2 Renee Bach   1:13:52.6  5008 Team Ry-z
3 Shelly Purdy   1:15:34.2  5107 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Guse   1:13:00.3  5015 FDL/OSH Cyclery
2 Meghan Sedivy   1:13:37.0  5102 
3 Ishel Quintana   1:20:20.3  5002 
4 Barbara Daanen   1:26:16.5  5019 Hayes
5 Christine Strahm   1:42:28.8  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Flynn   1:04:40.2  5103 
2 Cynthia Novak   1:09:08.9  5016 
3 Roxanne Rogers   1:15:00.2  5003 Big Ring Racing
4 Cecile Labecki   1:15:31.7  5022 RPM Hayes Brake
5 Carole-Anne Stewart   1:26:42.9  5007 Rock Cut TrailCrew
6 Demaris Martz   1:46:59.7  5018 
DNF Rebecca Welch     5005 Wheel & Sprocket

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:11:31.4 10328  5055 Active Endeavors
2 Susan Borchardt   1:20:04.2  5001 Team Extreme
3 Cheryl Jeanpierre   1:37:20.8  5101 Pedal Moraine

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   1:09:05.6  5006 Fondy Cyclery
2 Sue Blankenheim   1:22:15.7  5059 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaShimanoUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee