Race Results for
White Lightning X/C
Grand Rivers, KY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Stone   Thompson's Station, TN 209108   MSU
2 Derek Harris   Owensboro, KY 218402   MSU
3 Robert Webb      
4 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
5 Robert Mitchuson      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Dodson   West Paducah, KY 149877   Wood-n-Wave
2 Sean Orr   New Albany, IN 42326   Team Shellers
3 Kevin Bohannon      Wood-n-Wave
4 Trevor Stith      
5 William Morehead   Jackson, TN 105869   
6 Steven Wells   Germantown, TN 217564   
7 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743   Columbia Cycling
8 Brian Kenady   Elizabethtown, KY 222998   
9 Joshua Jacobs   Memphis, TN 147718   Wood-n-Wave
10 Lance Bonds      
11 Richie Wilson      
12 Greg Shouse      
13 Don Austin      
14 Brad Dedman      EDT
15 Chris Meadows      KMBA
16 Tim Ingland      Wood-n-Wave

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   Columbia Cycling
2 Butch Carter   Dickson, TN 169443   Columbia Cycling
3 Michael Watts      
4 Rowland Peddie      
5 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
6 Joe Collins   Louisville, KY 204563   Louisville
7 Robbie Pace      Wood-n-Wave
8 Larry Dunn   Memphis, TN 224112   

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Strader   Greenville, KY 179900   Wood-n-Wave
2 Jesse Greer   Chapmansboro, TN 187570   Wood-n-Wave
3 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
4 Phillip Yopp      Wood-n-Wave

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   Columbia Cycling
2 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899   
3 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   

Men - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hughson      Cycler's Café
2 Christopher Wiggins   Terre Haute, IN 161262   Terre Haute Cycling
3 Jeff Miller      
4 Glenn Martin   Bardwell, KY 130574   Wood-n-Wave
5 Todd Nix      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   MSU
2 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   Wood-n-Wave
3 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
4 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   Wood-n-Wave
5 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   Team Scheller
6 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   Team Scheller

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sumner   Fort Thomas, KY 184955   Wood-n-Wave
2 Zach Wilkins      Wood-n-Wave

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Lucas   Custer, KY 209624   CKW Racing
2 Russell Sohm   Louisville, KY 120996   Cycler's Café

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Wilson   Benton, KY 140437   Wood-n-Wave
2 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   Wood-n-Wave
3 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   Columbia Cycling
4 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   Wood-n-Wave
5 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   Wood-n-Wave

Men - Clydesdale - Over 200 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Raisler   Georgetown, KY 138999   
2 Jason Holzworth      KHS/Titus
DNF Scott Agee   Carthage, TN 203226   Biker's Choice

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julian Gaines      Wood-n-Wave
2 Patrick Thielen      Wood-n-Wave
3 Ricky Hensley      Wood-n-Wave
DNF Nigel Graham      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dillman      
2 Eric Housman      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Yopp      Wood-n-Wave
2 T J Gaines      Wood-n-Wave
3 Justin Champion      Wood-n-Wave

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Wilson      Wood-n-Wave
2 Norman Butler      
3 Kenneth Gardner      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Loepker      MSU
2 Paul Gates      
3 Mike Neumeyer      
4 Shawn James      Wood-n-Wave
5 Cory Harrison      
6 Michael Izzo      
7 Mick Leonord      
8 Danny Courtney      
9 Robert Byers      
10 Juan Lopez      
11 Jeff Viniard      
12 Thomas Leaidickerr      

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Story      Wood-n-Wave
2 Barry Nevitt      
3 David Hale      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Vaughn      Wood-n-Wave
2 Ryan Lindsay      Cycle Sport
3 Ed Buck      
4 Larry Roberts      

Men - BG - Junior - 4-6

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Englert      
2 Christian Lopez      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Beckett      Wood-n-Wave
2 Robert Bell      Wood-n-Wave
3 Bruce Ford      Wood-n-Wave
4 Bernard Porter   Bel Air, MD 224491   Team Porter
5 David Eason      
6 Brian Allen      
7 James Cruise      Wood-n-Wave
8 Norm Graham      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Brown      Wood-n-Wave
2 Mark Hasheider      
3 Jim Suiter      Wood-n-Wave

Men - BG - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Beckett      Wood-n-Wave
2 Caroline Collins      Wood-n-Wave
3 Lexie Miller      Wood-n-Wave
4 John Paul Tapp      
5 Elizabeth Young      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Ingland      Wood-n-Wave

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Lineberry   Paducah, KY 129514   Petter Business

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Downing   Cincinnati, OH 199748   

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Wilson      Wood-n-Wave

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Elliet      
2 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407   Jackson Spokes
3 Becky Oesterritter      
4 Amanda Webb      

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Fessler   Franklin, TN 218742   Columbia Cycling
2 Kelly Dalaton      
3 Maggie Chickey      

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mollie Curlin      
2 Carla Cryts      Wood-n-Wave
3 Lynn Jennings      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyOSMOUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee