Race Results for
Carl Dolan Memorial Spring Classic
Columbia, MD
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Frick   Park City, UT 135709   DC Velo/Martens Volvo
2 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
3 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
4 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
5 Christopher Hayes   Warrenton, VA 15521   Mountain's Edge Cycling Team
6 Michael Davis   Hollywood, MD 8831   ABRT/Snow Valley
7 Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
8 Andrew Hong   Gaithersburg, MD 73067   Red Lantern Racing
9 Jason Stevenson   Baltimore, MD 81430   NCVC/Edge Technologies
10 Rick Maier   Liberty Twp, OH 48035   Color Me Safe Racing
11 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley
12 Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi/IM Saab
13 Jon Gaudio   New Kent, VA 82135   Richmond Ciclismo
14 Ray Clark   Frederick, MD 90927   Dream Racing
15 Paul Basler   Manassas, VA 70997   ABRT/Snow Valley
16 William Short   Falls Church, VA 96204   Squadra Coppi/IM Saab
17 Steve Soltes   Reston, VA 149704   ABRT/Snow Valley
18 Mr Unknown      Artemis
19 Matthew McGoey    52037   All American
20 Christopher Long   Bethesda, MD 214717   Squadra Coppi/IM Saab

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
2 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
3 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
4 Chris Mears   Brookline, MA 50875   Unattached
5 Mr Unknown      Route 1 Velo
6 David Scharff   Baltimore, MD 53940   LSV/Kelly
7 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley
8 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Snow Valley
9 John Kelly   Cockeysville, MD 50166   LSV/Kelly
10 Matthew McGoey    52037   All American
11 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   LSV/Kelly
12 John McGill   Montpelier, VT 101738   NCVC/Edge Technologies
13 Merrill Johnson   Brookeville, MD 18005   All American
14 Douglas O'Donnell   Arlington, VA 87447   DC Velo/Martens Volvo
15 John Hebner   Marriottsville, MD 111432   Squadra Coppi/IM Saab
16 Tim Munn   Baltimore, MD 159736   Team BBC
17 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo/Martens Volvo
18 Clifton Gray   Washington, DC 192720   Dream Racing
19 William Marciniak   Ellicott City, MD 22459   Unattached
20 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   LSV/Kelly

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hackett   Woodbridge, VA 48406   ABRT/Snow Valley
2 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
3 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Snow Valley
4 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
5 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Snow Valley
6 Paul Gruenberger   Columbia, MD 14316   Artemis
7 John Cox   Parkville, MD 45210   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
8 Timothy Barry   Rockville, MD 161170   DC Velo/Martens Volvo
9 Kenneth Sheck   Strasburg, VA 204841   Winchester
10 Timothy Lung   Hagerstown, MD 45621   AVC/State Farm
12 Murray Davis   Bel Air, MD 208383   LSV/Kelly
13 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   Team BBC
14 John Epting   Washington, DC 50713   DC Velo/Martens Volvo
15 Jeffrey Taggart   Reston, VA 70636   NCVC/Edge Technologies
16 Edward Nolan   Bronx, NY 66130   Kissena
17 Mike McConnell   Phoenix, MD 94054   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
18 H Neal Reynolds   Severna Park, MD 158852   Bayside/Bike Dr/Cannondale
19 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Snow Valley
DNF John Grice   Lutherville, MDTeam BBC 46579  John 

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Youngblood   Silver Spring, MD 39327   NVRC
2 Giulio Porta   Annandale, VA 28452   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
3 Henry Banta   Washington, DC 48438   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hardee   Washington, DC 65012   LSV/Kelly
2 James (Ben) Landers   Silver Spring, MD 20262   MSR/Rockville Harley
3 Mark Johnson   Washington, DC 197707   MSR/Rockville Harley
4 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   Gotham
5 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
6 Ralph Muoio   Washington, DC 51562   LSV/Kelly
7 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies
8 Keck Baker   New Kent, VA 211712   CVCC/Team CSK
9 Paul Tower   Birmingham , AL 160975   LSV/Kelly
10 Mason Haymes   Richmond, VA 214730   CVCC/Team CSK
11 Ian Birlem   Washington, DC 3752   MSR/Rockville Harley
12 Adam Steelman   Ocean Isle Beach, NC 179539   ABRT/Snow Valley
13 John Schindler (1 - Cat2)   Glen Allen, VA 128848   Richmond Ciclismo
14 Brent Arthurs   Falls Church, VA 178851   Evolution/Team DLS
15 Joseph Liberto   New Windsor, MD 179336   Artemis
16 Aaron France (2 - Cat2)   Washington, DC 200048   NCVC/Edge Technologies
17 Robert Russell (3 - Cat2)   San Jose, CA 48128   Fremont Freewheelers
18 Matthew Dinsmore   Asheville, NC 194334   CVCC/Team CSK
19 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
20 Mr Unknown      Armed Forces

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
2 Bernard del Rosario   Falls Church, VA 63128   Squadra Coppi/IM Saab
3 Chris Mears   Brookline, MA 50875   Unattached
4 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
5 Michael Bradbury   Broadlands, VA 187717   Evolution/Team DLS
6 David Wilson   Annandale, VA 166526   Whole Wheel
7 Hawker Dawes   Crozet, VA 8867   Team Cobblestone
8 Michael Rovezzi   Leesburg, VA 205537   Minuteman Road Club
9 Andres Wright   Frederick, MD 109451   NCVC/Edge Technologies
10 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   Team Spirit Cycling
11 Robert Holt   Red Bank, NJ 183880   Evolution/Team DLS
12 Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Team DLS
13 Joern Diedrichsen   Baltimore, MD 189140   LSV/Kelly
14 Jon Gaudio   New Kent, VA 82135   Richmond Ciclismo
15 Robb Hampton   Darnestown 178989   MSR/Rockville Harley
16 Anthony van Lierop   Baltimore, MD 158197   Bayside/Bike Dr/Cannondale
17 Ethan Townsend   Wilmington, DE 168201   LSV/Kelly
18 Brian Steele   Nantucket, MA 111539   NCVC/Edge Technologies
19 Terry Ashby   Richmond, VA 1997   Richmond Ciclismo
20 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Scesney   Oakton, VA 204508   MSR/Rockville Harley
2 Mark Skubis   Arlington, VA 270   Squadra Coppi/IM Saab
3 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
4 Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
5 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
6 Dana Matassa   Washington, DC 196816   Squadra Coppi/IM Saab
7 Christopher Davidson   Hyattsville, MD 175639   Route 1 Velo
8 John Kamenick   Ashburn, VA 216783   Unattached
9 David Crouse   Fairfax Station, VA 198282   Unattached
10 Ryan Guttridge   Severna Park, MD 199260   LSV/Kelly
11 Marc Klein   Arlington, VA 201836   NCVC/Edge Technologies
12 Ron Racinez   Vienna, VA 189848   NCVC/Edge Technologies
13 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Squadra Coppi/IM Saab
14 Christopher Harshman   Middletown, MD 157410   ABRT/Snow Valley
15 William Davis   Arlington, VA 212269   NCVC/Edge Technologies
16 Jason Person   Alexandria, VA 194571   NCVC/Edge Technologies
17 Steven Grant   Washington, DC 204726   NCVC/Edge Technologies
18 Steven Hancock   Arlington, VA 208591   NCVC/Edge Technologies
19 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   NCVC/Edge Technologies
20 Christopher Grengs   Arlington, VA 56655   Erik's Bike Shop

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Wilson   Hanover, PA 219559   VCB/RacePace/Legg Mason
2 Steven Anderson   Washington, DC 209223   DC Velo/Martens Volvo
3 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
4 Joel Christie   Fairfax, VA 191031   Unattached
5 John Ulfelder   Takoma Park, MD 63088   Artemis
6 Christopher Wiles   Charlottesville, VA 102919   Evolution/Team DLS
7 Eric Saidel   Kensington, MD 213515   Bicycle Place VC
8 Mike O'Hara   Baltimore, MD 224404   LSV/Kelly
9 Marco Fanari   Gaithersburg, MD 219091   NCVC/Edge Technologies
10 Jordan Cross   Arlington, VA 8219   Squadra Coppi/IM Saab
11 Chris Hughes   Washington, DC 165803   Evolution/Team DLS
12 Christopher King   Washington, DC 224580   Route 1 Velo
13 Bruce Deming   Arlington, VA 196569   NCVC/Edge Technologies
14 Paul Rybczynski   Baltimore, MD 181262   Team BBC
15 Kurt Schrim   Rockville, MD 200313   Squadra Coppi/IM Saab
16 John Kern   Laurel, MD 212285   Unattached
17 Matthew Neigh   Germantown, MD 219908   All American
18 Enrique Zarceno   Woodbrigde, VA 108061   NCVC/Edge Technologies
19 Matthew Ritter   Lutherville, MD 214325   LSV/Kelly
20 Humberto Briones      Unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
2 Sheba Farrin   Washington, DC 74081   Hub Racing
3 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
4 Beth Mason (1 - Cat2)   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies
5 Jessica Peil   Reston, VA 154873   Velo Bella
6 Heidi Woolever   Brooklyn, NY 120497   ABRT/Snow Valley
7 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   Velo Bella
8 Cory Marshall Bemis   Apo, AE 61393   Hub Racing
9 Betsy Sellers (2 - Cat2)   Washington, DC 61341   Rock Creek Racers/Revolution
10 Andrea Hogarth   Laurel, MD 224356   Bicycle Place VC

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Ennser   Newport News, VA 111402   Tri Power
2 Aimee Murphy   Pasadena, MD 183659   All American
3 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
4 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
5 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
6 Lisa Vible   Wilmington, DE 163495   Velo Bella
7 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   ABRT/Snow Valley

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
2 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
3 Jeannette Moore   Minneapolis, MN 223137   Route 1 Velo
4 Taylor Bishop   Harpers Ferry, WV 206871   HPC/List/Cardinal
5 Susan Estes   Owings, MD 222496   Artemis
6 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
7 Sarah Bussell   Sterling, VA 198825   Artemis
8 Connie Dowler   Kensington, MD 171075   DC Velo/Martens Volvo
9 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   Artemis
10 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
11 Elizabeth Ridlington   Baltimore, MD 224959   Team BBC
12 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
13 Susanne Morsberger   Baltimore, MD 207386   Team BBC
14 Alexandra Christopulos   Vienna, VA 222105   HPC/List/Cardinal
15 Terri Spanogle   Alexandria, VA 222940   NCVC/Edge Technologies
16 Susanna Matsen   Baltimore, MD 225452   LSV/Kelly
17 Shannon Korchnak   Thomasville, PA 181881   1st Capital Velo
18 Nancy Heller      Velo Bella
19 Kathy Landers      Team BBC
20 Doreen Chaitt   Kensington, MD 62254   HPC/List/Cardinal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee