Race Results for
Tyson's Corner Circuit Race
Tyson, VA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/03/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
4 James Gaudaen   Arlington, VA 221133   NCVC/Edge Technologies
5 Steven Gaudaen   Arlington, VA 204695   NCVC/Edge Technologies
6 Marshall Fenty   Washington, DC 221497   Squadra Coppi/IM Saab
7 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
9 Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Edge Technologies
10 Zoe Haufler   Richmond, VA 219760   Richmond Ciclismo

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
2 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Team Snow Valley
3 Mark Saunders   Blacksburg, VA 211419   Richmond Ciclismo
4 Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   ABRT/Team Snow Valley
6 Scott Riley   Midlothian, VA 216621   Team Cobblestone
7 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Evolution/Team DLS
9 William Krohn   Williamsburg, VA 212438   ABRT/Team Snow Valley
11 Kevin Young      Bicycle Place VC
12 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Team Snow Valley
13 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
14 Zach Allison      NCVC/Edge Technologies
15 Nicholas Ducharme-Barth   Fredericksburg, VA 220228   Bikeworks/Swansea
16 Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
17 Steven Jones   Johnson City, TN 206490   Evolution/Team DLS
18 Shannon Morgan   Chevy Chase, MD 219595   Bicycle Place VC
19 Nelson DeSousa   Silver Spring, MD 223121   All American
20 Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Team DLS

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Friend   Charlottesville, VA 12432   Monticello VC
2 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
3 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
4 Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
5 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
6 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
7 Peter Dickason   Vienna, VA 216344   Evolution/Team DLS
8 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
9 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
10 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Team Snow Valley
11 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Team Snow Valley
12 Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/WV Healthcare
13 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American
14 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
15 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   All Ireland/WV Healthcare
16 Christopher Regan   Washington, DC 208314   Squadra Coppi
17 Brian Johnston   Bethany Beach, DE 18076   NCVC/Edge Technologies
18 Lawrence Byvik   Warrenton, VA 5765   Mountain's Edge Cycling Team
19 Clifton Gray   Washington, DC 192720   Dream Racing
20 James Long   Frederick, MD 143815   AVC/State Farm

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
2 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
3 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Team Snow Valley
4 Brian Hackett   Woodbridge, VA 48406   ABRT/Team Snow Valley
5 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Charlottesville Racing/Extreme
6 Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo/Martens Volvo
7 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
8 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Team Snow Valley
9 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
10 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
11 Matthew Olson   Washington, DC 221725   NCVC/Edge Technologies
12 Lee Sigelman   Washington, DC 222254   HPC/List/Cardinal

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Stephens (1 - Cat1)   Damascus, MD 189749   Team Cobblestone
2 Ralph Muoio   Washington, DC 51562   LSV/Kelly
3 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Rockville Harley/Bicycle Pro
4 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
5 R Cameron Holland   Newport News, VA 16527   ABRT/Team Snow Valley
6 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Team Cobblestone
7 Keck Baker   New Kent, VA 211712   SP Imports/Palani Drive
8 Matthew Mega   Richmond, VA 74078   ABRT/Team Snow Valley
9 Jeffrey Dickey   Arlington, VA 9439   Monticello VC
10 Andrew Olson   Blacksburg, VA 84236   Richmond Ciclismo
11 Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   Armed Forces
12 Ian Birlem   Washington, DC 3752   Rockville Harley/Bicycle Pro
13 Charles Goble   Mechanicsville, VA 193573   Team Cobblestone
14 Russell Talbot (1 - Cat2)   Glastonbury, CT 222181   CVC/Pig Iron
15 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
16 Peter Stewart   Atlanta, GA 34147   Rockville Harley/Bicycle Pro
17 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/Edge Technologies
18 Neal Bambha   Alexandria, VA 47635   BBC/Gold's Gym
19 Stephen Jadatz   Shacklefords, VA 196782   Richmond Ciclismo
20 Justin O'Malley   Falls Church, VA 26456   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   AVC/State Farm
2 Sean Barrie   Washington, DC 198408   Rockville Harley/Bicycle Pro
3 Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
4 Scott Gibbons   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
5 David Goodrum   Leesburg, VA 152400   Evolution/Team DLS
6 Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   Rockville Harley/Bicycle Pro
7 James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
8 David Anderson   Madison 220897   Richmond Ciclismo
9 Michael Hosang   Virginia Beach, VA 205055   Tri Power
10 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
11 Justin Samuel   Mclean, VA 207765   Tri Power
12 Charles Goble   Mechanicsville, VA 193573   Team Cobblestone
13 John Glick   Bird In Hand, PA 200717   Unattached
14 William Davis   Arlington, VA 212269   Unattached
15 Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Team DLS
16 Richard Weston   Huntington, WV 210227   Colavita Racing
17 Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
18 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   Universal Cycle
19 Christopher Harshman   Middletown, MD 157410   ABRT/Team Snow Valley
20 Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Team DLS

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Pettengill   Takoma Park, MD 210149   Team BBC
2 Chip Hoover   El Paso, TX 215690   NCVC/Edge Technologies
3 Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   Rockville Harley/Bicycle Pro
4 James Hibbs   Bethesda, MD 198921   Bikeworks/Swansea
5 Jon Woodward   Arlington, VA 184504   NCVC/Edge Technologies
6 Dana Matassa   Washington, DC 196816   Squadra Coppi/IM Saab
7 Darryl Greene (1 - Cat4)   Silver Spring, MD 195581   Artemis
8 Enno Mueller   Riverside, CA 199831   Route 1 Velo
9 Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
10 Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952   NCVC/Edge Technologies
11 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
12 Ted Michaels   Leesburg, VA 206649   Evolution/Team DLS
13 David Crouse   Fairfax Station, VA 198282   Bike Lane
14 James Prickett   Bowie, MD 207414   Artemis
15 Benjamin Green   Washington, DC 219949   NCVC/Edge Technologies
16 John Parks   Warrenton, VA 205871   Mountain's Edge Cycling Team
17 Justin Olson   Falls Church, VA 224591   HPC/List/Cardinal
18 Scott Sheble   Richmond, VA 209071   Richmond Ciclismo
19 Marco Fanari (2 - Cat4)   Gaithersburg, MD 219091   NCVC/Edge Technologies
20 Bernard McDonald   Baltimore, MD 200315   LSV/Kelly
21 M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   Artemis

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Olson   Falls Church, VA 224591   HPC/List/Cardinal
2 Jonathan D'Alba   Philadelphia 298138   NCVC/Edge Technologies
3 Mark Protacio   Woodbridge, VA 219911   NCVC/Edge Technologies
4 Paul Wilson   Hanover, PA 219559   VCB/RacePace/Legg Mason
6 John Kern   Laurel, MD 212285   Unattached
7 Rodrick Erickson   Leesburg, VA 223653   Evolution/Team DLS
8 Jordan Cross   Arlington, VA 8219   Squadra Coppi/IM Saab
9 David Duke   Bentonville, VA 221384   Unattached
10 William Shelton   Alexandria, VA 199081   NCVC/Edge Technologies
11 Bruce Deming   Arlington, VA 196569   NCVC/Edge Technologies
12 Marty Spain   Indian Head, MD 207688   S Maryland Cycling
13 Joseph Pokrzywa   Chicago, IL 213008   NCVC/Edge Technologies
14 Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
15 Daren Dickerson   Haymarket, VA 196041   Mountain's Edge Cycling Team
16 Joshua White   Baltimore, MD 216113   Unattached
17 John Jancy   Washington, DC 209569   NCVC/Edge Technologies
18 Edward Dobranetski   Alexandria, VA 218914   Unattached
19 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
20 Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   Bicycle Place VC

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC/State Farm
2 Jenette Williams   Proctorville, OH 143297   HPC/List/Cardinal
3 Jessica Peil   Reston, VA 154873   Velo Bella
4 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
5 Heidi Goldberg   Washington, DC 201897   HPC/List/Cardinal
6 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
7 Audrey Peterman (1 - Cat3)   Annapolis, MD 193250   Navy
8 Tammy Sadle   Lafayette , CO 212808   HPC/List/Cardinal
9 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
10 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
11 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   ABRT/Team Snow Valley
12 Betsy Sellers (1 - Cat2)   Washington, DC 61341   Rock Creek Racers/Revolution
13 Sami Fournier   Bend, OR 152592   Velo Bella
14 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
15 Beth Mason (2 - Cat2)   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
2 Michelle Hart   Falls Church, VA 221627   U of Maryland
3 Staci Aulick      Unattached
4 Sara Zeigler   Blacksburg, VA 220748   U of Maryland
5 Sarah Bussell   Sterling, VA 198825   Minuteman Road Club
6 Liz Doby   College Park, MD 221232   U of Maryland
7 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Alan/MidAtlantic
8 Taylor Bishop   Harpers Ferry, WV 206871   LSV/Kelly
9 Angela Purcell   Havre De Grace, MD 207122   Team BBC
10 Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
11 Kathy Landers      Unattached
12 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
13 Anne Shilton   Mililani, HI 216138   HPC/List/Cardinal
14 Susan Miltenberger   Baltimore, MD 192918   Team BBC
15 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
16 Jill Notini   Washington, DC 143670   Unattached
17 Dilcia Davis   Arlington, VA 221424   NCVC/Edge Technologies
18 Becky Spada   Laurel, MD 178440   Team BBC
19 Rachelle Sampson   Washington, DC 223933   Unattached
20 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOSpyBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee