Race Results for
DINO Mountain Bike Series #1
Warsaw, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Nelson      
2 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
3 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
4 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cook      
2 Nick Pejeau      
3 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
4 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
5 Eric Deford      
6 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
7 Ron Ostlund      
8 Robert Burkus      
9 Ben Reed      
10 Cory Swihart      
11 William Toler      
12 Travis Sims      
13 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
14 Brandon Treber      
15 Matthew Kendall      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
2 Chad Wright      
3 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
4 Michael Sommer      
5 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
6 David Raber   Carmel, IN 185433   
7 Chad Kuhn      
8 Edward Messer      
9 Anthony Sanson      
10 Richard Kisseloff      
11 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
12 Matthew Mauk      
13 John Ryan      
14 Matthew Fehman      
15 Jeff Noffsinger      
16 Mike Conaway      
17 Jeff Warner      
18 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
19 Sam Markley      
20 Sean Mills      
21 Chad Nay      
22 Bill Confer      
23 Michael Helton      
24 Ruben Valdez      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
2 David Kitchens      
3 Steve Harpster      
4 Randy Bartz      
5 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
6 James Harris      
7 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
8 Brendan Wahl      
9 John Wright   Carmel, IN 211129   
10 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
11 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
12 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
13 Steve Hoag      
14 Darren Lawson      
15 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
DNF Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
DNF John Wheeler      
DNF David Strole   Fort Wayne, IN 134319   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
2 Lee Jackson      
3 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
4 Paul Rice      
5 Bud Hettrick      
6 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
7 Steven Walden      
8 Andy Dunithan      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
DNF Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Bos   Naperville, IL 94991   
2 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
3 Chad Salla      
4 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
2 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
3 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
4 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
5 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
6 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
7 John Gatto   Oak Forest, IL 121461   
8 Mike Kelsall   Shorewood, IL 175959   
9 Brad Douville      
10 Frank Rowley   Channahon, IL 178739   
11 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
12 Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
13 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
14 James Rasmussen      
15 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
16 Ryan Myers   Fort Wayne, IN 83439   
17 David McComb   Yoder, IN 172316   
18 Matt Silvia   Chicago, IL 208232   
19 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
20 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
21 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
22 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
23 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
24 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
25 Anthony Kanehl   Columbus, IN 203860   
26 Jason Breeden   Bloomington, IN 4715   
27 Ed Serrat      
28 Kevin Heppner   Modesto 188763   
29 Jerry Witham   Fort Wayne, IN 70424   
30 Bruce Pisarek   Powell, OH 73174   
DNF Matt Johnson      
DNF Thomas Flynn   Chicago, IL 160053   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Paul Le Blanc   Minot, ND 225400   
3 Richard Toler   Dayton, OH 66088   
4 Brian Blackwell      
DNF Todd Andersen   Fort Wayne, IN 1584   

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
2 James Lancaster      
3 Craig Andrews      
4 Rich Lennex      
5 Chris Ley      
6 Brad Day      
7 Mark Adams      
8 Chris Bucher      
9 Steven Bissey   Eaton, OH 206927   

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Kitchens      
2 Daniel Shannon      
3 Ryan Kiel      
4 Marley Stone      
5 Pat Maloney      
6 Kyle Stamatkin   Zionsville, IN 222257   
7 Justin Kirchoff      
8 Matthew Kiel      
9 Matt Payne      
10 Hudson Chilton      
11 Chad Hoyt      
12 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
13 Steven Moffett      
14 Michael Niehous      
15 Garrett Wass      
16 Ethan Webber      
17 Alexi Demopoulos      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quinn Gray      
2 Trevor Schlueter      
3 Dirk Farney      
4 Ian Brothers      
5 Braeden Day      
6 Aaron Hawkins      
7 Chad Wainscott      
8 Ben Elliott      
9 Robert Stephenson      
10 Taylor McBride   Lafayette, IN 223460   

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Nichols   Indianpolis, IN 181529   
2 Paul Angleton      
3 Aaron Betzner      
4 Gerald Rusim      
5 Jonathan Hughes      
6 Kyle Miller      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Mordecai      
2 Chris Ballge      
3 Brian Milburn      
4 Gregory McDaniel      
5 James Luxenberger      
6 Geoff Cly      
7 Anthony Kunkler      
8 Michael Dotlich      
9 Matthew Ploch      
10 Jason Stine      
11 Brian Miller      
12 Jeff Wass      
13 Eric Gadlage      
14 Bob Killen      
15 Adrian Fahey      
16 Russell Webb      
17 Gary Brandenburg      
18 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
19 Marc Eads      
20 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
21 Joe Wetli      
22 Jamey Brock      
23 Kelly Miller      
24 Jon Ocock      
25 Jason Zorilla      
26 Dennis Hall      
27 Donald Frugoli      
28 John Wetli      
29 Travis Rassat   Noblesville, IN 226356   
DNF PJ Yeater      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
2 Michael Coon      
3 Larry Trumbull      
4 Kurt Shetter      
5 Todd Clark      
6 Tom McClelland      
7 William Morelock      
8 Dennis Wilson      
9 Todd Nichols      
10 Eric Frazier      
11 Dennis Moffett      
12 David Tonak   Indianapolis, IN 209615   
DNF Ramsey Railsback      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Fleming   Hanover, IN 116285   
2 Kirk Hilton      
3 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
4 David Marshall      
5 Bruce Lawrenau      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Sauter      
2 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232   
3 Anne Sheets      
4 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2 Lori Sable   Thiensville 226461   
3 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Randolph      
2 Loretta Huckstep      
3 Diana Jones   Reynoldsburg, OH 217125   
4 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
5 Melody Lowder      
6 Jennifer Anneken   Louisville, KY 218979   
7 Diane Thomson      
8 Ellen Elliott   Eaton, OH 211383   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee