Race Results for
Larry Schwartz Memorial State Masters RR
Forestburg, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
2 Aaron Smathers   Oklahoma City, OK 32977   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
3 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   Moritz Chevrolet Cycling
4 Aaron Sinclair   Katy, TX 120187   Gulf Coast Cycling Association
5 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX 188575   Team Hotel San Jose
6 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   Team Bicycles Inc.
7 Lucas Brusseau   Denton, TX 5255   FCS Cycling Club
8 Bryan Goins   Wichita Falls, TX 177753   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
9 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Unattached
10 Yanos Saravanos   Houston, TX 222637   UNT Cycling CLub
11 Bill Campie      Colavita Racing Inc.

Men - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycle Club
3 Richard Herrin   Dallas, TX 184228   Colonel's Army (Bicycles)
4 James Corletta   San Antonio, TX 105280   Peloton Racing Org.
5 James Eller   Murphy, TX 138037   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
6 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Oklahoma City Velo Club
7 Will Visser   Austin, TX 49892   Team Brain & Spine
8 Brian Arnold   Dallas, TX 58483   Mirage
9 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
10 Gregg Ueckert   Austin, TX 61918   Team Six
11 Tim Small   Carrollton, TX 189182   Colavita Racing Inc.
12 Aaron Foreman   Austin, TX 12020   Team Diabetic

Men - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Armstrong   Burleson, TX 187706   U23 National Team
2 Brian Wyrick   Mesquite, TX 155803   Wichita Falls Bicycling Club
3 Corey Meeks   Houston, TX 195193   Colavita Racing Inc.
4 Zechariah Brewton   Houston, TX 189164   Southern Elite
5 Paul Sollenberger   Mckinney Tx 168161   Unattached
6 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   MSU/HHH
7 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   Team Six
8 Stephen Riner   Lawton, OK 208009   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
9 Steven Outen   Spring, TX 216416   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10 Hiroshi Yamamoto   Dallas, TX 224102   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Mike McDevitt      UNT Cycling
12 Kyle Peterek      UNT Cycling
13 Benjamin Branstetter   Tyler, TX 200860   Simpson's Fitness & Adventure Sports
14 Daniel Gearhart   North Richland Hills, TX 224010   Unattached

Men - Cat 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   Oklahoma City Velo Club
2 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Matt Wick      Team Bicycles Inc.
4 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   Unattached
5 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   Woodlands Cycling Club
6 Richard Reitman      Frisco Cycling Club
7 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
8 Dale Hubregs   Southlake, TX 223682   Unattached
9 Jerry Roush   Richardson, TX 141318   Unattached
10 Jason Moore   Webster, TX 157623   Team Bicycles Inc.
11 Purple Jersey      
12 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX 170728   Colavita Racing Inc.
13 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
14 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Colavita Racing Inc.
15 Mitch Blackwell   Mckinney, TX 220036   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Mark Thompson   Amarillo, TX 222868   
17 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   Colavita Racing Inc.
18 George Chapman   Arlington, TX 185090   Texas Wheels Cycling Club

Men - Master - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
2 Keith McCollum   Houston, TX 51905   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 John Reed   Allen, TX 29577   Team Six
4 David Golden   Austin, TX 13532   Team Brain & Spine
5 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Unattached
6 Douglas Harwell   Houston, TX 122902   Unattached
7 Justin Jackson   Fayetteville, AR 193961   Matrix Cycle Club
8 John Ashe   Austin, TX 43660   Bike Barn Racing Team
9 Gregory Tall   Webster, NY 65940   Mirage
10 Justin Leighton   Houston, TX 129185   Bike Barn Racing Team
11 Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253   
12 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
13 John Reed   Allen, TX 29577   Team Six
14 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   Colavita Racing Inc.
15 Nathan Cotten   Frisco, TX 201622   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
16 Scott Sullivan   Frisco, TX 196178   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 Gye Kraemer (1 - Cat3)   Wylie, TX 175956   Mirage
18 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   Colonel's Army (Bicycles)

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Matrix Cycle Club
2 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   Matrix Cycle Club
3 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   Mirage
4 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Unattached
5 Jorge Merle   Garland, TX 24084   Dallas Racing
6 Robert Sonora   Durango, CO 59786   Oklahoma City Velo Club
7 Michael Talifero   Euless, TX 49159   Team Bicycles Inc.
8 Ricky May   Katy, TX 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
9 Craig Miller   Dallas, TX 49325   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Marc Corbin   Plano, TX 68600   Dallas Racing
11 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   Mirage
12 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
13 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   Team Bicycles Inc.
14 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pierre Kerkhof   Hurst, TX 56387   Team Bicycles Inc.
2 Randall Tinney   Santa Barbara, CA 35624   Mirage
3 Sam Childs   Austin, TX 6779   Team Six
4 Keith Franklin   Tulsa, OK 60981   Tulsa Wheelmen
5 Mark Kuithe   Grapevine, TX 174738   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
6 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
7 Steve Wallentine   Plano, TX 183257   Matrix Cycle Club
8 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   Lone Star Racing Club
9 Kurt Arnould   Argyle, TX 1966   Oklahoma City Velo Club
10 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Men - Master - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   Matrix Cycle Club
2 William Allen   College Station, TX 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
4 James Burnett   Coppell, TX 53680   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Philip Kroll (1 - Cat3)   Dallas, TX 171661   Dallas Racing
6 M Chris Thibodeau   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
7 Michael Haney   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
8 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Walter Hartley   Carrollton, TX 136186   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
11 Greg Cox   Austin, TX 60582   Violet Crown Sports Assoc
12 Chris Hagar   Burleson, TX 110405   Team Bicycles Inc.
13 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
14 Mapei Jersey      
15 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
16 Don Merritt   Euless, TX 136743   Team Bicycles Inc.
17 William Goldapp   Austin, TX 205674   Wolf Pack Bicycle Club Inc
18 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club
19 Gary Jackson   Asheville, NC 216845   Unattached
20 Mack Hazley   Dallas, TX 136121   Dallas Racing
21 James Ruberti   Houston, TX 221219   Southern Elite

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Thornton   Arlington, TX 51007   Mirage
2 James Prinsell   Plano, TX 58439   Matrix Cycle Club
3 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix Cycle Club
4 Eddie Jacobi   Lawton, OK 43732   Unattached
5 John Bandy (1 - Cat4)   Austin, TX 2471   Violet Crown Sports Assoc
6 Michael DeEstrada   Benbrook, TX 166769   Unattached
7 Gary Lesniewski      Unattached

Men - Master - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe VanArsdall   San Antonio, TX 51727   Joe's Pro Bikes Racing
2 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   Matrix Cycle Club
3 Donald Huschle (1 - Cat4)   Garland, TX 86453   Dallas Racing
4 Jim Exum   Tyler, TX 156509   Simpson's Fitness & Adventure Sports

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX 46768   Matrix Cycle Club
2 Carl Popelar (1 - Cat5)   San Antonio, TX 216702   Joe's Pro Bikes Racing
3 Walter Sosnowski   Dallas, TX 134695   Team Bicycles Inc.
4 Terry Spradley   Lawton, OK 77203   Geezer Racing Team
5 Dean Wilkinson      Team Bicycles Inc.
6 Roy Dwyer (2 - Cat5)   San Antonio, TX 143395   Unattached
7 Ernest McAfee   Richardson, TX 134188   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX 201905   Matrix Cycle Club
2 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
3 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycle Club
2 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Burandt   Austin, TX 189171   Woodlands Cycling Club
3 Daniel Walker   Orange, CA 170359   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   Matrix Cycle Club
6 Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   Southern Elite
7 Draye Redfern   Austin, TX 204553   Mirage
8 Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Samuel Perez   Houston, TX 215581   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 Alexander Lewis   Denver, CO 196504   Team Power Train
3 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   Matrix Cycle Club
4 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   Team Bicycles Inc.
5 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   Unattached
6 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   Matrix Cycle Club
7 Sam Schildgen   Colleyville, TX 193296   Team Bicycles Inc.
8 Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895   Team Bicycles Inc.
10 Christian Teague      Team Bicycles Inc.
11 Josh Sumrall      Team Bicycles Inc.
12 Jonathan Towne   North Richland Hills, TX 227339   Team Bicycles Inc.

Women - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   Wichita Falls Bicycling Club
2 Malinda Michaud   Wichita Falls, TX 218325   Wichita Falls Bicycling Club
3 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   Matrix Cycle Club
4 Ella Kerzhner   Frisco, TX 201628   Frisco Cycling Club

Women - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mina Pizzini   Austin, TX 101676   Mirage
2 Holly Marrs   The Woodlands, TX 178178   Southern Elite
3 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Ronna Akins   Wichita Falls, TX 211980   Wichita Falls Bicycling Club
5 Michelle Hinds   Crawford, TX 216451   Waco Bicycle Club
6 Leah Woods    225124   Unattached

Women - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Marie Love   Fort Worth, TX 21658   Matrix Cycle Club
2 Donna Lakomski   Elgin, TX 53419   Violet Crown Sports Assoc
3 Sheila Zainfeld   Richardson, TX 202264   Team LaS'port
4 Jill Carson   River Oaks, TX 140590   Broken Films Racing
5 Elizabeth (Betty) Schaefer   Austin, TX 161218   Austin Flyers
6 Karen Hagar   Burleson, TX 127580   Team Bicycles Inc.

Women - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Whittle   St. Louis, MO 173515   MSU/HHH
2 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID 216070   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Southern Elite

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   Team Bicycles Inc.

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Goretti Rivas   North Richland Hills, TX 226415   Team Bicycles Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee