Race Results for
Hop Brook Mountain Bike Race
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Fuchs   Brimfield, MA20:45:52 228017  455 
2 Aaron Shelanskas   20:45:52  450 
3 Trevor Lyons   Deep River, CT20:45:52 219564  456 
4 Kyle Stockford   Norwich, CT20:45:52 210921  452 
5 Paul Bickford   Chester, CT20:45:52 200820  453 
6 Nicolas Weinstock   20:45:52  451 
7 Peter McMahon   20:45:52  454 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA20:45:52 149744  625 
2 Will Cromwell   20:45:52  626 
3 Chris Cosma   Suffield20:45:52 153906  630 
4 Eric Shaban   20:45:52  632 
5 Tomasz Florczyk   20:45:52  631 
6 David Gilbert   20:45:52  629 
7 Eric Carlson   20:45:52  627 
8 Randy Myers   Chester, CT20:45:52 187425  633 
9 David Fierro   20:45:52  628 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cruz   20:45:52  521 
2 Clint Morgan   20:45:52  528 
3 Elliott Halpern   20:45:52  527 
4 Alex Salazar   Ringwood, NJ20:45:52 224520  529 
5 John Gibbons   Norwell, MA20:45:52 224572  520 
6 Joe Policarpio   Bristol, CT20:45:52 135669  526 
7 Eric Policarpio   Bristol, CT20:45:52 159499  525 
8 Dave Bush   20:45:52  522 
9 Daniel Chabott   Keene, NH20:45:52 212027  523 
10 Guy Herrmann   20:45:52  530 
DNF Todd Hurtubise   Princeton, NJ 183015  524 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT20:45:52 210960  710 
2 Matthew Scherp   20:45:52  701 
3 Chris Burke   Ridgefield, CT20:45:52 220067  707 
4 Tracy Montoya   Waterford, CT20:45:52 224397  702 
5 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY20:45:52 199172  708 
6 George Hebner   20:45:52  705 
7 John Stockford   Norwich, CT20:45:52 140117  709 
8 Daniel Kuchta   Patterson, NY20:45:52 207375  712 
9 Jonathan Lach   Westport, CT20:45:52 198670  711 
10 John O'Keefe   Coatesville, PA20:45:52 221845  703 
11 Jeffrey Zelek   20:45:52  706 
12 William Bonin   20:45  700 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Muffatti   20:45:52  802 
2 Karl Schachtner   Marlborough, CT20:45:52 190114  806 
3 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY20:45:52 74221  800 
4 Charles Bierce   20:45:52  803 
5 Doug Gerard   20:45:52  801 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT20:45:52 23079  178 
2 Justin Finn   Corvallis, OR20:45:52 199346  180 
3 Brian Wolff   Sound Beach, NY20:45:52 92298  176 
DNF Bill Barrows     182 
DNF Roland Meunier   Templeton, MA 138682  179 
DNF Brett Racine   Stowe, VT 174981  181 
DNF Mike Joos   Reston, VA 136615  183 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI20:45:52 77034  100 
2 Samual Stevens   Middletown, CT20:45:52 178524  101 
3 Edward Ludwig   Ellington, CT20:45:52 21773  104 
4 J Gabriel Lloyd   Kutztown, PA20:45:52 202639  103 
5 Jim Rollins   20:45:52  102 
6 George Record   20:45:52  105 

Men - First Timers - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Hebner   20:45:52  872 
2 Zach Dilworth   20:45:52  870 
3 Zac Schuldt   20:45:52  871 

Men - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Baker   48:54  765 
2 Timothy Reynolds   20:45:52  766 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO20:45:52 191158  738 
2 Timothy Halliday   Fort Collins, CO20:45:52 203376  741 
3 Colt McElwaine   Canton, MA20:45:52 205236  737 
4 Jerome Townsend   Princeton, MA20:45:52 196503  735 
5 David Scherp   East Hampton, CT20:45:52 182798  740 
6 Nicholas Leigh   Springfield, MA20:45:52 189574  736 
7 Worth Wolcott   West Suffield, CT20:45:52 191273  739 
DNF Brendan Rogers   East Hampton, CT 196775  742 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Smith   Charleston, SC20:45:52 195442  815 
2 Brian Firliet   Rutland, VT20:45:52 183891  818 
3 Erin Rand   Plantsville, CT20:45:52 209955  819 
4 Levi Bloom   Clearfield, PA20:45:52 198615  816 
5 Nicholas White   Danville, CA20:45:52 197788  821 
DNF Eric Desautels     820 
DNF Ian Colquhoun   Long Valley, NJ 130672  817 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yale Iverson   Stow, OH20:45:52 125448  920 
2 William Turner   Northboro, MA20:45:52 101153  932 
3 Guillaume Loize   Brooklyn, NY20:45:52 211783  925 
4 John Meyerle   Monroe, CT20:45:52 174385  931 
5 Benjamin Moore   Bloomfield, CT20:45:52 159697  936 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA20:45:52 168738  933 
7 Sean Ford   Norwell, MA20:45:52 139466  924 
8 Chris Crowell   Prospect, CT20:45:52 173890  927 
9 Chris LaPlante   West Hampton, MA20:45:52 20363  934 
10 Joseph Bulger   Winchendon, MA20:45:52 224353  923 
11 Andrew Wilson   Boxborough, MA20:45:52 171496  922 
12 Robert Carmen   Simsbury, CT20:45:52 111810  929 
DNF R Todd Crisafulli   San Rafael, CA 8150  921 
DNF Nicholas Broskovich   Whitefish, MT 199073  935 
DNF Christopher Evans   Holyoke, MA 197135  926 
DNF Jim Proulx   Catawba, SC 188627  928 
DNF Eric Bowker     930 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Flagg   Westfield, MA20:45:52 179600  356 
2 Matthew Soucy   Bolton, CT20:45:52 125883  357 
3 Glenn Giglio   Manchester, CT20:45:52 13215  355 
4 W Mark Graber   Saratoga Springs, NY20:45:52 172905  351 
5 David Cormier   Tolland, CT20:45:52 121841  354 
6 John Nobile   Guilford, CT20:45:52 26169  359 
7 Richard Rude   Redding, CT20:45:52 189124  350 
8 Matthew Carpenter   Canton, CT20:45:52 6213  352 
9 Christopher Logan   Keene, NH20:45:52 21464  358 
DNF Warren Morse     353 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Tefft   Keene, NH20:45:52 100727  195 
2 Charles Goodrich   Southport, NC20:45:52 182799  196 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Men Unknown   20:45:52  
2 William Kerr   20:45:52  
DNF Richard Rude   Redding, CT 209311  
DNF Zachary Williams     
DNF Otto Wendland     

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Tsui   Cornelius, NC20:45:52 205667  205 
2 Greg Camia   20:45:52  204 
3 Zachary Applebee   20:45:52  202 
4 Eric Roth   20:45:52  201 
5 Jon Schlidt   20:45:52  200 
6 Joseph Roy   20:45:52  203 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denis Niez   20:45:52  305 
2 John Masotta   Bethel, CT20:45:52 224740  300 
3 David Laberge   20:45:52  304 
4 Carl Maslag   Point Pleasant, NJ20:45:52 220160  303 
5 Robert Wheeler   Simsbury, CT20:45:52 223384  301 
6 Anthony Grillo Jr.   20:45:52  302 
7 Jonathan Yeich   20:45:52  306 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Antony Bright   20:45:52  401 
3 Art Randolph   20:45:52  403 
4 Douglas McBournie   Colchester, CT20:45:52 211976  400 
5 Albert Jackson   E Hampton, CT20:45:52 194500  500 
204552 Jr. Ford     Robert 402

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ20:45:52 211404  915 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor   Troy, NY20:45:52 209883  83 
2 Lesli Stevens   Middletown, CT20:45:52 159513  84 
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  82 
DNF Stephanie White   Bedford, NH 181386  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT20:45:52 189709  78 
2 Mary Ann Martinez   Hardwick, VT20:45:52 147342  76 
3 Darlene Phillips   Ansonia, CT20:45:52 225420  77 
4 Cosby Gibson   Richfield Springs, NY20:45:52 151352  79 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh20:45:52 209806  600 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyra Kenwood   Miller Place, NY20:45:52 222906  606 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Hood   Auburn, NH20:45:52 220299  620 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee