Race Results for
Southeast Regl Champ AMBC #3
Bryson City, NC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597   
3 Frank Mullins   Greensboro, NC 204654   
4 Jeremy Chandler   Knoxville, TN 220346   
5 Bret Pacheco   Asheville 213288   
6 Nathaniel Wyatt   Swannanoa, NC 127000   
7 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
8 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784   
9 Charly Hermanson   Columbia, MD 191618   
10 BRAD REED      
11 RYAN REEVES      
12 Michael Lockhart   Apex, NC 95197   
13 Jarrod Werts   Boone, NC 180992   
14 ERIC DAVIS      
15 Brandon Eller   Hendersonville, NC 202353   
16 Max Trent   Powell, TN 184415   
17 Colin Watkins   Brevard, NC 209776   
18 BYRON JOHNSON      
19 JOHNNY MASSEY      
20 Russ Smith   Ellijay, GA 184276   
21 Matthew Keiper   Warrenton, VA 156519   
22 ANDREW YOUNG      
23 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
24 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
25 BRIAN CURREN      
26 Shawn Tevendale   Charlottesville, VA 218020   
27 YURI ELIASHEVSKY      
28 MARC RAYMOND      
29 JOHN ROHRER      
30 CODY SWIM      
DNF BORIS SIMMONDS      
DNF ZACHARY DURRETT      
DNF David Flynn   Shrewsbury, MA 174665   
DNF JOHNATHAN KEMP      
DNF BRIAN DOOLEY      

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY JANIK      
2 Sam Joyce   Trinity, NC 220828   
3 Michael Ghiorso   Pensacola, FL 206992   
4 Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482   
5 Billy Horne   Starke, FL 204798   
6 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
7 Mike Hefner   Fulton, MD 220981   
8 DANIEL DONELSON      
9 Brian Hynes   Huntersville, NC 204977   
10 BRIAN RUSSELL      
11 William Ford   Cleveland, TN 209539   
12 David Muse   Cumming, GA 161462   
13 William Morehead   Jackson, TN 105869   
14 BEN COFFEY      
15 BRANDON WOODS      
16 MARK NAGY      
17 STEWART BRADLEY      
18 ROBBIE KREMER      
19 BRUCE BLEVINS      
20 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272   
21 KURT WEIGARD      
22 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
23 Mark Scholtz   Candler, NC 146949   
24 SCOT GARRISON      
25 BRIAN BAXTER      
26 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
27 LADD DUNWOODY      
28 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
29 Joshua Motta   Vass, NC 202280   
30 Matt Rinella   Duncan, SC 221739   
DNF ANDREW PHILLIPS      
DNF Edward Reeves   Brevard, NC 225031   

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARRY CROOK      
2 JASON CHILDRE      
3 Timothy Hilton   Alpharetta, GA 16247   
4 Chris Ward   Etowah, NC 200732   
5 JEFFERY WENTE      
6 CHRISTOPHER BOONE      
7 TOM SPENCE      
8 Dan Snedecor   Arden, NC 184577   
9 DEON BARTLETT      
10 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
11 Eric Williams   Winston-salem, NC 223133   
12 DAVID SELF      
13 G Todd Park   Madison, SD 205620   
14 LAIR GANTT      
15 MORGAN OLSSON      
16 CHARLES LANAHAN      
17 JOHN MATTHEWS      
18 LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
19 Stacy Boaz   Reidsville, NC 173552   
20 DONNY MYERS      
21 Christopher Young   Saluda, NC 206023   
22 DAVID FORSHEE      
23 LEE SEBASTIAN      
24 Jerry Motter   Greensboro, NC 184488   
25 Earl Brown   Raleigh, NC 210972   
DNF MIKE WILLIAMS      
DNF DON SNIZASKI      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2 WILLIAM CLARK      
3 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
4 James Everts   Harvest, AL 148545   
5 Gary Brown   Cumming, GA 160089   
6 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
7 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
8 James Frith Jr   Martinsville, VA 193116   
9 Steven Scott   Pegram, TN 209073   
10 Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
11 Samuel Satterwhite   Waxhaw, NC 180653   
12 Alex Hawkins   Chapel Hill, NC 15474   
13 DWIGHT WYATT      
14 DOUG PARKER      
15 Robert Vernon   Mebane, NC 126059   
16 CHEECH GARDE      
17 Mike Mead   Nashville, TN 168326   
18 David Thomas   Brookwood, AL 88122   
19 BOBBY THRASH      
20 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
21 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
22 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
23 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   
24 Dwight Bond   Smyrna, TN 111119   
25 Mark Johnson   Cumming, GA 221666   
26 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
27 KEN SHELTON      
28 Tim Kingery   Albemarle, NC 204966   
29 JAKE BRINDLE      
30 Bobby Martin   Mt Airy, NC 191707   
31 DAVID PARRETT      
32 Mark French   Louisville, KY 128970   
33 JOSEPH FAIRCLOUGH      
34 Butch Carter   Dickson, TN 169443   
35 SCOTT FAGEOL      
36 TIM PARTON      
37 TODD PLESSEL      
38 JIM BROOKS      
39 Michael Otting   Cincinnati, OH 26933   
40 JEFFERY POWELL      
41 TED RAPP      
42 Peter Rajcani   Dallas, TX 206042   
43 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
44 Lee Frankel   Waleska, GA 12247   
45 William Feier   Canton, GA 203619   
46 PHILLIP SMITH      
DNF Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
DNF Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
DNF James Peeler   Trinity, NC 170910   
DNF Douglas Van Cleef   Oak Ridge, TN 74121   
DNF RAY BROOME      
DNF Wiley White   Zirconia, NC 195854   
DNF TIM ASKEW      
DNF JOHN MULLICAN      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
3 Vick Dyer   Knoxville, TN 10321   
4 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
5 JOHN GREEN      
6 Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
7 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
8 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134   
9 Charlie Mion   Atlanta, GA 225301   
10 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
11 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   
12 JAMES STANKOWITZ      

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS WIGGINS      
2 Joshua Reddoch   Albuquerque, NM 63641   
3 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
4 Tricia Stevenson   Asheville, NC 179910   
5 David Dye   Nashville, TN 169483   
6 MATT MULLICAN      
7 ROBERT LAMBERSON      
8 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
9 BRIAN ARCHER      
10 DON TAYLOR      
11 GARRY CLEVINGER      
12 EMORY OWEN      
DNF MICHAEL RITTER      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
2 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
3 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
4 Charles Pendry   Raleigh, NC 106096   
5 JAMIE LAMB      
6 Charles Storm   Sanford, NC 110876   
7 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
8 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
9 Harlan Price   Philadelphia, PA 191176   
10 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
11 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195   
12 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
13 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
14 Neil Hankins   Memphis, TN 14923   
15 Joseph Stone (1 - SM)   Dunbar, WV 188650   
16 William Jason Laxton   Boone, NC 164077   
17 Kevin Hall   Bellingham, WA 173510   
18 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
19 Troy Adams   Sylva, NC 157975   
20 Joey Riddle   Elkins, WV 181299   
21 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
22 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
23 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
24 BEN HUGHES      
25 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
26 German Bermudez   Colombia 194439   
DNF Justin Becker   Loveland, OH 107839   
DNF Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
DNF Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
2 Shawn Mullican   Murfreesboro, TN 206605   
3 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
4 Eric Jackson   Greensboro, NC 192279   
5 Artur Sagat   Roswell, GA 207381   
6 TRISTAN CROWIE      
7 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
8 CHRISTIAN PARRETT      
9 Andrew Harrison   Winston Salem, NC 181010   
10 Alex Ryan   Lewisville, NC 173542   
11 MATT ROTROFF      
12 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
DNF Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
DNF Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
DNF Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
DNF Matt St Marie   Brevard, NC 211728   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Hamblen   Winston Salem, NC 14782   
2 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
3 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
4 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
5 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
6 Jeremiah Swanson   Portland, OR 137708   
7 Will Hoffarth   Charlotte, NC 197022   
8 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
9 Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
10 Travis Mullen   Lexington, KY 170108   
11 JONATHAN BURGESS      
12 CRAIG DE GIER      
13 JIMBO MCGUIRE      
14 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
15 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
16 Christopher Wieczorek   Charlotte, NC 84040   
17 David Sagat   Roswell, GA 207380   
18 Justin Raynes   Bozeman, MT 197456   
19 Todd Daprano   Atlanta 145715   
20 MATT GENTRY      
21 JOSH GERBACH      
22 Scott Whitworth   Cary, NC 191100   
23 EDDIE CAPPS      
24 Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636   
25 Kelsey Oliver   Simpsonville, SC 63809   
26 Eric Welp   Hyattsville, MD 210966   
27 Nathan Haslick   Grand Haven Mi 163685   
28 Brad Atkins   Brandon, MS 204797   
29 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
DNF Joseph Vacca   Homewood, AL 226249   
DNF Wesley Dickson   Brevard, NC 9461   
DNF Daniel Rotroff   Lewisville, NC 180713   
DNF Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
3 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396   
4 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
5 Edward O'Dea   Atlanta, GA 176831   
6 Brian Pace   Plantation, FL 203769   
7 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
8 Jason Buttner Howard   Chattanooga, TN 106530   
9 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
10 Todd Rennie   Charleston, WV 210122   
11 MATTHEW RICE      
12 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499   
13 John Nichols   Smyrna, GA 178730   
14 David Poss   Asheville, NC 211729   
15 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
16 Scott Cugno   Boca Raton  154900   
17 PAUL LOVELESS      
18 ERIC PAYSEN      
19 Jim Molnar   Cary, NC 186949   
20 DOUGLAS WOOLCOCK      
21 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
22 MICHAEL BROWN      
DNF Matthew Goelzer   Mount Holly, NC 85916   
DNF Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
DNF John Muse   Douglasville, GA 161463   
DNF Mitchell Graham   Cincinnati, OH 119773   
DNF CHRIS HOVATTER      
DNF Corey Bobo   Canton, GA 203679   
DNF RAINER BITTERMANN      

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
2 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
3 Rob Moran   Cary, NC 89780   
4 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
5 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
6 KIP HUMPHRIES      
7 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
8 Jay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868   
9 Matthew Johnson   Asheville, NC 84895   
10 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
11 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
12 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
13 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
14 Joseph Bellante   Cincinnati, OH 199092   
15 Tom McDonnell   Sugar Grove, NC 150598   
16 Guy Spiher   Winston Salem, NC 146941   
17 Eric Christophersen   Lyman, SC 6876   
18 William Sullivan   Charlotte, NC 200679   
19 David Homansky   Marietta, GA 151965   
20 Scott Miller   Winston Salem, NC 195530   
DNF Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
DNF David Reed   Bath, MI 170308   
DNF DENNIS HELTON      
DNF Carl Arneson   Pittsboro, NC 181011   
DNF PAUL LUGAR      
DNF Brian Conroy   Charlotte, NC 48118   
DNF JEFF WELP      
DNF David McComb   Yoder, IN 172316   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Myers   East Point, GA 164658   
2 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935   
3 Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
4 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
5 Greg Turner   Marietta, GA 79057   
6 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
7 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
8 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
9 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
10 Daniel Shelby   Travelers Rest, SC 32393   
11 Michael Scholtz   Hendersonville, NC 114403   
12 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
13 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
14 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
15 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
16 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
17 John Whitfield   Cary, NC 199270   
18 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
19 John Taylor   Lewisville, NC 195673   
20 Randy Nelson   Woodstock, GA 208883   
21 Rob Hope   Tuscaloosa, AL 201983   
22 S. John Millon   Easley, SC 183334   
23 Douglas Owen   Banner Elk, NC 167927   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 Mark Virello   Boston, MA 171561   
3 Charles Martin   Ellijay, GA 22639   
4 Eddie Greene   Boone, NC 86788   
5 Jerome Barrett   Jonas Ridge, NC 42688   
6 CHUCK MEEK      

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743   
2 CRAIG BAILEY      
3 JASON BROSCHE      
4 ADAM BARKELOO      
5 WESLEY MILLER      
6 BILL REASOR      
7 Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
8 Mark Duffus   Perry, GA 224463   
9 ROB MURPHY      
10 JOSH HENNESSEY      
11 JIM MABRY      
12 DANIEL NEVELS      
13 MARTIE ROE      
14 BRUCE RAY      
15 JAMES SHELTON      
16 PAUL WINDSOR      
17 JEFF INGLE      
18 ANDY TAYLOR      
19 Jim Smalley   Lewisville, NC 195594   
20 Eddie Mcelyea   Pisgah Forest, NC 224209   
21 Mitchell Hayes   Cohutta, GA 225298   
22 JOE GOODMAN      
23 Walter Hannah   Concord, NC 205437   
24 KEVIN LOCKHART      
25 ERIC LAVSTERER      
26 Keith Arbogast   Brevard, NC 212688   
27 DARRIN TINSLEY      
28 JIM ALTMAN      
DNF CHRIS SALIN      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2 HUNTER FRITH      
3 Cody Hawkins   Chapel Hill, NC 197558   
4 Jory Cunningham   Powell, TN 220149   
5 COLE GARDE      
6 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   
7 ROBERT RIMMER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Peeler   Trinity, NC 221961   
2 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
3 AUSTIN BERGER      
4 Adam Vaden   Winston Salem, NC 214134   
5 MATUS KRISKA      
6 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
7 Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
7 WESLEY LAMBERSON      
8 GRANT PRICE      
9 CHRIS AUSTIN      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Norman   Carrboro , NC 200573   
2 REGAN WOODALL      
3 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4 Wes Satterwhite   Waxhaw, NC 200672   
5 JB FRITH      
6 Michael St Marie   Penrose, NC 211739   
7 SAM GODFREY      
8 Nate Williams   Hickory, NC 206051   
9 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
10 Jordan Van Cleef   Oak Ridge, TN 225541   
11 JACOB ALLEY      
DNF Matthew Owen   Banner Elk, NC 194035   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675   
2 CHRIS DIRITO      
3 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
4 JONATHAN OWENS      
5 TIM BIBBY      
6 Timothy Devereux   Arden, NC 219359   
7 DEREK JAMISON      
8 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
9 NOAH JORDAHL      
10 JARED SUNDERLAND      
11 LEE GATES      
12 DAVID THOMAS      
13 ANDREW KULICK      
14 ANDY MULLINS      
15 ANTHONY DUNCAN      
16 ERIC THOMAS      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Trent   Spencer, VA 224248   
2 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
3 JOHN NICHOLS      
4 David Cooper   Asheville, NC 212389   
5 JOHN LAVENDER      
6 Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871   
7 KEVIN BEROTH      
8 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
9 GREG ELROD      
10 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11 JOHN PRATER      
12 JAY MARTIN      
13 Patrick Bolton   Henderson, TN 210886   
14 TIM BEECHING      
15 JUAN FLOREZ      
16 LARRY BISHOP      
17 HEATH LEGRAND      
18 JASON SCHNEIDER      
19 DANIEL KAYSER      
20 PHILP BURGESS      
21 SCOTT DODD      
22 WALTER MONTOYA      
23 TONY LEDBETTER      
24 LARRY KAPLAN      
25 SCOTT MASTEJ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL LANDOLFI      
2 John Poczynski   Naples, FL 195040   
3 JAMES CAPEN      
4 Donovan Ross   Hickory, NC 203061   
5 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
6 ROGER PAYNE      
7 GEOFFREY HEGEDUS      
8 Todd Eubanks   Southside, AL 223206   
9 DAVID KERR      
10 JOHN COMRIE      
11 MARK ALLEY      
12 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
13 John Bodine   Simpsonville, SC 220102   
14 PHILIP IRWIN      
15 MAURICE AUSTIN      
DNF JEFF BOWEN      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANDI HALL      
2 NATASHA COWIE      
3 Kate Cook   Roswell, GA 225421   
4 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
5 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598   
6 TARA NICHOLSON      
7 Danielle Newton   Vista, CA 208249   
8 REBECCA TOMASZEWSKI      
9 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNNE BARKELOO      
2 Julianne North   Stow , MA 165859   
3 SANDRA CARICO      
4 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
5 Jill Whitfield   Cary, NC 209016   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 Jenny Popp   Lewisville, NC 172373   
8 Kari Lindner   Covington, GA 221301   
9 Aimee Murphy   Decatur, GA 221533   
10 Leesa Stefano   Florence, KY 217273   
11 KRISTI SANBORN      
12 BETH VON ISENBURG      
13 Jennifer Dilworth   Indian Trail, NC 205249   
14 MADONNA CONROY      
15 Kathy Medford   Winston Salem, NC 188207   
16 Shelley Molnar   Cary, NC 222634   
17 Jennifer Wills   Atlanta, GA 204505   
18 AMBER MARTZ      
19 Terry Satterwhite   Waxham, NC 191206   
20 PAM FORSHEE      
DNF Jo Herald   Georgetown, IN 202129   
DNF TRACEY BRANDT      

Women - PR/EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNE BESSETTE      
2 Kristy Mantz   Marlinton, WV 115465   
3 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
4 Krista Park   Madison, SD 203842   COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
5 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   
6 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
7 Mandi Riddle   Elkins, WV 181298   
8 Alicia Genest   Winston Salem, NC 70220   
9 Linell Schultz   Ringgold, GA 153532   
10 Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   
11 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
12 Tanya Nestvogel   Morganton, NC 191402   
13 Jessica Thomas (1 - EX)   Lilburn, GA 196708   
14 Andrea Hilderbrand (2 - EX)   Charlotte, NC 181423   
15 Pamela Wendel   Canton, GA 225218   
16 Maria Carrelli   Decatur, GA 221037   
17 LIZ SCHLEEPER      
DNF Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
DNF Robin Farina   Smartsville, CA 205968   
DNF Deborah Elliott   Hickory, NC 171107   
DNF Bevin McGahey   Asheville, NC 207437   
DNF Kimberly Moore (EX)   Sharpsburg, GA 209709   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Conn   Raleigh, NC 66884   
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
3 Dani Dembrak   Athens, GA 158598   
4 Sara Welp   Lilburn, GA 164468   
5 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
6 Tracy Hambrick   Winder, GA 203938   
7 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
8 Christine Putnam   East Bend, NC 150905   

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY PARKER      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAROL LAWHON      
2 NICOLE FERRERA      
3 KIM BISHOP      
4 MARNIE BYRD      
5 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407   
6 KASSI DAY      
7 LAURA CROMARTIE      
8 Amy Fessler   Franklin, TN 218742   
9 SAMIE TRUONG      
10 SARA BAXTER      
11 SARAH KRAXBERGER      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
2 PAULA LAMBERSON      
3 KAREN RAY      
DNF LAURA MCCOY      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee