Race Results for
McMud Fest XC & Mtb Duathlon
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/18/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy SHAW   0:59:52  66 
2Travis Hixson   Coeur D Alene, ID1:02:15 198254  201 
3Ethan Maier   Yakima, WA1:02:29 202059  202 
4Glenn LANDBERG   1:03:34  76 
5Paul SALES   1:05:58  89 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt ROSSMAN   0:52:19  16 
2Isaac MAURER   0:53:46  17 
3Ryan SIOK   0:56:19  79 
4Charles Sirjesse   Pasco, WA0:59:37 212100  241 
5Chris HEILAND   1:10:37  225 
DNSChris BLAFORD     84 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim GREGORY   0:53:24  96 
2Chris LUTHER   0:55:30  231 
3Joe WAGENBRENNER   0:56:11  77 
4Tim DYKSTRA   0:56:12  219 
5Eric Armstrong   Spokane, WA0:57:55 76317  214 
6Glenn Graham   Forks, WA0:58:08 209281  223 
7Mike FREUDENTHAL   0:58:11  220 
8Andrew Platt   Carlsbad, CA0:58:53 140523  235 
9Paul ALLEN   0:59:31  211 
10Cory Gordon   Colbert, WA0:59:31 161073  222 
11Ivan ANDERHOLM   1:01:00  212 
12Lee RIEKEN   1:02:11  127 
13Shawn TAYLOR   1:03:05  243 
14David WEST   1:03:08  29 
15Daniel VOGT   1:07:47  233 
16Keith VONACHEN   1:09:36  246 
17Brad MOULTON   1:11:57  91 
DNSB REIGHAD     86 
DNSTroy SCHMIDT     62 
DNFJd LOPEZ     230 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Devlin   Sammamish, WA0:55:12 152899  68 
2Perry Roper   Richland, WA0:55:23 30531  239 
3Kurt RECKNAGLE   0:56:07  237 
4Robert Letson   Spokane, WA0:57:05 207790  228 
5Christopher Bier   Sandpoint, ID0:58:27 184352  216 
6Jeffrey Haymes   Lacey, WA0:59:27 116719  224 
7Steve KUTINA   0:59:45  227 
8John SIOK   1:00:51  240 
9Norm ANHEIER   1:00:52  213 
10Bruce TREJOS   1:01:21  248 
11Stuart Broderick   Snohomish, WA1:05:15 4924  217 
12Delta GOWER   1:09:55  67 
DNSDavid DUNNELL     60 
DNFCurt DUPUIS     218 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Allan Beattie   Snoqualmie, WA1:17:38 190830  215 
2Frank JOHNSON   1:21:40  78 
3Sandy THOMAS   1:21:45  244 
4David Dalle   Roslyn, WA1:22:24 199392  20 
5Vance TRIESCHMANN   1:23:03  245 
6Alan MILLAR   1:25:28  75 
DNSBob BLANFORD     80 

Men - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Corkill   Spokane, WA1:17:23 49079  87 
1James Olsen   Bothell, WA1:28:48 195903  234 
DNFJim Hoch   Snoqualmie, WA 179956  226 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike GAERTNER   1:09:31  12 
2Justin Hofeldt   Post Falls, ID1:12:25 157278  
3Mark Cesal   Fort Myers, FL1:12:45 80149  11 
4Matt DOLAN   1:15:09  21 

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason KINLAY   0:55:31  61 
2Douglas SHAW   1:05:37  65 
3Shane Myr   Hayden, ID1:07:23 176052  24 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David STEELE   1:21:09  22 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gian Dalle   Roslyn Wa0:00:00 210989  23 
2Logan Wetzel   Renton Wa0:00:00 216334  59 
3Tom KUTINA   0:00:00  71 
4Michael MATTINGLY   0:00:00  72 
5Stephan JONES   0:00:00  70 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Howard   Colbert, WA0:59:32 190844  41 
2Benjamin Sullivan   Missoula, MT1:01:02 178006  53 
3Jake MAEDKE   1:02:20  45 
4Jeremy PINTO   1:02:59  82 
5Thomas Magrath   Coeur D'alane, ID1:03:56 79934  46 
6David BURKE   1:05:09  
DNFJohn KERCHER     81 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew McDirmid   Spokane, WA1:02:55 157578  48 
2Douglas Krumpelman   Hayden, ID1:03:04 81054  43 
3Cameron York   Colbert, WA1:05:00 148725  57 
4Thomas Clevenger   Moscow, ID1:05:11 164688  36 
5Andy CESSNA   1:05:47  
6Rich BOTTO   1:07:01  34 
7Rick Mattis   Coeur Dalene, ID1:07:59 212099  47 
8Garrett Williams   Spokane, WA1:09:37 212098  56 
9Kevin HORNBACK   1:11:51  28 
10Robert Began   Seattle, WA1:16:01 224428  32 
DNFJosh CARLSON     35 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Albright   Olympia, WA1:04:16 190621  31 
2Mark FAULKES   1:05:25  40 
3Ron Collins   Snohomish, WA1:06:47 205671  37 
4Eric Kopczynski   Asotin, WA1:07:17 166685  42 
5Tim CRUM   1:08:16  38 
6James David   Spokane, WA1:09:23 79918  39 
7Charles Mortensen   Sandpoint, ID1:10:46 206987  49 
8Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID1:10:47 34700  54 
9Richard Sherwood   Spokane, WA1:11:56 32459  52 
10Chris Bentley   Fall City, WA1:13:14 199389  33 
11Dennis VanMeter   Spokane, WA1:17:07 168011  55 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Rice   Everett, WA1:17:33 142930  50 

Men - Dh Xc

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul WEBER   0:44:24  161 
2Tim GREGORY   0:51:31  97 

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt BUECHLER   0:40:37  151 
2Michael ROE   0:42:16  154 
3Vern HARE   0:43:29  133 
4John BERLIN   0:45:05  73 
5Glen CAMPBELL   0:56:27  152 
6David HULSE   0:59:53  153 

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Thomas   Lakewood, WA0:49:48 199371  18 
2Charlie WILCOX   0:50:06  276 
3Rod Graybeal   Coeur D Alene, ID0:51:45 148384  274 
4Nicholas Fuller   Troy, ID0:55:00 199661  273 
5Tom PRATT   0:55:19  74 
6Brian ENGEL   0:55:19  272 
DNFDavid BRAUN     271 
DNFDaniel Weber   Spokane, WA 208905  275 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaxon SUTTLEMYRE   0:22:27  169 
2Paul MEYER   0:24:17  98 
3Griffin CLEMENTS   0:28:35  100 
4Colby BENTLEY   0:39:24  167 
DNSDarian THOMAS     19 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey ANHEIER   0:29:52  165 
2Erik BEATTIE   0:40:50  30 
3Blake ROE   0:55:34  135 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam SZEMBER   0:51:57  171 
2Joshua HONNOLD   0:54:12  168 
3Rick SOUZA   0:55:35  134 
4Seth WEBER   1:03:24  173 
5Sam DEMING   1:03:43  88 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hudson THYR   0:45:19  172 
2Ben KUTINA   0:51:41  122 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elden STOKES   0:45:19  138 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark WESTFALL   0:50:08  105 

Men - BG - First-time - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric BEATTY   0:47:20  25 
2Mike BEATTY   0:47:41  26 
3Eric ZENDER   0:54:06  103 
4Dewayne KIRK   0:55:05  94 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sole FARR   0:41:26  95 
2Troy HENSIEK   0:46:15  119 
3Scott BUZAN   0:47:32  114 
3Gage STROMBERG   0:47:32  136 
5Buford HOWELL   0:53:57  120 
6Brian WELTER   0:56:25  131 
7Darin ROBERSON   0:59:59  128 
8Tyler CLEMENTS   1:09:25  104 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron POTTER   0:46:28  69 
2Brad Mercer   Sagle, ID0:48:53 223952  124 
3Bobby Shaw   Sandpoint, ID0:52:43 115456  130 
4Phillip BLUME   0:59:12  112 
5Don MINTON   1:01:13  125 
DNFBruce SLEMBER     93 

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Barnhart   Bellingham, WA0:46:46 207909  111 
2John KOSCHNICK   0:54:24  121 
3Katherine BOERNER   0:56:56  113 
4Patrick GARLICK   0:57:24  117 
5Larry Schoonover   Spokane, WA1:07:42 101847  129 

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert HAWKS   1:00:26  118 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristopher Holden   Spokane, WA1:09:19 148376  
2Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID1:09:19 110852  

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emma MILLAR   1:06:04  232 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie LARSEN   0:00:00  247 
1Tina RIEKEN   1:14:30  238 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jenni GAERTNER   0:59:01  221 
2Rhonda PINTO   1:00:54  63 
3Michele NELSON   1:03:58  15 
4Penny Hulbert   Wenatchee, WA1:09:03 191746  92 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Becky SUTTLEMYRE   1:09:27  242 
DNFLeah LOKAN     229 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1June Sayers   Duluth, MN1:19:58 149107  83 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erika Krumpelman   Hayden, ID1:09:56 179685  44 
DNFMary Carlson   Spokane, WA 181834  51 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jayden SUTTLEMYRE   0:51:19  170 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah CHILTON   1:01:04  90 
2Rachel ANHEIER   1:22:04  166 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie GULLIKSON   0:58:48  85 

Women - BG - First-time - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chanene GARTNER   0:58:18  27 
2Sheila HONNOLD   1:00:55  102 
3Kelly STROMBERG   1:10:06  137 
4Carrie CARLQUIST   1:19:25  101 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley COVERT   0:50:52  115 
2Liz LETSON   0:53:49  123 
3Toni NEWTON   1:06:47  126 
4Senamarie FREDDI   1:13:44  116 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFSally SULLIVAN     99 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee