Race Results for
Fat Tire Classic/NE Regional XC Championship Serie
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Stockford   Norwich, CT1:03:45 210921  462 
2 James Wheeler   Old Lyme, CT1:04:15 193535  458 
3 Paul Bickford   Chester, CT1:05:36 200820  464 
4 Shane Lewis   1:07:28  461 
5 Aaron Shelanskas   1:07:29  460 
6 Trevor Lyons   Deep River, CT1:10:52 219564  452 
7 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:12:41 228017  455 
8 Dehan Shankar   1:13:11  463 
9 Arron Kopp   1:14:08  451 
10 Matthew Green   Hatfield, MA1:15:23 226152  459 
11 Andrew Mladek   1:16:31  465 
12 John Thomas   Berlin, CT1:17:37 224927  453 
13 Patrick Duffy   1:46:02  457 
14 Geoff Gordon   Scituate, MA1:47:05 225515  454 
DNF Mike Chin     450 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA59:52:00 149744  630 
2 William Cromwell   59:57:00  633 
3 Shaun Berard   1:00:01  643 
4 Chris Cosma   Suffield1:00:15 153906  628 
5 Tomasz Florczyk   1:00:42  642 
6 David Gilbert   1:05:01  635 
7 Eric Carlson   1:05:42  636 
8 Aaron Christenson   1:05:57  634 
9 Patrick Snoop   1:06:20  637 
10 Jeffrey Hartnett   1:06:36  625 
11 Josey Baker   1:07:21  644 
12 Luiz Souzafilho   1:08:30  627 
13 Gerritt Platel   1:09:29  641 
14 Mark Ellingwood   1:10:12  632 
15 Michael Fragleasso   1:10:37  626 
16 Mark Romanovsky   1:13:03  639 
17 Ben Corbalis   1:14:50  640 
18 David Fierro   1:18:53  631 
19 Mark Prelli   1:30:36  638 
20 Shaun Friedman   1:50:25  629 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oscar Purwin   Carlisle, MA1:01:00 28877  523 
2 Ben Davidson   1:03:06  520 
3 PJ Lovely   1:03:12  538 
4 Joe Policarpio   Bristol, CT1:03:15 135669  291 
5 Dave Bush   1:03:30  533 
6 Jack Hayden   1:03:57  286 
7 Dave Barr   1:04:34  543 
8 Sylvain Loize   1:04:40  524 
9 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:04:50 168943  537 
10 Scott Struve   1:04:52  548 
11 Andrew Nelson   1:05:46  529 
12 John Scala   1:05:47  547 
13 Anthony Petrillo   Hopewell Junction, NY1:05:52 226287  541 
14 Mike Woods   1:06:03  534 
15 Robert Cruz   1:06:40  530 
16 Clint Morgan   1:07:02  528 
17 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:08:04 75160  527 
18 John Jakway   1:08:06  531 
19 Humberto Raposo   1:08:56  532 
20 Douglas Southwick   Rensselaer, NY1:09:17 177701  545 
21 Nathan Chubery   1:09:28  540 
22 Eric Policarpio   Bristol, CT1:10:31 159499  525 
23 Brian Drenen   Southwick, MA1:11:18 199347  542 
24 Elliott Halpern   1:11:52  288 
25 Mark Wucher   Mountain View, CA1:13:10 151859  544 
26 Jeffrey Haitz   1:15:05  294 
27 John Brant   1:17:07  535 
28 Michael Pajarillo   1:17:49  293 
29 Daniel Chabott   Keene, NH1:19:58 212027  521 
30 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:20:04 224520  536 
31 Michael Hadley   Bristol, CT1:23:37 98394  289 
33 Deryl gage   1:26:23  292 
34 Steven Shober   1:32:18  290 
36 Mike Romanovsky   1:24:32  546 
DNF Sean McQuilliams     526 
DNF Glenn Halleck     539 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Burke   Ridgefield, CT1:02:35 220067  708 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:02:44 210960  706 
3 Matthew Scherp   1:04:54  725 
4 Peter Dunn   1:05:45  703 
5 Steve Wirz   1:06:02  722 
6 Jeffrey Fowler   1:06:10  716 
7 John Stockford   Norwich, CT1:06:49 140117  723 
8 David Borghesani   1:06:50  717 
9 Joe Candias   1:06:58  711 
10 Tracy Montoya   Waterford, CT1:07:09 224397  713 
11 Ron Beliveau   1:07:21  701 
12 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:07:38 199172  721 
13 Bill Hoadley   1:08:12  707 
14 John Wilson   1:09:36  975 
15 Timothy Lapise   1:09:37  976 
16 Mike Stone   Danbury, CT1:10:03 84831  719 
18 Matt Juros   Haverhill, MA1:10:27 183600  710 
19 Steve Arket   1:10:47  726 
20 Harold Green   Hatfield, MA1:11:00 226151  715 
21 Ronald Gilbert   Pawling, NY1:11:51 222785  728 
22 Daniel Kuchta   Patterson, NY1:12:06 207375  980 
23 Charles Dorn   1:12:11  720 
24 Gerald Heckman   1:14:09  704 
25 John O'Keefe   Coatesville, PA1:14:44 221845  978 
26 William Bonin   1:15:43  709 
27 Ronald Pelletier   Amesbury, MA1:15:52 132280  718 
28 Robert Hoffman   1:17:02  702 
29 Robert Speed   Winchendon, MA1:17:09 214100  979 
30 Jeffrey Zelek   1:19:37  712 
31 Frederic Moretto   Warwick, NY1:22:13 206965  982 
32 John Lockwood   1:23:18  714 
33 James Aquilina   1:24:23  727 
34 Daniel Martin   1:25:53  977 
35 Michael Maharne   1:26:58  981 
DNF John Nicolini     724 
DNF Edward Hook   Bethel, CT 56515  700 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Brais   Chepachet, RI1:05:47 146123  805 
2 Barry Spaulding   Cheshire, CT1:09:24 205588  809 
3 Tony Muffatti   1:10:30  802 
4 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:11:06 74221  804 
5 Robert Spreng   Groton, CT1:15:26 79869  803 
6 Bill Hartnett   1:18:18  806 
7 Douglas Gerand   1:18:34  810 
8 Charles Bierce   Winsted, CT1:13:24 111884  801 
9 Peter Friedman   1:27:39  807 
10 Donald Snoop   Middleburgh, NY1:37:59 104325  808 
DNF Karl Schachtner   Marlborough, CT 190114  800 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samual Stevens   Middletown, CT58:14:00 178524  101 
2 Timothy Haitz   Kingston, RI58:15:00 77034  100 
3 Edward Ludwig   Ellington, CT59:10:00 21773  112 
4 Ryan Rumsey   Portland, ME1:00:00 162473  105 
5 Anders Larson   1:00:02  106 
6 Brendan Dee   1:02:57  107 
7 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:03:20 144319  109 
8 Scott McConnell   1:04:12  111 
9 David Mazalaski   1:20:57  102 
10 Andrew Fleming   1:24:52  108 
11 Charles Gaudette   1:22:36  103 
12 Michael Grobicki   1:53:08  104 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno LaFontaine   1:26:38  192 
2 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:26:55 23079  178 
3 Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA1:28:13 136615  188 
4 Roland Meunier   Templeton, MA1:29:05 138682  177 
5 John Foley   Fiskdale, MA1:29:43 121026  191 
6 Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA1:31:11 5155  194 
7 Brett Racine (2 - PR)   Stowe, VT1:32:59 174981  179 
8 Josh Whitmore   Sylva, NC1:33:50 38071  180 
9 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:33:55 92298  182 
10 William Barrows   W Hartford, CT1:34:48 159703  30 
11 Chris Gagnon   Watertown, MA1:37:57 179645  186 
12 Anthony Eisley   Norwich, CT1:39:02 117285  184 
13 Donald Snoop   Beverly, MA1:39:14 82776  181 
14 Michael Zocchi   Arlington, MA1:48:20 39534  187 
DNF Christian Favata   Rosendale , NY 135665  185 
DNF Andrew Freye   Allentown, PA 164856  189 
DNF Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA 140698  190 
DNF Jonathan Bruno (PR)   Boston, MA 159158  193 
DNF Myron Baker   Hamilton, NJ 175086  183 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Davitt   College Place, WA1:13:45 212665  738 
2 Gregory Carpenter   Durango, CO1:16:53 191158  742 
3 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:17:49 203376  740 
4 Jerome Townsend   Princeton, MA1:17:49 196503  735 
5 David Scherp   East Hampton, CT1:17:51 182798  741 
6 Worth Wolcott   West Suffield, CT1:20:53 191273  736 
6 Harry Precourt   Sudbury, MA1:20:21 202963  737 
7 Nicholas Leigh   Springfield, MA1:20:30 189574  744 
8 John Benoit   Bristol, CT1:23:49 200167  743 
9 Colt McElwaine   Canton, MA1:36:32 205236  739 
DNF Maximilian (Max) Hoener   Rhinebeck, NY 154637  745 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Smith   Charleston, SC1:12:30 195442  820 
2 Daryl Wilson   Portsmouth, NH1:12:51 199301  823 
3 Wentworth Knipe   Sheffield, MA1:16:53 204568  817 
4 Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:17:01 164746  831 
5 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH1:18:30 210332  827 
6 Jason Prusaczyk   Farmington, CT1:18:33 219172  822 
7 Christopher Maglieri   Weatogue, CT1:19:03 159692  832 
8 Matthew Sheldon   Chester, CT1:19:22 196704  834 
9 Brian Firliet   Rutland, VT1:19:26 183891  819 
10 Miles Ericson   Granville, MA1:22:40 153128  835 
11 Levi Bloom   Clearfield, PA1:23:24 198615  816 
12 Kevin Petrone   Fairlee, VT1:24:13 164287  815 
13 Troy Romanowski   Stamford, CT1:24:48 181067  825 
14 Travis Voyer   Essex Junction, VT1:25:43 194418  833 
15 Doug Jenne   West Hartford, CT1:25:45 192813  821 
16 Erin Rand   Plantsville, CT1:26:28 209955  828 
17 Jason Shiers   Gorham1:29:24 209825  829 
18 Eric Desautels   Greenville, NH1:30:12 160536  830 
19 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:31:27 189770  836 
DNF Brian Penney   Middletown, CT 209465  818 
DNF Niall Gengler   Easthampton, MA 180385  826 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY1:14:37 97363  931 
2 Thom Parsons   Wrentham, MA1:14:48 208960  946 
3 Chris Strempel   Chester, CT1:15:32 159483  930 
4 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:16:14 9311  922 
5 Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:16:46 211783  927 
6 Jeff Murray   Andover, CT1:16:57 81459  928 
7 William Turner   Northboro, MA1:17:02 101153  933 
8 Eric Bowker   Essex Junction, VT1:18:08 4443  934 
9 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:18:16 159697  940 
10 Sean Ford   Norwell, MA1:18:30 139466  938 
11 Brian Currier   Newport, NH1:18:32 222011  924 
12 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:20:09 153034  944 
13 Loren Voyer   Hinesburg, VT1:20:22 218218  937 
14 John Meyerle   Monroe, CT1:21:29 174385  939 
15 Robert Carmen   Simsbury, CT1:22:11 111810  945 
16 Brian Kelley   Pawling, NY1:22:26 133393  936 
17 Jon Longley   Worcester, MA1:22:48 224909  925 
18 Robert Wolff   Middle Island, NY1:24:40 92296  920 
19 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:24:56 18959  941 
20 Christian Baks   Poughkeepsie, NY1:25:38 223736  943 Pawling Cycles
21 Denis Lafaille   Bridgeport, CT1:26:04 146990  929 
22 Chris Crowell   Prospect, CT1:26:30 173890  926 
23 Andrew Wilson   Boxborough, MA1:27:20 171496  942 
24 Christopher Evans   Holyoke, MA1:27:40 197135  935 
25 R Todd Crisafulli   San Rafael, CA1:28:00 8150  923 
26 Brian Holinko   Trumbull, CT1:29:34 125381  932 
27 Ethan Spinelli   Marlborough, CT1:48:31 146367  947 
DNF Thom Parsons   Wrentham, MA 208960  921 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT1:15:42 94818  353 
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:16:32 179600  352 
3 Matthew Soucy   Bolton, CT1:16:35 125883  354 
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:17:28 37650  358 
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:19:31 13215  359 
6 Paul Nyberg   Goshen, CT1:22:26 82305  361 
7 John Nobile   Guilford, CT1:23:41 26169  351 
8 Warren Morse   1:25:27  363 
9 David Cormier   Tolland, CT1:25:42 121841  362 
10 Christopher Logan   Keene, NH1:27:34 21464  357 
11 Matthew Carpenter   Canton, CT1:27:38 6213  356 
12 John Sattar   Coventry, CT1:30:28 219707  360 
13 Kevin Bouley   Tolland, CT1:36:26 182802  355 
DNF Richard Brown   Danville, NH 169536  350 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sullivan   Poughquag, NY1:31:37 96768  197 
2 Randy Tefft   Keene, NH1:33:31 100727  195 
3 Robert Linden   East Lyme, CT1:34:50 146524  196 

Men - BG - Group2 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Henry   27:03:00  874 
2 Zachary Martin   27:59:00  871 
3 Jerome Lambert   29:11:00  876 
4 George Hebner   Easton, CT30:06:00 226389  879 
5 Zachary Schuldt   30:07:00  877 
6 Zachary Dilworth   30:08:00  878 
7 Brian Spring   32:02:00  882 
8 Edison Baker   33:30:00  870 
9 Adam Trumbley   35:22:00  873 
10 Pim Lambert   37:51:00  875 
11 Jacob Waskowitz   37:52:00  880 
12 Jeremy Wilson   38:04:00  872 
13 Jackson Waskowitz   57:17:00  881 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peterson   45:31:00  16 
2 Nathaniel Gentile   Andover, MA48:20:00 233185  
3 David Sholanskas   48:21:00  21 
4 Austin Eterno   Easton, CT48:49:00 213802  28 
5 Connor Sallee   Southbury, CT48:59:00 210129  13 
6 Nick Lanza   50:19:00  18 
7 Michael Gaudreau   51:09:00  17 
8 Aharon Ron   52:25:00  19 
9 Eric Roth   Bethany, CT53:02:00 192185  15 
10 Stephen Carpenter   Canton, CT54:00:00 211711  
11 Travis Wolfel   54:05:00  
12 Elijah Allison   54:54:00  
13 Patrick Emerson   55:12:00  24 
14 Seth Spector   56:16:00  14 
15 Ry Wolfel   56:26:00  
16 Joe Conderino   56:47:00  25 
17 Aaron Gorman   57:16:00  
18 Chris Squier   57:30:00  27 
19 Timmy Lord   58:26:00  26 
20 Elias Walkley   58:28:00  11 
21 William Kerr   58:34:00  29 
22 Christopher Poit   58:43:00  20 
23 Mark Romano   58:48:00  10 
24 Devin Farkas   59:57:00  
25 Zachary Williams   1:05:07  
26 Christopher Talaska   Bristol, CT1:13:52 225014  
27 Austin Vincent   Simsbury, CT1:19:22 226301  22 
DNF Ian Hunter     12 
DNF Otto Wendland     23 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Honda   East Hartford, CT41:58:00 160946  210 
2 Richard Tsui   Cornelius, NC42:23:00 205667  219 
3 Greg Camia   45:22:00  200 
4 Paul Johansen   45:29:00  203 
5 Zachary Applebee   46:00:00  218 
6 Eric Roth   46:02:00  217 
7 Krys Chmielewski   49:46:00  220 
8 David Grillis   50:38:00  209 
9 Matt Lolli   50:59:00  204 
10 Joseph Roy   51:11:00  214 
11 Shawn Emerson   51:43:00  213 
12 Jon Schlidt   East Hartford, CT52:30:00 225525  207 
13 Patrick Kelly   52:31:00  206 
14 Luke Moore   54.:58  221 
15 Brian Noble   58:50:00  211 
16 Carlo Pizzoferrato   58:54:00  202 
17 Anthony Ortiz   1:10:41  208 
18 Eric Farber   1:15:21  215 
DNF Nathan Samuel     212 
DNF David Connor     201 
DNF Richard Tsui   Cornelius, NC 205667  205 
DNF Joseph Hickey     216 

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Pulver   Farmington, CT23:19 189379  773 
2 Scott Healer   West Hartford, CT23:51 204624  775 
3 Steve Orlowski   26:09:00  780 
4 Joe Sullivan   26:33:00  777 
5 Russ Polsgrove   26:58:00  778 
6 Jim Hoyt   27:13:00  770 
7 Jeremy Long   28:32:00  774 
8 Christian Michalowski   29:04:00  768 
9 Chad Nelson   29:43:00  767 
10 Ryon Morett   30:21:00  769 
11 Armand Gibson   30:53:00  766 
12 David Schuldt   35:03:00  776 
13 William Cooper   35:37:00  779 
14 David Castro   39:06:00  765 
15 Daniel Johnson   57:05:00  772 
DNF Victor Castro     771 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Parcinski   44:21:00  324 
2 Denis Niez   44:39:00  325 
3 John Masotta   Bethel, CT45:31:00 224740  329 
4 Brian Spring   48:19:00  318 
5 Rich O'Connor   48:29:00  307 
6 Steve May   49:02:00  315 
7 Joseph Stein   49:06:00  319 
8 Blair Rich   49:17:00  316 
9 Leo Kieffer   50:06:00  326 
10 Marc Seta   East Hartford, CT50:18:00 225172  304 
11 Alan Baker   50:34:00  302 
12 Todd Samul   51:10:00  314 
13 Carl Maslag   Point Pleasant, NJ51:21:00 220160  309 
14 Robert Wheeler   Simsbury, CT51:36:00 223384  305 
15 Chris Greenlaw   53:05:00  328 
16 Anthony Grillo   53:13:00  323 
17 Chris Chapron   53:33:00  310 
18 Jeffrey Cominotti   54:25:00  301 
19 Robert Stepnoski   54:40:00  300 
20 Jeffrey Collins   56:29:00  320 
21 Ernest Britton   57:46:00  317 
22 William Hunter   58:33:00  308 
23 Timothy Paydos   59:35:00  321 
24 Gary St.Jean   59:51:00  327 
25 Larry Madison   1:00:36  313 
26 Jonathan Yeich   1:01:09  306 
27 Rich Driscoll   1:01:31  322 
28 Markus Muhlhauser   1:17:15  303 
DNF Timothy Maloney   Southwick, MA 220856  312 
DNF Dennis Niez     311 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Anthony Bright   47:04:00  410 
3 Philip Brault   48:32:00  405 
4 Chris Barba   49:14:00  407 
5 John Torrey   49:26:00  418 
6 Luiz DeSouza   49:56:00  403 
7 Patrick Moore   50:49:00  402 
8 Douglas McBournie   Colchester, CT51:07:00 211976  409 
9 Art Randolph   53:14:00  415 
10 Bill Trumbley   53:50:00  411 
11 Mike Hines   54:30:00  413 
12 Dave King   54:34:00  400 
13 Tim Hopkins   54:52:00  414 
14 David O'Connor   54:56:00  417 
15 Richard Carbone   55:30:00  412 
16 Steve Soucy   58:03:00  419 
17 David Mattiace   58:39:00  416 
18 Paul Altorelli   1:04:04  404 
19 Timothy Reynolds   1:06:36  408 
DNF Michael VanPatten     401 
461900 Jr. Ford     Robert 406

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Hughes   52:34:00  504 
2 Bill Dougherty   57:31:00  502 
3 Kevin Keogh   Brockton, MA1:01:45 218473  500 
4 Paul Roth   1:02:31  503 
5 Albert Jackson   E Hampton, CT1:07:52 194500  501 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Drake   Sunderland, MA1:33:15 186383  96 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Reilly   Highland Falls, NY1:17:15 154596  902 
2 Audrey Bishop   1:21:43  903 
3 Laura Summers   Southington, CT1:22:11 41711  900 
4 Carly Stroich   Norwich, CT1:22:45 218410  901 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Nelson   1:07:15  918 
2 Michelle Desmarais   1:15:07  1000 
3 Susie Watts   Torrington, CT1:21:28 223880  915 
4 Cathy Wilson   Middle Island, NY1:30:47 163898  916 
5 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ1:30:21 211404  917 
6 Patrick Rosier   1:34:52  919 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH1:30:20 181386  83 
2 Amanda Lawrence   Mansfield Center, CT1:31:48 167207  87 
3 Christine Ford   Coralville, IA1:33:40 41642  86 
4 Lesli Stevens   Middletown, CT1:36:55 159513  82 
5 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:45:12 181210  84 
6 Samantha Ecke   Stamford, CT1:50:15 185842  81 
DNF Bryna Nestor   Troy, NY 209883  85 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT1:28:17 189709  79 
2 Susan Lynch   1:30:32  393 
3 Laura Jensen   Windsor, CT1:33:45 190960  78 
4 Jill Nugent   Ashford, CT1:36:47 191888  390 
5 Darlene Phillips   Ansonia, CT1:39:09 225420  80 
6 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:40:42 2763  391 
7 Pamela Bonin   Boulder, CO1:40:43 159498  77 
8 Kerri Moore   Bloomfield, CT1:43:50 159698  394 
9 Susan MacLean   Plaistow, NH1:46:02 115814  76 
10 Kerry Combs   Beverly, MA2:01:21 98120  392 
DNF Cosby Gibson   Richfield Springs, NY 151352  395 

Women - BG - Group2 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Torrey   32:09:00  285 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh55:57:00 209806  601 
2 Kelsey Oberkoetter   59:41:00  602 
3 Alicia Medaglia   2:12:00  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Johnson   56:44:00  607 
2 Kyra Kenwood   Miller Place, NY1:03:30 222906  605 
DNF Kelli Chubert     606 

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Diberardino   29:24:00  386 
2 Claire Tuite   33:14:00  388 
3 Charlene Baker   33:35:00  385 
4 Danielle Vacirca   44:27:00  387 
5 Meghan Waskowitz   55:18:00  389 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Kaminski   58:27:00  623 
2 Cheryl Slock   1:07:26  622 
3 Linda Hood   Auburn, NH1:07:34 220299  620 
4 Lee Barba   1:16:03  621 
DNF Lynn Johnson     624 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Mann   Somerville, MA1:25:56 102493  275 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOSpyCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee