Race Results for
South Florida Spring Challenge #2
North Miami, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 02/13/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUIS CABRERA      
2ROBERTO PEREZ      
3MANUEL PEREZ      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1OSCAR CAMACHO      
2545.00Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
3JOE VIETRO      
4ANDY WEHMEYER      
5JOHN BRAGANSA      
6RICHARD DIAZ      
7FABIAN LARRE      
8ANTHONY NASTI      
9ADAM GOLDFARB      
10ALEX GUTIERREZ      
11JOHN GOMEZ      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRIS KEEFE      
2456.82Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
3466.33Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
4BRIAN WOOD      
5JON KAWACHIKA      
6JEFF GOMBOS      
7RICHARD MOSS      
8PETER TAMBURELLO      
9ALEX ARGUELLO      
10ROBET BAXTER      
11CHARLES LA RUE      
12JIM GILLIS      
13RICK HUSSEY      
14MICHAEL LENHARDT      
15DANIEL RODRIGUEZ      
16CHRIS GILLIS      
DNFMIKE SAUERWEIN      
DNFEDUARDO MACIZIA      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.56Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
2PAUL EATON      
3535.78Luis Berrios   Miami, FL 64189   
4RICHARD BUTLER      
5Mr Unknown      

Men - EX - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1307.02Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
2320.95Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
3334.88Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
4348.81Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
5362.74Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
6376.67Michael Nixon   Mius River, FL 209671   
7390.59Brian Pace   Plantation, FL 203769   
8404.52Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
9418.45Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
10BOB MCCARTY      
DNFMatt Hammond   Woodstock, GA 187953   
DNFAndrew Faulk   Pembroke Pines, FL 218628   
DNFDouglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
DNFMarcio Cemin   Miami, FL 195126   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.18John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
2496.79Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
3GLENN MILLER      
4590.00Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN BERGER      
2DANIEL JIMENEZ      
3JUSTIN GOFF      
4NICOLAS AVENDANO      
5ESTEBAN VELEZ      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FEDERICO RIOS      
2WILLIAM AVENDANO      
3573.33Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
4JOSE LOPEZ      
DNFEDDIE FELIPE      
DNFMILES COHODAS      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSH HENNESSEY      
2DANIEL GALVEZ      
3FRANCISO BRAVO      
4ROGERIO FILHO      
5TONY RAMOS      
6DAVID BENTOLILA      
7DAVID ANGEL      
8VICTOR TARIN      
9DAVID VILLALOBOS      
10SAID RAHIMZADEH      
11590.00James Gibbs   Sanford, FL 168430   
DNFMAYKEL CABRERA      

Men - BG - Group1 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LARRY BEUTE      
2548.33Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
3556.67Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
4DAVID FAIRCHILD      
5DOMINGO ALONSO      
6KEVIN GRAY      
7GREG DUNN      
DNFROBB SCHROEDER      

Men - BG - Group2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EDSON GUERRA      
2FRANCISCO RIVERA      
3FERNANDO FERNANDEZ      
4RICHARD RENTEL      
5GEORGE KALIL      
6FREDDY SIERRA      
7ROLANDO DIAZ      
8ALEXANDER MOSTERT      
9OSWALDO GREVALO      
10HUGO DEL PINO      
11HECTOR CASTRO      
DNFRICHARD COSTA      
DNFEDWARD NEWMAN      
DNFSCOTT JURASZ      
DNFPEDRO GRANDA JR      
DNFMIGHEL CASTILLO      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE KUPCHUN      
2SHAWN HART      
3JOSE LECUNA      
4LUIZ DE ALMEIDA      
5547.41James Davis   Amherst, NH 219682   
6JORGE QUINTERO      
7JOE LAMBLOTTE      
8TERRY BENT      
9EDUARDO BLANCO      
10JOSUE GIRALDO      
11SCOTT ZEDEKER      
12KEVIN ADAMS      
13CIOROBEA GHEORGHE      
14THOMAS MATA      
15JESUS MORALES      
16BRIAN MITCHELL      
17JIIYA CHERKRYGIN      
18571.48Paul Scheller   New York City 220447   
19573.33Wayne Dayberry   Lake Worth, FL 188402   
20JAIME DELGADO      
21JASON JARDINE      
22JORGE LOZANO      
23DAVID CHORAZAK      
24CHRISTIAN URZUA      
25DIDIER VANSTEENBERGHE      
26RALPH BRUNS      
27JOSE TABARES      
28EDWARD BERNDT      
DNFGONZALO URBINA      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LANCE GLAAB      
2FEDDY SIERRA      
3550.57Craig Berger   Davie, FL 56059   
4LEONEL ROCHA      
5570.29craig mayer   Davie, FL 301992   
6LEON SZCZEPANSKI      
7JAVIER RICO      

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AMBRE LEVY      
2SAMANTHA HARTUNG      
3KEELY CINKOTA      
4RACHEL WOOD      
5INEKE JONES      
6LIBBY HARROW      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.11Michele Rivera   Biscayne Park, FL 209668   
2537.55Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
3MARNIE BYRD      
DNFJESSICA VIZQUERRA      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee