Race Results for
Prescott Race #6
Prescott, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/23/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:14:22.2 196490  61 
2 James Cahill   Flagstaff, AZ1:20:43.5 196732  49 
3 JESSE ROBBINS   1:21:54.0  491 
4 Spencer Nelson   Tucson, AZ1:23:51.3 218289  156 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW BRUNSON   1:25:29.7  2980 
2 JOHN CONYER   1:30:41.9  397 
3 BRIAN TRADER   1:31:44.3  376 
4 BRANDON DECKER   1:33:15.2  215 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McCreery   1:17:46.1  319 
2 Thomas King   Goodyear, AZ1:18:02.5 182520  401 
3 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ1:21:20.4 194520  82 
4 TOM AMENT   1:22:35.0  31 
5 GRIFF ROGERS   1:26:09.2  172 
6 CORY STEM   1:26:15.1  183 
7 GUILLERMO CORTES   1:27:20.3  2986 
8 ERIN KELLY   1:34:13.0  2972 
9 TIM ALLEN   1:56:38.9  207 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE AKIN   1:13:04.0  30 
2 NEIL BECWAR   1:13:15.8  38 
3 ROBERT MIDDLEMORE   1:13:48.7  2958 
4 JAMES WOODBURNE   1:14:26.3  498 
5 VAN WILSON   1:20:37.3  204 
6 CAMERON BUNT   1:22:17.5  2946 
7 MIGUEL GARCIA   1:23:16.5  226 
8 BRIAN ROBERTS   1:23:27.1  374 
9 Eric Reichert   Phoenix, AZ1:24:18.2 194283  169 
10 ANTONIO CORTES   1:26:16.7  63 
11 JAVIER DIAZ   1:26:37.2  76 
12 KEN ROSS   1:33:12.9  326 
13 JAMIE SEEGERT   1:41:37.9  174 
15 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ1:59:28.4 180661  181 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Phillips   1:13:04.4  485 
2 MANNY ORTIZ   1:14:27.6  251 
3 Mark Wille   Flagstaff, AZ1:18:02.4 196295  270 
4 DAVID HERZOG   1:20:39.7  121 
5 JACK MCCORMACK   1:20:44.6  248 
6 Milton Singleton   Peoria, AZ1:23:40.8 32805  178 
7 Ben Tisdall   1:23:42.9  484 
8 DON MILLER   1:24:15.9  320 
9 BRONSON VELARDE   1:25:13.4  190 
10 BARRY RICHARDS   1:25:33.6  170 
11 Brad Harris   Tempe, AZ1:29:13.1 203535  113 
12 FREDERICK IVY   1:30:20.2  239 
13 Scott Mydock   Glendale, AZ1:31:08.7 106945  26 
14 Mike Wallace   1:41:30.6  196 
DNF Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255  273 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN SHEPHERD   1:18:06.9  329 
2 KEVIN QUIGLEY   1:18:42.3  443 
3 Phillip Crabtree   1:22:03.0  492 
4 JOE LOZON   1:22:53.1  244 
5 PETE KENNEDY   1:25:47.4  355 
6 JOHN FITZER   1:27:37.3  379 
7 ARTIE HAUER   1:38:37.4  380 
8 TOM COLLINS   1:39:18.2  60 
9 TOM BUDER   1:41:34.3  2979 
10 PETER ROGAN   1:45:50.3  2962 
DNF JOHN ROETHLEIN     2961 

Men - SP - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON QUIRIN   1:27:14.6  166 
2 AL GORDELL   1:28:31.9  415 
3 DANA HIGGINBOTHAM   1:30:42.4  381 
4 ROBERT WILLIAMS   1:31:26.5  344 
5 RICHARD HACKETT   1:33:12.1  108 
6 GARY EPPLE   1:46:19.2  298 
7 DANIEL GARRETT   1:52:40.8   

Men - SP - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL LUST   1:34:54.7  245 
2 JOHN WILLIAMS   1:45:08.6  343 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Yanota (1 - PR)   Phoenix, AZ2:13:16.1 186874  
2 Kyle Reedy   Mesa, AZ2:20:54.7 195891  
3 Kamden Reedy   Mesa, AZ2:22:28.1 155036  
4 Robert Gibson (1 - SM)   Tucson, AZ2:26:35.3 88270  2987 
5 Brian Grasky   Tucson, AZ2:26:39.5 78662  233 
6 Rene Ortega   Tucson, AZ2:28:36.1 127318  
7 Sean Kennedy   Tempe, AZ2:41:48.6 117470  
8 Stephen Sontag (2 - SM)   Hanover, NH 174071  478 
DNF Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687  

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Thurman-Wille   Flagstaff, AZ2:01:23.1 196296  261 
DNF IAN DELANEY     482 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Webster   Mesa, AZ1:33.03.4 211019  390 
2 TIM ALLEN   1:38:42.2  283 
3 Clint Hosman   Mesa, AZ1:49:13.2 182454  236 
4 Eric Salstrand   Phoenix, AZ1:52:37.7 176476  2991 
5 Perrin Smith   Flagstaff, AZ1:54:32.0 137104  479 
6 RYAN CODY   1:56:20.0  2983 
DNF Matthew Johnson   Chandler, AZ 95303  308 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Freebourn   Tucson, AZ1:52:03.1 123004  480 
2 Travis Hosman   Gilbert, AZ1:54:00.4 224323  307 
3 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ1:54:35.5 21472  2956 
4 Michael Liberti   Tucson, AZ1:59:22.7 187650  138 
5 Gary Kuettel   Glendale, AZ2:10:30.4 166856  243 
6 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ2:15:57.4 165635  220 
DNF Robert Ball   Peoria, AZ 204549  34 
DNF Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267  2947 
DNF Brandon Frazier   Phoenix, AZ 204155  2951 
DNF James Nyysti   Prescott, AZ 166149  2970 
DNF Eric Wodraska   Albuquerque, NM 195639  205 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Wheeler   Scottsdale, AZ1:45:46.4 37895  392 
2 Adam Gorove   Scottsdale, AZ1:53:54.3 195894  105 
3 Jason Grove   Emeryville, CA1:55:49.4 14296  106 
4 Keith Tomei   Tucson, AZ1:56:43.1 40955  186 
5 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ2:04:13.8 79108  2971 
6 Marlin Price   Tucson, AZ2:12:11.3 187006  252 
DNF Luke Nelson   Chandler, AZ 25865  322 

Men - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ1:52:59.3 13741  232 
2 Jan Campbell   Lucus, TX1:57:07.8 5946  50 
3 JOHN SCHAEFER   2:00:35.3  2967 
4 Michael Jones   Oro Valley, AZ2:06:35.7 133777  131 
5 Kelly Reedy   Mesa, AZ2:19:14.8 178160  325 
DNF Steve Becker   Prescott, AZ 165656  198 

Men - Clydsdale - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARRETT TARVER   336  336 
2 MARCUS WILLIAMS   202  202 
3 DAVID GILBERT   227  227 
4 SAM COOPER   62  62 

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler24:43.6 196300  199 
2 NOLAN KIRK   27:19.6  134 
3 Cypress Gorry   Brevard, NC29:07.2 219681  231 
3 TROY VON BECK   45:30.1  500 
4 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ32:17.8 219148  86 
5 DANIEL NAJARIAN   34:44.2  497 
6 D.J. SERRANO   34:51.8  175 
7 Ethan Williams   Cottonwood, AZ35:29.3 215749  419 
8 KAJON MONCADA   43:09.7  2959 
10 ZANDER SILLOWAY   1:20:51.4  2992 
11 SHANE WEIGAND   13:04.3  2965 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Maier   Glendale, AZ43:07.9 196735  364 
2 Kule Kraakevik   44:17.5  486 
3 TIMMY WILLIAMS   48:16.6  420 
4 JOE AUTRY   51:17.7  2984 
5 JAMIE WILSON   54:04.2  393 
6 MATTHEW DAVIS   1:02:25.6  71 
7 Cody Jones   1:17:13.7  309 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW PALMER   41:02.7  161 
2 Justin Crabtree   42:46.2  66 
3 CASEY HALL   42:51.6  369 
4 David Clark   Phoenix, AZ45:03.8 219675  212 
5 JARRETT NELSON   45:41.5  154 
6 STEVEN ESTRADA   45:42.7  90 
7 CHARLIE KATERBA   45:58.9  377 
8 Brayden Streeter   Oro Valley, AZ47:46.6 195883  257 
9 Christopher Wallace   49:32.2  195 
10 COLTON MILLER   50:44.2  2989 
11 ANDREW MADDOX   55:12.9  246 
12 ZAKK JONES   1:02:40.6  312 
13 DAVID ERB   1:03:52.1  299 
14 RYAN PEARLMAN   1:04:28.0  386 
15 CHRISTOPHER LOK   1:07:26.2  441 
16 TROY LIVELY   1:11:32.4  2988 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONATHAN BRAND   43:22.2  496 
2 MARTIN APOLINAR   45:13.2  284 
3 ASA ROBBINS   55:17.2  367 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN WARDLE   36:55.2  340 
2 PABLO MELO   37:57.8  2957 
3 ERIC BOHN   42:37.2  2978 
4 BRIAN KLEINMAN   42:44.0  2955 
5 ROBERT BYRNE   45:42.4  48 
6 Jaime Barnett   47:17.2  444 
7 STEVEN HOPPE   47:22.0  350 
8 JOSH SPRAGUE   50:53.1  332 
9 Daniel Hughes   51:34.5  487 
10 DUANE FERNANDEZ   1:01:56.8  2975 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARRIN PERMENTER   38:27.1  323 
2 MARSHALL BROWN   39:03.4  316 
3 KEVIN PIERCE   39:40.4  2960 
4 MATT BARAL   40:25.7  36 
5 STEVE SHARR   40:49.3  431 
6 ERIC LYNCH   43:44.2  145 
7 CHARLES CROWE   44:34.2  439 
8 SEAN IRWIN   45:10.9  238 
9 ANDY MCKEAN   45:16.4  436 
10 XAVIER RANGEL   46:09.5  253 
11 CARL WINNEBALD   47:41.1  271 
12 KEITH ROGERS   47:48.2  378 
13 Harlan Smith   Savage, MN49:45.5 136251  256 
14 TIM SANDERS   50:11.2  2963 
15 SCOTT SORENSEN   50:56.9  331 
16 JEFFREY BOGAN   52:40.4  41 
17 Jorge Mergz   53:00.8  249 
18 DANNY JAIME   54:00.7  2976 
19 SCOTT BAJER   58:10.6  2982 
20 James Sprouse   1:07:33.5  333 
21 DAVID O'RIORDAN    442 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES LABENSKE   39:21.5  403 
2 Doug Streeter   Oro Valley, AZ41:38.2 195885  258 
3 MICHAEL LIVELY   42:23.0  141 
4 RICHARD MURRAY   42:24.1  152 
5 Robert Gooch   Flagstaff, AZ42:39.3 196289  230 
6 GARY BRAND   42:40.4  495 
7 John Herget   Chandler, AZ43:19.6 220258  119 
8 ROY BURY   44:05.1  438 
10 TERRY JENNER   45:05.4  129 
11 ED OSTERMAN   45:24.0  2969 
12 DREW PALMER   45:34.0  162 
13 WARREN GIBB   48:01.3  2952 
14 OCTAVIO REAL   48:55.2  168 
15 DANIEL SERRANO   49:25.2  176 
16 MIKE CARGILE   50:07.8  52 
17 JOE CARTER   51:15.2  53 
18 JON NELSON   51:53.9  155 
19 BRAD HEATH   53:57.7  116 
20 Patrick Connors   Scottsdale, AZ54:31.1 195318  422 
21 RICHARD FLEMING   55:33.5  2950 

Men - BG - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parks   Tucson, AZ42:33.5 152196  163 
2 DOUGLAS MANN   47:36.0  356 
3 CHARLEY WRIGHT   47:44.5  272 
4 DANIEL WERNLI   49:11.4  440 
5 TOM OVERDECK   50:08.2  160 
6 JIM COX   53:02.5  100 
7 SAMMY EAVENSON   56:24.0  85 
8 HENRY JONES   1:23:20.2  310 

Men - BG - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM WARRICK   48:19.8  499 
2 TOMMY COLLINS   49:20.0  353 
3 RONALD BLAKE   51:42.0  289 
4 TOM ERB   1:03:06.6  300 

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ48:04.9 21361  140 
2 DOUGLAS BROWN   50:46.5  276 
3 Nathan Wood   Seaside, CA52:07.3 248406  2964 
4 CHARLES DELL   56:28.8  216 
5 WILLIAM GARAN   58:15.8  223 
6 DAN BINGHAM   1:06:55.6  286 
7 Charles Boyer   Tucson, AZ1:16:37.2 4497  68 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Cox   1:34:04.1  2948 
2 Jessica Maier   Glendale, AZ1:36:54.2 196736  437 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Carbone   Tucson, AZ1:49:05 196282  293 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL GRASKY   1:29:27.8  234 
2 AMBER NAUGHTON   1:34:46.7  153 
3 NANCY DONNELLAN   1:36:25.7  79 
4 Lynn Bjornholt   Chandler, AZ1:40:50.4 213694  288 
5 KIM LO GRECO   1:47:07.5  142 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Cindy Mydock   Glendale, AZ 106946  27 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ2:01:05 196731  150 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Renner   Tucson, AZ2:08:32.1 61713  2990 
2 KRIS HANNING   2:25:24.5  365 

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandi Scrimgeour   Prescott, AZ2:02:49.9 32020  2966 
2 Kimberly Cole-Snow   Mesa, AZ2:13:51.0 203871  58 
3 Debra Morrell   Helena, MT2:15:47.7 118364  250 
4 Sue Rawley   Flagstaff, AZ2:15:54.3 29243  167 
5 Lori Smith   Boise, ID2:16:20.4 220378  2968 
6 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ2:29:25.4 196287  247 

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COURTNEY WEIGAND   16:56.9  200 
2 Rachel Mydock   Glendale, AZ18:51.1 206453  28 
3 MYIA WOOD   21:08.4  366 
DNF BRIANNA VON BECK     2993 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH AUTRY   29:45.4  2985 

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEANNA ADAMS   53:14.5  418 
2 SHAWNA BUTEL   1:07:03.4  396 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINA MALSED   51:19:01  386 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SONYA VASCONCELLOS   50:24.0  360 
2 LISA HELLMAN   58:56.6  235 
3 ANNE THAMES-REAL   1:12:39  260 
4 HILDA HUNTRESS   1:19:30  127 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUORESpyShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee