Race Results for
Payson Popsicle Race #5
Payson, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Nelson   Tucson, AZ1:17:42.6 218289  156 
2 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:17:49.3 196490  61 
3 JESSE ROBBINS   1:28:48.1  368 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN DENEEN   1:10:38.4  2920 
2 JOHN CONYER   1:24:17.8  397 
3 MATTHEW PARSONS   1:26:09.6  2928 
4 BRIAN TRADER   1:29:14.1  376 
5 BRANDON DECKER   1:51:15.1  215 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ1:12:14.2 194520  82 
2 Thomas King   Goodyear, AZ1:13:15.2 182520  401 
3 TOM AMENT   1:15:18.7  31 
4 Kevin Innes   1:16:51.9  2932 
5 CORY STEM   1:17:25.8  183 
6 JOHN SPIKER   1:22:12.9  359 
7 GRIFF ROGERS   1:24:00.0  172 
8 SCOTT MCCREERY   1:30:46.7  319 
9 WILL ROBBINS   1:44:04.5  2918 
10 TIM ALLEN   1:45:23.9  207 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE AKIN   1:08:48.4  30 
2 HAROLD RUSSELL   1:10:13.3  254 
3 VAN WILSON   1:12:22.8  204 
5 ROBERT MIDDLEMORE   1:17:47.8  2901 
6 JAVIER DIAZ   1:18:53.4  76 
7 CAMERON BUNT   1:18:54.8  2917 
8 Eric Reichert   Phoenix, AZ1:21:26.9 194283  169 
9 MIGUEL GARCIA   1:21:27.9  226 
10 KEN ROSS   1:21:31.5  326 
11 BRIAN ROBERTS   1:21:37.1  374 
12 Charlie Roach   1:28:05.9  2941 
13 PJ LINGLEY   1:34:49.2  2910 
14 C Kevin Utley   Oro Valley, AZ1:36:53.9 68673  189 
15 GARY HALL   1:43:04.5  110 
DNF NEIL BECWAR    38 
DNF ANTONIO CORTES    63 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANNY ORTIZ   1:13:49.5  251 
2 Carlos Zamora   Phoenix, AZ1:15:13.8 52255  273 
3 Mark Wille   Flagstaff, AZ1:16:09.0 196295  270 
4 Milton Singleton   Peoria, AZ1:16:17.4 32805  178 
5 DALE HALL   1:19:07.9  399 
6 Scott Mydock   Glendale, AZ1:21:29.7 106945  26 
7 Brad Harris   Tempe, AZ1:21:35.7 203535  113 
8 MICHAEL LIVELY   1:23:31.9  141 
9 BRONSON VELARDE   1:24:30.0  190 
10 FREDERICK IVY   1:29:33.3  239 
11 MICHAEL WALLACE   1:33:02.1  196 
12 BARRY RICHARDS   2:42:27.2  170 
DNF DAVID HERZOG    121 
DNF DON MILLER    320 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN SHEPHERD   1:11:20.6  329 
2 Kevin Quigley   1:14:27.7  2940 
3 JOHN FITZER   1:16:21.7  379 
4 JOE LOZON   1:18:57.7  244 
5 PETE KENNEDY   1:24:02.9  355 
6 TOM COLLINS   1:25:39.5  60 
7 PETER ROGAN   1:39:48.5  2906 
DNF DAVID MILLS     2909 
DNF Phillip Crabtree     2934 

Men - SP - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON QUIRIN   1:27:47.6  166 
2 MIKE HARTMAN   1:29:37.2  306 
3 ROBERT WILLIAMS   1:30:01.8  344 
4 RICHARD HACKETT   1:30:49.3  108 
5 GARY EPPLE   1:52:03.0  298 

Men - SP - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL LUST   1:29:57.8  245 
2 JOHN WILLIAMS   1:37:46.6  343 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Grasky   Tucson, AZ1:46:39.1 78662  233 
2 DEREK PRECHTL   1:48:49.3  2921 
3 Rene Ortega   Tucson, AZ1:49:50.6 127318  
4 Kyle Reedy   Mesa, AZ1:50:31.6 195891  
5 BRIAN LUGERS   1:52:17.8  2890 
6 Robert Gibson (1 - SM)   Tucson, AZ1:57:38.1 88270  2943 
7 Sean Kennedy   Tempe, AZ1:58:34.8 117470  
8 Kamden Reedy   Mesa, AZ2:02:11.9 155036  
DNF Brian Bennett   Phoenix, AZ138282  
DNF Stephen Sontag (SM)   Hanover, NH174071  2923 
DNF Toby Tsosie   El Paso, TX127320  2924 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Thurman-Wille   Flagstaff, AZ1:49:52.6 196296  261 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Webster   Mesa, AZ1:58:52.9 211019  390 
2 Clint Hosman   Mesa, AZ2:11:30.4 182454  236 
3 Matthew Johnson   Chandler, AZ2:12:53.5 95303  308 
4 Eric Salstrand   Phoenix, AZ2:16:23.0 176476  2930 
DNF Greg Larson   Mesa, AZ214554  383 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ball   Peoria, AZ2:02:34.2 204549  34 
2 Brandon Frazier   Phoenix, AZ2:05:40.3 204155  2887 
3 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ2:08:22.2 140267  2915 
4 Travis Hosman   Gilbert, AZ2:09:46.7 224323  307 
5 Michael Liberti   Tucson, AZ2:11:27.3 187650  138 
6 Chris Capages   Phoenix, AZ2:25:56.9 151400  292 
DNF Chris Smith   Mesa, AZ 219488  179 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Kocher   Tempe, AZ1:50:40.0 220307  242 
2 Adam Gorove   Scottsdale, AZ1:57:20.2 195894  105 
3 Charles Wheeler   Scottsdale, AZ1:58:03.2 37895  392 
4 Jason Grove   Emeryville, CA1:59:33.3 14296  106 
5 DOUG BOYKIN   2:08:55.1  2884 
6 Vincent Hunt   Tucson, AZ2:11:49.9 43766  237 
7 Marlin Price   Tucson, AZ2:20:42.6 187006  252 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Becker   Prescott, AZ2:04:53.7 165656  198 
2 Wayne Gorry   Payson, AZ2:05:08.9 13741  232 
3 Jan Campbell   Lucus, TX2:13:57.8 5946  50 
4 Jim Gibson   Flagstaff, AZ2:17:10.3 13180  104 
5 Kelly Reedy   Mesa, AZ2:27:53.4 178160  325 

Men - Clydsdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARRETT TARVER   58:24.6  336 
2 MARCUS WILLIAMS   1:06:14.4  202 
3 SAM COOPER   1:13:22.5  62 
4 DAVID GILBERT   1:18:18.6  227 

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler26:34.5 196300  199 
2 Cypress Gorry   Brevard, NC28:01.6 219681  231 
3 TAYLOR AUWEN   30:14.9  33 
4 D.J. SERRANO   31:56.7  175 
5 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ32:03.1 219148  86 
6 Ethan Williams   Cottonwood, AZ33:57.5 215749  419 
7 KAJON MONCADA   35:33.8  2927 
8 STEVEN GIBSON   42:37.2  2894 
9 ZANDER SILLOWAY   56:18.0  2903 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Maier   Glendale, AZ1:00:57.5 196735  364 
2 TIMMY WILLIAMS   1:05:41.0  420 
3 KYLE KRAAKEVIK   1:14:21.5  2935 
4 JAMIE WILSON   1:15:23.3  393 
6 CODY L. JONES   2:09:48.8  309 
7 Jacob Gibson   2:24:31.9  2938 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW PALMER   56:28.4  161 
2 CASEY HALL   59:30.3  369 
3 David Clark   Phoenix, AZ1:00:13.2 219675  212 
4 Brayden Streeter   Oro Valley, AZ1:02:07.4 195883  257 
5 DARRELL HEATH   1:02:12.1  2888 
6 JARRETT NELSON   1:02:31.9  154 
7 STEVEN ESTRADA   1:03:03.7  90 
8 ANDREW MADDOX   1:05:33.9  246 
9 COLTON MILLER   1:06:46.4  2922 
10 CHRIS WALLACE   1:09:27.4  195 
11 DAVID ERB   1:15:00.1  299 
12 RYAN PEARLMAN   1:19:43.7  386 
13 ZAKK L. JONES   1:27:19.6  312 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC MOLITOR   1:01:36.4  2925 
2 ASA ROBBINS   1:02:50.4  367 
3 MARTIN APOLINAR   1:15:08.9  284 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN WARDLE   50:14.4  340 
2 ERIC KUSH   53:51.6  2911 
3 BRIAN KLEINMAN   57:02.4  2889 
4 ROBERT BYRNE   1:04:55.9  48 
5 JAMIE BARNETT   1:05:05.9  2916 
6 KEVIN MELLOR   1:06:37.9  2908 
7 RUSSELL PARMER   1:09:29.1  2907 
8 JOSH SPRAGUE   1:09:35.6  332 
9 STEVEN HOPPE   1:10:02.6  350 
10 PABLO MELO   1:10:15.3  2926 
11 JOHN HATLELID   1:13:59.7  115 
12 KEVIN BAIR   1:14:53.1  209 
13 CLAUDIO RODRIGUEZ   2:05:39.5  2904 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT BARAL   52:10.5  36 
2 KEVIN PIERCE   53:16.0  2902 
3 MARSHALL BROWN   53:57.3  316 
4 Farom Adcock   56:47.9  2933 
5 ERIC LYNCH   57:08.5  145 
6 LAYNE VARNEY   57:09.5  2892 
7 SEAN IRWIN   58:23.0  238 
8 MARK AVERY   1:00:16.8  2882 
9 Harlan Smith   Savage, MN1:00:26.0 136251  256 
10 TIM SANDERS   1:01:30.7  2891 
11 DONALD SMITH   1:01:51.9  432 
12 Andy McKean   1:02:05.1  436 
13 CARL WINNEBALD   1:02:53.2  271 
14 KEITH ROGERS   1:03:47.8  378 
15 Ryan Hartman   Hood River, OR1:04:27.2 217895  114 
16 CHARLES CROWE   1:08:59.1  69 
17 J. DOUGLAS SPROUSE   1:09:22.0  333 
18 XAVIER RANGEL   1:11:06.0  253 
19 ANTHONY GUZMAN   1:14:03.5  2912 
20 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ1:26:12.9 180661  181 
DNF MARK JOHNSON-BARBIER    130 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gooch   Flagstaff, AZ53:29.4 196289  230 
2 JAMES LABENSKE   55:10.5  403 
3 Doug Streeter   Oro Valley, AZ55:38.8 195885  258 
4 ROY BURY   56:01.6  2885 
5 John Herget   Chandler, AZ57:52.2 220258  119 
6 DREW PALMER   58:05.7  162 
7 SHAWN CONNORS   1:02:54.1  422 
8 MARTIN VITO   1:06:54.5  194 
9 DANIEL SERRANO   1:07:26.8  176 
10 BRAD HEATH   1:08:28.7  116 
11 JON NELSON   1:09:58.1  155 
12 TERRY JENNER   1:10:25.5  129 
13 JOE CARTER   1:10:27.9  53 
14 OCTAVIO REAL   1:11:05.2  168 
15 RONALD G. SCHMIDT   1:15:29.3  2929 
16 RICHARD FLEMING   1:17:30.3  2886 
17 CJ Rodriquez   1:43:40.8  2939 

Men - BG - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parks   Tucson, AZ55:48.5 152196  163 
2 TOM OVERDECK   1:03:02.5  160 
3 CHARLEY WRIGHT   1:03:24.0  272 
4 SAMMY EAVENSON   1:04:05.5  85 
5 DAVID KNORR   1:06:05.4  241 
6 JIM COX   1:06:59.8  100 
7 DOUGLAS MANN   1:07:40.7  356 
8 BRUCE HANSON   1:11:34.3  305 
9 HENRY L. JONES   2:13:50.8  310 
10 RICK LEVINE   2:55:41.3  137 

Men - BG - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY COLLINS   1:05:00.8  353 
2 STEVE HOWARD   1:07:30.5  416 
3 PETER HOGAN   1:12:45.7  349 
4 TOM ERB   1:35:23.1  300 

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ59:25.3 21361  140 
2 DOUGLAS BROWN   1:04:26.5  276 
3 CHARLES DELL   1:08:10.1  216 
4 WILLIAM GARAN   1:12:59.5  223 
5 DAN BINGHAM   1:18:08.9  286 
6 Charles Boyer   Tucson, AZ1:40:47.6 4497  68 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Maier   Glendale, AZ1:47:57.1 196736  437 

Women - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBECCA TSCHIDER   1:35:53.1  188 
2 Hillary Waddell   Corona, CA1:49:49.4 208649  339 
3 Christina Carbone   Tucson, AZ1:52:18.6 196282  293 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL GRASKY   1:25:42.6  234 
2 ELIZABETH VITO   1:29:50.0  193 
3 AMBER NAUGHTON   1:32:11.7  153 
4 KIM LO GRECO   1:39:11.4  142 
5 Tara Trumbull   Tucson, AZ1:53:58.7 196740  187 
6 Lynn Bjornholt   Chandler, AZ2:56:50.2 213694  288 
DNF NANCY DONNELLAN    79 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Mydock   Glendale, AZ2:52:24.2 106946  27 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEXANDRA MARTINEZ   2:09:03.2  385 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Renner   Tucson, AZ2:00:13.8 61713  2942 
2 KRIS HANNING   2:16:36.4  365 

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Cole-Snow   Mesa, AZ1:57:42.0 203871  58 
2 Debra Morrell   Helena, MT2:04:50.0 118364  250 
3 Sue Rawley   Flagstaff, AZ2:06:41.0 29243  167 
4 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ2:10:50.9 196287  247 

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COURTNEY WEIGAND   28:02.6  200 
2 Rachel Mydock   Glendale, AZ32:52.7 206453  28 
3 MYIA WOOD   39:10.3  366 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY COX   1:11:38.8  2893 

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEANNA ADAMS   1:17:49.4  418 
2 Shanna Butel   1:27:38.8  396 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINA MALSED   1:14:38.0  834 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA HELLMAN   1:20:08.5  235 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE THAMES-REAL   1:18:43.6  260 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Bennett   Phoenix, AZ2:12:50.4 156145  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee