Race Results for
BTU Power Pedal
Byan, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/09/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fish   Austin, TX01:27:43.000 189245  357 360 Cycleworks
2 Travis Troxtell   01:28:17.000  356 Team Hotel San Jose
3 Andrew Reed   Robinson, TX01:30:03.000 217743  352 Team WBC/Outback Duall
4 Corey Wake   01:30:41.000  355 NRC/Pedalmasher
5 Daniel Parker   Robinson, TX01:31:17.000 217741  354 Team WBC/Outback Duall
6 Thomas Company   Lorena, TX01:42:22.000 217742  351 Team WBC/Outback Duall
7 Nick Olivieri   01:45:41.000  353 Olivieri x 2
DNP Evan Johnson     358 NRC /Pedalmasher

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Hayes   Tom Bean, TX01:28:09.000 194272  341 Mad Duck
2 Nathan Trimble   01:35:36.000  342 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Deardorff   Austin, TX01:22:11.000 72265  238 NRC/Pedal Masher
2 Nicholas Cirincione   01:22:16.000  234 
3 Jason Winkelmann   01:24:20.000  227 Bike Lane/Edward Jones
4 Zane Smith   01:26:50.000  241 Bikes and More/ Hooters
5 Thomas Sanchez   College Station, TX01:27:15.000 219371  225 Team Texas A&M Cycling
6 Gabe O'Connor   01:27:33.000  228 
7 Kristopher Chelette   01:27:47.000  231 Bikes and More
8 Stephen Brown   01:29:56.000  242 Mary Kay
9 Brooks Branham   New Orleans, LA01:30:16.000 203790  229 Adam's Bicycle World
10 Paul Moralez   01:30:32.000  237 NRC/ Pedal Masher
11 Greg Parham   01:30:50.000  239 
12 Luke Sitka   01:31:06.000  224 
13 Theron Sweet   Austin, TX01:31:40.000 255241  223 Austin Parks and Recreation
14 Matt Hayden   01:33:17.000  221 
15 Justin Milan   01:33:19.000  222 
16 Taylor Blair Abbey   01:35:32.000  226 
17 Eric Johnston   Houston, TX01:36:49.000 208126  240 Subaru/ Gary Fisher
18 Michael Roberson   Wharton, TX01:36:51.000 191882  243 Texas A & M
19 Patrick Quilter   Baton Rouge, LA01:37:35.000 226259  230 Delta Racing
20 Justin Berndt   Roanoke, TX01:47:57.000 209652  235 NRC/Pedalmasher
21 Ragan Mena   01:48:02.000  233 
22 Austin Orr   02:09:47.000  232 
DNF Tim Brothers     236 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Vincent   Webster, TX01:23:30.000 153652  274 Kevin's Bike Shop
2 Kevin Milazzo   Houston, TX01:23:32.000 153651  275 
3 Kenneth Primer   Flower Mound, TX01:24:08.000 212529  267 Mad Duck Adventure Sports
4 Jason Ham   01:24:09.000  269 Pedal Masher
5 Tom Brandish   01:25:09.000  254 Bikes and More Hooters
6 Shawn O'Neill   Plano, TX01:25:13.000 199983  261 PACC
7 Jeff Carmody   01:26:48.000  264 
8 Joey Pratt   01:27:35.000  260 Mad Duck/ N2 Liquid
9 Ramsey Foster   Austin, TX01:27:43.000 12115  256 NRC/Pedalmasher
10 John Chao   01:28:35.000  272 Pedalmasher
11 Ben Berwick   01:28:39.000  253 Team Westend
12 Greg Guillory   01:29:08.000  255 Team West End
13 Jorge Salinas   Houston, TX01:29:54.000 240496  258 
14 Christopher Chepil   01:32:38.000  262 
15 Ramon Guel   Houston, TX01:33:14.000 229089  271 SharkByte Software Inc.
16 Mark Anthony Bolden   01:33:42.000  273 Bike Barn/ Gary Fisher
17 Scott Borne   Covington, LA01:34:19.000 228867  252 NOMAMBO
18 Rudy Reyes   01:34:41.000  266 
19 Erik Streight   Houston, TX01:35:09.000 178201  270 West End
20 Aaron McAlexander   Houston, TX01:35:47.000 155162  263 Team Bike Lane
21 Kevin Pruitt   01:36:26.000  257 Bike Lane
22 Scott Sullivan   Frisco, TX01:36:27.000 196178  265 PACC
23 Keith deLeeuw   Flower Mound, TX01:40:39.000 178353  259 
DNF Michael Keefe     251 ACME Bicycle Company
DNF Dan Pawlik   Austin, TX 166733  268 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Pearson   Austin, TX01:23:30.000 185241  316 
2 Robert Myers   Dallas, TX01:23:35.000 185727  336 Mad Duck Adventure Sports
3 Jeff Turner   Richardson, TX01:24:20.000 177873  311 Mirage/ Richardson Bike Mart
5 Brandt Dozier   01:26:28.000  319 Bike Lane/ALC
6 Scott Bristow   Sugar Land, TX01:26:35.000 78458  318 ICCC Christian Cycling Club
7 Jack Gutweiler   Katy, TX01:26:56.000 167973  332 Team BikeSport
8 Nelson Morales   Houston, TX01:28:34.000 157494  317 Spring Valley Bicycles
9 Juan Ocasio   01:29:22.000  310 Mad Duck Adventure Sports
10 Kelly Madden   01:29:41.000  335 
11 Jimm Schroeder   Conroe, TX01:30:07.000 191351  305 Team Bike Lane
11 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX01:30:07.000 202642  296 S.W. Golf & Sport
13 Jeffrey Noon   01:30:08.000  309 REI Austin
14 Tony Phongsy   Houston, TX01:30:15.000 219736  300 
15 Matt Davis   Sugarland, TX01:30:54.000 134035  329 GCCA
16 Patrick McGowen   01:31:42.000  337 West End
17 Stephen Borski   01:31:48.000  328 PACC
18 Brian Cox   01:33:04.000  307 Tyler Bike Club
19 Dwayne Marchant   Spicewood, TX01:34:06.000 188559  312 
20 Brian Thornton   01:34:14.000  338 
21 Gary Hanna   01:35:17.000  314 NRC Pedalmasher
22 Joseph Noack   Woodlands, TX01:35:44.000 70981  308 Bike Lane/ WCCRT
23 Jay McGinnis   Plano, TX01:37:38.000 187731  313 
24 Christiane Reetz   Boerne, TX01:38:04.000 197397  315 NRC/Pedalmasher
25 Hank Alexander   01:38:10.000  302 
26 Gregg Kalba   01:39:07.000  331 West End
27 Eric Rhodes   San Antonio, TX01:39:29.000 153423  304 OCA
28 Grey Havner   01:40:36.000  299 Broken Films
29 Tony Leavitt   01:41:15.000  330 
DNF Regi Johnson   Corpus Christi, TX 216662  306 STARRS
DNF David Taylor   New Braunfels, TX 185311  298 Camino Real Cycling Team

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forist David   Converse, TX01:25:49.000 219282  372 Planet Bike SA
2 Mike Healey   Round Rock, TX01:28:15.000 225669  382 360 Cycleworks
3 Dary Garrido   Katy, TX01:28:33.000 165278  378 Team Smack.org
4 Michael VanRandwyk   Manor, TX01:28:46.000 191261  381 Team Bicycle Alley
5 William Moritz   Houston, TX01:28:49.000 161036  367 West End
6 Samuel Martinez   01:29:26.000  370 Confederate
7 Julio Castillo   01:29:34.000  374 
8 Chris Shearer   San Antonio, TX01:30:57.000 42936  368 Planet Bike SA
9 Bob Cowley   Austin, TX01:31:07.000 204749  383 Team Orthopedic Store
10 Gerald Madden   01:31:30.000  385 
11 J Kelly Strader   Houston, TX01:31:46.000 169122  379 IBTW
12 Stephen Stenhouse   01:37:30.000  377 
13 Glenn Hardesty   Austin, TX01:37:39.000 185901  376 Bicycle Sport Shop
14 Frank Cunningham   Leander, TX01:39:52.000 155371  373 
15 Mark Olivieri   01:43:32.000  366 Olivieri x 2
16 Orlando Perez   Houston, TX01:44:17.000 87825  386 Team West End-Houston TX
17 Dennis Livingston   Red Oak, TX01:46:09.000 185910  380 
18 John Flynn   01:47:10.000  369 
DNF Dent Laney     384 NRC/ Pedal Masher
DNF Manny Garza     387 
DNF Carlos Rodriquez     371 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Craddock   01:26:33.000  409 Northwest Cycling Club/Alkek
2 Scott Litchke   01:26:36.000  403 Ciclismo/Brittons
3 James Davis   Conroe, TX01:27:01.000 185473  414 Team Bike Lane Houston
4 Steven Kramer   Heath, TX01:27:58.000 199976  399 NWCC
5 Kevin Mitchell   Houston, TX01:30:21.000 202081  416 Westend
6 David Webb   01:32:07.000  411 Hairy Leg
7 Mark Schumaker   Houston, TX01:32:45.000 176217  415 
8 Scott Zettner   San Antonio, TX01:33:44.000 193838  400 Team Orthopedic Store
9 Mike Bodenhamer   01:34:29.000  412 
10 Stephen Densmore   Valley View, TX01:36:30.000 219820  398 Mad Duck
11 David Gray   01:37:38.000  404 Team DORBA
12 Paul Hurdlow   01:39:05.000  401 360 Cycleworks
13 Carl Winkler   01:41:48.000  407 
14 Herbert (Butch) Cross   Houston, TX01:43:10.000 165419  396 NWCC
15 Thomas Wolter   01:43:21.000  402 
16 Robert Krogman   01:44:30.000  410 
17 Roger Burger   Katy, TX01:44:34.000 202667  417 Shock Induced Vibration
18 David Lurz   Boerne, TX01:48:58.000 202635  397 Bicycle Heaven/ Solar Eclipse
19 Michael Opersteny   01:51:19.000  406 
20 Clayton Thomas   Allen, TX02:04:51.000 176220  408 Mad Duck Adventure Sports
DNF Valdemer Adame     405 
DNF Maurice Wilson   The Woodlands, TX 202080  413 Team Bike Lane

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Begnaud   01:30:08.000  432 
2 Michael Kelley   Magnolia, TX01:33:23.000 205220  433 Team Bike Lane
3 Roger Hardman   Valley View, TX01:35:06.000 109447  429 
4 Ron Hayden   01:35:35.000  434 
5 David Rilling   01:35:55.000  436 NWCC
6 James Trimble   01:40:29.000  428 Team Trimble
7 Marlin Duke   Flower Mound, TX01:40:43.000 55967  435 Mad Duck Racing
8 Steven LeGrande   Houston, TX01:48:30.000 42949  430 
9 Jerry Hewett   01:53:12.000  431 REI/Austin Cycling
10 Mark Miller   02:02:11.000  426 Ozone

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Koen   Cypress, TX01:22:49.000 157452  215 Team Bike Lane
2 Gregory Harrah   Tomball, TX01:22:59.000 138284  214 Team Bike Lane
3 James Ellis   Kyle, TX01:25:09.000 176061  204 NRC / Pedalmasher
4 Shane Smith   Austin, TX01:25:22.000 202487  209 Team Hotel San Jose/ UYS
5 Robert Malinak   College Station, TX01:25:23.000 22258  207 Woodland Cycling Club
6 Dac Calderhead   01:27:53.000  486 GCCA
7 Chris Jenkins   Houston, TX01:28:28.000 109720  220 BIKESPORT
8 Mike Pawlik   01:28:32.000  217 
9 Rich Szecsy   01:28:39.000  208 Big Pig Racing
10 Jared Johnson   01:29:19.000  203 Texa A & M Cycling Team
11 John Wilson   Katy, TX01:29:36.000 160949  218 Acme Bicycles
12 Mark Clarke   Liberty Hill, TX01:30:28.000 174882  216 360 Cycleworks
13 James Webb   Kyle, TX01:31:20.000 199834  205 NRC Pedal Masher
14 Eugene Garcia   San Antonio, TX01:31:21.000 194248  210 NRC/ Pedalmasher
15 Chad Baker   Bryan, TX01:32:41.000 199156  219 Texas A&M Cycling
16 Patrick Barrett   01:32:45.000  213 A&M Team
17 Joel Bermel   New Braunfels, TX01:33:09.000 168574  201 Camino Real Cycling Team
18 Alan Sansome   San Antonio, TX01:35:22.000 145663  211 BikeMojo.com
19 Brent Hewett   01:39:06.000  326 REI Austin
20 Douglas Ford   Houston, TX01:41:02.000 12006  212 
21 Stearns LaSeur IV   01:41:10.000  206 
DNF Michael Gorton     487 
DNF Jean-Pierre Breaux     202 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sager   Ogden, UT01:52:22.000 31059  18 Team Hotel San Jose
2 Billy Kurtz   Georgetown, TX01:54:45.000 20024  10 Team Orthopedic Store
3 Nathan Phillips   San Antonio, TX01:56:11.000 28064  11 Solar Eclipse
4 Keith Hargis   Dallas, TX01:57:20.000 125961  Richardson Bike Mart
5 Freddy Moore   Kyle, TX01:57:55.000 178627  Team Orthopedic Store
6 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX01:58:23.000 188575  Bike Lane
7 Stewart Stafford   Austin, TX02:00:16.000 33754  14 Bicycle Sport Shop
8 Bryan Fawley   02:01:05.000  20 Wheels In Motion
9 Josh Robertson   Phoenix, AZ02:01:39.000 30139  NRC/ Pedalmasher
10 Brian Kendall   Denver, CO02:01:50.000 194727  Solar Eclipse
11 Craig Kunz   Austin, TX02:02:26.000 124975  Bicycle Sport Shop
12 Matt Gordon   Austin, TX02:04:00.000 13715  15 Team Orthopedic Store
13 Blake Harlan   Austin, TX02:04:31.000 175637  Team Hotel San Jose
DNF Tyler Jewell   Austin, TX 168914  16 Bicycle Sport Shop
DNF Tristan Uhl   Austin, TX 168160  12 Balance Bar Devo
DNF Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253  RBM/Matrix
DNF Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  19 Matrix/ Richardson Bikemart/Mad Duck
DNF Mason O'Neal   Austin, TX 26755  13 Sun&Ski Sports

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX02:03:17.000 187726  60 Mad Duck/ N2 Liquid
2 Austin Potter   Tomball, TX02:05:39.000 201876  58 Team Bike Lane/WCC
3 Shane Densmore   Denton, TX02:09:10.000 219335  56 Richardson Bike Mart/ Matrix Cycle Club
4 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX02:09:36.000 141179  62 West End Bikes
5 Joseph Tokarski   The Woodlands, TX02:12:15.000 172297  61 Bike Lane
7 Logan Sain   Allen, TX02:15:26.000 201765  59 PACC/Plano Cycling and Fitness
8 Ben Weatherly   Austin, TX02:23:15.000 188666  116 Ritchey / Nova

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Folger   02:03:30.000  32 360 Cycle Works
2 Kevin Burpo   Austin, TX02:03:31.000 140427  37 Sun&Ski Sports
3 Jesse Moran   02:06:40.000  39 PACC
4 Ryan Haglund   Austin, TX02:06:57.000 212888  35 NRC / Pedalmasher
5 Justin Burger   Katy, TX02:12:32.000 202665  33 Acme Bikes
6 John Rosie   Portland, OR02:12:59.000 213673  34 Bike Barn/Gary Fisher
7 John Lincoln   02:17:15.000  31 
8 Larry Miller   Austin, TX02:20:19.000 158817  38 Bicycle Sportshop

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Park   San Antonio, TX01:58:23.000 168358  79 Solar Eclipse
2 John Sanborn   Dallas, TX02:04:07.000 173950  86 Bikes & More/Hooters
3 Dwayne Otto   02:04:11.000  73 Mad DuckAdventure Sports
4 Alex Arumi   Austin, TX02:04:30.000 1984  69 Hammerhead Bikes
5 David Hardman   Plano, TX02:04:57.000 109409  71 Richardson Bike Mart
6 Paul Allan   Spring, TX02:05:20.000 217738  68 Woodlands Cycling Club/Team Bike Lane
7 Ray Monroy   Austin, TX02:06:27.000 175641  87 Orthopedic store
8 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO02:07:20.000 19209  81 Sun& Ski Sports
9 Robert Sisk   Houston, TX02:08:31.000 165285  78 Bike Sport
10 Nick Sheen   Austin, TX02:08:54.000 209161  75 
11 Antonio Torrini   Austin, TX02:08:58.000 204871  76 
12 Billy Jack Talton   Houston, TX02:10:19.000 76852  77 Lone Star
13 Scott Butts   Dripping Springs, TX02:15:03.000 230942  83 Collings Guitars
14 Christopher Burke   Houston, TX02:15:48.000 113071  80 Team Smack
15 Demian Whitworth   Denton, TX02:19:57.000 210938  66 Mad Duck
DNF Tim Woodruff   Anna, TX 168504  72 Mad Duck/ N2 Liquid
DNF Michael Formby   Austin, TX 168128  67 Sun & Ski Sports
DNF Toby Smith   Denton, TX 185914  70 
DNF Chris Warren     74 Bike Sport
DNF Clay Hobson   Richardson, TX 199977  84 Bike Lane of Houston
DNF Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168  85 Wheels in Motion

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX01:19:43.000 194241  141 Sun & Ski Sports
2 Todd Fox   Southlake, TX01:20:14.000 12174  134 BICYCLES INC.
3 John Larson   Mckinney, TX01:21:47.000 194312  144 P. A. C. C.
4 Paul Chandler   Cypress, TX01:22:25.000 6601  143 Team Tilson Homes
5 Brian Zettner   San Antonio, TX01:22:46.000 186298  136 Team Orthopedic Store
6 Derek Garrett   Houston, TX01:23:03.000 168654  154 Bikelane of Houston
7 Michael Bohn   Celina, TX01:23:17.000 212895  142 PACC
8 Peter Stewart   Houston, TX01:25:08.000 167097  151 
9 Mike Hail   Hewitt, TX01:25:17.000 197411  149 Team WBC/ Outback
10 Greg Rueb   Georgetown01:25:23.000 142796  133 
11 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM01:25:24.000 8894  152 Orthopedic Store
12 Alan Johnson   Dallas, TX01:25:50.000 157600  135 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club
13 Kevin Highfield   01:26:14.000  147 NWCC
14 John Elder   Bellaire, TX01:26:26.000 186297  153 WestEnd (Houston TX)
15 David Mackey   Magnolia, TX01:26:27.000 205028  137 Team Bike Lane
16 Willie Rivera   San Antonio, TX01:26:54.000 174442  146 Team Orthepedic Store
17 Donald Smith   Austin, TX01:27:50.000 202489  145 UYS/Team Hotel San Jose
18 Walter Megura   Plano, TX01:29:32.000 111657  148 Mad Duck
19 Brian Freeze   Houston, TX01:29:55.000 12361  138 Team Tilson Homes
20 Robert Coreale   01:34:56.000  150 West End
DNF Christopher Campbell   San Diego, CA 171242  132 
DNF Ric Tinney   Houston, TX 138388  131 Bicycle Sport Shop
DNF Scott Schaefer   Houston, TX 126923  140 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Kathan   Tyler, TX01:25:26.000 18590  176 Mad Duck
2 Larry Spurgeon   01:26:29.000  162 360 Cycle Works
3 Mike Dahlheim   Richardson, TX01:27:39.000 188544  174 Matrix/RBM
4 Spencer Jewell   Waco, TX01:27:45.000 110566  173 Team WBC/Bicycles Outback
5 Rick Morris   Provo, UT01:29:04.000 177354  168 Team Orthopedic Store
6 Larry Pruitt   Houston, TX01:29:46.000 28785  172 BIKESPORT
7 Richard Suggs   Nacogdoches01:30:14.000 138422  169 NRC/Pedal Masher
8 George Heagerty   San Antonio, TX01:30:33.000 72892  166 Geri Atrix
9 Mark Hargis   Grapevine, TX01:35:34.000 140813  163 Team Bicycles Inc./Trek
10 Frank St Clair   Pearland, TX01:35:53.000 104792  164 Sun & Ski Sports
11 Michael Floores   Houston, TX01:36:02.000 11872  177 Northwest/NWCC
12 Jerome Baumeister   Houston, TX01:36:06.000 2941  175 Bikesport
13 John Howell   Austin, TX01:38:37.000 169633  171 Velocity
14 Desmond Rolf   La Marque, TX01:45:02.000 105398  167 Bikesport
15 Bohumil Kral   Beaumont, TX01:45:45.000 129177  165 
DNF Bill Moreman   Arlington, TX 84650  161 Bicycles Inc./TREK
DNF Rolf Laub   Houston, TX 106296  170 BIKESPORT

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harris Thornton   00:22:07.000  870 Hill Country Bicycle Works
2 Alex Ward   00:24:29.000  863 Austin Parks and Recreation - Comacho
3 Logan Allen   00:24:42.000  876 Ritchey Nova
4 Kevin Corry   00:25:37.000  868 Austin Parks and Recreation - Comacho
5 Ryan Stankard   00:25:42.000  872 
6 Jorge A Munoz   00:26:43.000  873 
7 Christopher Willemsen   00:26:44.000  862 
8 Gordon Allan   00:27:02.000  875 Team Bike Lane
9 Casey Shearer   00:29:42.000  871 
10 Aaon Kazanoff   00:29:45.000  867 Austin Parks and Recreation - Comacho
11 Anthony Velasquez   00:30:17.000  874 Team Aguila
12 Daniel Jaimes   00:31:01.000  866 Austin Parks and Recreation - Comacho
13 Evan Williams   00:31:13.000  861 Austin Parks and Recreation - Comacho
14 John Paredes   00:33:08.000  864 Austin Parks and Recreation-Camacho
15 Nicholas Pierce   Spring, TX00:35:53.000 234246  865 Woodlands Cycling Club Race Team

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gibson   Lake Charles, LA00:30:22.000 218997  835 
2 Bo Trimble   00:30:54.000  827 Bicycle Heaven/Solar Eclipse
3 Corey Hearn   00:32:32.000  838 Team Bike Lane
4 Jack Thornton   00:32:33.000  833 Hill Country Bicycle Works
5 Jaron Haas   00:33:35.000  837 
6 Robert Vela   00:34:30.000  829 Austin Parks and Recreation - Comacho
7 Tyler Davis   00:34:31.000  836 BVMBA
8 Creed Flynn   00:34:32.000  832 
9 Mason Shea   00:35:30.000  831 Austin Parks and Recreation - Comacho
10 Boone Flynn   00:36:59.000  826 
11 Michael LeGrande   00:38:19.000  834 
12 Sean Hinds   00:44:11.000  830 Waco Bike Club
13 Paymon Noori   00:49:28.000  839 Team Mom

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Hirvela   00:45:46.000  669 
2 Ryan Smith   00:46:06.000  668 Team Hotel San Jose - UYS
3 Lawson Craddock   00:46:41.000  667 Northwest Cycling Club/ Alkek
4 Gatewood Brown   Houston, TX00:50:18.000 190273  674 Bicycle Heaven/Solar Eclipse
5 Zachary Hanna   00:54:10.000  672 NRC Pedalmasher
6 David LeGrande   00:59:53.000  670 
7 Andre Leger   Tomball, TX01:04:42.000 221330  666 Bikelane/Woodlands Cycling Club
DNF Harrison Berwick     673 Team Westend

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   00:45:25.000  646 Team Confederate
2 Parker Craddock   00:47:44.000  650 Northwest Cycling Club/ Alkek
3 Ty Hanna   00:49:41.000  652 NRC Pedalmasher
4 Stephen Leger   Tomball, TX00:52:57.000 216733  648 Woodlands Cycling Club
5 Luke Jordan   Boerne, TX00:54:27.000 220269  654 
6 Shaun Payne   00:55:11.000  651 
7 Jonathon Flores   01:04:30.000  649 Austin Parks and Recreation - Comacho
8 Stephen Hayes   01:07:08.000  653 
DNF Razmelio Westcarth     647 Austin Parks and Recreation- Camacho

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cliff LeGrande   00:49:32.000  640 
2 Matthew Cross   Houston, TX00:49:44.000 175473  636 NWCC/ ALKEK
3 Nathan Lafield   00:49:45.000  638 
4 Kyle Jones   00:56:23.000  639 Team Hart
DNF Jeffrey Hoskins     637 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Veregge   00:43:53.000  511 
2 Josh Huckabee   00:46:07.000  517 Team DORBA
3 Eric Comeau   00:47:29.000  513 Acme Bicycles
4 Clayton Bryant   00:47:45.000  509 
5 Jorge Munoz   00:47:46.000  508 Team Aguila
6 Josh Mycock   00:47:55.000  504 
7 Christopher Martinez   Ft Wainwright, AK00:48:55.000 216406  512 
8 Zach Crandal   00:49:00.000  818 
10 Tyler Ramussen   00:50:35.000  816 Dennis' Bike Shop
11 Edward Conrad Albertson   00:50:51.000  503 
12 Rx Haber   00:50:55.000  510 
13 Andrew Burrow   00:51:03.000  505 
14 Steven Sevilla   New Caney, TX00:51:43.000 226025  514 Ride Evil
15 Jack Myers   00:53:11.000  515 
16 Jeff Gjertsen   00:55:09.000  820 
17 Ryan Eaker   00:55:55.000  501 Austin Parks and Recreation - Comacho
18 Will Blair   00:57:36.000  516 
19 Tom Hunt   00:58:19.000  502 Austin Parks and Recreation/Camacho
20 Willy Morgan   00:58:25.000  519 
21 Casey Cox   00:58:30.000  899 
23 William Doyle   01:15:45.000  520 
DNF Casey Cox     506 
DNF Stan Williams     817 
DNF Jordan Scott Meserole     507 
DNF Jeff Kester     518 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Kocian   00:44:29.000  531 
2 Ryan Sullivan   Galveston, TX00:46:15.000 221119  522 Urban Fitness
3 Allen Forbis   00:46:24.000  521 Team Tilson Homes/Webster Bicycles
4 Brandon Fails   00:47:37.000  525 
5 Domingo Gonzalez   00:47:41.000  524 
6 Paul Sevilla   00:48:49.000  530 Ride Evil
7 Wells Wakefield   00:49:19.000  526 
8 Sebastian Skerhut   00:49:20.000  527 Hill Country Bicycle Works
9 Carlos Guzman   00:50:01.000  523 
10 Faiber Zora   00:50:38.000  528 
11 Kyle Davenport   00:54:44.000  529 Bike Barn / Gary Fisher

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bruce   00:44:52.000  558 Bikes & More/Hooters
2 Bruce Thelen   00:45:10.000  561 
3 Sean Lively   00:46:41.000  559 
4 Billy Beckes   00:47:33.000  556 
5 Robert Wheatley   00:48:05.000  551 
6 Ty Gould   00:48:14.000  554 
7 David Call   00:50:10.000  555 
8 Roger Gomez   New Braunfels, TX00:50:13.000 234088  546 G-4orce Adventure Racing
9 Seb Haroutunian   00:51:02.000  557 Bike Barn/Gary Fisher
10 John Kimbrough   00:51:46.000  562 Biscuits and Gravy
11 Michael Brown   00:54:03.000  548 
12 Tomasz Olewski   00:55:01.000  549 
13 Randy Hammelman   00:55:33.000  560 
14 Nicholas Byse   Killeen, TX00:56:25.000 234183  550 
DNF Rodney Burley     547 
DNF John Barrow     552 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Burkhart   00:47:59.000  602 
2 Tim Brandon   00:48:14.000  601 
3 Leif Walther   00:49:13.000  600 
4 Gary Southerland   00:49:37.000  595 
5 Jeff Peters   00:49:40.000  603 
6 Tracy Davis   00:50:12.000  597 
7 Henry Boryk   00:51:09.000  594 WBC/Outback
8 Matt Long   Spring, TX00:53:49.000 218600  592 
9 Manuel Serrato   00:58:18.000  599 
10 Troy Hood   01:05:21.000  593 
DNF Jaime Perez     596 Team Confederate

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Hoskins   00:44:39.000  691 
2 Mark Potter   Tomball, TX00:45:44.000 217753  694 Team Bike Lane/WCC
3 Duane Brantley   Austin, TX00:45:55.000 165314  686 Team Extreme
4 Robert Sparacino   00:46:34.000  690 
5 Diego Velasquez   00:46:42.000  693 Aguila
6 Thomas Pravel   00:47:47.000  699 BVMBA
7 Fred Willemsen   00:47:58.000  687 
8 Michael Baumgarten   00:48:12.000  688 
9 Peter Dennison   00:48:59.000  689 
10 Terry Pitts   00:49:38.000  701 
11 Dovg Peck   00:49:43.000  696 
12 Barry Kendrick   Houston, TX00:50:42.000 222612  697 
13 Darrell Gilder   00:55:24.000  702 Team WBC/ Bicycles Outback
14 Daniel Miner   00:55:49.000  703 Centaur Technology
15 Gabriel Jimenez   00:55:55.000  695 
16 Ray Garza   00:56:22.000  692 Aguila
17 Kean Register   01:01:27.000  704 
18 James Allen   01:04:55.000  700 BARC
DNF Erich Anderson     698 Bikes and More/ Hooters

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Burns   00:49:34.000  727 NWCC
2 Randolph Hoover   Houston, TX00:50:23.000 224646  721 Northwest Cycling Club
3 James Cammack Jr.   00:54:13.000  725 
4 Richard Shaw   00:54:27.000  724 
5 Lonnie Underberg   Waco, TX00:54:31.000 187027  726 
6 Frank Hearn   00:58:31.000  728 Team Bike Lane
7 Cliff Richmond   San Antonio, TX01:01:03.000 103189  723 Geri Atrix

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Clark   00:51:14.000  742 Fort Worth Cycling and Fitness
2 Rafael Fontela   00:53:47.000  744 
3 David Ritchey   00:54:43.000  741 
4 Danny McCraw   00:59:50.000  743 

Women - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX01:34:56.000 185730  457 Bicycle Heaven/ Solar Eclipse
2 Hannah Trimble   01:39:17.000  456 Bicycle Heave/Solar Eclipse

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Marchak   Houston, TX01:33:11.000 203939  462 West End
2 Julie Silvestro   Englewood, CO01:34:02.000 191109  466 Mirage
3 Laura Vance   Lakewood, CO01:37:33.000 205778  463 Mad Duck
4 Tracey Martinez   01:39:11.000  461 Confederate
5 Bonnie Bain   01:43:41.000  464 Team Bikelane
6 Diane Roy   Houston, TX01:47:02.000 202535  465 NRC/ Pedal Masher

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Stewart   Baytown, TX01:43:58.000 194836  477 Bikesport
2 Vicki Strouz   Rosharon, TX01:51:49.000 197742  476 Bike Sport

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Weber   Austin, TX02:16:46.000 144579  108 Team Pedalmasher
2 Deanna Weber   Fort Worth, TX02:20:25.000 202645  107 Pedal Masher
3 Sara Krause   Austin, TX02:21:12.000 185228  106 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX02:14:40.000 217750  121 Team Orthopedic/Orbea
2 Joy Stockwell   Fort Worth, TX02:24:48.000 190281  122 Broken Films Racing
3 Julie Morris   Golden, CO02:28:15.000 204051  123 Bikesport
4 Beth Schlotterbeck   New Orleans, LA02:41:43.000 204908  124 NWCC

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Young   Houston, TX01:35:41.000 138943  185 DY cycles
2 Shari Patterson   Mckinney, TX01:43:59.000 197493  182 Mad Duck Adventure Sports
3 Pamela Avery   Houston, TX01:44:36.000 187022  184 
4 Kathy Johnson   Dallas, TX01:46:34.000 157466  181 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club
5 Mary Thomas   Allen, TX01:47:10.000 188539  183 Mad Duck Adventure Sports
6 Pamela Jackson   Garland, TX01:47:13.000 157028  186 Mad Duck

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   00:23:45.000  893 Bicycle Heaven/ Solar Eclipse
2 Nadina Junuzovic   00:25:28.000  892 Austin Parks and Recreation - Comacho
3 Ursula Jaimes   00:25:29.000  891 Austin Parks and Recreation - Comacho

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Cunningham   Alamosa, CO00:36:26.000 195908  851 Bicycle Heaven/Solar Eclipse

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Lurz   Abilene00:56:13.000 206473  822 Bicycle Heaven/ Solar Eclispse
2 Sally Schumacher   00:59:51.000  823 West End
3 Andrea Hazelwood   01:04:27.000  821 Confederates

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allyssa Crabtree   01:19:10.000  771 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerrie Hora   00:48:46.000  757 
2 Nicole Call   00:49:24.000  761 
3 Abby Richmond   San Antonio, TX00:50:31.000 200433  760 NRC-Pedalmasher
4 Kristi Welch   Austin, TX00:54:27.000 222610  758 Pedal Masher
5 Alexis Beraducci   00:58:59.000  756 
6 Beatriz Tinoco   01:02:05.000  762 A&M Cylcing
7 Kathryn Lee   01:16:37.000  763 
8 Dippo Melissa   01:16:38.000  759 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 alison Jane Pearks Wilkerson   00:48:08.000  783 
2 Alexa Kurtz   Georgetown, TX00:55:45.000 222231  786 OrthopedicStore.com
3 Dana McAlexander   Houston, TX00:57:31.000 209645  785 Bike Lane
4 Dana Goerner   01:04:00.000  781 
5 Jean Marie Linhart   01:05:03.000  784 
6 Amy Ruedas   01:32:31.000  782 Austin Parks and Recreation - Comacho

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Howell   00:56:20.000  806 Race Like A Girl
2 Lynn Sheen   00:56:50.000  807 
3 Laura Scagno   00:58:42.000  809 
4 Kathleen Dupont   00:59:56.000  808 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee