Race Results for
Fort Yargo Cyclocross
Winder, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/16/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quint Smith   Acworth, GA 199021   
2 Everett Lindner   Covington, GA 222457   
3 Jansen Lindner   Covington, GA 222461   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Cochran   Spartanburg, SC 199023   
2 Gabriel Gomez      
3 Edward Roby   Marietta, GA 204755   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   
2 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969   
3 William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351   
4 Jon Dahlman      
5 Michael Stigers      
6 Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923   
7 Patrick Collerton   Kennesaw, GA 180402   
8 James Viar   Locust Grove, GA 235090   
9 Wojtek Wysocki      
10 Edward Hamilton      
11 Leonard Talarico   Pooler, GA 51975   
12 Todd Mills      
13 Tim Kohl   Locust Grove, GA 186483   
14 Paul Firnschild      
15 Brad Pearson      

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerard Remery   Franklin, NC 140930   
2 Dan Coy   Lawrenceville, GA 130107   
3 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109   
4 James Behning   Covington, GA 106306   
5 Walter Stark   Atlanta, GA 153285   
6 John Dorminey   Montgomery, AL 85261   
7 Randy Nelson   Woodstock, GA 208883   
8 Robert Bourne   Atlanta, GA 193409   
9 Jay Halgat   Monroe, GA 14674   
10 Ralph McKenzie      

Men - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Schneider   Bluffton, SC 31700   
2 Ondrej Dlask   Dunwoody, GA 229375   
3 Nate Zukas   Augusta, GA 39556   
4 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
5 Tim Barrett   Roswell, GA 152291   
6 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   
7 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
8 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA 2039   
9 David Farabaugh   Franklin, TN 137467   
10 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
11 Scott Hodge      
12 James Pair   Marietta, GA 143635   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Wyatt (1 - Cat4)   Swannanoa, NC 127000   
2 Dwight Wyatt   Fairview, NC 220066   
3 Everette Herring   Birmingham, AL 197604   
4 Joel McDanal   Decatur, GA 117985   
5 Richard Saunders   Atlanta, GA 196575   
6 Brandon Eller   Hendersonville, NC 202353   
7 Joseph Foley   Lilburn, GA 190496   
8 Jeffrey Garnett   Athens, GA 216033   
9 Joseph Stukes   Smyrna, GA 194542   
10 Robert Woldring   Augusta, GA 220166   
11 Brad Harper   Atlanta , GA 185352   
12 John Snyder      
13 Casey Storey      
14 Robert DeRose   Greenville, SC 172794   
15 Jason Pruitt      
16 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   
17 Robert Bourne   Atlanta, GA 193409   
18 John Wares      
19 Robert Heath   Alpharetta, GA 190848   
20 Martin Tower      

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Stinger   Seattle, WA 172090   
2 Phillip Gilbert   Cartersville, GA 225697   
3 Paul Nesmith      
4 Andrew Young      
5 David Hiott   Clanton, AL 223580   
6 Michael Barnett   Atlanta, GA 186778   
7 Scott Cochran   Kennesaw, GA 199026   
8 Wendell Riley   Douglasville, GA 174935   
9 David Payne      
10 Jason Collum   Dacula, GA 187384   
11 Carl Viars   Montgomery 197061   
12 Alex Rodriguez   Atlanta, GA 145155   
13 Paul Firnschild      
14 Jeremy Fitzpatrick   Winterville, GA 234533   
15 Eddie Sun   Norcross, GA 221063   
16 Travis Hicks   Ball Ground, GA 220006   
17 Drew Graham   Atlanta, GA 234831   
18 Michael Whitt      

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Smith   Acworth, GA 224052   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Williams   Myersville, MD 209805   
2 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   
3 Kari Bradley   Decatur, GA 183117   
4 Holly Longley   Roswell, GA 218725   
5 Janet Trubey   Fletcher, NC 187030   
6 Kari Lindner   Covington, GA 221301   
7 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
8 Cathy Halgat   Monroe, GA 200577   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Graham   Atlanta, GA 234830   
2 Stephanie Gamble   Pinehurst, NC 224839   
3 Caroline Smith   Atlanta, GA 232228   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee