Race Results for
SORBA Blockhouse Boogie
Winder, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MICHAEL YORK      
2Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3JOSHA LONGENECKER      

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2BEN MARSHALL      
3RUSSELL SOSEBEE      
4JAMES CHAPUT      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2Michael McGinniss   Buford, GA 222511   
3BRIAN MATTHEWS      
4YONI POLLAK      
5CHRIS COREN      
6Theral Mackey   San Mateo, CA 209724   
7Adam Jones   Wilmington, NC 122160   
8GEOFF MITCHELL      
9DREW GENTEMAN      
10CALEB LONGENECKER      
11JEFF DADISMOAN      
12CHARLIE MAFFITT      
13GRANT LOCKWOOD      
14Josh Vandall   Atlanta, GA 148961   
DNFSCOTT MICHAEL      

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JODY MCDANAL      
2TIM OWENS      
3JASON PRUITT      
4BRAD JIMISON      
5CHAD EDWARDS      
6David Muse   Cumming, GA 161462   

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JASON CHILDRE      
2Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
3WILLIAM N LANZILOTTA      
4THOMAS YOUNG      
5MATTHEW JOHNSON      
6TADD PECK      
7WAYNE GOWENS      
8Steve Julian   Albany, GA 188705   
9JOHN McELROY      
10PARK TODD      
11CHRIS MCCRORY      
12Eddie Wimberly   Macon, GA 220825   
DNFSTAR BRIDGE      
DNFRIDER UNKNOWN      
DNFHAROLD SOTILLO      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994   
2TADD PECK      
3MICHAEL COUNCIL      
4JOHNNY GARNER      
5HARVEY WITT      
6William Orisich   Decatur, GA 209719   
7Asa Marshall   Macon, GA 223004   
8ROBERT PRESS      
9BILL WHIDDEN      
10MIKE STABLER      
11Mark Johnson   Cumming, GA 221666   
12Jim Bailey   Covington, GA 209669   
13Wojtek Wysocki   Lawrenceville, GA 200578   
14JEFFREY DUCKWORTH      
15THOMAS HOLMAN      
16Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
17DAVID PARRETT      
18DUANE LONGENECKER      
19PAUL FIRNSCHILD      
DNFJIM SMITH      
DNFTOM GARDNER      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326   
2Stan Ethridge      
3John Burch   Roswell, GA 55137   
4Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
5RICHARD WAGGONER      
6DALE VAUGHAN      
7SCOT HARBEN      
8Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134   
9Philip Cheek   Marietta, GA 137704   
10BARCLAY RUSHTON      
11Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
2Darrell Prillaman    Chapel Hill, NC 28718   
3Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
4Tim Barrett   Roswell, GA 152291   
5Todd Daprano   Atlanta 145715   
6Justin Fisher   Charleston, SC 228131   
7Sterling Slates   Macon, GA 225217   
DNFJOSH WHITMORE      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   
2Christian Parrett   Macon, GA 220179   
3Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
4Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
5Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shey Lindner   Covington, GA 195152   
2Scott Unnold   Gainesville, GA 181001   
3Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
4Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
5Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
6Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
7Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
8Peter Joski   Decatur, GA 192560   
9Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
10John Younkins   Atlanta, GA 142171   
11Brian Lord   Covington, GA 182406   
DNFGreg Turner   Marietta, GA 79057   
DNFBOB DONALD      

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Don Newman   Athens, GA 205680   
2Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1J.R. TUCKER      
2MICHAEL CRAIG      
3Jim Stradley   Madison, GA 222415   
4MARK SCHRODER      
5KIRK SWANSON      
6JEFF INGLE      
7David Greenwell      
8BRUCE RAY      
9TOM HUGHES      
10UNKNOWN RIDER      
11ERIC STROM      
12JOSHUA COFFEY      

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BILL RIDDLE      
2MARK GOFFI      
3CRAIG BAILEY      
4MITCHELL HAYES      
5CHRIS L SMITH      
6PAUL SCHULTZ      
7M Jason Brosche   Clermont, GA 200471   
8Bill Stovall   Wanaque, NJ 209712   
9BILL R BENNETT      
10JAY SWIFT      

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN SOUTHER      
2Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
3TIM ROBNETT      
4LOGAN SOUTHER      
5Everett Lindner   Covington, GA 222457   
6KYLE COX      
7Jansen Lindner   Covington, GA 222461   
8STEPHEN BENNETT      

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRIS TOWNSEND      
2CODY MITCHELL      
3THOMAS M TARRER III      
4TATE HARNEY      
5BENJAMIN BENNETT      
DNFIAN TIBBETT      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RYAN PUCKET      
2KIRK LINDQUIST      
3MARCUS SEYMOUR      
4ALAN FARMER      
5MATT ELLETT      
6JOHN BEST      
7ROBERT SOSEBEE      
8JACOB CORWINE      
9MICHAEL GARCIA      
10Chris Shelton      
11Christopher Doncer      
12Zach Hart      
13Tyrone Morgan      
14DANIEL K ELZEY      
DNFMichael Mann      

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRIAN DELOUGLY      
2CRISPIN Del NERO      
3BRENT NOISETTE      
4TODD FISHER      
5Jeffrey Blau   Atlanta, GA 151876   
6OSCAR M MUNOZ      
7TRAVIS M KNIGHT      
8SERGIO GRIPPO      
9Robb Fink      
10CHRIS MEADE      
11OMAR ROJAS      
12RYAN FIELD      
13JIMMY BRONSTEIN      
14VINCE HARDY      
15MORRIS DAYTON      
16Casey Moon      
DNFJOHNNY LANCE      

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRUCE GANN      
2M SCOTT BROWN      
3BRIAN PILCZUK      
4RICK SCHIVINATO      
5MARVIN KEENAN      
6CARLETON LANGLEY      
7Bryan Mouton      
8ROBERT REID      
9PAUL HELMBOLD      
10Giovanni Izaguirre      
11ERIC SCHNEIDER      
12WILLIAM JONES      
13Brian Archer      
DNFCARLOS ROJAS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DALE VINCENT      
2TIM CHEEK      
3DOUG MATHEWS      
4Eric Tully   Macon, GA 223289   
5BRUCE MORRIS      
6BRENT DAVIS      
7JOHN LARIMER      
8ROGER DUNN      
9JACKIE SOUTHER      
10TODD BUCHANAN      
11STUART RACKLEY      
12ALLEN PHILLIPS      
13CHUCK NORRIS SR      
14James Kovaly   Alpharetta, GA 210890   
15MARK PORTWOOD      
16JIM SHANNI      
17MICHAEL MCGEE      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEPHEN MULLINS      
2CHRIS CALLAHAN      
3RICHARD PILCZUK      
4JIM HOLLAND      
5STEVEN COLLINS      
6BOBBY BURDETTE      
7TOM APGAR      

Women - SP - Senior - 1-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ASHLEY SUMMERS      
2Kate Cook   Roswell, GA 225421   
3COURTNEY AKIN      
4CHERITA LONGENECKER      
5Renee Martinez   Macon, GA 210392   

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JODY WAGGONER      
2NORMA RAINWATER      
3LISA HENDERSON      
4Aimee Murphy   Decatur, GA 221533   
5Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
6UNKNOWN RIDER      
7LISA LEE      

Women - PR/EX - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Krista Park   Madison, SD 203842   
2Dani Dembrak (1 - EX)   Athens, GA 158598   
3Kimberly Moore (2 - EX)   Sharpsburg, GA 209709   
4Maria Carrelli   Decatur, GA 221037   
DNFSamantha Kaine   Roswell, GA 205691   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALISON KNIGHT      
2Linda Demma      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANGIE CHILDRE      
3RACHEL HELMBOLD      

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KIRSTEN DAVIS      
2DORENE O'MALLEY      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee