Race Results for
South Florida Championship #1
Sunrise, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN SCHEMEL      
2 LUIS CABRERS      
3 DAVID ANGEL      
4 JEFFERY SMITH      
DNF ADRIAN CAMPBELL      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Goldfar   Plantation, FL 197810   
2 Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
3 STEVE PAOLETTA      
4 STEVE KUPCHUN      
5 RAYMOND THOMPSON      
6 JOHN BRAGANSA      
7 JOSE LUIS SAAVEDRA      
8 LESTER SANCHEZ      
9 CARLOS RUIZ      
10 ANDRES MACARIO      
11 OSWALD VELAZQUEZ      
DNF ERIC SANABRIA      
DNF ANTHONY MAGGIO      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLOS DIAZ      
2 ROGER KOCH      
3 JOE MASON      
4 JIM GILLIS      
5 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
6 Louis DeLuca   Delray Beach, FL 198392   
7 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
8 MIKE SAUERWEIN      
9 TONY MARTINIEZ      
10 TOM PIKE      
11 CHRIS ELLIS      
12 EDWARD LIS      
13 ALEX ARGUELLO      
14 GREGORIO RAMIREZ      
15 EDUARDO MALIZIA      
16 Craig Berger   Davie, FL 56059   
17 AL SANTEIRO      
18 ROBERT JOA      
19 MICHAEL LENHARDT      
DNF ALBERT MUNIZ      
DNF ALDEMARO RIBEIRO      
DNF Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD BUTLER      
2 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
3 Gary Cole   Miami, FL 7319   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231   
2 ALEX ZAMBRANA      
3 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
4 Jakub Pieniazek   Key West, FL 233813   

Men - EX - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
2 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
3 Brian Pace   Plantation, FL 203769   
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
6 Marcio Cemin   Miami, FL 195126   
7 DANIEL DE LAPUENYE      
8 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
9 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
10 Michael Feldman   Jupiter, FL 106408   
DNF Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
DNF OSCAR CAMACHO      

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
2 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
3 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
4 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
5 GEORGE FELICIANO      
6 Alex Hernandez    210249   
7 PETER MAGGIO      
DNF FRED REYNOLDS      

Men - Clydesdale - Beginner - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS ST PETER      
2 LARRY BUNDY      
3 LARRY BEUTE      
4 JAVIER BAEZ      
5 SCOTT MCCAWLEY      
6 JOSE FERNANDEZ      
7 PAUL ADAMS      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN MULLEN      
2 Jessie Busch    Lantana, FL 179781   
3 SEBASTIAN JIMENEZ      
DNF MARCELO CIARAMELLA      
DNF MICHAEL BETHEL      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   
2 AUSTIN BERGER      
3 DANIEL JIMENEZ      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSE LOPEZ      
2 THOMAS CANE      
3 JUSTIN HANNA      
4 TYLER GATES      
5 EDDIE FELIPE      
6 ROBERT MCMURTREY      
7 MILES COHODAS      
DNF Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEXANDER LAI      
2 VICTOR TARIN      
3 DAVID VILLALOBOS      
4 DYLAN SCHEMEL      
5 Benjamin Groshek   Boynton Beach, FL 233040   
6 NICHOLAS YANARELLA      
7 CASEY COULL      
8 Denis Morales   Miami Lakes 232600   
DNF DAVID LOPEZ      

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAPHAEL OSORIO      
2 MICHAEL CHONG      
3 JOEL ESPINOZA      
4 MARCELO AVENDANO      
5 DANIEL MORA      
6 CHRISTIAN HERRERA      
7 BRYAN JONES      
8 BRANDON WHITE      
9 CHRISTIANO FERNANDES      
10 SEBASTIAN ORTIZ      
11 CAIRO BONILLA      
12 IVAN EVANOFF      
13 LUIS DORTA      
14 EDDIE FORTE      
15 BRANT JEPPSON      
16 JUAN GUTIERREZ      
17 EUGENIO FLEITAS      
18 KEITH NEMETH      
19 EGENDRI RODRIGUEZ      
DNF ALDO RAMIREZ      
DNF JOSEPH PRUSINOWSKI      
DNF PAUL THODE      
DNF GABRIEL SFINA      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS MEZA      
2 James Davis   Amherst, NH 219682   
3 RAFAEL JIMENEZ      
4 HENRY SANTILLANA      
5 EDUARDO BLANCO      
6 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   
7 Scott Zedeker   Fort Myers, FL 222229   
8 MIKE BAKER      
9 Raul Rodriguez   Boca Raton, FL 220712   
10 MARCELO TEXEIRA      
11 JIMMY HARN      
12 JESUS MORALES      
13 Gheorghe Ciorobea   Miami, FL 234684   
14 MICHAEL TENZER      
15 Oscar Manrique   Miami, FL 233837   
16 LOUIS HERNANDEZ      
17 CHRISTIAN URZUA      
18 Paul Scheller   New York City 220447   
19 CARLOS DORTA      
20 OSCAR RAMIREZ      
21 STEVEN EAGEN      
22 BILL BEGIEN      
DNF JOSE TABARES-OSSA      
DNF BRIAN MITCHELL      
DNF ANDY THOMAS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL LA FONTAINE      
2 MIGUEL CASTILLO      
3 EDWARD DILTS      
4 MARIO GARCIA      
5 JAVIER RICO      
6 JOHN ELSNER      
7 craig mayer   Davie, FL 301992   
8 GONZALO JIMENEZ      
9 ELIOT APPEL      
DNF CARLOS OTAMENDI      
DNF GARY SANTELICES      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RACHEAL WOOD      
2 Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SYLVIA KAPUSTA      

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE FERRARA      
2 MICHELE RIVERA      
3 MARY ALONSO      
4 LAURIE SCHOEPE      
5 MERRI BASS      
6 JAIME COUTU      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee