Race Results for
Blossom Cycling Challenge
Cuyahoga Falls, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Christy   Ann Arbor, MI 159722  158 Sunrise Sports/Jittery Joe's
2 Cameron Jackson     160 Unattached
3 Terry Maesta     152 N/A
4 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109  159 Pista Elite
5 Jakob Smith   Olmsted Falls, OH 207228  153 Pista Elite
6 Jeremy Smith   Olmsted Falls, OH 167348  156 Pista Elite
7 Maggie Rothgery   Berea, OH 228490  157 Pista Elite
8 Braden Smith   Rocky River, OH 195950  154 Pista Elite
9 Daniel Serani     151 N/A

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Frueh   Ottawa Hills, OH 46655  314 Team Torelli
2 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805  335 WVU Healathcare
3 Todd Scheske   Rochester, NY 50510  323 PreferredCare
4 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  334 Torelli
5 James Baldesare   Kent, OH 63797  324 Athletes by Design
6 David Young   Norwalk, OH 146636  316 Orville Cycling Club
7 Robert Turba   Cleveland, OH 209907  327 PDQ Cleveland
8 John Lorson   Orrville, OH 21611  332 Orrville
9 Sal Ponzio   Girard, OH 67715  319 Masters
10 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219  318 Masters
DNP Patrick Miranda   Valley City, OH 150146  15 Snakebite Racing
DNP Robert Akerly   Erie, PA 230895  202 N/A
DNP Peter Baughman     302 N/A
DNP John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482  303 Snakebite Racing
DNP Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240  304 Team Hollyloft
DNP Brett Davis   University Heights, OH 207616  305 Snakebite Racing
DNP John Lowry   Keene, NH 68474  307 Starkvelo
DNP George Liolios   Munroe Falls, OH 45603  308 Allied Decal
DNP Tom Keller   Solon, OH 205603  309 Snakebite Racing
DNP Michael Gorman   Massillon, OH 13735  310 Starkvelo
DNP James Cunningham   Simpsonville, SC 48246  311 N/A
DNP Donald Cernanec   Medina, OH 45178  312 PVR
DNP Robert Riffle   Freedom, PA 148351  313 Meridith Group/GPOA
DNP Brian Batke   Novelty, OH 99527  315 Team Torelli
DNP Anthony Smith   Rocky River, OH 45951  317 Pista Elite
DNP Bobbie Grimm   Orrville, OH 190333  320 Summit Freewheelers
DNP Joel Cockley   Hudson, OH 57102  321 Tri Tech
DNP Edwin Hoffmeier   Hudson, OH 189388  322 WVU Healathcare
DNP Henry Hopkins   Shaker Heights, OH 77267  325 Team Torelli
DNP Jay Downs   Jeannette, PA 47806  328 WVU Healathcare
DNP James Mullins   Strongville, OH 41717  329 Allied Decal
DNP Todd Backes   Fredonia, NY 52360  330 Queencity Cyclists
DNP Edward Delgros   Hermitage, PA 106816  336 ADCT
DNP Dennis Packard   Edinboro, PA 228909  306 Countyside Cycling/Presque Isle CC
DNP Jeff Plas   Lagrange, OH 28266  326 PDQ Cleveland
DNP Chris Rassekln     331 WVU Healathcare
DNP Brian Diffenbacher   Broadview Heights, OH 65666  333 October Lake Effect

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  436 Texas Roadhouse
2 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082  408 Savage Hill Cycling
3 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774  426 Texas Roadhouse
4 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  413 Torelli
5 James Baldesare   Kent, OH 63797  406 Athletes by Design
6 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY 100887  432 Handlebars
7 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355  418 Unattached
8 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417  421 Trizilla
9 Nicholas Perera   Coupeville, WA 126804  427 WVU Healathcare
10 Ryan Williams   Bay Village, OH 200908  401 Snakebite Racing
11 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664  433 Honey Stinger Spinergy
13 Brent Evans   Novelty, OH 11037  428 Color Me Safe
14 Todd Shaker (1 - Cat1)   Cleveland, OH 32279  429 Honey Stinger Spinergy
15 Todd Scheske   Rochester, NY 50510  405 PreferredCare
DNP David Young   Norwalk, OH 146636  402 Orville Cycling Club
DNP Joel Cockley   Hudson, OH 57102  403 Tri Tech
DNP Henry Hopkins   Shaker Heights, OH 77267  407 Team Torelli
DNP Jay Downs   Jeannette, PA 47806  409 WVU Healathcare
DNP Daniel Quinlan   Salem, OH 214530  414 MVC
DNP John Reade   Cleveland, OH 195052  415 Honey Stinger Spinergy
DNP Anthony Patrick   Huntington, WV 221570  416 Unattached
DNP Jimmy MacDonald   Ithaca, NY 197952  417 Allied Decal
DNP Christopher Cioccio   Erie, PA 177939  420 Color Me Safe
DNP Thomas Eberlein   Fairview, PA 184358  422 N/A
DNP Michael Vanucci   Sagamore Hills, OH 58217  423 October Lake Effect
DNP James Cunningham   Greenville, SC 170475  424 October Lake Effect
DNP Chadwick Thompson   Macedonia, OH 50817  425 Honey Stinger Spinergy
DNP James Mullins   Strongville, OH 41717  430 Allied Decal
DNP Jack Sutte   Euclid, OH 185661  431 Color Me Safe
DNP Edwin Hoffmeier   Hudson, OH 189388  435 WVU Healathcare
DNP Kenneth Hiller   Dublin, OH 176973  437 October Lake Effect
DNP Michael Mathis   Tucson, AZ 200845  404 PreferredCare
DNP Chris Rassekln     411 WVU Healathcare
DNP Brian Diffenbacher   Broadview Heights, OH 65666  412 October Lake Effect
DNP John Minturn (Cat2)   Philadelphia, PA 179015  419 Kraynick's

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mehul Gala   North Ridgeville, OH 203217  210 PDQ Cleveland
2 Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240  203 Team Hollyloft
3 Tom Keller   Solon, OH 205603  222 Snakebite Racing
5 Michael Griffith   Cuyahoga Falls, OH 150145  223 N/A
6 Michael Vega   North Olmsted, OH 129044  206 PVR/RGF Solutions
7 Jeffrey Falcone   Dayton, OH 221701  207 Team Dayton
8 Wesley Jones   Orrville, OH 200114  213 Orville Cycling Club
9 Michael Schiltz   Canton, OH 31580  218 Starkvelo
DNP John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482  201 Snakebite Racing
DNP Brett Davis   University Heights, OH 207616  205 Snakebite Racing
DNP Donald Bunker   Apple Creek, OH 204055  208 Starkvelo
DNP James Flesher   Uniontown, OH 67763  211 Starkvelo
DNP Erik Lesco   Massillon, OH 207847  212 Starkvelo
DNP Paul Kinney   Wooster, OH 205199  215 Orville Cycling Club
DNP Matt Turi   North Canton, OH 209312  217 Starkvelo
DNP Brian Miner   Cuyahoga Falls, OH 209499  219 Starkvelo
DNP Brian Schneider   Olmsted Falls, OH 171630  220 Snakebite Racing
DNP Timothy House   Akron, OH 206622  221 Snakebite Racing
DNP Nathan Larson   Erie, PA 215328  224 Countyside Cycling/Presque Isle CC
DNP Edgar (Ted) Ingraham   Akron, OH 127941  225 Allied Decal
DNP Randy Brown   Columbus, OH 209129  226 Savage Hill Cycling
DNP Joseph Hall   Columbus, OH 221249  227 Pista Elite
DNP James Ehrman   Columbus, OH 213457  228 WBNS
DNP Marshall Leininger   Canton, OH 205294  204 Snakebite Racing
DNP Ryan Behenna   Cypress, TX 89669  209 PDQ Cleveland
DNP Patrick Conneely   Ventura, CA 212187  214 Steel City Velo
DNP Ryan Vropt     216 Orville Cycling Club

Men - Cat 5 - Citizen

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Peshoff     20 N/A
2 Charles Barr     16 N/A
3 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237  19 Summit Freewheelers
4 Rick Adams   Dunedin, FL 209771  18 Windchill Cycling
5 Peter Baughman     13 N/A
DNP Thomas Dominic     N/A
DNP Alexander Pakis     N/A
DNP Chris Pierce     N/A
DNP Michael Poklar     N/A
DNP John Schafer     NA
DNP Don Frey   South Euclid, OH 220494  Windchill Cycling
DNP Andy Fraser     10 N/A
DNP Robert Akerly   Erie, PA 230895  11 N/A
DNP Peter Vanucci   Cleveland, OH 67519  12 Lake Effect Cyllng Team
DNP Douglas Noble     21 N/A
DNP Al Dottore     22 N/A
DNP Matthew Baird     23 N/A
DNP Darin Hadinger   Columbus, OH 229227  24 N/A
DNP Noah Gurney     25 N/A
DNP Erik Lindstrom     26 N/A
DNP Frank Kolasa   Bolivar, OH 221614  Starkvelo
DNP David Walkowiak   Parma, OH 220575  PDQ Cleveland
DNP Eric O'Brien     N/A
DNF John Stanley   Salem, VA 229493  17 N/A

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Nina Hill   Lorain, OH 209919  155 Pista Elite

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Evely   Carnation, WA 162455  52 Team Summa
2 Samantha House   Akron, OH 206620  51 Starkvelo
3 Katherine Kakis Graham   Granville, OH 159671  55 Savage Hill Cycling
4 Tricia Ingraham   Akron, OH 164779  54 Summa
5 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462  56 UPMC Cycling Performance
6 Judy Carroll   Kent, OH 130807  53 Team Summa

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Miranda   Valley City, OH 151798  103 Snakebite Racing
2 Debbie Mizikowski     107 N/A
3 Erin Quinlan   Salem, OH 227179  108 MVC
4 Karen Palmer     101 N/A
5 Gwen Davis     106 N/A
6 Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409  104 Buckeye Cycling
7 MaryBeth Ballenger   Cleveland, OH 228492  105 Pista Elite
DNP Leanne Borzick   Cuyahoga Falls, OH 231872  102 Summit Freewheelers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFOSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee