Race Results for
Sunburst Showdown, WORS #11
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/25/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:29:02.3 207074  1171 GMAC/Team 2
2 Aaron Brandt   Seboygan, WI1:29:12.3 209961  1127 Team Wisconsin
3 Sam Wellskopf   1:32:51.7  1074 Team Pedal Moraine
4 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:44:14.6 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
5 Nathan Johnson   1:49:40.1  1146 Bike Doctor
6 Aristotle Peters   2:05:21.5  1690 LaPerla Racing
7 Cody Shaide   Rice Lake, WI2:06:42.7 229145  1093 Adventure Racing
8 Dillon Bera   2:15:17.8  1152 Bellin Health
9 Brian Braun   2:25:21.0  1149 Team East
10 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
11 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
12 Joshua Heinecke     2110 
13 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
14 Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
15 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
16 Jason Shong     2174 Bike Doctor
17 Dylan Weigel     2234 Hayes
18 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
19 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
20 Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
21 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
22 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
23 Cory Mayer     2240 Bike Doctor
24 Evan Harris     2156 Team East
25 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
26 Lee Suring     2208 Team 2
27 Theodore E. Peters     2253 LaPerla Racing
DNF Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  1087 Hayes on Track
DNF Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:26:27.5  1124 Hayes Disc Brakes
2 Peter Hurst   Norwalk, CT1:32:01.4 148404  1094 Skinny's
3 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:34:17.3 199053  1035 Chainsmokers
4 Tim Jahn   1:35:50.6  1145 Mountain Outfitters
5 Ted Hanes   1:42:20.3  1151 
6 Constantine Peters   1:42:23.0  1083 La Perla Racing
7 Andrew Hanson   1:45:11.8  1906 Michael's Cycles
8 Erik Carlson   1:47:57.3  1699 
9 Tony Wagner   West Bend, WI1:52:26.9 204671  1069 pcwcycling.org
10 Jereme Noffke   2:00:16.5  1944 
11 Michael Humpal   Mundelein, IL2:04:40.6 189221  1126 Spokes Bikes/Rock Cut Trail Cr
12 Allan Schimberg   2:09:06.8  1901 
13 Shawn Hoppe   2:10:39.2  1033 Fond du Lac Cyclery
14 Ian Meyis   2:12:43.3  1693 
15 Joe Hicks     2257 
16 Aaron Halfman     2113 fdl cyclery
17 John Beck     2131 
18 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
19 Chad Kilawee     2975 
20 James Huber     9024 Team Muddy Cup
21 Andreas Nickhorn     2147 Team Extreme
22 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
23 Dan Hendricks     2972 UW-Whitewater
24 Andrew Czechanski     2143 
25 Matt Merkes     2974 
26 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
27 John Wondergem     2965 
DNF Brandon Klos     1041 Pedal Moraine
DNF William Street     1147 PCW Cycling
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Dana Demet     1700 
DNF Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF Jon Rowley     2984 Rowley Aqua Scapls

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:31:09.7  1076 Gear N Up
2 Matthew Racine   1:35:49.9  1943 
3 Jeremy Vogels   1:36:21.4  1117 Bellin Health
4 Cory Gwin   Madison, WI1:37:03.3 223072  1081 Michael's Cycles
5 Jacob Mueller   1:39:38.2  1689 
6 Derek Hughes   1:42:27.6  1695 
7 Kurt Bosben   1:42:37.6  1139 Team Magnus
8 Doug Bailey   1:47:05.3  1118 Alterra Coffee
9 Luis Maldonado   2:00:58.2  1082 Wheel & Sprocket
10 Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
11 Jason Anibas     2976 
12 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
13 Ryan Rysewyk     2264 Team RYZ
14 Peter Reis     2099 
15 Ryan Herman     2102 
16 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
17 Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
18 Zack Blankenheim     2227 
19 Jason Mathis     2969 
20 Joe Riesberg     2970 
21 Todd Steif     2967 
22 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
23 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
24 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
DNF Tony Pirolo     1004 Alpha Wings
DNF Luke Batchelor-Clark     1199 Team Magnus
DNF Brian Hill     1692 
DNF John Strobel     1694 
DNF Joseph Shanahan     1701 
DNF Eric Michaels     1904 Pacific Cycle
DNF Ryan Atkinson   Omaha, NE 110532  1942 Gary Fisher
DNF David Volm     2015 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Greg Stanis     2045 
DNF Jason Gosse     2139 
DNF Russ Dueker     8009 
DNF Ryan Manske     8018 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schutte   1:33:15.4  1051 Polska-Cannondale
2 Nathan Schroepfer   1:35:50.2  1009 Mudy Cup Racing
3 David Schoenherr   1:38:36.8  1911 Muddy Cup Cafe
4 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:40:00.6 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
5 William Livingston   1:44:38.8  1919 Michael's cycles
6 Rick Glos   Hales Corners, WI1:48:55.8 225532  1040 Skinny's Racing
7 Paul Kaczmarowski   1:52:15.9  1941 Wheel & Sprocket / Trek
8 Aaron Swanson   Ashland, WI2:00:17.9 209665  1698 Swanson Financial Services
9 Joe Greatens   2:04:07.1 225378  1012 Team Nordik
10 Garett Kipp   Madison, WI2:20:54.8 207957  1003 Chainsmokers
11 Miroslaw Kajpust     2979 
12 Jess Kruchoski     2023 
13 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
14 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
15 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
16 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
17 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
18 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
19 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
20 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
21 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
22 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
23 Jesse Jaehnig     2966 
24 Robert Schwalbach     2277 
25 Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
26 Jeff Steckbauer     8006 
27 Todd Gruszynski     2980 
28 Anthony Ramirez     2971 
29 Jason Lilyquist     2961 
30 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
31 Christopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1096 Team Plato
DNF Mike Budd     1097 Wheel & Sprocket
DNF Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
DNF David Knuff     2078 Team Extreme
DNF Phil Taylor     2095 
DNF Mike Shklovski     2962 
DNF Tad Plappert     2973 
DNF Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Reddington   1:27:27.1  1024 Williamson Chainsmokers
2 Mike Stanislaus   1:31:41.8  1064 
3 Michael Beatty   1:33:22.6  1019 Chainsmokers
4 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:33:59.4 229175  1908 Team Muddy Cup
5 Richard Rudolph   1:34:20.8  1905 Alterra
6 Erich Gross   Milwaukee, WI1:35:15.6 165937  1910 Alterra MTB
7 Brian Knutson   1:40:56.6  1095 DArcy / SRAM
8 John Lirette   1:41:36.2  1006 Hayes Disc Brakes
9 Ken Krebs   1:45:19.3  1092 Chicago Performance
10 Scott Janssen   1:54:29.2  1122 
11 Steve Miller   2:02:10.4  1062 
12 Greg Duckett   2:05:45.2  1802 Alterra MTB Team
13 Timothy Smith   2:05:52.2  1812 D'Arcy / SRAM
14 Roger Eckes   2:07:52.0  1110 Alterra Coffee
15 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
16 Matt Bartholomew     2112 
17 Jeff Hammond     2179 Team AMB
18 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
19 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
20 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
21 Kevin Putzke     2171 Hayes
22 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
23 Dave Volpentesta     2176 
24 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
25 Wade Flisram     2169 Team Extreme
26 Richard Gary     2978 
27 Greg Jones     2200 Junk
28 Troy Olm     2007 
29 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
30 Neil Infante     9056 
31 Brian Rummelhart     2058 
32 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
33 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
34 David Mennenoh     2256 
35 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
36 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
37 Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
38 Paul Lehmann     2982 
DNF Greg Boettcher     2001 Team Extreme
DNF Todd Engen     2960 
DNF Myron Taylor     2981 
DNF Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health
DNF Neil Adams     8092 Eriks Bike Shop
DNF Dan Tavela     1072 Skinny's Racing
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  1111 Alberto's

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   1:31:05.6  1058 Skinny's Racing
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:33:14.5 210815  1200 Team Pedal Moraine
3 Ron Kay   Rice Lake, WI1:39:07.9 210985  1015 Hayes Disc Brakes
4 Robert Knutson   1:41:40.5  1691 
5 Doug Stahl   1:43:24.3  1045 
6 Robert Schlegel   1:43:51.2  1075 Michael's Cycles
7 Chris Dimmick   1:47:30.0  1696 Team Turin
8 Jeff Parker   2:00:09.1  1059 Pedal Moraine
9 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 Success Video
10 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
11 Mike Owens     2235 Alterra
12 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
13 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
14 Chris Tamborino     2963 La Perla Racing
15 John Shull     2216 Wheel & Sprocket
16 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
17 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
18 Will Hollrith     2073 Team Extreme
19 John Miller     2983 
20 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
21 Don Fischer     2042 Big Ring Racing
22 Edward Dutczak     2968 
23 Dale Konkol     2057 
24 Troy Sable     2098 
25 Rory Noonan     2159 Recyclist
26 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
27 Tom Wendland     2964 
28 Peter Chiappetta     2051 
29 Dennis Malmanger     2071 
30 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
31 David Geibel     9010 
32 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
33 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
34 Keith Wolf     8029 Team Extreme
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF John Miller     1018 Mountain Outfitters
DNF Dennis Schueler   Hickory Hills, IL 224373  1022 Team A.M.B.
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNF Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
DNF Paul Rainey     2166 Team AMB
DNF Arthur Spurlock     2268 
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcum Martz   2:07:05.3  1063 
2 Mark Schimberg   2:21:20.7  1026 
3 Tim Montee     9002 Hayes Disc Brakes
4 Douglas House     9057 
5 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
6 Marty Weigel     8031 
7 Gary Schmidt     8093 
8 John Senkerik     2062 Team Extreme
DNF Kris Klapperich     1013 Team Pedal Moraine
DNF Brad Clinch     1688 
DNF Don Freitag     2043 Big Ring Racing
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
DNF James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's
DNF David Torgler     1132 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Wanek   Green Bay, WI1:50:59.3 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
2 Pete Noffke   Menasha, WI1:57:55.0 189045  1055 Wheel and Sprocket
3 David Wellskopf   2:02:24.1  1697 Team Pedal Moraine
4 Larry Reimer   2:06:03.9  1042 Michael's Cycles
5 Jesse Voss   2:28:12.4  1153 Wheel & Sprocket
6 Steve Ferguson     2111 
7 John Washburn     2053 Alterra Coffee
8 Peter Kot     2030 
9 Jim Shong     2175 Bike Doctor
10 Paul Manley     2144 Chainsmokers
11 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
12 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
13 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
14 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
15 David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
16 Daniel Braun     2134 Team East
17 Dale Lenss     2083 Bellin Health
18 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
19 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2270 
20 Gary Smits     2378 Team Bellin Health
21 James Heinecke     2024 Brats N Beer
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
DNF Mark Ullenberg     2168 
DNF Rich Mennenoh     2173 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN1:30:18.1 14705  29 Salsa Cycles
2 Brian Matter   1:39:27.2  pcwcycling.org
3 Brian Eppen   Iowa City, IA1:40:41.3 121702  Mercy - Specialized
4 Jesse LaLonde   Ely Mn1:42:36.5 203490  Gary Fisher
5 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:46:31.0 117449  27 Team Wisconsin
6 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:49:34.3 135975  18 pcwcycling.org
7 Chris Peariso   Amherst, WI1:53:39.7 139566  45 Gear N' Up
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Brandt   St Charles, MO2:24:09.9 197984  71 Team Wisconsin
2 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:37:32.4 229173  49 
DNF Cole House   Oneida Wi 183112  GMAC/Specialized

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:44:02.4 182019  Fuji Bikes
2 Mark LaLonde   Madison, WI1:44:06.9 226412  36 Muddy Cup Cafe
3 Carlos Haeckel   Madison, WI1:52:04.4 227622  50 
4 Ryan Ruhland   Madison, WI1:52:36.5 209987  FDL Cyclery
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:07:54.2 214936  63 Guerra Means War!
DNF Anthony Ettmayer   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:52:44.9 212641  10 AlphaWings
2 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:54:49.7 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
3 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:59:33.3 209153  34 Michael's Cycles
4 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:07:52.3 182256  20 Polska Cannondale
DNF Justin Salzmann   Kaukauna, WI 211820  40 The Bike Hub /Fuji

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI1:50:20.5 189760  43 Skinny's
2 Zach Stanford   Sedona, AZ2:12:50.7 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
3 Matt Silvia   Chicago, IL2:16:06.9 208232  58 Alberto's
4 Kevin Klug   Evanston, IL2:25:16.5 220282  24 
DNF Mike Kelsall   Shorewood, IL 175959  80 D'Arcy / SRAM

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:52:10.7 193027  56 Skinnys Racing
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:52:40.5 166066  15 Pedal Moraine
3 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:02:48.9 169422  66 Skinny's Racing
4 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:03:38.3 194466  69 Team Wisconsin
5 Bill Nigh   West Bend, WI2:24:53.7 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Eric Peterson   Wausau, WI 208618  19 Wheel & Sprocket

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:56:54.1 134734  54 Trek VW
2 Jerome Daanen   Racine, WI2:16:53.5 164575  35 Hayes
DNF Mark Engen   Winona, MN 10813  41 Muddy Cup
DNF Jan Rybar   Apple Valley, MN 98534  52 
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Ryan Kay     6204 
4 Pete Davis     6206 DD Sportz
5 Garth Post     6198 
6 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
7 Riley Shelton     6009 Hayes On Track
8 Matthew Putczak     6202 
9 Cody Borst     6196 
10 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
11 Keegan Hollrita     6208 
12 Jared Heil     6207 
13 Mitch Kaczmarowski     6215 
14 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
15 William Chiappetta     6035 
16 Dylan Griggs     6201 Muddy Cup
17 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
DNF Nick Halbur     6197 Team Halbur

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Peterson   0:46:47.1  4007 Wheel and Sprocket
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:47:26.5 209414  4143 hayes on track
3 Myles Beach   Larsen, WI0:49:42.5 208348  4001 gear n up
4 Travis Brunner   0:51:22.5  4233 Hayes OnTrack
5 Michael Dutczak   0:51:36.1  4855 
6 Jake Kaczmarowski   1:00:02.3  4126 Wheel & Sprocket
7 Mitch Rowley     6216 Rowley Const.
8 Mitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin
9 Garret Post     6034 Point Pursuit
10 Kyle Warras     6199 
11 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
12 Max Rainey     6205 Team AMB
13 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
14 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
15 Nick Smith     6018 
16 Adam Kay     6203 
17 Travis Johnson     6015 
18 Gage Rodriguez     6212 Team Wisconsin
DNF Caleb Lenss     4040 Bellin Health
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT
DNF Gregg Ray     4870 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kummer   0:48:05.7  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
2 Samuel Priem   0:48:30.2  4093 Team Extreme
3 Thomson Remo   0:48:56.4  4854 Baraboo Sharks
4 Hunter Putzke   0:50:25.4  4089 Hayes on Track
5 Paul Hahn   0:50:27.7  4025 91
6 Greg Parker   0:51:03.6  4018 Team Extreme
7 Eric Dobberfuhl   0:52:47.1  4852 
8 Taylor Otto   0:53:25.7  4099 Recyclist
9 Ryan Fetting   0:55:06.7  4865 Michael's Cycles
10 Ryan Voss   0:58:45.3  4079 Wheel & Sprocket
11 Jonathon Vollmer   1:01:39.4  4091 Bike Doctor
12 Ted Sobotta   1:08:43.0  4858 Mountain Outfitters
13 Patrick Egan   1:14:45.2  4856 Mountain Outfitters
DNF Ian Delaney     4120 WORS-JDT
DNF Winston Xue     4140 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Livingston   0:44:32.7  4039 
2 Jordan Fatke   0:46:46.0  4872 
3 Marcus Wilber   0:46:48.5  4136 Joe Bikeler Racing
4 Joseph Maloney   0:49:35.6  4875 
5 William Marquardt   0:49:52.6  4869 
6 Alan Johnson   0:52:16.2  4048 Eriks
7 Phillip Skulte   0:52:29.2  4884 
8 Nicholas Reese   0:53:08.7  4857 
9 Byron Guerra   0:59:38.7  4086 Guerra Means War
10 Charles Rechner   1:00:40.1  4084 
11 Ben Sande   1:03:33.7  4887 
12 Justin Tarantino   1:06:08.0  4885 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Doherty   0:45:19.0  4098 
2 Alex Bird   0:46:34.5  4877 
3 Chad Krenzke   0:47:51.1  4026 Team Extreme
4 Adam Goeden   0:47:59.8  4118 Team Pedal Moraine
5 Jay Millin   0:49:07.8  4055 Pedal Moraine
6 Mike Sherven   0:50:51.3  4866 
7 Adam Schwartz   0:55:35.9  4221 
8 Matt Millin   1:00:57.9  4881 
DNF Ying Chang     4886 Team Bellin Health
DNF Sebastian Rivera     4889 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Stellrecht   0:40:40.2  4231 Wheel & Sprocket
2 Kyle Guerra   0:44:14.3  4087 Guerra Means War
3 Pete Ignasiak   0:45:02.2  4062 Wheel & Sprocket
4 Alan Schroeder   0:46:36.4  4859 
5 Andrew Rieder   0:48:35.6  4105 FDL/OSH Cyclery
6 Spencer Strigel   0:48:52.6  4127 Polska Cannondale
7 Aaron Gretzinger   0:52:13.9  4042 Chainsmokers
8 Michael Holbrook   0:52:16.1  4142 Joe Bikelers
9 Joe Van Ert   1:05:16.5  4860 Bike Doctor
10 Terry Tersine   1:05:56.4  4868 Wheel & Sprocket
DNF Chris Johnson     4223 
DNF Andy Berg     4848 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Schroeder   0:42:05.7  4867 
2 Anthony Dipiazza   0:45:09.6  4230 
3 Tyler Jahn   0:47:40.0  4121 
4 Jason Rogyenbauer   0:51:42.1  4871 
5 Matt Geib   0:55:23.1  4864 
6 Nathan Wilke   0:57:38.8  7084 Barn Saws
7 Brian Seefeldt   1:00:43.3  4117 The Bike Hub
8 Ryan McEneany   1:10:41.9  4088 Gear N Up
9 Medina Guillermo   1:12:22.5  4880 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Cherchian   0:47:04.9  4004 Verizon
2 Brian Toltzmann   0:48:32.2  4065 
3 Adam Weber   0:48:49.9  4874 
4 Alan Jahn   0:48:56.4  4085 
5 Eric Gorder   0:49:08.2  4073 
6 Chad Klaus   0:49:27.7  4861 GMAC Mortage
7 Jeff Robinson   0:52:24.6  4114 
8 Donald Lueck   0:56:15.0  4054 
9 Martin Hagen   0:56:17.2  4862 
10 Brian Suiter   1:12:32.7  4853 Barnsaws
DNF Daniel Foster     4022 Team Cyclesmith
DNF Gary Otkin     4873 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curt Demott   0:44:14.4  4222 
2 Shawn Meinke   0:44:29.2  4074 
3 Tshengzoo Lor   0:47:17.8  4123 
4 Jeff Bublitz   0:52:50.8  4849 
5 Brian Lucas   0:53:04.9  7086 
6 Felbert Edrada   0:54:26.4  4878 
7 Mike Herbrand   0:55:21.0  4863 
8 Ric Jump   0:59:58.8  4034 Fond du Lac Cyclary
9 Alan Beckman   1:01:32.6  4847 
DNF Jim Harbort     4110 
DNF Scott Beduhn     4228 Gear N Up

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Backley   Germantown, WI0:47:36.1 221070  4002 Velocity
2 Richard Doherty   0:49:30.9  4097 DDSportz
3 Dan Getzen   0:52:07.1  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
4 Jeff Greatens   0:54:58.9  4890 
5 Gary Esko   0:55:39.2  4031 
6 Mark Ignasiak   0:56:21.5  4882 
7 Rick Griesbach   1:01:08.5  7002 Point Pursuit
8 Michael Borchardt   1:02:59.1  7001 Team Extreme
DNF Kevin Niesen   Burlington, WI 221437  4011 
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc
DNF Darin Goodwiler     7085 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lengfeld   0:47:55.0  4094 
2 Kevin Lemke   0:51:02.1  4069 Fond du Lac Cyclery
3 Scott Johnson   0:52:03.4  4879 
4 Randy Borst   0:52:54.2  4028 GMAC/Team 2
5 Michael Giesen   0:54:06.4  4883 
6 Tom Kissner   0:54:12.5  4888 
7 Robert Maloney   0:56:52.4  4876 
8 Thomas Cornils   1:04:04.0  4057 team extreme
9 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:07:16.1 204830  4100 Point Pursuit

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   0:47:35.0  4047 Fond du Lac Cyclery
2 Gerry Butler   0:47:39.6  4095 Gear N Up
3 Jeff Cummisford   0:48:04.9  4106 
4 William Peters   0:48:41.7  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
5 Bernie Parker   0:55:45.1  4019 Team Extreme
6 Michael McCluskey   0:57:22.9  4092 
7 Ted Batzer   0:59:58.0  4096 
8 Richard G Finch   1:04:52.9  4067 Rock Cut TrailCrew
9 Richard Wenborne   1:08:00.0  4012 GMAC Mortgage/Team 2
10 Tom Pasternak   1:13:46.6  4851 
11 Jay Hoppe   1:20:50.6  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
12 Dave Vollmer   1:22:11.1  7011 Bike Doctor
DNF Steve Manthe     4116 Chainsmokers
DNF John Fehr     4850 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
2 Kaitlin Antonneau     3056 Team Wisconsin
3 Murphykate Montee     9505 Hayes On Track
4 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
DNF Lehmann Sunburgs     3179 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Jones     3055 Mad FORCs
2 Jamie Buske     3050 Team Extreme

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
2 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
3 Jessica Smulka     3027 
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 The Bike Doctor
2 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
3 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
2 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
3 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
2 Rolleen Kralovec     3032 
DNF Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
DNF Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
DNF Terri Cornils     3016 Team Extreme
DNF Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
DNF Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jasmine House   Oneida, WI 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:45:44.3 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
2 Holly Liske   Stanford, CA1:56:32.8 190109  509 Hayes Disc Brakes
3 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI2:18:00.3 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska
4 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:31:38.5 227849  524 Guerra Means War!
DNF Hannah Guerra   Oconomowoc, WI 225377  520 Guerra Means War!
DNF Jennifer Whitedog   La Crosse, WI 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:51:34.9 226461  508 Team Wisconsin
2 Christina Betz   Phoenix, AZ1:54:56.9 210738  512 Michael's Cycles
3 Diana Hill   Duluth, MN1:59:41.4 212753  507 Trek VW
4 Sara Stanford   Prescott, AZ2:00:58.6 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5 Toni House   Oneida, WI2:24:44.4 232113  521 Bellin Health
DNF Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Elizabeth Brunner     6213 
DNF Allison Krattley     6209 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Putzke   1:30:40.9  5023 Mad FORCs
2 Jessica Stanislaus     6200 gear'n up
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4 Haley Elliott     6027 Team East
5 Elizabeth Shull     6214 Arrow
6 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack
7 Jessica Ray     6210 
8 Sarah Sunburst     6139 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   0:58:45.5  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   1:05:36.9  5025 Team Pedal Moraine
3 Justine Atkinson   1:11:38.7  5253 Gary Fisher
4 Molly Chiappetta   1:17:25.3  5020 Hayes Brake

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   0:50:35.0  5024 Michael's Cycles
2 Becky Czechanski   0:56:44.1  5013 
3 Emily Hendricks   0:59:46.4  5252 
DNF Rachel Snider     5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Muffler   0:55:03.2  5004 
2 Gabriela Baranova   0:55:31.4  5010 
3 Renee Bach   0:56:47.6  5008 Team Ry-z
4 Gina Casati   0:59:40.9  5247 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Guse   1:01:15.9  5015 FDL/OSH Cyclery

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Erdmann   1:06:22.2  5251 
2 Barbara Daanen   1:10:49.4  5019 Hayes
3 Christine Strahm   1:13:04.6  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
DNF Lori Bauman     5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   0:52:29.1  5031 
2 Sheryl Leonard-Schneck   0:55:10.5  5250 
3 Cecile Labecki   0:57:54.1  5022 RPM hayes Brake
4 Roxanne Rogers   0:59:00.9  5003 Big Ring Racing
DNF Rebecca Welch     5005 Wheel & Sprocket
DNF Rachelle Halbur     5248 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:01:41.6 10328  5055 Active Endeavors
2 Sue Blankenheim   1:09:17.2  5059 
3 Susan Borchardt   1:12:39.0  5001 Team Extreme
DNF Cheryl Jeanpierre     5249 Pedal Moraine

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSierra NevadaSpyCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee